Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, giorgos-13 said:

Απο το ΔΕΗ ΟΙΚΙΑΚΟ Γ1/Γ1Ν σας αφηνει να πάτε στο 4all ??  Μου βγάζει σφάλμα οταν προχωράω τη διαδικασία..

 

26 minutes ago, svensak said:

Ουτε εμενα με αφηνει φιλε μου 

Προέκυψε σφάλμα. Παρακαλώ δοκιμάστε πάλι.
 

Αν είσασταν πριν στο 4all και στις 1/1 σας άλλαξε σε Γ1, τότε υπάρχει συστημικό πρόβλημα και δεν προχωράει η αλλαγή πάλι σε 4all.
Μάλλον λόγω Green Pass.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, doomnx είπε

Αυτό πρέπει να γίνει sticky, το ρωτάνε ίσα με 15 φορές τη μέρα.

Kάνε ένα FAQ και βάλε λινκ υπογραφή

Spoiler

or else,,,,,faq it  😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση που δεν έχω δει εδώ μέχρι τώρα.... Το ρολόι είναι ακόμη στο όνομα του παππού που πέθανε πριν 25 χρόνια (μη βαρατε βρε, δεν ασχολήθηκα ποτέ δεν χρειάστηκε)... Υποθέτω ότι αν δεν το γυρίσω στο όνομα μου (κληρονόμος) δεν θα μπορώ να αλλάξω πακέτο ρεύματος από πράσινο όταν το αποφασίσω? (Αν το γυρίσω θα πρέπει να πληρώσω 100€ εγγύηση? Και η παλιά εγγύηση του παππού γυρίζει σε εμένα κάπως? Το σπίτι είναι 70 χρόνων) καλή χρονιά σε όλους με υγεία (και τύχη, υγεία είχαν και οι επιβάτες του Τιτανικου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Καλή χρονιά σε όλους!

Αν γυρίσουμε ΔΕΗ από άλλο πάροχο, έχουμε χρέωση εγγύησης από την αρχή;

 

Την εγγύηση την παίρνεις πίσω ακούστηκε κάπως αυτό αλλά 😁 κάθε που φεύγεις από κάπου (είτε συμψηφιστικά, είτε ως πιστωτικό στον τελικό/κάποιον "έκτακτο", είτε δίνεις ΙΒΑΝ να στην βάλουν 😁 κτλκτλ). Αντίστοιχα με το που ΠΑΣ κάπου, ΑΝ ζητάνε εγγύηση, την καταβάλλεις (άσχετο αν είχες ξαναϋπάρξει εκεί κτλ). Για την ακρίβεια είθισται να ζητάνε εγγύηση ύψους ίδιου με αυτή που είχες στον πάροχο που μόλις άφησες (ή να είναι ένα φιξ ποσό, ανεξαρτήτως προηγούμενου παρόχου). Ρωτάς αν τυχόν προβλέπεται τρόπος "παράκαμψης", είτε άμεσος, είτε έμμεσος (=να σου επιστραφεί στον 1ο λογ. ΑΦΟΥ πρώτα την καταβάλλεις) -> συνήθως μέσω "πάγιας εντολής εξόφλησης". 

8 λεπτά πριν, jimsomebody είπε

Μια ερώτηση που δεν έχω δει εδώ μέχρι τώρα.... Το ρολόι είναι ακόμη στο όνομα του παππού που πέθανε πριν 25 χρόνια (μη βαρατε βρε, δεν ασχολήθηκα ποτέ δεν χρειάστηκε)... Υποθέτω ότι αν δεν το γυρίσω στο όνομα μου (κληρονόμος) δεν θα μπορώ να αλλάξω πακέτο ρεύματος από πράσινο όταν το αποφασίσω? (Αν το γυρίσω θα πρέπει να πληρώσω 100€ εγγύηση? Και η παλιά εγγύηση του παππού γυρίζει σε εμένα κάπως? Το σπίτι είναι 70 χρόνων) καλή χρονιά σε όλους με υγεία (και τύχη, υγεία είχαν και οι επιβάτες του Τιτανικου)

...το χειρότεροσ στη φάση είναι ότι κατά πάσα πιθανότητα θα σου ζητηθεί "ΥΔΕ", με το σχετικό κόστος. Δεν είναι για το παρόν θρεντ τα περαιτέρω όμως, βρες το σχετικό και συνέχισε εκεί (για ΥΔΕ).

Κατά τ' άλλα με το που θα το πάρεις στ' όνομά σου, μπορείς να πας ό,που θες, σε ό,τι πρόγραμμα θες, σε ό,τι χρώμα/γεύση κτλ θες. 

Εγγύηση αν θυμάμαι καλά, (στην ΔΕΗ) αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης δεν θα πληρώσεις. Τους το ρωτάς (800 900 1000 24/7/365, ατελώς κιν. ή σταθερό) όπως και 'ολα τα υπόλοιπα Η παλιά σίγουρα ήταν τύπου "3€", (="χίλιες δραχμές") οπότε.......

Γενικά καλύτερα να μην κάνεις κάτι (αλλαγή), στην παρούσα φάση, γιατί όπως βλέπεις, θα σου βγουν "φασόλια" (οικονομικά). Ασ' το στου παππού...Θα τα βρεις βέβαια μπροστά σου, όποτε πεις να το κάνεις (μπορεί πχ μια μέρα να χρειάζεται να φαίνεται στ' όνομά σου). Ειδικά η ΥΔΕ που θα είναι και "ψιλομπελάς" (εκτός του κόστους).

2 ώρες πριν, astrea966 είπε

για επιστροφη στη δεη τι προτεινετε; Γ1 η myhome 4 all;  η καταναλωση μου ειναι γυρω στις 300-350 τον μηνα και τον πιο ζεστο η κρυο μηνα να φτασει τις 500

...Ή Γ1 ή ForAll  :P 😄

(η διαφορά τους είναι γύρω στο τάληρο - υπέρ του 2ου -με την κατανάλωση που λες. Το Γ1 είναι, ας πούμε, "πιο σίγουρο", για την περίπτωση που τα πάντα γίνουν %#%#@# το επόμενο διάστημα, αν και ΚΑΙ για τα δυο σημασία έχει τί θα παίζει κάθε μήνα....Διαλέγεις και παίρνεις.)

3 ώρες πριν, doomnx είπε

Νομίζω ότι και σε μένα είχε αργήσει πριν 1μισι χρόνο

...στην αρχή δεν είδα το "πριν" και............ 😄

4 ώρες πριν, kokos23 είπε

καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους...

έκανα νεα αίτηση στη δεη και με έχει στον έλεγχο δικαιολογητικών εδώ και 40 λεπτά ενώ λέει 5...

τι κάνω;

κάτι βίαιο 😁

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, jimsomebody είπε

Μια ερώτηση που δεν έχω δει εδώ μέχρι τώρα.... Το ρολόι είναι ακόμη στο όνομα του παππού που πέθανε πριν 25 χρόνια (μη βαρατε βρε, δεν ασχολήθηκα ποτέ δεν χρειάστηκε)... Υποθέτω ότι αν δεν το γυρίσω στο όνομα μου (κληρονόμος) δεν θα μπορώ να αλλάξω πακέτο ρεύματος από πράσινο όταν το αποφασίσω? (Αν το γυρίσω θα πρέπει να πληρώσω 100€ εγγύηση? Και η παλιά εγγύηση του παππού γυρίζει σε εμένα κάπως? Το σπίτι είναι 70 χρόνων) καλή χρονιά σε όλους με υγεία (και τύχη, υγεία είχαν και οι επιβάτες του Τιτανικου)

Το κάναμε online (νέα σύμβαση) πριν 5-6 μήνες όταν πέθανε ο πεθερός και γυρίσαμε την σύνδεση στο χωριό στην σύζυγο. Ωστόσο 1,5 χρόνο πριν είχε γίνει μεταβίβαση του ακινήτου αλλά ο μετρητής παρέμεινε στο όνομα του πεθερού. Χρειάστηκε το Ε9 που αποδείκνυε την κατοχή του ακινήτου, εκτός των υπόλοιπων ΑΔΤ, ΑΦΜ, κινητό κλπ.

Προκαταβολή δεν ζητήθηκε (δεν βάλαμε πάγια εντολή) παρά μόνον ΥΔΕ, που είχε λήξει προ ετών και την καταθέσαμε τέλος Νοέμβρη (υπάρχει περιθώριο 6 μηνών). Στην δική μας περίπτωση υπήρχε πιστωτικό υπόλοιπο ~13€, το οποίο online ζητήσαμε (με τα στοιχεία Taxis του πεθερού) να επιστραφεί σε λογαριασμό του (στον οποίο είναι συνδικαιούχος και η σύζυγος).

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Προκαταβολή δεν ζητήθηκε

...(για τους τύπους) εγγύηση εννοείς.

Βασικά ΝΟΜΙΖΩ ότι όταν επειδή δεν υπήρχε (...; ) κατατεθειμένη εγγύηση πριν ("επί πεθερού" εν προκειμένω), γι' αυτό και δεν ζητήσανε (ελέω "απλής αλλαγής ονόματος" - δηλαδή δεν είχε προηγηθεί διακοπή ηλεκτροδότησης). Έτσι είναι; (ΑΝ θυμάσαι)

Ή στα 13€ εμπεριέχετο (επιστροφή) εγγύησησης; (ΑΝ θυμάσαι/πρόσεξες και πάλι)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimsomebody said:

Μια ερώτηση που δεν έχω δει εδώ μέχρι τώρα.... Το ρολόι είναι ακόμη στο όνομα του παππού που πέθανε πριν 25 χρόνια (μη βαρατε βρε, δεν ασχολήθηκα ποτέ δεν χρειάστηκε)... Υποθέτω ότι αν δεν το γυρίσω στο όνομα μου (κληρονόμος) δεν θα μπορώ να αλλάξω πακέτο ρεύματος από πράσινο όταν το αποφασίσω? (Αν το γυρίσω θα πρέπει να πληρώσω 100€ εγγύηση? Και η παλιά εγγύηση του παππού γυρίζει σε εμένα κάπως? Το σπίτι είναι 70 χρόνων) καλή χρονιά σε όλους με υγεία (και τύχη, υγεία είχαν και οι επιβάτες του Τιτανικου)

Ε ναι, οι μακαρίτες - θεωρητικά τουλάχιστον - δεν έχουν τη δυνατότητα να  αλλάξουν πρόγραμμα.

Αν πάρεις το ρεύμα στο όνομα σου τότε θα εκδοθεί τελικός λογαριασμός στο όνομα του παππού σου, και μέσα σε αυτόν θα πιστωθεί η εγγύηση. Βέβαια το ποσό λογικά θα είναι αστείο, εντελώς ενδεικτικά σε μια συγκεκριμένη οικιακή παροχή είχε πληρωθεί το 1985 (39 χρόνια πριν) εγγύηση 1,76€, κάπου τόσο θα είναι και στη δική σου περίπτωση μια και η εγγύηση προφανώς πληρώθηκε πριν τον θάνατο του παππού (25+ έτη), αν δεις ένα λογαριασμό γράφει πάνω πόσο είναι.

Επίσης νέα εγγύηση πληρώνεις κανονικά, η οποία θα σου επιστραφεί αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης. Εκτός βέβαια αν έχεις ήδη άλλη ενεργήπαροχή ΔΕΗ στο όνομα σου, σε αυτή τη περίπτωση δεν θα σου ζητήσουν καν εγγύηση.

3 minutes ago, washcloud said:

...(για τους τύπους) εγγύηση εννοείς.

Βασικά ΝΟΜΙΖΩ ότι όταν επειδή δεν υπήρχε (...; ) κατατεθειμένη εγγύηση πριν ("επί πεθερού" εν προκειμένω), γι' αυτό και δεν ζητήσανε (ελέω "απλής αλλαγής ονόματος" - δηλαδή δεν είχε προηγηθεί διακοπή ηλεκτροδότησης). Έτσι είναι; (ΑΝ θυμάσαι)

Ή στα 13€ εμπεριέχετο (επιστροφή) εγγύησησης; (ΑΝ θυμάσαι/πρόσεξες και πάλι)

Βασικά είναι ανάλογα τα κέφια της ΔΕΗ, το ποσό αυτό μέχρι και τον 10ο του 2014 το αποκαλούσε "προκαταβολή", από 11ο και μετά "εγγύηση".

image.png.8b3b5b5b5b85ceb34b1e40c1a3d0b089.png

Επίσης όπως έγραψα παραπάνω εγγύηση ζητάνε μόνο στην περίπτωση που δεν έχεις άλλη παροχή ΔΕΗ στο όνομα σου, αν έχεις δεν σου ζητάνε. Η τουλάχιστον αυτό ίσχυε αρχές 2022.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, EchiDNA said:

Παιδιά εμένα σε νέα σύνδεση είχαν βάλει 130€. Τώρα με αλλαγή παρόχου αφήνω απλήρωτους 2 λογαριασμούς μπας και το φέρω κοντά για να μηδενίσει.

Ναι, κάποια στιγμή το είχαν ανεβάσει στα 130 (κάπου το 2021 αν θυμάμαι καλά), και μετά το ξανακατέβασαν στα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Παιδιά εμένα σε νέα σύνδεση είχαν βάλει 130€. Τώρα με αλλαγή παρόχου αφήνω απλήρωτους 2 λογαριασμούς μπας και το φέρω κοντά για να μηδενίσει.

...χωρίς να ειμαι βέβαιος, νομίζω ότι φλερτάρεις με μηδενισμό,,,ηλεκτροδότησης (για τους "απλήρωτους" λέω - γενικά φρόντισε να ξεκαθαρίσει "λογιστικά" τί χρωστάς/τί σου χρωστάνε. όχι με "αυτόβουλο" συμψηφισμό). 

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, washcloud είπε

...(για τους τύπους) εγγύηση εννοείς.

Βασικά ΝΟΜΙΖΩ ότι όταν επειδή δεν υπήρχε (...; ) κατατεθειμένη εγγύηση πριν ("επί πεθερού" εν προκειμένω), γι' αυτό και δεν ζητήσανε (ελέω "απλής αλλαγής ονόματος" - δηλαδή δεν είχε προηγηθεί διακοπή ηλεκτροδότησης). Έτσι είναι; (ΑΝ θυμάσαι)

Ή στα 13€ εμπεριέχετο (επιστροφή) εγγύησησης; (ΑΝ θυμάσαι/πρόσεξες και πάλι)

Η εγγύηση ήταν 30€ όπως αναγραφόταν στους παλιούς λογαριασμούς. Τώρα εμφανίζεται μηδενική. Όχι, δεν ε´ιχε ποτέ γίνει διακοπή της σύνδεσης.

Το πιστωτικό ήταν λόγω του ότι η σύζυγος έκανε λάθος κατάθεση +13€ κάποια στιγμή (πάντα εμείς τον πληρώναμε) και το ανακαλύψαμε κατά την τελική εκκαθάριση (βρήκαμε πότε έγινε το λάθος από το ιστορικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, xraxra said:

Επειδη το θέμα ειναι της ΔΕΗ ,να ρωτησω κατι. Αν ειμαι off-topic, πείτε μου αν υπάρχει άλλο νημα για αυτό.

Νεα πολυκατοικία, οπου το κοινόχρηστο ρευμα της ΔΕΗ βγαίνει αρκετά μεγάλο ποσό. Σε διαμαρτυρια στην εταιρία διαχειρισης της πολυκατοικίας και σε ερώτηση αν σε άλλες πολυκατοικίες εχουν τοσο κοινόχρηστο ρεύμα ,η απάντηση ήταν οχι.Δεν εχουν αλλη με τετοια ποσά

Το κοινόχρηστο εντωμεταξυ ειναι στο ονομα ακομα του εργολαβου που εχτισε την πολυκατοικία. Θα πάει να το γυρίσει σε κοινόχρηστο. Δεν νομίζω οτι εχει να κάνει αυτό ομως.

Υπάρχει καποια ιδέα στο τι μπορεί να συμβαίνει? 

 

Ενδιαφερουσα ερωτηση.

Επισης στο Κοινοχρηστο ποιος μπορει να αλλαξει το προιον ρευματος στη ΔΕΗ? Ο διαχειριστης? Τι χαρτια χρειαζεται? Εννοω ο διαχειριστης ειναι απλα εκλεγμενος απο τη Συνελευση δεν υπαρχουν χρυσοβουλα, συμβολαια κτλ που να λενε αυτος ειναι ο διαχειριστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, washcloud είπε

...χωρίς να ειμαι βέβαιος, νομίζω ότι φλερτάρεις με μηδενισμό,,,ηλεκτροδότησης (για τους "απλήρωτους" λέω - γενικά φρόντισε να ξεκαθαρίσει "λογιστικά" τί χρωστάς/τί σου χρωστάνε. όχι με "αυτόβουλο" συμψηφισμό). 

Μπα έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου και περιμένω εκκαθαριστικό ο οποίος θα είναι μικρότερος λόγω του ότι χρέωσαν παραπάνω έναντι. Θα είναι να μου δίνουν και κανένα 30αρι ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Επίσης νέα εγγύηση πληρώνεις κανονικά, η οποία θα σου επιστραφεί αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης. Εκτός βέβαια αν έχεις ήδη άλλη ενεργήπαροχή ΔΕΗ στο όνομα σου, σε αυτή τη περίπτωση δεν θα σου ζητήσουν καν εγγύηση.

Γύρισαν (για διαφορετικούς λόγους) την ίδια περίπου χρονική στιγμή 4 λογαριασμούς, 3 στην επαρχία και 1 στην Αθήνα. Σε καμιά δεν πληρώσαμε εγγύηση και σε καμιά δεν βάλαμε πάγια εντολή. Όλοι (ανά 2) ήταν σε 2 πρόσωπα και μεταβιβάσθηκαν σε 3 διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...