Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Πάντως μιας και έτσι όπως είναι τα πράγματα κάθε μήνα θα παίζει η τιμή μπορούμε εφόσον δίνουμε τιμές εμείς στα 3 έναντι όταν είναι πιο φθηνή η τιμή να βάζουμε παραπάνω kw ώστε αν ανέβει τον άλλο μήνα να είναι λίγες οι kw που θα μπουν εκεί. 

Πχ έχουμε 250kw για τον Ιανουάριο η τιμή είναι ήδη αρκετά χαμηλά. Βάλτε ότι κάψατε 400 450 ώστε και να ανέβει τον Φεβρουάριο θα έχετε 100kw το πολυ με την υψηλή τιμή. Αυτό γίνεται για τα 3 έναντι που δίνουμε εμείς τιμές στο 4ο μήνα πάντα μετράει ο δεδδηε. 

Και αν πέσει η τιμή τους επόμενους μήνες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στον εκκαθαριστικό έτσι και αλλιώς σπάει αναλογικά οπότε δε γίνεται να φορτώσεις κιλοβατώρες σε φτηνό μήνα. 

Στους όρους που μου έστειλε η ΔΕΗ αναφέρει πως μπορούν να βγουν 12 εκκαθαριστικοί λογαριασμοί αλλά μάλλον είναι μόνο για αυτούς που έχουν τηλεμέτρηση. Εκτός αν πλέον μπορείς να δίνεις ανά μήνα στον ΔΕΔΔΗΕ για εκκαθαριστικό. 

Screenshot_2024-01-04-22-21-27-783_cn_wps.moffice_eng-edit.jpg.15b1cfc5347c13186ce406cb208e833e.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειχα ρωτησει λογω του λαθους που σας ειπα οτι μου εγινε και μου ειπαν μπορεις ανα μηνα η' διμηνο.

περσυ μηδενικος,προπερσυ 78 ευρω ,φετος 138..με ιδιες kw στο ιδιο διαστημα,με βαση την ιστορικοτητα που αναφερει..τεραστιο λαθος τους! και ενω εκανα αιτηση για επανεκδοση λογαριασμου,δνε το εκαναν οπως ειπα..ωραια ιστορικοτητα!

ειναι η πρωτη φορα που απαγοητευτηκα απο δεη για λαθος,ελπιζω να μην ξαναγινει..απο την αλλη παντα βρισκεις καλη αντιμετωπιση στην δεη σε  πλεον,σε αλλες εταιρειες που ηταν συγγενης μου ηταν χαλια η εξυπηρετηση σε τετοια θεματα.

Επεξ/σία από megapaixtaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aurumnus είπε

ΩΧ!
Τι παίχτηκε εδώ με τις τιμές ρεύματος σε Φινλανδία, Εσθονία, Λετονία, Λιθουανία;

AverageDay-AheadMarketPrices(2024_01.05)(energyineu.com).png.6c50bf4f85c33404ea797bce49189846.png

https://yle.fi/a/74-20067868

 

(Οφ τοπικ αλλά έχει ένα ενδιαφέρον να δεις πώς πληρώνουν το ρεύμα τους αυτοί, με την ώρα αν κατάλαβα καλά- μάλλον στο μέλλον έτσι θα είναι και για μας)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2024 στις 1:56 ΠΜ, Philippe είπε

Κανένας δεν συμφέρει, ούτε καν αυτούς που έχουν μεγάλη κατανάλωση. Μόνο αυτούς που βαριούνται να κοιτάνε κάθε μήνα τις τιμές χονδρικής.

Έχετε πολλούς κοινόχρηστους χώρους και ο δήμος σας είναι από τους ακριβούς, με αποτέλεσμα τα δημοτικά τέλη να είναι αυξημένα. Δεν υπάρχει περίπτωση σε νέα οικοδομή να γίνεται ρευματοκλοπή.

Ειδα λογαριασμο. Δεν ειναι λιγα τα δημοτικά τέλη, αλλά οχι τοσα πολλά ωστε να δικαιολογούν τέτοιο μεγάλο λογαριασμό  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, motoboots είπε

Και αν πέσει η τιμή τους επόμενους μήνες?

Έχεις την γνώση της τιμής για 2 μήνες και βάση αυτού κανονίζεις. Εγώ δίνω νούμερα από 5 μέχρι 10 κάθε μήνα. Οπότε ξέρω τιμή 2 μηνών. Αν δω ότι ο Ιανουάριος είναι πιο φθηνός από Φεβρουάριο θα βάλω περισσότερες στον Ιανουάριο. 

Βάση αυτού μπορείς να κανονίσεις και για τρίτο μήνα στο σύνολο kw. 

Αν ο Ιανουάριος είναι πιο ακριβός από τον Φεβρουάριο και έχεις σκοπό να βάλεις τις kw στον Φεβρουαριο σημαίνει ότι θα δώσεις νούμερα Μάρτιο αρχές. Οπότε γνωρίζεις και τρίτο μήνα και μπορείς να τις βάλεις εκεί. 

Αυτο πάντα εφόσον είμαστε μέχρι 300 350kw το μήνα ώστε να έχουμε το περιθώριο μέχρι τις 500kw που μετά ανεβαίνει η τιμή για τις υπόλοιπες. 

Θα φανεί στην πράξη πόσο λογική εκεί και πόσο θα είναι το κέρδος. 

Ανάλογα τις διακυμάνσεις της ρήτρας αν 2 μήνες έχουν 5 λεπτά διαφορά αν βάλουμε στον φθηνότερο 200kw είναι 10 ευρώ το κέρδος. Βλέποντας και κάνοντας εγώ είμαι στις 300kw το μήνα οπότε θα δω πως θα το ρυθμίσω. 

Τέλος δεν γνωρίζω αν οι kw που πάνε πάνω από τις 500 που ανεβαίνει η τιμή πιάνει σύνολο νύχτας και ημέρας. Γιατί αν είναι μόνο μέρας το περιθώριο είναι μεγαλύτερο εφόσον οι kw νύχτας έχουν fixed τιμη και δεν επηρεάζουν τις kw μέρας αριθμητικά ώστε να προσμετρουνται στις 500.

3 ώρες πριν, dasnowy είπε

Στον εκκαθαριστικό έτσι και αλλιώς σπάει αναλογικά οπότε δε γίνεται να φορτώσεις κιλοβατώρες σε φτηνό μήνα. 

Στους όρους που μου έστειλε η ΔΕΗ αναφέρει πως μπορούν να βγουν 12 εκκαθαριστικοί λογαριασμοί αλλά μάλλον είναι μόνο για αυτούς που έχουν τηλεμέτρηση. Εκτός αν πλέον μπορείς να δίνεις ανά μήνα στον ΔΕΔΔΗΕ για εκκαθαριστικό. 

Screenshot_2024-01-04-22-21-27-783_cn_wps.moffice_eng-edit.jpg.15b1cfc5347c13186ce406cb208e833e.jpg

 

Τι εννοείς σπάει αναλογικά. Αυτό γίνεται στα έναντι που στέλνουν αυτοί όχι στις μετρήσεις που δίνεις εσύ. Αν κάψεις το τετράμηνο 1500kw και βάλεις 500kw στους πρώτους 3 μήνες κάθε μήνα το εκκαθαριστικό θα έρθει μηδενικό. Σπάει το σύνολο όταν δεν γίνονται μετρήσεις από μας. Όταν δίνουμε μετρήσεις εμείς είναι σαν εκκαθαριστικό. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, aks είπε

Παιδια γνωριζετε αν με home4ll ισχυει το ΚΟΤ-Β?

Ναι, κανονικά.

11 ώρες πριν, aks είπε

κατά την γνώμη σου αξίζει η αλλαγη απο Γ1 σε home4all?

Αξίζει, εκτός και αν έχεις πολύ μεγάλη κατανάλωση (>800 kWh/μήνα)

11 ώρες πριν, Disrespect είπε

Λαθος τρόπος σκέψης. To πραγματικό και μακροχρόνιο κερδος μιας επιχείρησης δεν προκύπτει απο τις αρπαχτές, αλλά απο την σταθερότητα, την εμπιστοσύνη, τον σεβασμό στην τήρηση των συμβολαίων κλπ. Αυτά ειναι που φέρνουν και κρατάνε τους πελάτες. Δεν ειναι τυχαίο που 15 χρόνια μετα το άνοιγμα της αγοράς ενέργειας, η ΔΕΗ διατηρεί ακόμα το 80% της πίτας.

70% περίπου στη χαμηλή τάση.

6 ώρες πριν, Aurumnus είπε

ΩΧ!
Τι παίχτηκε εδώ με τις τιμές ρεύματος σε Φινλανδία, Εσθονία, Λετονία, Λιθουανία;

AverageDay-AheadMarketPrices(2024_01.05)(energyineu.com).png.6c50bf4f85c33404ea797bce49189846.png

Electricity spot price to hit record €2.35 per kWh on Friday | Yle News | Yle

Πολύ τσουχτερό κρύο διαρκείας που αναγκάζει τους καταναλωτές να ξοδεύουν υπερβολική ηλεκτρική ενέργεια για θέρμανση με ταυτόχρονη δυσλειτουργία εργαστασίων παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Όντως όπως είπε η κοπέλα από πάνω, τους χρεώνουν ανά ώρα και τους συστήνουν να μην καταναλώνουν ενέργεια 5:00-10:00 το βράδυ, όταν θα κοστίζει 2,35 € η κιλοβατώρα!

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Πάντως μιας και έτσι όπως είναι τα πράγματα κάθε μήνα θα παίζει η τιμή μπορούμε εφόσον δίνουμε τιμές εμείς στα 3 έναντι όταν είναι πιο φθηνή η τιμή να βάζουμε παραπάνω kw ώστε αν ανέβει τον άλλο μήνα να είναι λίγες οι kw που θα μπουν εκεί. 

Πχ έχουμε 250kw για τον Ιανουάριο η τιμή είναι ήδη αρκετά χαμηλά. Βάλτε ότι κάψατε 400 450 ώστε και να ανέβει τον Φεβρουάριο θα έχετε 100kw το πολυ με την υψηλή τιμή. Αυτό γίνεται για τα 3 έναντι που δίνουμε εμείς τιμές στο 4ο μήνα πάντα μετράει ο δεδδηε. 

Στον εκκαθαριστικό σπάει αναλογικά σε 4 μήνες, ανεξαρτήτως τι έγραψαν οι έναντι. Μπορείς να δίνεις στο ενδιάμεσο ένδειξη στο ΔΕΔΔΗΕ ώστε να έχεις 6 εκκαθαριστικούς το χρόνο. Μόνο αυτή την εδιάμεση ένδειξη μπορείς να μαγειρέψεις. Μετά το 1ο τετράμηνο του 2024 λένε ότι θα κάνουν την καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ μηνιαία.

4 ώρες πριν, gialloblue είπε

Εγώ σήμερα έκανα τηλεφωνικά αίτημα αλλαγής ονόματος σε ενεργή παροχή,και μου ανέφεραν τα 100 ευρώ εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό εκτός και αν δηλωνα πάγια εντολή που ποτέ δεν το κάνω πουθενά.Μου ζήτησαν ταυτότητα 2 όψεις,Αφμ, email καί υπεύθυνη δήλωση μέσω gov πού τους απέστειλα.

Εγώ έκανα την αίτηση online πριν ενάμιση χρόνο και δεν μου ζητήθηκε εγγύηση. Χωρίς πάγια εντολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

Ναι, κανονικά.

Αξίζει, εκτός και αν έχεις πολύ μεγάλη κατανάλωση (>800 kWh/μήνα)

70% περίπου στη χαμηλή τάση.

Electricity spot price to hit record €2.35 per kWh on Friday | Yle News | Yle

Πολύ τσουχτερό κρύο διαρκείας που αναγκάζει τους καταναλωτές να ξοδεύουν υπερβολική ηλεκτρική ενέργεια για θέρμανση με ταυτόχρονη δυσλειτουργία εργαστασίων παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας. Όντως όπως είπε η κοπέλα από πάνω, τους χρεώνουν ανά ώρα και τους συστήνουν να μην καταναλώνουν ενέργεια 5:00-10:00 το βράδυ, όταν θα κοστίζει 2,35 € η κιλοβατώρα!

Στον εκκαθαριστικό σπάει αναλογικά σε 4 μήνες, ανεξαρτήτως τι έγραψαν οι έναντι. Μπορείς να δίνεις στο ενδιάμεσο ένδειξη στο ΔΕΔΔΗΕ ώστε να έχεις 6 εκκαθαριστικούς το χρόνο. Μόνο αυτή την εδιάμεση ένδειξη μπορείς να μαγειρέψεις. Μετά το 1ο τετράμηνο του 2024 λένε ότι θα κάνουν την καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ μηνιαία.

Εγώ έκανα την αίτηση online πριν ενάμιση χρόνο και δεν μου ζητήθηκε εγγύηση. Χωρίς πάγια εντολή.

Δηλαδή πως σπάει εφόσον δίνουμε εμείς μετρήσεις κάθε μήνα? Πληρώνω από 100 ευρω κάθε μήνα στους 3 πρώτους έναντι. Και έχω διαδοχικά από 400kw το μήνα. Στη μέτρηση του δεδδηε γράφουν 50kw. Πως θα με χρεώσουν για όλες τις υπόλοιπες kw των πρώτων 3 μηνών που έδωσα εγώ τιμές με την μεγαλύτερη χρέωση του τέταρτου μήνα? Νομίζω δεν στέκει αυτό να κάνουν κάτι τέτοιο όταν δίνουμε τιμές εμείς κάθε μήνα. 

Το να κάνουν την καταμέτρηση κάθε μήνα το θεωρώ εφικτό και αν όντως κάπως σπάνε τις μετρήσεις που δεν είναι λογικό ειδικά με τιμή κάθε μήνα που αλλάζει και δεν γίνεται αυτό που είπα θα είναι το πιο τίμιο από πλευρά τους ώστε ο καθένας μας να πληρώνει αυτά που του αναλογούν κάθε μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Arkin said:

Τι εννοείς σπάει αναλογικά. Αυτό γίνεται στα έναντι που στέλνουν αυτοί όχι στις μετρήσεις που δίνεις εσύ. Αν κάψεις το τετράμηνο 1500kw και βάλεις 500kw στους πρώτους 3 μήνες κάθε μήνα το εκκαθαριστικό θα έρθει μηδενικό. Σπάει το σύνολο όταν δεν γίνονται μετρήσεις από μας. Όταν δίνουμε μετρήσεις εμείς είναι σαν εκκαθαριστικό. 

Σε συγγενή μου που είναι στη ΔΕΗ σπάει κανονικά η κατανάλωση. Ανεβάζω τους 4 τελευταίους λογαριασμούς (3 έναντι πελάτη και ένας εκκαθαριστικός). Περίοδος 21/8/23-13/12/23.

Spoiler

image.png.63fe4817ce72e5273b3abfc311b79798.png

image.png.6323fc341af13c16177d94f0322190dc.png

image.png.5e0387a1f5609c4465426d779b1a0231.png

image.png.11803d1010ac37dd16e71b8cb9d0034f.png

 

 

 

1 hour ago, doomnx said:

Εγώ έκανα την αίτηση online πριν ενάμιση χρόνο και δεν μου ζητήθηκε εγγύηση. Χωρίς πάγια εντολή.

Και εγώ που έκανα αίτηση μέσω econtract για να πάω πίσω στη ΔΕΗ 3/1 για το 4all δεν αναφέρει εγγύηση το συμβόλαιο. Άλλη παροχή στη ΔΕΗ δεν έχω. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει που μέχρι 9/2022 που ήμουν στη ΔΕΗ δεν είχα αφήσει λογαριασμό απλήρωτο.

 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά με υγεία και τύχη,

 

διάβασα από την σελίδα 1750 και μετα αλλα δεν κατάλαβα τίποτα.

 

Είμαι ΟΙΚΙΑΚΟ Γ1/Γ1Ν , Ειδικό τιμολόγιο, κατανάλωση περίπου 400kwh / μηνα,

Δεν αλλάζω παροχο θα μείνω ΔΕΗ. Να μείνω σε αυτό το πρόγραμμα??  

μου βγάζει αυτά διαθέσιμα μόνο.

image.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, lambros είπε

....................

 

Δεν αλλάζω παροχο θα μείνω ΔΕΗ. Να μείνω σε αυτό το πρόγραμμα??  

μου βγάζει αυτά διαθέσιμα μόνο.

 

E αυτά είναι - προς το παρόν τουλάχιστον :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Arkin είπε

Έχεις την γνώση της τιμής για 2 μήνες και βάση αυτού κανονίζεις. Εγώ δίνω νούμερα από 5 μέχρι 10 κάθε μήνα. Οπότε ξέρω τιμή 2 μηνών. Αν δω ότι ο Ιανουάριος είναι πιο φθηνός από Φεβρουάριο θα βάλω περισσότερες στον Ιανουάριο. 

Βάση αυτού μπορείς να κανονίσεις και για τρίτο μήνα στο σύνολο kw. 

Αν ο Ιανουάριος είναι πιο ακριβός από τον Φεβρουάριο και έχεις σκοπό να βάλεις τις kw στον Φεβρουαριο σημαίνει ότι θα δώσεις νούμερα Μάρτιο αρχές. Οπότε γνωρίζεις και τρίτο μήνα και μπορείς να τις βάλεις εκεί. 

Αυτο πάντα εφόσον είμαστε μέχρι 300 350kw το μήνα ώστε να έχουμε το περιθώριο μέχρι τις 500kw που μετά ανεβαίνει η τιμή για τις υπόλοιπες. 

Θα φανεί στην πράξη πόσο λογική εκεί και πόσο θα είναι το κέρδος. 

Ανάλογα τις διακυμάνσεις της ρήτρας αν 2 μήνες έχουν 5 λεπτά διαφορά αν βάλουμε στον φθηνότερο 200kw είναι 10 ευρώ το κέρδος. Βλέποντας και κάνοντας εγώ είμαι στις 300kw το μήνα οπότε θα δω πως θα το ρυθμίσω. 

Τέλος δεν γνωρίζω αν οι kw που πάνε πάνω από τις 500 που ανεβαίνει η τιμή πιάνει σύνολο νύχτας και ημέρας. Γιατί αν είναι μόνο μέρας το περιθώριο είναι μεγαλύτερο εφόσον οι kw νύχτας έχουν fixed τιμη και δεν επηρεάζουν τις kw μέρας αριθμητικά ώστε να προσμετρουνται στις 500.

Τι εννοείς σπάει αναλογικά. Αυτό γίνεται στα έναντι που στέλνουν αυτοί όχι στις μετρήσεις που δίνεις εσύ. Αν κάψεις το τετράμηνο 1500kw και βάλεις 500kw στους πρώτους 3 μήνες κάθε μήνα το εκκαθαριστικό θα έρθει μηδενικό. Σπάει το σύνολο όταν δεν γίνονται μετρήσεις από μας. Όταν δίνουμε μετρήσεις εμείς είναι σαν εκκαθαριστικό. 

σπαει αναλογικα καλα σου λενε.. το ειχα δοκιμασει και γω.. εβαζα οταν ειχε φθηνο ρευμα 3 μηνες απο 450 kw.. και μετα βγηκε εκαθαριστικος αναλογικα στους 4 μηνες.. οποτε δν κερδιζεις τιποτα 

ασ πουμε οτι βαζεις 

1ο μηνα - 350 αλλα εχεις καψει 150

2ο μηνα -350 αλλα εχεις καψει 200

3ο μηνα- 400 αλλα εχεις καψει 300

αρα εχεις πληρωσει 1100 αλλα εχεις καψει 650.. 

και ακους τον τεταρτο μηνα οτι εχει το ρευμα 2 ευρω.. οποτε λες θα βαλω 0 .. και εχεις καψει 400..

ε οταν θα ρθει ο δεδδηε θα σου βγαλει εκαθαριστικο.. 150+200+300+400= 1050..  εχεις πληρωσει 1100

ο εκαθαριστικος θα θα σε χρεωσει apo 263 kw για καθε μηνα χοντρικα .. λιγο πανω λιγο κατω γιατι με τις μερες παει... δν κερδιζεις τιποτα δν ειναι χαζοι 

Επεξ/σία από pasxaliskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, pasxaliskar είπε

σπαει αναλογικα καλα σου λενε.. το ειχα δοκιμασει και γω.. εβαζα οταν ειχε φθηνο ρευμα 3 μηνες απο 450 kw.. και μετα βγηκε εκαθαριστικος αναλογικα στους 4 μηνες.. οποτε δν κερδιζεις τιποτα 

ασ πουμε οτι βαζεις 

1ο μηνα - 350 αλλα εχεις καψει 150

2ο μηνα -350 αλλα εχεις καψει 200

3ο μηνα- 400 αλλα εχεις καψει 300

αρα εχεις πληρωσει 1100 αλλα εχεις καψει 650.. 

και ακους τον τεταρτο μηνα οτι εχει το ρευμα 2 ευρω.. οποτε λες θα βαλω 0 .. και εχεις καψει 400..

ε οταν θα ρθει ο δεδδηε θα σου βγαλει εκαθαριστικο.. 150+200+300+400= 1050..  εχεις πληρωσει 1100

ο εκαθαριστικος θα θα σε χρεωσει apo 263 kw για καθε μηνα χοντρικα .. λιγο πανω λιγο κατω γιατι με τις μερες παει... δν κερδιζεις τιποτα δν ειναι χαζοι 

Άρα για πιο λόγο δίνουμε ενδείξεις εμείς κάθε μήνα? Δεν είναι χαζοί αλλά και με αυτοι μπορούν να μας τη φέρουν. Εγώ 1 μήνα μπορεί να λείπω διακοπές και δεν κάψω τίποτα. Και αυτό τον μήνα η ρήτρα είναι στο Θεό γιατί να πληρώσω έστω και 1 ευρώ αν δεν κάψω τίποτα? Άρα μας κοροϊδεύουν κανονικά με λίγα λόγια? 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Άρα για πιο λόγο δίνουμε ενδείξεις εμείς κάθε μήνα? Δεν είναι χαζοί αλλά και με αυτοι μπορούν να μας τη φέρουν. Εγώ 1 μήνα μπορεί να λείπω διακοπές και δεν κάψω τίποτα. Και αυτό τον μήνα η ρήτρα είναι στο Θεό γιατί να πληρώσω έστω και 1 ευρώ αν δεν κάψω τίποτα? Άρα μας κοροϊδεύουν κανονικά με λίγα λόγια? 

Έχει απαντηθεί άπειρες φορές αυτό, όσοι επιλέγουν να δίνουν κάθε μήνα ενδείξεις στο mydei το κάνουν μόνο και μόνο για να μην τους έρθει ότι να ναι έναντι, το ότι εσύ φανταζόσουν ότι ο "έναντι πελάτη" είναι εκκαθαριστικός παρόλο που λέγεται έναντι δεν σημαίνει ότι σε κοροϊδεύουν.

Όταν ενεργοποιηθεί καθολικά η τηλεμέτρηση (για μετά το 2030 είχαν πει), μόνο τότε θα παίρνει μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ κάθε μήνα ώστε να μην πληρώνεις ούτε 1 ευρώ τον μήνα που θα λείπες διακοπές.

Κατά τα άλλα αν νομίζεις πως οι μηνιαίες ενδείξεις στον πάροχο δεν σου προσφέρουν κάτι, απλά μην δίνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...