Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, nasoduko είπε

κατα 99% θα την πληρωσεις την εγγυηση..

Στο εξοχικό που είχα γυρίσει την παροχη στο ονομα μου μετά τον θάνατο του πατέρα μου, μου ζήτησαν όντως εγγύηση (αλλάζουν όλα οταν αλλάζει ο αφμ), και υπήρχε στο όνομα του μεγάλο απληρωτο υπόλοιπο γιατί κανείς δεν ασχολούνταν με τους λογαριασμούς στο χωρίο, το οποίο δεν πέρασε σε εμένα, και δεν το πλήρωσα ποτε, ούτε με ενόχλησε κανείς.

Δεν ξέρω αν ηταν παραβλεψη του συστήματος, ή απλά μηδενίζουν ολα οταν αλλάζει αφμ, αλλά έχε το υπόψη σου αν δεν εχεις τακτοποιησει ηδη τις οφειλες.

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  

Αναφορά σε κείμενο

Η ιστοσελίδα της dei.gr αναφέρει ότι η χρέωση ανά KWh είναι 0,13635 ευρώ για καταναλώσεις έως 500 KWh 
..(έχει έκπτωση 20%)..
... ο πελάτης που προχώρησε τη διαδικασία για να κάνει αίτηση online μεταφοράς από τον άλλο πάροχο και ζήτησε να ενταχθεί στο ειδικό – πράσινο – τιμολόγιο, όταν ήρθε η στιγμή της σύμβασης ανακάλυψε ότι η τιμή χρέωσης ανά KWh είναι τα 0,16865 ευρώ ανά KWh. 

ΔΕΗ: Άλλη τιμή στους νέους πελάτες και άλλη στους παλιούς – Και ένα φάουλ της ΡΑΕ (για κίτρινη κάρτα).

Ωχωχωχ...

Ωχωχωωωχ...

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αμα κανεις μέσω my dei τις αλλαγές η κανεις συμβόλαια ηλεκτρονικά  και βάλεις πάγιες χρεώνεσαι εγγύηση ? 

δεν παιζει ρολο το ηλεκτρονικο,ισως στην χρεωσουν στον πρωτο λογαριασμο αν ενεργοποιησεις παγια και να στην επιστρεψουν,αν δεν στην επιστρεψουν αφου στην χρεωσουν τους παιρνεις τηλεφωνο,στον επομενο αν αφησεις ενεργή  την  παγια και οι πληρωμες γίνονται απο την παγια και οχι απο εσενα χειροκινητα...

7 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Στο εξοχικό που είχα γυρίσει την παροχη στο ονομα μου μετά τον θάνατο του πατέρα μου, μου ζήτησαν όντως εγγύηση (αλλάζουν όλα οταν αλλάζει ο αφμ), και αλλά υπήρχε στο όνομα του μεγάλο απληρωτο υπόλοιπο γιατί κανείς δεν ασχολούνταν με τους λογαριασμούς στο χωρίο, το οποίο δεν πέρασε σε εμένα, και ασφαλώς δεν το πλήρωσα ποτε, ούτε με ενόχλησε κανείς.

Δεν ξέρω αν ηταν παραβλεψη του συστήματος, ή απλά μηδενίζουν ολα οταν αλλάζει αφμ, αλλά έχε το υπόψη σου.  

το χρεος μενει στο ονομα του πελατη που ηταν ο θανων πατερα σου,και επειδη πλεον η δεη δεν ειναι δημοσια και θεωρείται ιδιωτικη επιχειρηση για αυτο δεν είχες θεμα μαλλον,γιατι αν παρεμενε δημόσια υπηρεσια θα ερχοταν μεσω της εφοριας στον κληρονομο,για υο τελευταιο δεν ειμαι σιγουρος.. 

6 λεπτά πριν, panosena είπε

στην συμβαση γραφει την κανονικη τιμη χρεωσης οχι μετα εκπτωσης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ σε απαντηση της σε mail μου, μετα το 1 ετος σε σταθερο - μπλε προγραμμα, σε ποιο προγραμμα παει αυτοματα τους καταναλωτες, απαντα:

"θα εφαρμόζεται η βασική τιμολόγηση, η οποία συνίσταται σε μηνιαίο πάγιο και κυμαινόμενη χρέωση ενέργειας "

Μες τη σαφηνεια η απαντηση, ετσι; 

Το πρασινο Γ1 εννοουν αραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κάποιος πως μας κάνουν επιστροφή ποσου;

Εκδόθηκε τελικός πιστωτικός λογαριασμός και μέσω της εφαρμογής και του site δεν γίνεται. Βγάζει αυτό:

 

Screenshot_20240115_183130_myDEI.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι έχετε φύγει από ΔΕΗ και σας έχει βγει τελικός λογαριασμός, δώστε λίγο προσοχή στο τί σας έχουν χρεώσει.

Spoiler

image.png

 

image.png

Το πρόσεξα το Σάββατο το βράδυ ότι μου έχουν χρεώσει ρήτρα αποχώρησης, δεν το είχα δει καθόλου μιας και ήταν πιστωτικός. Και μάλιστα η τελευταία μέρα για την οποία με ε΄χιαν χρεώσει, ήταν και η μέρα λήξης του Home Enter, οπότε είχα κάνει και τη μετάβαση σε άλλο πάροχο.

Επεξ/σία από agriokatsiko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, agriokatsiko είπε

Όσοι έχετε φύγει από ΔΕΗ και σας έχει βγει τελικός λογαριασμός, δώστε λίγο προσοχή στο τί σας έχουν χρεώσει.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png

 

image.png

Το πρόσεξα το Σάββατο το βράδυ ότι μου έχουν χρεώσει ρήτρα αποχώρησης, δεν το είχα δει καθόλου μιας και ήταν πιστωτικός. Και μάλιστα η τελευταία μέρα για την οποία με ε΄χιαν χρεώσει, ήταν και η μέρα λήξης του Home Enter, οπότε είχα κάνει και τη μετάβαση σε άλλο πάροχο.

και σε άλλο μέλος , δες το συμβόλαιο , κανονικά δεν νομίζω να έχεις ρήτρα τους τελευταίους μήνες , αν όντως δεν έχεις πάρε ένα τηλ για το τυπικό και καπάκι αίτημα στο myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panosena είπε

0.16 είναι η Βασική Τιμή Προμήθειας και αυτή αναγράφεται στους ειδικούς όρους που υπογράφεις. Αναλυτικοί τιμοκατάλογοι βγαίνουν κάθε μήνα. Ούτε ξέρουν τι διαβάζουν και τι άρθρα ανεβάζουν.

7 ώρες πριν, dimostr είπε

Αμα κανεις μέσω my dei τις αλλαγές η κανεις συμβόλαια ηλεκτρονικά  και βάλεις πάγιες χρεώνεσαι εγγύηση ? 

Μέσω mydei δεν χρεώνεσαι εγγύηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panosena είπε

Ψάχνετε  πολύ καιρό  να βρείτε τέτοια site ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, korakios said:

και σε άλλο μέλος , δες το συμβόλαιο , κανονικά δεν νομίζω να έχεις ρήτρα τους τελευταίους μήνες , αν όντως δεν έχεις πάρε ένα τηλ για το τυπικό και καπάκι αίτημα στο myrae

Ποτέ δεν είχε ρήτρα τους τελευταίους μήνες η ΔΕΗ. Οκ, έχεις δίκιο, μόνο το συμβόλαιο μπορεί να το δείξει αυτό αλλά δεν το έχω από τόσο παλιά, λάθος μου. Σε κάθε περίπτωση έχω τιμολογηθεί ακριβώς μέχρι και την τελευταία μέρα που είχα το πρόγραμμα, 30/11. Έχω κάνει αίτημα για διόρθωση γιατί κατά τα λεγόμενα της εξυπηρετησης/κηπουρού/σεκιουριτά 😀 είναι λάθος. Το κουφό είναι ότι δεν είναι καν καθαρό ποσό, τι 23 ευρώ, ούτε για Jordan να μιλούσαν εκείνη την ώρα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, xraxra said:

ΕΝΝΟΩ ΑΛΛΑΓΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΜΕΣΩ ΤΟΥ MYDEI ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ

Για αυτό και έγραψα ότι θεωρητικά δεν μπορεί να αλλάξει πρόγραμμα, πρακτικά από το mydei μάλλον μπορεί να γίνει, από όσο ξέρω η ΔΕΗ δεν ενημερώνεται αυτόματα όταν κάποιος πελάτης της απεβιώνει.

10 hours ago, xraxra said:

ΣΩΣΤΑ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΠΑΡΟΧΗ ΔΕΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ. ΟΠΟΤΕ ΠΙΘΑΝΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΕΓΓΥΗΣΗ? ΑΚΟΜΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΠΑΡΟΧΕΣ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΓΩ?

Όχι πιθανόν, σίγουρα δεν θα σου βάλουν εγγύηση, εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι το τελευταίο 12μηνο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Γνωρίζει κάποιος πως μας κάνουν επιστροφή ποσου;

Εκδόθηκε τελικός πιστωτικός λογαριασμός και μέσω της εφαρμογής και του site δεν γίνεται. Βγάζει αυτό:

 

Screenshot_20240115_183130_myDEI.jpg

Δοκίμασε μετά από ένα 24ωρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έπειτα από e-contract στην ΔΕΗ, εκείνη με ενημέρωσε πως από τις 5/1 έχει μεταφέρει την αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ (Καλλιθέας υποθέτω γιατί εκεί υπάγομαι) και συνήθως διεκπεραιώνεται εντός 2 ημερών.

Από τότε (+6 εργάσιμες) δεν έχει αλλάξει το νούμερο στην ΥΔΕ, οπότε υποθέτω πως οι δεινόσαυροι είναι αρκετά απασχολημένοι.

Έχει νόημα να καλέσω ή θα περιμένω όπως και να έχει;

Spoiler

Μου αρέσει πως θα κάνουν και μηνιαίες μετρήσεις, εδώ δεν μπορούν να αλλάξουν μια καταχώριση στο σύστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, killer_instinct said:

Καλημέρα, έπειτα από e-contract στην ΔΕΗ, εκείνη με ενημέρωσε πως από τις 5/1 έχει μεταφέρει την αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ (Καλλιθέας υποθέτω γιατί εκεί υπάγομαι) και συνήθως διεκπεραιώνεται εντός 2 ημερών.

Από τότε (+6 εργάσιμες) δεν έχει αλλάξει το νούμερο στην ΥΔΕ, οπότε υποθέτω πως οι δεινόσαυροι είναι αρκετά απασχολημένοι.

Έχει νόημα να καλέσω ή θα περιμένω όπως και να έχει;

  Hide contents

Μου αρέσει πως θα κάνουν και μηνιαίες μετρήσεις, εδώ δεν μπορούν να αλλάξουν μια καταχώριση στο σύστημα.

 

εγω εκανα μεταφορα 3 παροχεσ , η μια ολοκληρωθηκε σε 3 μερες και οι αλλεσ δυο εχει περασει 1 μιση εβδομαδα και μου λενε καπου εχει κολησει απο τον δεδδηε αλλα δεν ξερουν τον λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους

λογικα εχει απαντηθει αλλα σε αυτους που δινουν μετρηση ανα 2 μηνες στο mydei και μεσα σε αυτο το 2μηνο αλλαξουν προγραμμα

πως ξερει η ΔΕΗ πως να χρεωσει τις kwh σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...