Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 minutes ago, Sebu said:

Υπαρχει ομως και η εξτριμ περιπτωση που μαλλον κατι τετοιο σκεφτεται ο συμφορουμιτης, οτι μπορει στη 2μηνια ο εναντι να εβγαλε 800 κιλοβατωρες ημερας, βασει στατιστικων μετρησεων προηγουμενων περιοδων, αν ομως εκεινος πραγματικα εκεινο το διαστημα εχει καψει λιγοτερο ή περιπου τα ιδια αλλα με αλλη αναλογια μηνα και οχι 400+400 αλλα 600+200 ή 100+700, φοβαται μαλλον οτι αυτο δεν θα μπορεσει να αποτυπωθει σωστα ειδικα τωρα που με τα πολυχρωμα τιμολογια μπορεις να αλλαζεις καθε μηνα αρα αν λχ εκεινος πραγματικα το Γεναρη κανει 200 κιλοβατωρες στο Πρασινο με 0,136 και το Φλεβαρη 600 στο Κιτρινο με 0,10, ο εναντι του το Μαρτη για το διμηνο δεν ξερει την πραγματικη εικονα. Θα τον τιμολογησει αν ειναι τυχερος 800 κιλοβατωρες (αν υποθεσουμε οτι εκανε τα ιδια προηγουμενες αντιστοιχες περιοδους) τις οποιες ομως θα επιμερισει βασει ημερων που ειναι λαθος θα του βγαλει δηλαδη καπου 413 στο Γεναρη και 387 στο Φλεβαρη και θα του τιμολογησει πανακριβα το Γεναρη. Ομοιως ακομα και στον εκκαθαριστικο ο εκκαθαριστικος απλα ξερει το πραγματικο αθροισμα 4 μηνων. Δεν ξερει τι αντιστοιχει πραγματικα στην καταναλωση καθε μηνα.

Αντιθετο σεναριο ο συμφορουμιτης εχει πραγματικες 600 το Γεναρη σε πρασινο 0,136 και 200 Φλεβαρη.Αν το Φλεβαρη ΤΕΑ και τιμες εκτιναχθουν (φτου φτου) σε ολα τα προγραμματα πλην μπλε και ο συμφορουμιτης παει στο μπλε με 0,176 αλλα το Πρασινο το Γεναρη ηταν 0,136 εκεινος πρεπει να τιμολογηθει 600 κιλοβατωρες με αυτο και οχι 413.

Ακομα και στον Εκκαθαριστικο αν γινουν αλλες 800 το επομενο διμηνο, 400+400 πραγματικα η ΔΕΗ θα κανει επιμερισμο ανα ημερα δηλαδη 800/4 (μπακαλε - βαριεμαι να ψαχνω μερες) αντι 600+200+400+400 ή 200+600+400+400 (στο πρωτο σεναριο). Αυτο θα τον ζημιωσει για το Γεναρη γιατι θα τιμολογηθει περιπου 200 λιγοτερες κιλοβατωρες στο Πρασινο οι οποιες θα αντιστοιχηθουν στο Φλεβαρη και θα πληρωθουν με το αυξημενο 0,176 του μπλε.

Μαλλον κατι τετοιο σκεφτεται ο φιλος.

Με απλά λόγια ό,τι και να σκέφτεται ο φίλος, όποιο σενάριο και να λάβει υπόψιν, η συνολική επιβάρυνση τετραμήνου θα είναι η ίδια ασχέτως του πόσο θα είναι η ένδειξη (ή οι ενδείξεις) που θα δίνει ο ίδιος στο ενδιάμεσο στο mydei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, zodiacskipper είπε

Ρε παιδιά επειδή δεν έχω ιδέα .. και έχω και αχρωματοψία . 

Εγώ που μένω σε μια τρύπα 25 τ.μ και το απ' τις 30 μέρα του μήνα τις 10-15 είμαι στο πατρικό μου . 

Τι χρώμα αξίζει να επιλέξω ;

Κοιτα , στην χειροτερη αν επιλεξεις μπλε και παει η κιλοβατωρα στα 0,12 ας πουμε θα χασεις ενα μικροποσο.
Εγω για παραδειγμα με 26 τετραγωνικα και κατα μεσο ορο 200 KWh το μηνα στο μπλε θα πληρωνω 200x0,179=35,8 ευρω ενω αν μπω στα κυμαινομενα κι ας πουμε οτι πεφτουν στα 0,12 , θα μου βγαινει 200x0.12=24 ευρω.

Αποφασισα οτι για 12 ευρω πανω κατω , δεν αξιζει να μπαινω να βλεπω συνεχως τις τιμες του ρευματος και να ψαχνομαι.

Αν θεωρεις τα 10-20 ευρω που μπορει τυχον να δωσεις παραπανω για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο σε περιπτωση που ανεβει η τιμη αντι να πεσει, τοτε να πας σε κυμαινομενο αλλιως μπορεις να κανεις ενα ετησιο μπλε και να τελειωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sebu είπε

 

Μαλλον κατι τετοιο σκεφτεται ο φιλος.

...συνεπώς, όπως (περίπου) είπε ήδη κι ο Josh, "τζάμπα τα σκέφτεται", αφού το σκεπτικό του βασίζεται στο αν θα δίνει (ή όχι = όπως συμβουλεύουν οι γείτονές του) ενδείξεις κάθε μήνα (αφού ο πάροχος θα βγάζει τιμολόγια όχι με βάαη κατανάλωση, αλλά με "μέρες κατανάλωσης"....). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chorrer είπε

παει η κιλοβατωρα στα 0,12

Εκεί ειναι τώρα για την ακρίβεια 0,126 , το θέμα είναι ποσο κάτω θα πάει ακόμα στα κίτρινα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εκεί ειναι τώρα για την ακρίβεια 0,126 , το θέμα είναι ποσο κάτω θα πάει ακόμα στα κίτρινα 

Εκεί είναι στο ένα κίτρινο της ΔΕΗ θες να πεις. Η μέση τιμή σε όλα τα ex-ante είναι 0,151 €/kWh και το πράσινο της ΔΕΗ είναι στα 0,136 €/kWh με 20% έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, doomnx είπε

Εκεί είναι στο ένα κίτρινο της ΔΕΗ θες να πεις. Η μέση τιμή σε όλα τα ex-ante είναι 0,151 €/kWh και το πράσινο της ΔΕΗ είναι στα 0,136 €/kWh με 20% έκπτωση.

Ναι στο 4all που μάλλον είναι και αυτό που θα περπατήσει μεταξύ των τιμολογίων της ΔΕΗ ,δε φαίνεται να υπάρχει λόγος αυτή τη στιγμή έτσι όπως εξελίσσεται η τιμολόγηση να πάει κάποιος από τώρα σε μπλε τιμολόγιο ,προσωπικά και λόγο θέρμανσης με κλιματιστικά έχω περίπου 900 kwh/μήνα για την χειμερινή περίοδο και το μπλε φαντάζει αυτοκτονία στο 0.179 οταν μάλιστα το νυχτερινό του 4all είναι στο 0,105

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 750 περίπου κιλοβατωρες το 4ομηνο και μαξιμουμ 1200 το 4ο μήνα τον χειμώνα πέρυσι λόγω κλιματιστικά, έμεινα τον Γενάρη στο πράσινο. Από όσο διαβάζω όμως εδώ μήπως με συνεφερε περισσότερο το κίτρινο; από το κίτρινο φεύγεις εύκολα ή θέλει χαρτουρα; και στην τελικη δεν έχω καταλάβει την διαφορά πράσινου με κίτρινου όσα άρθρα και αν έχω διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, allifora είπε

Με 750 περίπου κιλοβατωρες το 4ομηνο και μαξιμουμ 1200 το 4ο μήνα τον χειμώνα πέρυσι λόγω κλιματιστικά, έμεινα τον Γενάρη στο πράσινο. Από όσο διαβάζω όμως εδώ μήπως με συνεφερε περισσότερο το κίτρινο; από το κίτρινο φεύγεις εύκολα ή θέλει χαρτουρα; και στην τελικη δεν έχω καταλάβει την διαφορά πράσινου με κίτρινου όσα άρθρα και αν έχω διαβάσει.

Είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα στη ΔΕΗ, απλά το κίτρινο βγαίνει 3-5 ευρώ φθηνότερο το μήνα στις νορμάλ καταναλώσεις. Με ένα κλικ στο mydei αλλάζεις πρόγραμμα, καμιά χαρτούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, allifora είπε

Με 750 περίπου κιλοβατωρες το 4ομηνο και μαξιμουμ 1200 το 4ο μήνα τον χειμώνα πέρυσι λόγω κλιματιστικά, έμεινα τον Γενάρη στο πράσινο. Από όσο διαβάζω όμως εδώ μήπως με συνεφερε περισσότερο το κίτρινο; από το κίτρινο φεύγεις εύκολα ή θέλει χαρτουρα; και στην τελικη δεν έχω καταλάβει την διαφορά πράσινου με κίτρινου όσα άρθρα και αν έχω διαβάσει.

Εαν έχεις και νυχτερινό συμφέρει το 4all 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, adok13 είπε

στις 500 kwh που αλλαζει κλιμακα τιμολογησης , υπολΟγιζονται και αυτες του νυχτερινου?

Όχι. Μόνο ημέρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, adok13 είπε

στις 500 kwh που αλλαζει κλιμακα τιμολογησης , υπολΟγιζονται και αυτες του νυχτερινου?

Η κλίμακα είναι >2000 <2000 στο πράσινο εαν τις περάσεις πάνε όλες με τη μεγάλη τιμή στο 4all μόνο αυτές που είναι πάνω , το νυχτερινό είναι μια η τιμή όσες και να είναι 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adok13 είπε

στο 4all ειναι εως 500 8χι 2000. και αυτες που ειναι πανω απο 500  χρεωνονται με αλλη τιμη . .ετσι γραφει.

O dimos λέει για τετράμηνο, εσύ για μήνα. 

Μετράνε μόνο οι ημέρας στο όριο, οι νυχτερινές δεν μετράνε. Πάνω από 500 πληρώνεις όλες τις kWh με την ανώτερη χρέωση στο Γ1 (πράσινο) ενώ μόνο τις πλεονάζουσες στο 4All (κίτρινο).

Για να μην υπολογίζεις μόνος σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις το εξελάκι στην υπογραφή μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, adok13 είπε

στο 4all ειναι εως 500 8χι 2000. και αυτες που ειναι πανω απο 500  χρεωνονται με αλλη τιμη . .ετσι γραφει.

Όχι η κλιμακα ειναι οι 2000 πάνω η κάτω και σπάει αναλογικά στο τετράμηνο , εαν πχ έχεις 600+300+300+700=1900 θα τιμολογηθείς  με την μικρή κλίμακα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...