Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

https://deddie.gr/el/kentro-enhmerwsis/deltia-tupou/deltia-typou-2024/ianouarios-2024/παραμένουν-στα-ίδια-επίπεδα-οι-χρεώσεις-χρήσης-δικτύου/

 

Δεν αναμένονται νέες αυξήσεις τελικά, σύμφωνα με δελτίο τύπου του ΔΕΔΔΗΕ. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο Λογαριασμός της ΔΕΗ είναι ένα αίσχος. Έχω ζητήσει διακοπή του fixit και του greenpass και συνεχιζουν να χρεώνονται.

Η χρέωση της καταμέτρησηςστις κιλοβατώρες είναι αλλόπρόσαλλη στο 4μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Anubis13 είπε

Ο Λογαριασμός της ΔΕΗ είναι ένα αίσχος. Έχω ζητήσει διακοπή του fixit και του greenpass και συνεχιζουν να χρεώνονται.

Η χρέωση της καταμέτρησηςστις κιλοβατώρες είναι αλλόπρόσαλλη στο 4μηνο.

Ποτε ζήτησες την διακοπή , ποσό καιρό χρεώνεσαι αυτή την υπηρεσία , υπάρχει χρόνος ελάχιστης παραμονής , όταν λες ότι η χρέωση της καταμέτρησης είναι αλλοπρόσαλλη τι εννοείς ακριβώς ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Weiss είπε

Δεν αναμένονται νέες αυξήσεις τελικά, σύμφωνα με δελτίο τύπου του ΔΕΔΔΗΕ. 

Spoiler

Το δελτίο τύπου λέει:

Ο ΔΕΔΔΗΕ υπέβαλε στη ΡΑΑΕΥ αίτημα αναθεώρησης του ετήσιου εγκεκριμένου εσόδου 
του, το οποίο περιλαμβάνει πρόσθετα έσοδα στην κατηγορία των μη ελεγχόμενων 
δαπανών και συγκεκριμένα περί τα 40,3 εκ. ευρώ ....

Άρα φετος αναμένει ότι θα έχει να ξοδέψει 40.3εκ ευρώ περισσότερα από πέρυσι.

Μετά λεει:

Υπογραμμίζεται ωστόσο, ότι το επίπεδο των τρεχουσών χρεώσεων καλύπτει τις 
παραπάνω επιπρόσθετες δαπάνες, γεγονός που αναμένεται να διατηρήσει τις ΧΧΔ στα 
υφιστάμενα επίπεδά τους.

Άρα με τις τρέχουσες χρεώσεις ήδη καβαντζωνει περισσότερα απ' όσα ξοδεύει, άρα παραδέχονται ότι σήμερα απλά μας κλέβουν έτσι γιατί μπορούν.

Επίσης, αν το επίπεδο των τρεχουσών χρεώσεων καλύπτει τις παραπάνω πρόσθετες δαπάνες, για ποιο λόγο υπέβαλλε στη ΡΑΑΕΥ αίτημα αναθεώρησης του ετήσιου εγκεκριμένου εσόδου του;

Το ψέμα πάει σύννεφο....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Anubis13 είπε

Ο Λογαριασμός της ΔΕΗ είναι ένα αίσχος. Έχω ζητήσει διακοπή του fixit και του greenpass και συνεχιζουν να χρεώνονται.

Η χρέωση της καταμέτρησηςστις κιλοβατώρες είναι αλλόπρόσαλλη στο 4μηνο.

Καλύτερο λογαριασμό από αυτόν της ΔΕΗ δεν έχω δει πουθενά. Θες να τον ανεβάσεις χωρίς προσωπικά στοιχεία να δούμε τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sheik είπε

Έκανα αλλαγή από πράσινο ΔΕΗ Γ1Ν σε κίτρινο myhome4all. To greenpass μπορώ να το απενεργοποιησω;  

https://www.insomnia.gr/search/?q=green pass απενεργοποίηση&quick=1&item=745862&type=forums_topic&sortby=newest&search_and_or=and

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Μια χαρά είναι το σύστημα της ΔΕΗ, δεν προβλέπεται πάνω από μία προσπάθεια, όπου αλλού έχω βάλει αυτόματη εξόφληση μέσω κάρτας (πχ vodafone) το ίδιο ισχύει, δεν ξαναπροσπαθούν.

Α οκ δεν έχω πολυπαίξει με πάγιες εντολές, θα μου φαινόταν λογικό να κάνει 1 προσπάθεια στη μέση του διαστήματος μέχρι τη λήξη, και άλλη μια στη λήξη.

EDIT: Θα δώσω και παράδειγμα. Σε μια από αυτές τις ενοχλητικές ασφάλειες που σου χώνουν μαζί με τη χρεωστική κάρτα για ασφάλιση πορτοφολιού κλπ, έχω δει πάγια που ρουφάει μια φορά το χρόνο, να επιχειρεί να ρουφήξει κάθε μέρα μέχρι να βρει το ποσό.

Επεξ/σία από JpegXguy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, JpegXguy said:

Α οκ δεν έχω πολυπαίξει με πάγιες εντολές, θα μου φαινόταν λογικό να κάνει 1 προσπάθεια στη μέση του διαστήματος μέχρι τη λήξη, και άλλη μια στη λήξη.

Άλλο το τι θα σου φαινόταν λογικό. και άλλο το τι προβλέπεται.

Πάντως δεν χρειάζεται να πολυπαίξεις με πάγιες εντολές για να μάθεις πότε προβλέπεται να σου τραβήξουν χρήματα, απλά λίγο προσοχή χρειαζόταν να δώσεις όταν έβαλες την εντολή, ή λίγο προσοχή στον αμέσως επόμενο λογαριασμό:

image.png.557bafd477a5ebffc717ebee947ba955.png

10 hours ago, JpegXguy said:

EDIT: Θα δώσω και παράδειγμα. Σε μια από αυτές τις ενοχλητικές ασφάλειες που σου χώνουν μαζί με τη χρεωστική κάρτα για ασφάλιση πορτοφολιού κλπ, έχω δει πάγια που ρουφάει μια φορά το χρόνο, να επιχειρεί να ρουφήξει κάθε μέρα μέχρι να βρει το ποσό.

Παράδειγμα προς αποφυγή είναι αυτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, JpegXguy είπε

Α οκ δεν έχω πολυπαίξει με πάγιες εντολές, θα μου φαινόταν λογικό να κάνει 1 προσπάθεια στη μέση του διαστήματος μέχρι τη λήξη, και άλλη μια στη λήξη.

EDIT: Θα δώσω και παράδειγμα. Σε μια από αυτές τις ενοχλητικές ασφάλειες που σου χώνουν μαζί με τη χρεωστική κάρτα για ασφάλιση πορτοφολιού κλπ, έχω δει πάγια που ρουφάει μια φορά το χρόνο, να επιχειρεί να ρουφήξει κάθε μέρα μέχρι να βρει το ποσό.

Οταν χρωστας η τραπεζα κοιταει καθε μερα να σου τραβηξει τα λεφτα. Και οτι βρει μεσα στο λογαριασμο θα το παρει μεχρι να συμπληρωθει το ποσο της οφειλης.

Αντιθετα οι εφοριες, πονηρα σκεπτομενες δε σε ειδοποιουν καν για τα χρεη σου, και μπορει να τα ανακαλυψεις μετα απο χρονια οταν θα εχουν πολλαπλασιαστει απο τους τοκους 😀

 

22 ώρες πριν, doomnx είπε

Αρκεί να ρίξεις μια ματιά στον αναλυτικό τιμοκατάλογο του Γ1 που έχει αναρτημένο η ΔΕΗ. Θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Ουτε και η ΔΕΗ ξεφευγει απ τη γνωστη κομπινα του υποτιθεμενου και φανταστικου αρχικου ποσου

image.png

Και με τις περιβοητες "Ρυθμιζομενες Χρεωσεις" τι παιζει?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dasos2024 είπε

Οταν χρωστας η τραπεζα κοιταει καθε μερα να σου τραβηξει τα λεφτα. Και οτι βρει μεσα στο λογαριασμο θα το παρει μεχρι να συμπληρωθει το ποσο της οφειλης.

Αντιθετα οι εφοριες, πονηρα σκεπτομενες δε σε ειδοποιουν καν για τα χρεη σου, και μπορει να τα ανακαλυψεις μετα απο χρονια οταν θα εχουν πολλαπλασιαστει απο τους τοκους 😀

 

Ουτε και η ΔΕΗ ξεφευγει απ τη γνωστη κομπινα του υποτιθεμενου και φανταστικου αρχικου ποσου

image.png

Και με τις περιβοητες "Ρυθμιζομενες Χρεωσεις" τι παιζει?

Ποιο υποτιθέμενο και φανταστικό; Τόσο θα ήταν χωρίς την έκπτωση 20%.

Τι παίζει με τις ρυθμιζόμενες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .Ειχα το πρόγραμμα myhome4all από τον 11/2023 και πρίν μια εβδομάδα είδα ότι μου το αλλάξανε μόνοι τους απο 1/1 στο πράσινο Γ1. Επομενως  εκανα  πάλι  την αλλαγή από to πράσινο ΔΕΗ Γ1Ν σε κίτρινο myhome4all  από το site της ΔΕΗ και πλέον μου δίνει επιλογές να μεταβώ  μόνο στα μπλέ προγράμματα. Μήπως όντως ισχύει η  ελάχιστη διάρκεια δέσμευσης ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, joelef είπε

Καλησπέρα .Ειχα το πρόγραμμα myhome4all από τον 11/2023 και πρίν μια εβδομάδα είδα ότι μου το αλλάξανε μόνοι τους απο 1/1 στο πράσινο Γ1. Επομενως  εκανα  πάλι  την αλλαγή από to πράσινο ΔΕΗ Γ1Ν σε κίτρινο myhome4all  από το site της ΔΕΗ και πλέον μου δίνει επιλογές να μεταβώ  μόνο στα μπλέ προγράμματα. Μήπως όντως ισχύει η  ελάχιστη διάρκεια δέσμευσης ; 

Δεν υπάρχει δέσμευση στο 4All

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...