Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, doomnx said:

Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει. Εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις ότι αν δώσεις ένδειξη 2 μήνες πριν την προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ, τότε ο ΔΕΔΔΗΕ στέλνει την ένδειξη σαν δικιά του και ο πάροχος σου εκδίδει εκκαθαριστικό 2 μηνών. Η εκκαθάριση γίνεται 6 φορές το χρόνο αντί για 3.

Εδώ δεν καταλαβαίνει το πιο απλό, ότι η ΔΕΗ όταν εκδίδει λογαριασμό με βάση την ένδειξη που έδωσε ο πελάτης στο mydei τον λέει "έναντι πελάτη", ενώ όταν εκδίδει με βάση την ένδειξη που έδωσε ο ΔΕΔΔΗΕ τον λέει "εκκαθαριστικό", θα καταλάβει τα πιο σύνθετα? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απ ότι κατάλαβα το Γ1 "κλείδωσε" για τον Ιανουάριο, στο 0,136€ μαζί με τη ρήτρα. Σωστά?

* η ρήτρα του μήνα είναι 0,00835€

Δεν είχαμε άλλη έννοια στη ζωή μας, παρά να κοιτάμε κάθε μήνα πόσο θα κλείνει η ρήτρα μην πάει όπως και παλιά στο θεό....

image.png.d1c05892f9eae7c2d30c5262cc28ca6e.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Philippe said:

Εγώ το έχω ξαναγράψει στο παρόν θέμα ότι ανέκαθεν έδινα στο δίμηνο πλασματικές ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ και μάλιστα φρόντιζα να βγαίνω οριακά εντός της χαμηλής τιμής μονάδας

Το πιο ουσιαστικό δεν το γράφεις, όταν έδινες εσύ ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ τι σήμανση είχε ο λογαριασμός που ακολουθούσε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Arkin said:

Αρα το προβλημα υπαρχει σε οσους ειχαμε 4all απο πριν που το καναμε προ 1/12 και προσπαθουμε να ξανα παμε σε 4all. Δεν παιζονται με τιποτα. Δηλαδη κανεις συμβολαιο 1 χρονο 4all σε γυρνανε σε Γ1 το οποιο ειναι πολυ χειροτερο και δεν σε αφηνουν να ξανα πας στο 4all.

 

13 hours ago, Arkin said:

Θα ενημερωσω αν και οποτε απαντησουν στο αιτημα που εστειλα και αν διορθωσουν. Λογικα σφαλμα του συστηματος ειναι το θεμα ειναι ποτε θα το δουν να το φτιαξουν.

 

13 hours ago, Arkin said:

Κατι παιζει με το green pass που ειναι ενεργο και δωρεαν για 4 μηνες. Καπου εκει κολλαει η δουλεια.

Το πρόβλημα ακόμα παραμένει.

Καταραμένο Green Pass.
Φτιάχτηκε για κονόμα από αέρα κοπανιστό και για να δημιουργεί μόνο προβλήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Philippe είπε

Ώπα παιδιά, ο jkoukos δεν είναι κανένας τυχαίος. 30 χρόνια τώρα μας έχει σώσει επανειλημμένως και στο adslgr και αλλού και είναι αυθεντία στα ηλεκτρονικά/ ηλεκτρολογικά λόγω ειδικότητας. Εδώ κάποια παρανόηση έχει γίνει με το θέμα των ενδείξεων, αλλά ας μην το συνεχίσετε γιατί υπάρχει άλλο θέμα για τις ενδείξεις πιο κατάλληλο.

Στο εν λόγω παράδειγμα είναι κοντά-κοντά οι μέρες και ίσως για αυτό να μην υπάρχει διαφοροποίηση. Γεγονός πάντως είναι ότι το ορθότερο είναι να δίνουμε ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ στο δίμηνο, ώστε να εκδίδονται μόνο εκκαθαριστικοί και να μην μπλέκουμε με τους έναντι. Όταν δίνουμε από το ebill είναι για διευκόλυνση δική μας, π.χ. αν θέλουμε να πληρώσουμε λιγότερα στον έναντι και να μας έρθει φουσκωμένος μεταγενέστερα. Αλλά τότε όλοι οι σοβαροί υπολογισμοί θα γίνουν στον εκκαθαριστικό, όπως ξέρουμε. Π.χ. παλιότερα με τις ρήτρες που αλλάζανε οι τιμές ανά μήνα ίσως να έβγαινε άλλο συνολικό αποτέλεσμα αν έδινε κανείς στον ΔΕΔΔΗΕ την ενδιάμεση μέτρηση και δεν άφηνε τη ΔΕΗ να κάνει αναλογικά την κατανομή στον εκκαθαριστικό του 4μήνου. Εγώ το έχω ξαναγράψει στο παρόν θέμα ότι ανέκαθεν έδινα στο δίμηνο πλασματικές ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ και μάλιστα φρόντιζα να βγαίνω οριακά εντός της χαμηλής τιμής μονάδας. Εάν στο 4μηνο που ερχόταν ο υπάλληλος του ΔΕΔΔΗΕ για μέτρηση δεν κατόρθωνα να έχω χαμηλή κατανάλωση και έβγαινα στην υψηλή κλίμακα, τουλάχιστον είχα γλυτώσει λίγα ευρώ από το πρώτο δίμηνο.

ΥΓ: Συνάδελφε jkoukos θυμάμαι όταν με είχες βοηθήσει καταλυτικά, πριν 10 χρόνια ακριβώς, να βρω άκρη στο πρόβλημα με το g711 της Viva που δεν έπαιζε στα fritzbox και να το συνδέσουμε με symbian κινητά :)

Και το επόμενο δίμηνο, τι γινόταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Γι αυτό στο τέλος προτείνω επιλογή του καλύτερου για εμάς από τα σταθερά(μπλε). Το όφελος από ορισμένους εναλλακτικούς(στα μπλε) εξαρτάται φυσικά και από τα επίπεδα κατανάλωσης. Κρίνεις με βάση αυτό και τυχόν ποιότητα εξυπηρέτησης και παίρνεις.

Για το μπλε σταθερό των εναλλακτικών δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα είναι σταθερό μετά απο 3-6 μήνες. Έχουν τη δυνατότητα με προσωπική ενημέρωση να αλλάξουν την τιμή. Ήμουν σε σταθερό της Ελίν και μου εκαναν αυθαίρετη και αναδρομική αναπροσαρμογή.

Η ΔΕΗ τίμησε το σταθερό μέχρι τη λήξη του συμβολαίου και άρα για μπλε σταθερό, επιλέγω μονο ΔΕΗ.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μετά την αίτηση μέσω e-contract σας έρχεται email επιβεβαίωσης; Γιατί εμένα δεν μου ήρθε.

Επίσης, τον λογαριασμό M&B της Aegean πότε και πού τον δηλώνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αριθμός του mile and bonus μπορεί να είναι και σε διαφορετικά στοιχεία από αυτό της παροχής παράδειγμα να είναι στο όνομα του αδερφού μου η παροχή και τα μίλια σε εμένα ?Τσεκαρουν στοιχεία η απλά τον αριθμό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, favou2000 είπε

Ο αριθμός του mile and bonus μπορεί να είναι και σε διαφορετικά στοιχεία από αυτό της παροχής παράδειγμα να είναι στο όνομα του αδερφού μου η παροχή και τα μίλια σε εμένα ?Τσεκαρουν στοιχεία η απλά τον αριθμό ?

Ναι ότι όνομα θες βάζεις 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

με ενδιαφερει το ΔΕΗ MyHomeOnline

3 ερωτησεις εχω: 

1. οι τιμες κιλοβατωρας 0,175€ και παγιο 3,5€ ειναι με ΦΠΑ ή προστιθεται ο ΦΠΑ ;

2. Ποια η διαφορα του Online με το MyHomeEnter και εχει μικρη διαφορά προς τα πανω σε κιλοβατωρα και παγιο;

3. Κ τα δυο προγραμματα ειναι 12μηνες σταθερα ετσι; 
 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους. Εγώ είμαι τόσο άσχετη που τώρα έμαθα ότι μπορώ να δώσω ενδείξεις μετρητή σε ΔΕΔΔΗΕ. Τόσο καιρό έδινα κάθε μήνα στο myDei. Μπήκα ΔΕΔΔΗΕ να δώσω ένδειξη και δεν γράφει τπτ για περιθώριο ημερών (πχ από τόσο του μήνα μέχρι τόσο). Στον λογαριασμό της ΔΕΗ μου, γράφει επόμενη καταμέτρηση 11/4/24. Πότε πρέπει να περάσω ενδείξεις τελικά? Αυτό βγαίνει:

IMG_20240102_123231.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Καλημέρα, μετά την αίτηση μέσω e-contract σας έρχεται email επιβεβαίωσης; Γιατί εμένα δεν μου ήρθε.

Επίσης, τον λογαριασμό M&B της Aegean πότε και πού τον δηλώνεις;

Σε εμένα δεν ήρθε κάποια επιβεβαίωση πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, KOSTASGP said:

Καλημερα

με ενδιαφερει το ΔΕΗ MyHomeOnline

3 ερωτησεις εχω: 

1. οι τιμες κιλοβατωρας 0,175€ και παγιο 3,5€ ειναι με ΦΠΑ ή προστιθεται ο ΦΠΑ ;

2. Ποια η διαφορα του Online με το MyHomeEnter και εχει μικρη διαφορά προς τα πανω σε κιλοβατωρα και παγιο;

3. Κ τα δυο προγραμματα ειναι 12μηνες σταθερα ετσι; 
 

ευχαριστω

1. Χωρίς

2. Αυτόματη πληρωμή λογαριασμών με πάγια τραπεζική εντολή στη χρεωστική ή πιστωτική κάρτα για το Online.

3. Ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που ακριβως επιλεγουμε το πρασινο μπλε και κιτρινο τιμολογιο?

Καλημέρα παιδιά επειδή είμα ιεντελώς άσχετος.Ψάχνομαι απο χθες χωρις να καταλαβαινω τι γιενται.Είμαι Γ1 με ΚΟΤ-Β.Αξίζει να αλλαξω προγραμμα?Για home4all?Είδα και αυτό με τα χρώματα δεν καταλαβαίνω ούτε που τα επιλέγω ούτε σε ποια προγράμματα αναφέρονται

Επεξ/σία από aks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...