Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

Σε 3οροφη πολυκατοικια που εχει Γ21 τιμολογιο, δεν υπαρχει η δυνατοτητα να επιλεξεις το Γ22 το κιτρινο?

Απο τηνιστοσελιδα της ΔΕΗ βλεποντας τα προιοντα ρευματος για κοινοχρηστους, καταλαβαινω οτι μπορω να διαλεξω οποιο επιθυμω,σωστα? Σε τηλεφωνο που εκανα μου απαντησαν οτι δεν μπορω να επιλεξω το Γ22 καθως αφορα μεγαλυτερες παροχες, καταστηματα κλπ.... Ισχυει κατι τετοιο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, frap είπε

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

Σε 3οροφη πολυκατοικια που εχει Γ21 τιμολογιο, δεν υπαρχει η δυνατοτητα να επιλεξεις το Γ22 το κιτρινο?

Απο τηνιστοσελιδα της ΔΕΗ βλεποντας τα προιοντα ρευματος για κοινοχρηστους, καταλαβαινω οτι μπορω να διαλεξω οποιο επιθυμω,σωστα? Σε τηλεφωνο που εκανα μου απαντησαν οτι δεν μπορω να επιλεξω το Γ22 καθως αφορα μεγαλυτερες παροχες, καταστηματα κλπ.... Ισχυει κατι τετοιο?

 

Ισχυει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

Ισχυει

Επομενως για κοινοχρηστο πολυκατοικιας η μονη επιλογη ειναι εαν θελεις να αλλαξεις παροχο? στη Δεη μενουμε στο Γ21 υποχρεωτικα?

η παροχη που εχουμε απ οτι βλεπω στο λογαριασμο ειναι 25kVA

 

Επεξ/σία από frap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, frap said:

Επομενως για κοινοχρηστο πολυκατοικιας η μονη επιλογη ειναι εαν θελεις να αλλαξεις παροχο? στη Δεη μενουμε στο Γ21 υποχρεωτικα?

 

Έχει και το mybusiness4all/4all+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, frap είπε

Επομενως για κοινοχρηστο πολυκατοικιας η μονη επιλογη ειναι εαν θελεις να αλλαξεις παροχο?

ναι, στο άλλο νήμα

39 λεπτά πριν, frap είπε

στη Δεη μενουμε στο Γ21 υποχρεωτικα?

ναι (edit ή 4all)

35 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Έχει και το mybusiness4all/4all+.

το all+ έχει έναν πολύ περίεργο όρο (χρέωση ισχύος που δεν υφίσταται στα Γ21 , μόνο Γ22) που πιστεύω είναι κλασσικά κακο διατυπωμένος , αλλά αν ισχύει βαρά στο πάγιο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, frap είπε

Επομενως για κοινοχρηστο πολυκατοικιας η μονη επιλογη ειναι εαν θελεις να αλλαξεις παροχο? στη Δεη μενουμε στο Γ21 υποχρεωτικα?

η παροχη που εχουμε απ οτι βλεπω στο λογαριασμο ειναι 25kVA

 

(δες και το weblue).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dasnowy είπε

Το παλιό σταθερό της ΔΕΗ με 0,10/kwh ήταν διαθέσιμο εμπορικά μέχρι τέλη Νοεμβρίου του 2021. Την ίδια περίοδο το Γ1 είχε 0,37 με τη ρήτρα αναπροσαρμογής. Αν αυξηθεί η τιμή θα προλάβουμε να αλλάξουμε. Τα ίδια έχει κάνει και στο αέριο η ΔΕΗ με τα σταθερά και τις αυξήσεις τιμών. 

Τι σφάλμα σου βγάζει; Εγώ έκανα κανονικά αίτηση χτες και σήμερα το πρωί αποδέχτηκα τους όρους. 

σωστο αλλα το τοτε ηταν τοτε.κανεις δεν γνωριζει τι πολιτικη θα ακολουθησει τωρα.αυτο που μου ειπαν απο καταστημα ,οτι δεν ξερουν σιγουρα,αλλα ,λογικα θα αλλαξει και το σταθερο ΑΜΕΣΩΣ. μπορει ομως και οχι γιατι θα θελουν να αποροφησει περισοτερο κοσμο μεσω σταθερου σε χαμηλη τιμη μετα την γενικη αυξηση,παρα να διακινδυνεψει να φυγουν σε αλλες εταιρειες.αυτο ομως που με διαβεβαιωσαν ειναι οτι οσοι κλεισουν σταθερο δεν προκειται να φανε αναπροσαρμογη σε τιμες εντος συμβολαιου οπως σε αλλες εταιρειες που ακουσαμε.το τηρησε η δεη και παλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω απο το πρωι να κανω econytract και δεν μπορω με τιποτα.

το πρωι δεν ολοκληρονοταν και μιου εβγαζε σφαλμα , μετα εφτανα μεχρι την επεξεργασια των δικαιολ. και κολαγε εκει για κανα μισαωρο. τωρα την ολοκληρωσα και μου ηρθε email με ενα συνδεσμνο για την πορεια τρης αιτησης οπου παταω πανω και μου βγαζει οτι παρουστιακε προβλημα να ξανακανω την αιτηση. ειναι δυνατον τετοιο χαλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, adok13 είπε

προσπαθω απο το πρωι να κανω econytract και δεν μπορω με τιποτα.

το πρωι δεν ολοκληρονοταν και μιου εβγαζε σφαλμα , μετα εφτανα μεχρι την επεξεργασια των δικαιολ. και κολαγε εκει για κανα μισαωρο. τωρα την ολοκληρωσα και μου ηρθε email με ενα συνδεσμνο για την πορεια τρης αιτησης οπου παταω πανω και μου βγαζει οτι παρουστιακε προβλημα να ξανακανω την αιτηση. ειναι δυνατον τετοιο χαλι?

Δες στο mydei  αν έχει περαστεί η παροχή στο όνομα σου, και εγώ θυμάμαι ένα αντίστοιχο μήνυμα αλλά είχε περαστεί κανονικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μιας και έτσι όπως είναι τα πράγματα κάθε μήνα θα παίζει η τιμή μπορούμε εφόσον δίνουμε τιμές εμείς στα 3 έναντι όταν είναι πιο φθηνή η τιμή να βάζουμε παραπάνω kw ώστε αν ανέβει τον άλλο μήνα να είναι λίγες οι kw που θα μπουν εκεί. 

Πχ έχουμε 250kw για τον Ιανουάριο η τιμή είναι ήδη αρκετά χαμηλά. Βάλτε ότι κάψατε 400 450 ώστε και να ανέβει τον Φεβρουάριο θα έχετε 100kw το πολυ με την υψηλή τιμή. Αυτό γίνεται για τα 3 έναντι που δίνουμε εμείς τιμές στο 4ο μήνα πάντα μετράει ο δεδδηε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα με δεη και μου ειπαν οτι εχι μεινει εκει , στο επεξεργασια και οτι δεν μπορουν κατι.,

τους ζητησαν να την ακυρωσουν να τη κανω απο την αρχη και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα. δηλαδη θελω να κανω αιτηση , κολησε και δεν υπαρχει ενας ανθρωπος να με βοηθησει. καταταλα εφταιγε που ηταν δημοσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, plasTOST είπε

Πριν ούτε ένα μήνα έκανα την διαδικασία αλλαγής ονόματος. Τηλεφωνικά που είχα πάρει τηλέφωνο μου είχαν πει για εγγύηση 100€. Παράλληλα είχα κάνει ερώτημα σχετικό μέσω email στην πλατφόρμα της ΔΕΗ, με κάλεσαν και έγινε τηλεφωνικά η αλλαγή χωρίς την απαίτηση της πληρωμής της εγγύησης. Το ποσό της προηγούμενης εγγύησης πιστώθηκε στον εκκαθαριστικό λογαριασμό στο όνομα του προηγούμενου κατόχου. Όλα αυτά υλοποιήθηκαν σε διάστημα μίας εβδομάδας περίπου. Για την αλλαγή του ονόματος ζητήθηκαν ΑΔΤ & εκκαθαριστικό του νέου κατόχου.

Εγώ σήμερα έκανα τηλεφωνικά αίτημα αλλαγής ονόματος σε ενεργή παροχή,και μου ανέφεραν τα 100 ευρώ εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό εκτός και αν δηλωνα πάγια εντολή που ποτέ δεν το κάνω πουθενά.Μου ζήτησαν ταυτότητα 2 όψεις,Αφμ, email καί υπεύθυνη δήλωση μέσω gov πού τους απέστειλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, dimostr said:

Αυτό είναι εικασία και είναι κάτι που η ΔΕΗ στο παρελθόν το έχει διαψεύσει στην πράξη έχοντας τα πιο φθηνά σταθερά ενώ τα κυμαινόμενα πήγαν στο θεό 

Άρα άκυρος ο συνειρμός ότι ακριβαινοντας το κυμαινόμενο θα ακολουθήσει και το σταθερό 

Οτι να ναι; Λες για να λες; Λιγο συνοχη στη σκεψη; Εκτος αν μαλλον παρανοησες τι ειπα.

Λογικο ειναι, αν εχεις συμβολαιο ως πελατης και κλειδωμενη τιμη, οτι ναι, το κυμαινομενο, μπορει να καταληξει πολυ πιο ακριβο απο το σταθερο.

Εγω λεω, οτι αν οι τιμες για οποιονδηποτε λογο που δεν ειναι της παρουσης, αρχισουν να ανεβαινουν, θα ανεβει ΚΑΙ η τιμη του σταθερου, ΑΝ πας και κανεις συμβολαιο τοτε, δηλαδη ΜΕΣΟΥΣΗΣ της κρισης και την ΑΝΟΔΟΥ.

Ενω αν το εχεις κλεισει απο νωριτερα, ναι μεν χανεις, αλλα εισαι ταυτοχρονα και προστατευμενος απο σκαμπανεβασματα και κυριως απροβλεπτες αυξησεις, γιατι καλως-κακως, πηγες και 'μαντρωθηκες' απο μονος σε σταθερο και ταυτοχρονα 'κλειδωσες' τιμη.

Τι δεν ειναι κατανοητο απο αυτα που γραφω;

1 hour ago, megapaixtaras said:

σωστο αλλα το τοτε ηταν τοτε.κανεις δεν γνωριζει τι πολιτικη θα ακολουθησει τωρα.αυτο που μου ειπαν απο καταστημα ,οτι δεν ξερουν σιγουρα,αλλα ,λογικα θα αλλαξει και το σταθερο ΑΜΕΣΩΣ. μπορει ομως και οχι γιατι θα θελουν να αποροφησει περισοτερο κοσμο μεσω σταθερου σε χαμηλη τιμη μετα την γενικη αυξηση,παρα να διακινδυνεψει να φυγουν σε αλλες εταιρειες.αυτο ομως που με διαβεβαιωσαν ειναι οτι οσοι κλεισουν σταθερο δεν προκειται να φανε αναπροσαρμογη σε τιμες εντος συμβολαιου οπως σε αλλες εταιρειες που ακουσαμε.το τηρησε η δεη και παλια.

Αυτα εξηγω και εγω, αλλα καποιοι ονειρευονται οτι ανα πασα στιγμη, θα εχουν την ααααανεεεσσσηηηηη, να πανε οποτε θελουν στο σταθερο, με χαμηλη τιμη. Και λεω οτι αν παρουν ολα την ανηφορα, θα ειναι τυχερος οποιος απο νωριτερα μπηκε σε σταθερο. Παιρνουν κοσμο στο λαιμο τους. Να επωφεληθεις απο το πρασινο ή κιτρινο, αλλα το ρισκο ρισκο, και οχι, καβατζα οτι οποτε θελω παω στο μπλε, δυστυχως δεν βολευει, γιατι ναι θα πας, αλλα με τι τιμη θα πας, οταν ολα θα εχουν παρει τον ανηφορο. Για αυτο μιλησα για 'ρισκο' με το μπλε, ρισκο να πληρωνεις κατι παραπανω τωρα και αοριστως, αλλα να ξερεις οτι τουλαχιστον δεν θα φας τιποτε τεραστιο αν συμβει κανενα απροβλεπτο γεγονος.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...