Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, EchiDNA είπε

Γνωρίζει κανείς μετά από πόσο χρόνο, αφού αλλάξεις πάροχο, βγαίνει τελικός λογαριασμός;

Μετά από 5-6 μέρες περίπου.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 minutes ago, EchiDNA said:

Γνωρίζει κανείς μετά από πόσο χρόνο, αφού αλλάξεις πάροχο, βγαίνει τελικός λογαριασμός;

Εγώ όταν είχα φύγει από ΔΕΗ ο τελικός εμφανίστηκε 15/9 με ημερομηνία έκδοσης 14/9 και κατανάλωση μέχρι 13/9.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Εάν πληρώνω τον λογαριασμό ανά μήνα και πάω και κάνω εγώ την καταμέτρηση δεν θα μου έρχεται φτηνότερα? Γιατί μου λένε αρκετοί στην γειτονία ότι θα πληρώνω περισσότερα (λόγω τον εξτρά στον λογαριασμό) και δεν μπορώ να το κατανοήσω αφού στην ουσία τον σπάω ανά μήνα σημαίνει ότι θα μου έρχεται το ίδιο και φτηνότερο γιατί δεν μου στέλνουν ένα έναντι βάση παρελθόντος καταμέτρησή 2μηνου που μπορεί να έχω καταναλώσει λιγότερα στην πραγματικότητα +τα εξτρά του λογαριασμού που πληρώνουμε που πλέον θα μου έρχεται το ίδιο και ίσως και λίγο φτηνότερα γιατί θα πηγαίνει βάση πραγματικής κατανάλωσης και όχι υποτιθέμενης. Κάνω λάθος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Εάν πληρώνω τον λογαριασμό ανά μήνα και πάω και κάνω εγώ την καταμέτρηση δεν θα μου έρχεται φτηνότερα?

όχι

7 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Γιατί μου λένε αρκετοί στην γειτονία ότι θα πληρώνω περισσότερα

ούτε

τα ίδια θα πληρώνεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά απορία.

ΤΕΑm-1 = 102,20€/MWh/1000=0,10220€/kWh
TEAm-2   = 105,40€/MWh/1000=0,10540€/kWh

Διαβάζω εδώ ότι ο τύπος που βγάζει το β είναι: β=α*(ΤΕΑm-1 - TEAm-2)=1,16*(0,10220 - 0,10540)=-0,003712.
Αλλά στο τελευταίο λινκ, β=0.

Υπάρχει εξήγηση;

 

Επεξ/σία από panosena
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2024 στις 10:58 ΜΜ, Aurumnus είπε

 

 

 

Θα τα δώσουν υπερεργολαβία και ο εργολάβος θα προσλάβει με φραγκοδίφραγκα ένα σωρό κόσμο από τους 500.000 που θα νομιμοποιήσουν.

Μην ανησυχείτε. Θα τον βρουν τον κόσμο μια χαρά.

Ισχύει. Αν θες να βρεις κόσμο βρίσκεις. Ξέρω εργολάβο που είχε βάλει κάτι πανάσχετους να αντικαταστήσουν υπαλληλους γνωστής εταιρίας courrier που απολύθηκαν γιατί απεργούσαν, η μισθοδοσία των οποίων του εβγαινε σχεδόν τζάμπα με τις επιδοτήσεις απο ΕΣΠΑ και ΟΑΕΔ. Το αποτέλεσμα να γίνει το απόλυτο μπάχαλο με τις παραδοσεις κλπ.

Φανταστείτε να γίνει αυτό το πραγμα στον ΔΕΔΔΗΕ. Οι μισές μετρήσεις θα είναι λάθος. Χάος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Εάν πληρώνω τον λογαριασμό ανά μήνα και πάω και κάνω εγώ την καταμέτρηση δεν θα μου έρχεται φτηνότερα? Γιατί μου λένε αρκετοί στην γειτονία ότι θα πληρώνω περισσότερα (λόγω τον εξτρά στον λογαριασμό) και δεν μπορώ να το κατανοήσω αφού στην ουσία τον σπάω ανά μήνα σημαίνει ότι θα μου έρχεται το ίδιο και φτηνότερο γιατί δεν μου στέλνουν ένα έναντι βάση παρελθόντος καταμέτρησή 2μηνου που μπορεί να έχω καταναλώσει λιγότερα στην πραγματικότητα +τα εξτρά του λογαριασμού που πληρώνουμε που πλέον θα μου έρχεται το ίδιο και ίσως και λίγο φτηνότερα γιατί θα πηγαίνει βάση πραγματικής κατανάλωσης και όχι υποτιθέμενης. Κάνω λάθος?

Θα πληρώνεις τα ιδιά, αλλά θα πληρώνεις ότι καταναλώνεις κάθε μήνα. Δεν θα σου έρχεται δηλαδή έναντι (κατ' εκτίμηση) της κατανάλωσης αλλά όσο έγραψε ο μετρητής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, panosena είπε

Παιδιά απορία.

ΤΕΑm-1 = 102,20€/MWh/1000=0,10220€/kWh
TEAm-2   = 105,40€/MWh/1000=0,10540€/kWh

Διαβάζω εδώ ότι ο τύπος που βγάζει το β είναι: β=α*(ΤΕΑm-1 - TEAm-2)=1,16*(0,10220 - 0,10540)=-0,003712.
Αλλά στο τελευταίο λινκ, β=0.

Υπάρχει εξήγηση;

 

Υπάρχει στο ΦΕΚ για τα πράσινα.

rJmmu54.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Ισχύει. Αν θες να βρεις κόσμο βρίσκεις. Ξέρω εργολάβο που είχε βάλει κάτι πανάσχετους να αντικαταστήσουν υπαλληλους γνωστής εταιρίας courrier που απολύθηκαν γιατί απεργούσαν, η μισθοδοσία των οποίων του εβγαινε σχεδόν τζάμπα με τις επιδοτήσεις απο ΕΣΠΑ και ΟΑΕΔ. Το αποτέλεσμα να γίνει το απόλυτο μπάχαλο με τις παραδοσεις κλπ.

Φανταστείτε να γίνει αυτό το πραγμα στον ΔΕΔΔΗΕ. Οι μισές μετρήσεις θα είναι λάθος. Χάος.

 

Δεν είναι έτσι όπως το λές.. Δεν βάζουν άτομα όπως να είναι.. Θα εφαρμοστεί να τραβάνε φωτό την ένδειξη της παροχής και αλλά στοιχεία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Δεν είναι έτσι όπως το λές.. Δεν βάζουν άτομα όπως να είναι.. Θα εφαρμοστεί να τραβάνε φωτό την ένδειξη της παροχής και αλλά στοιχεία.. 

Προφανως δεν εχεις δει μετρητές και πινακες σε αθλια κατασταση. Τι να κανει η φωτό οταν ειναι ξυσμένος - σκουριασμενος ο αριθμός παροχης. Ετσι ειναι ο πινακας σε μια παμπαλαια πολυκατοικια στη Θεσσαλονικη που νοικιάζει διαμέρισμα ο γιος μου που σπουδάζει. Ειναι πραγματική σπαζοκεφαλια να καταλαβεις τι αντιστοιχεί σε ποιό διαμέρισμα, και σιγουρα ενας ασχετος θα τα κανει σαλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά επειδή δεν έχω ιδέα .. και έχω και αχρωματοψία . 

Εγώ που μένω σε μια τρύπα 25 τ.μ και το απ' τις 30 μέρα του μήνα τις 10-15 είμαι στο πατρικό μου . 

Τι χρώμα αξίζει να επιλέξω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PurpleNinja είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Εάν πληρώνω τον λογαριασμό ανά μήνα και πάω και κάνω εγώ την καταμέτρηση δεν θα μου έρχεται φτηνότερα? Γιατί μου λένε αρκετοί στην γειτονία ότι θα πληρώνω περισσότερα (λόγω τον εξτρά στον λογαριασμό) και δεν μπορώ να το κατανοήσω αφού στην ουσία τον σπάω ανά μήνα σημαίνει ότι θα μου έρχεται το ίδιο και φτηνότερο γιατί δεν μου στέλνουν ένα έναντι βάση παρελθόντος καταμέτρησή 2μηνου που μπορεί να έχω καταναλώσει λιγότερα στην πραγματικότητα +τα εξτρά του λογαριασμού που πληρώνουμε που πλέον θα μου έρχεται το ίδιο και ίσως και λίγο φτηνότερα γιατί θα πηγαίνει βάση πραγματικής κατανάλωσης και όχι υποτιθέμενης. Κάνω λάθος?

...όπως ήδη σου είπαν, όχι "δεν θα πληρώνεις περισσότερα" (ούτε όμως και "λιγότερα", όπως λες να το κάνεις εσύ). Το θέμα είναι ότι ΣΤΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ, γίνεται "εκκαθάριση", και υπολογίζεται τι ήδη έχεις πληρώσει (ως "έναντι") και αφαιρείται. Δηλαδή αν σου έρθει "φουσκωμένος έναντι", στον εκκαθαριστικό ας πούμε "θια πληρώσεις λιγότερα". Το νόημα είναι ότι αν στο 4μηνο είναι να πληρώσεις, πχ πες "400" συνολικά, θα υπολογιστεί αν τους άλλους τρεις μήνες έχεις δώσει, πες "100" + "140" + "90" = 330, τότε ο εκκαθριστικός θα είναι "70". Τα δε "εξτρά" που είπες ότι σου είπαν "οι γείτονες", εμπεριέχονται σε αυτό τον τρόπο τιμολόγησης. Δηλαδή δεν πληρώνεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ "εξτρά" (εννοείς τις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις", τις χρεώσεις τελών υπέρ του δήμου σου, την ΕΡΤ και τον ΦΠΑ), αν βγαίνουν πιο συχνά (δλδ κάθε μήνα) λογαριασμοί.

Αυτό που "κερδίζεις" με το να δίνεις εσύ μέτρηση στον πάροχο, είναι το να μην σου έρθει ένας (κατ' εκτίμηση) έναντι, τύπου "300" και σε δυσκολεύει να τον αποπληρώσεις με τη μία - αλλά στο τέλος πάλι όσα μένουν για τα "400" θα πληρώσεις, ΜΟΝΟ (δλδ με βάση το προαναφερθέν παράδειγμα, θα δώσεις "100" στην εκκαθάριση. ΑΝ βέβαια μιλάμε για ΕΝΑΝ έναντι, δλδ 2μήνου.

Σε κάθε περιπτωση, ακόμη και "500" να σου έρθει σε έναντι, στην εκκαθάριση (αν όντως βγάζει ότι θα έπρεπε να πληρώσεις "400" για το 4μηνο) ο λογαριασμός θα είναι "αρνητικός" (πιστωτικό πες τον), δλδ "-100" (τα οποία θα ΑΦΑΙΡΕΘΟΎΝ από τον επόμενο λογαριασμό.)..Ελπίζω με όλα αυτά να κατάλαβες πώς δουλεύει το πράγμα και ότι και γείτονες και εσύ δεν το έχετε καταλάβει σωστά ως τώρα...

 

1 λεπτό πριν, zodiacskipper είπε

και έχω και αχρωματοψία

τυχεράκια.... :-D

(βασικά αν έχεις κατανάλωση - δεν έχει σημασία η "τρύπα", αν πχ έχεις στην "τρύπα" 2-3 υπολογιστές να κάνουν "bitcoin mining", μια χαρά τρελή κατανάλωση θα έχεις - τύπου 100-150 κιλοβατώρες το μήνα, μην ασχολείσαι.....Ούτε με "χρώματα" ούτε με τίποτα....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ξέρω ότι έχει γραφτεί κάπου παραπάνω, αλλά άντε βρες το :) ) 

Πριν 10 ημέρες έκανα δύο (2) συμβόλαια στο myHome Online, τα οποία ως γνωστόν δίνουν από 5.000 πόντους στην Aegean Airlines.  Δεν είχα κάνει όμως τη σύνδεση των λογαριασμών (ΔΕΗ και Αegean), το έκανα τώρα μέσω του ΔΕΗ myRewards - συνέδεσα δηλαδή το λογαριασμό μου στη ΔΕΗ με το Miles+Bonus πρόγραμμα της Aegean Airlines.  

Και όπως καταλαβαίνετε, οι πόντοι μου από τα 2 συμβόλαια της ΔΕΗ δεν έχουν περαστεί στην Aegean.  

Τι μπορώ να κάνω για να περαστούν, αν μπορώ να κάνω κάτι δηλαδή?  Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, idefixius είπε

Δεν είχα κάνει όμως τη σύνδεση των λογαριασμών (ΔΕΗ και Αegean), το έκανα τώρα μέσω του ΔΕΗ myRewards

Μόλις ολοκλήρωσα μια ενέργεια συγκέντρωσης μιλίων και τα μίλια στον Miles+Bonus Λογαριασμό μου δεν έχουν ενημερωθεί. Τι συμβαίνει; 

Τα μίλια πιστώνονται εντός 24ώρου. Σε διαφορετική περίπτωση, επικοινωνήστε με την ομάδα εξυπηρέτησης της ΔΕΗ στο 800-900-1000.

επισης σημαντικό για την εξαργύρωση είναι οι εξής όροι , το πιο σημαντικό είναι το τρίτο 

Διευκρινίζεται ότι δεν έχουν δικαίωμα για εξαργύρωση μιλίων τα μέλη που:

  • δεν έχουν ολοκληρωμένη εγγραφή στο Miles+Bonus
  • ανήκουν σε Together λογαριασμό χωρίς δυνατότητα εξαργύρωσης μιλίων
  • δεν έχουν καταχωρίσει τουλάχιστον 1 πτήση με AEGEAN, Olympic Air ή Star Alliance στον Miles+Bonus 
Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, washcloud said:

...όπως ήδη σου είπαν, όχι "δεν θα πληρώνεις περισσότερα" (ούτε όμως και "λιγότερα", όπως λες να το κάνεις εσύ). Το θέμα είναι ότι ΣΤΟ ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ, γίνεται "εκκαθάριση", και υπολογίζεται τι ήδη έχεις πληρώσει (ως "έναντι") και αφαιρείται. Δηλαδή αν σου έρθει "φουσκωμένος έναντι", στον εκκαθαριστικό ας πούμε "θια πληρώσεις λιγότερα". Το νόημα είναι ότι αν στο 4μηνο είναι να πληρώσεις, πχ πες "400" συνολικά, θα υπολογιστεί αν τους άλλους τρεις μήνες έχεις δώσει, πες "100" + "140" + "90" = 330, τότε ο εκκαθριστικός θα είναι "70". Τα δε "εξτρά" που είπες ότι σου είπαν "οι γείτονες", εμπεριέχονται σε αυτό τον τρόπο τιμολόγησης. Δηλαδή δεν πληρώνεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ "εξτρά" (εννοείς τις "ρυθμιζόμενες χρεώσεις", τις χρεώσεις τελών υπέρ του δήμου σου, την ΕΡΤ και τον ΦΠΑ), αν βγαίνουν πιο συχνά (δλδ κάθε μήνα) λογαριασμοί.

Αυτό που "κερδίζεις" με το να δίνεις εσύ μέτρηση στον πάροχο, είναι το να μην σου έρθει ένας (κατ' εκτίμηση) έναντι, τύπου "300" και σε δυσκολεύει να τον αποπληρώσεις με τη μία - αλλά στο τέλος πάλι όσα μένουν για τα "400" θα πληρώσεις, ΜΟΝΟ (δλδ με βάση το προαναφερθέν παράδειγμα, θα δώσεις "100" στην εκκαθάριση. ΑΝ βέβαια μιλάμε για ΕΝΑΝ έναντι, δλδ 2μήνου.

Σε κάθε περιπτωση, ακόμη και "500" να σου έρθει σε έναντι, στην εκκαθάριση (αν όντως βγάζει ότι θα έπρεπε να πληρώσεις "400" για το 4μηνο) ο λογαριασμός θα είναι "αρνητικός" (πιστωτικό πες τον), δλδ "-100" (τα οποία θα ΑΦΑΙΡΕΘΟΎΝ από τον επόμενο λογαριασμό.)..Ελπίζω με όλα αυτά να κατάλαβες πώς δουλεύει το πράγμα και ότι και γείτονες και εσύ δεν το έχετε καταλάβει σωστά ως τώρα...

 

τυχεράκια.... :-D

(βασικά αν έχεις κατανάλωση - δεν έχει σημασία η "τρύπα", αν πχ έχεις στην "τρύπα" 2-3 υπολογιστές να κάνουν "bitcoin mining", μια χαρά τρελή κατανάλωση θα έχεις - τύπου 100-150 κιλοβατώρες το μήνα, μην ασχολείσαι.....Ούτε με "χρώματα" ούτε με τίποτα....)

Υπαρχει ομως και η εξτριμ περιπτωση που μαλλον κατι τετοιο σκεφτεται ο συμφορουμιτης, οτι μπορει στη 2μηνια ο εναντι να εβγαλε 800 κιλοβατωρες ημερας, βασει στατιστικων μετρησεων προηγουμενων περιοδων, αν ομως εκεινος πραγματικα εκεινο το διαστημα εχει καψει λιγοτερο ή περιπου τα ιδια αλλα με αλλη αναλογια μηνα και οχι 400+400 αλλα 600+200 ή 100+700, φοβαται μαλλον οτι αυτο δεν θα μπορεσει να αποτυπωθει σωστα ειδικα τωρα που με τα πολυχρωμα τιμολογια μπορεις να αλλαζεις καθε μηνα αρα αν λχ εκεινος πραγματικα το Γεναρη κανει 200 κιλοβατωρες στο Πρασινο με 0,136 και το Φλεβαρη 600 στο Κιτρινο με 0,10, ο εναντι του το Μαρτη για το διμηνο δεν ξερει την πραγματικη εικονα. Θα τον τιμολογησει αν ειναι τυχερος 800 κιλοβατωρες (αν υποθεσουμε οτι εκανε τα ιδια προηγουμενες αντιστοιχες περιοδους) τις οποιες ομως θα επιμερισει βασει ημερων που ειναι λαθος θα του βγαλει δηλαδη καπου 413 στο Γεναρη και 387 στο Φλεβαρη και θα του τιμολογησει πανακριβα το Γεναρη. Ομοιως ακομα και στον εκκαθαριστικο ο εκκαθαριστικος απλα ξερει το πραγματικο αθροισμα 4 μηνων. Δεν ξερει τι αντιστοιχει πραγματικα στην καταναλωση καθε μηνα.

Αντιθετο σεναριο ο συμφορουμιτης εχει πραγματικες 600 το Γεναρη σε πρασινο 0,136 και 200 Φλεβαρη.Αν το Φλεβαρη ΤΕΑ και τιμες εκτιναχθουν (φτου φτου) σε ολα τα προγραμματα πλην μπλε και ο συμφορουμιτης παει στο μπλε με 0,176 αλλα το Πρασινο το Γεναρη ηταν 0,136 εκεινος πρεπει να τιμολογηθει 600 κιλοβατωρες με αυτο και οχι 413.

Ακομα και στον Εκκαθαριστικο αν γινουν αλλες 800 το επομενο διμηνο, 400+400 πραγματικα η ΔΕΗ θα κανει επιμερισμο ανα ημερα δηλαδη 800/4 (μπακαλε - βαριεμαι να ψαχνω μερες) αντι 600+200+400+400 ή 200+600+400+400 (στο πρωτο σεναριο). Αυτο θα τον ζημιωσει για το Γεναρη γιατι θα τιμολογηθει περιπου 200 λιγοτερες κιλοβατωρες στο Πρασινο οι οποιες θα αντιστοιχηθουν στο Φλεβαρη και θα πληρωθουν με το αυξημενο 0,176 του μπλε.

Μαλλον κατι τετοιο σκεφτεται ο φιλος.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...