Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

38 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

τελικα το μπλε ποιον συμφερει ? αν υπαρχει συμφερον για καποιον πλεον.

Αυτούς που έχουν σχετικά μεγάλη κατανάλωση. Σκέψου την κατανάλωση σαν έναν πολλαπλασιαστή που αυξάνει την επίδραση των τιμών στο πόσο τελικά θα πληρώσεις. Μια έστω και μέτρια αύξηση της τιμής της KWh θα έχει μεγάλη επίδραση στον τελικό σου λογαριασμό λόγω των πολλών κιλοβατωρών. Οπότε με μπλε "ασφαλίζεσαι" απέναντι σε τέτοιες ή χειρότερες περιπτώσεις. Αυτό πληρώνεις έξτρα.

Αν με τον όρο συμφέρον εννοείς ποιο τιμολόγιο θα βγει κερδισμένο στο τέλος του έτους, αυτό είναι απρόβλεπτο. Κανένας δεν σου εγγυάται αν οι τιμές θα ανέβουν(κερδίζουν τα μπλε) ή αν θα παραμείνουν σταθερές ή πτωτικές(κερδίζουν τα υπόλοιπα). Με σενάρια πας πλέον. Ο σκοπός τους είναι ό,τι κακό και να συμβεί ο καταναλωτής να μοιάζει φταίχτης λόγω των επιλογών του. Λες και θα 'πρεπε να προβλέπουμε το μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, megapaixtaras είπε

τελικα το μπλε ποιον συμφερει ? αν υπαρχει συμφερον για καποιον πλεον.

απλά έχεις ησυχία VS τσέπη σου

απο εκεί και μετά κινείσαι όπως νομίζεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, doomnx είπε

Ναι, κανονικά.

Και μενα μου πηγε αυτοματα απο πορτοκαλι  4all σε πρασινο . Δεν εχω κοιταξει τιμες . Να το ξανακανω 4all @korakios help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, svensak είπε

Και μενα μου πηγε αυτοματα απο πορτοκαλι  4all σε πρασινο . Δεν εχω κοιταξει τιμες . Να το ξανακανω 4all @korakios help

Η διαφορά παιδιά είναι 3.5 ευρώ στις 300 kWh/μήνα, μην τρελαίνεστε. Αλλά αν μπορείτε κάντε το, δεν χάνετε κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το θέμα ειναι της ΔΕΗ ,να ρωτησω κατι. Αν ειμαι off-topic, πείτε μου αν υπάρχει άλλο νημα για αυτό.

Νεα πολυκατοικία, οπου το κοινόχρηστο ρευμα της ΔΕΗ βγαίνει αρκετά μεγάλο ποσό. Σε διαμαρτυρια στην εταιρία διαχειρισης της πολυκατοικίας και σε ερώτηση αν σε άλλες πολυκατοικίες εχουν τοσο κοινόχρηστο ρεύμα ,η απάντηση ήταν οχι.Δεν εχουν αλλη με τετοια ποσά

Το κοινόχρηστο εντωμεταξυ ειναι στο ονομα ακομα του εργολαβου που εχτισε την πολυκατοικία. Θα πάει να το γυρίσει σε κοινόχρηστο. Δεν νομίζω οτι εχει να κάνει αυτό ομως.

Υπάρχει καποια ιδέα στο τι μπορεί να συμβαίνει? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω τις τελευταίες σελίδες σχετικά με τις εκδόσεις εκκαθαριστικων λογαριασμών νωρίτερα από το τετράμηνο και έχω μπερδευτεί. 

Οκ εκδίδεται και στο δίμηνο εκκαθαριστικός μέσω ενδείξεων που καταχωρούμε στο δεδδηε. 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν μπορούν να βγαίνουν εκκαθαριστικοί στο μήνα όπως γίνονται και με άλλους παροχους. 

Στο site αναφέρει για self metering. 

Πως λειτουργεί αυτό; μπορούμε να δίνουμε ενδείξεις μέσω mydei καθε μήνα; 

Επεξ/σία από Mule206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Διαβάζω τις τελευταίες σελίδες σχετικά με τις εκδόσεις εκκαθαριστικων λογαριασμών νωρίτερα από το τετράμηνο και έχω μπερδευτεί. 

Οκ εκδίδεται και στο δίμηνο εκκαθαριστικός μέσω ενδείξεων που καταχωρούμε στο δεδδηε. 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν μπορούν να βγαίνουν εκκαθαριστικοί στο μήνα όπως γίνονται και με άλλους παροχους. 

Στο site αναφέρει για self metering. 

Πως λειτουργεί αυτό; μπορούμε να δίνουμε ενδείξεις μέσω mydei καθε μήνα; 

η ΔΕΗ απλά θα βγάζει "έναντι πελάτη" , δεν κάνει εκκαθάριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Διαβάζω τις τελευταίες σελίδες σχετικά με τις εκδόσεις εκκαθαριστικων λογαριασμών νωρίτερα από το τετράμηνο και έχω μπερδευτεί. 

Οκ εκδίδεται και στο δίμηνο εκκαθαριστικός μέσω ενδείξεων που καταχωρούμε στο δεδδηε. 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν μπορούν να βγαίνουν εκκαθαριστικοί στο μήνα όπως γίνονται και με άλλους παροχους. 

Στο site αναφέρει για self metering. 

Πως λειτουργεί αυτό; μπορούμε να δίνουμε ενδείξεις μέσω mydei καθε μήνα; 

Διάβασε πιο πισω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xraxra είπε

Επειδη το θέμα ειναι της ΔΕΗ ,να ρωτησω κατι. Αν ειμαι off-topic, πείτε μου αν υπάρχει άλλο νημα για αυτό.

Νεα πολυκατοικία, οπου το κοινόχρηστο ρευμα της ΔΕΗ βγαίνει αρκετά μεγάλο ποσό. Σε διαμαρτυρια στην εταιρία διαχειρισης της πολυκατοικίας και σε ερώτηση αν σε άλλες πολυκατοικίες εχουν τοσο κοινόχρηστο ρεύμα ,η απάντηση ήταν οχι.Δεν εχουν αλλη με τετοια ποσά

Το κοινόχρηστο εντωμεταξυ ειναι στο ονομα ακομα του εργολαβου που εχτισε την πολυκατοικία. Θα πάει να το γυρίσει σε κοινόχρηστο. Δεν νομίζω οτι εχει να κάνει αυτό ομως.

Υπάρχει καποια ιδέα στο τι μπορεί να συμβαίνει? 

 

πολύ απλά η ΔΕΗ είχε τα ακριβότερα επαγγελματικά το τελευταίο διάστημα

εσύ εστιάζεις στην κατανάλωση και αν δεις σε αρκετές και ίδιες πολυκατοικίες , οτι υπάρχει απόκλιση πάνω απο 40% , άνοιξε νέο νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xraxra είπε

Επειδη το θέμα ειναι της ΔΕΗ ,να ρωτησω κατι. Αν ειμαι off-topic, πείτε μου αν υπάρχει άλλο νημα για αυτό.

Νεα πολυκατοικία, οπου το κοινόχρηστο ρευμα της ΔΕΗ βγαίνει αρκετά μεγάλο ποσό. Σε διαμαρτυρια στην εταιρία διαχειρισης της πολυκατοικίας και σε ερώτηση αν σε άλλες πολυκατοικίες εχουν τοσο κοινόχρηστο ρεύμα ,η απάντηση ήταν οχι.Δεν εχουν αλλη με τετοια ποσά

Το κοινόχρηστο εντωμεταξυ ειναι στο ονομα ακομα του εργολαβου που εχτισε την πολυκατοικία. Θα πάει να το γυρίσει σε κοινόχρηστο. Δεν νομίζω οτι εχει να κάνει αυτό ομως.

Υπάρχει καποια ιδέα στο τι μπορεί να συμβαίνει? 

 

Θα πρέπει να το δεις αν έχει τόσο πολυ κατανάλωση.. Ασανσέρ, φώτα, κτλπ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Θα πρέπει να το δεις αν έχει τόσο πολυ κατανάλωση.. Ασανσέρ, φώτα, κτλπ.. 

Εγω ρωτάω αν τυχόν υπάρχει κάποια παγίδα που πρέπει να δουν. Σε αυτο το σημείο ρώτησα . Αν ειναι απο κανονικη λειτουργια ειναι άλλο

4 λεπτά πριν, korakios είπε

πολύ απλά η ΔΕΗ είχε τα ακριβότερα επαγγελματικά το τελευταίο διάστημα

εσύ εστιάζεις στην κατανάλωση και αν δεις σε αρκετές και ίδιες πολυκατοικίες , οτι υπάρχει απόκλιση πάνω απο 40% , άνοιξε νέο νήμα

θα δω αυριο για τι κατανάλωση μιλάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xraxra είπε

Εγω ρωτάω αν τυχόν υπάρχει κάποια παγίδα που πρέπει να δουν. Σε αυτο το σημείο ρώτησα . Αν ειναι απο κανονικη λειτουργια ειναι άλλο

θα δω αυριο για τι κατανάλωση μιλάμε

δεν έχει σημασία , ούτε μπορεί να σου πει κάποιος αν το Χkw είναι νορμάλ

άνοιξε νέο νήμα αναφέροντας ορόφους , φωτισμούς , γκαράζ ή όχι/αποθήκες κτλ αν θες βοήθεια απο μέλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
43 λεπτά πριν, xraxra είπε

Υπάρχει καποια ιδέα στο τι μπορεί να συμβαίνει? 

...σχετικό με τη χρέωση μπορεί να είναι και το να έχει κοινή παροχή με το κοινόχρηστο ("ρολόι") κάποιο (ή και ΚΑΠΟΙΑ) διαμέρισμα πάντως....Με άλλα λόγια, κάποιος να καταναλώνει και να το φεσώνει σε όλους μαζί...Όχι αδύνατο - συνέβαινε παλιότερα με "δώματα", αν και πολύ κραγμένο ώστε να μην είναι ενήμεροι διάφοροι ένοικοι, κυρίως παλιότεροι, και ο διαχεισιστής. Απλά έχε το και αυτό κατά νου - θα χρειαστεί να διευκρινίσετε από ποιο ρολόι "τροφοδοτείται" κάθε διαμέρισμα για να αποκλείσετε την πιθανότητα κάποιος να χαίρεται "τζάμπα ρεύμα" και να κάνει το κορόιδο επειδή κανείς δεν το σκαλίζει....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, washcloud είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

...σχετικό με τη χρέωση μπορεί να είναι και το να έχει κοινή παροχή με το κοινόχρηστο ("ρολόι") κάποιο (ή και ΚΑΠΟΙΑ) διαμέρισμα πάντως....Με άλλα λόγια, κάποιος να καταναλώνει και να το φεσώνει σε όλους μαζί...Όχι αδύνατο - συνέβαινε παλιότερα με "δώματα", αν και πολύ κραγμένο ώστε να μην είναι ενήμεροι διάφοροι ένοικοι, κυρίως παλιότεροι, και ο διαχεισιστής. Απλά έχε το και αυτό κατά νου - θα χρειαστεί να διευκρινίσετε από ποιο ρολόι "τροφοδοτείται" κάθε διαμέρισμα για να αποκλείσετε την πιθανότητα κάποιος να χαίρεται "τζάμπα ρεύμα" και να κάνει το κορόιδο επειδή κανείς δεν το σκαλίζει....

 

Ευχαριστώ πολύ. Ειναι μία περίπτωση αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...