Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ATmega είπε

Γύρισα 2 παροχές σε κίτρινο (ήταν στο Γ1) και δεν είχα θέμα. 

Στην 3η παροχή που ήταν ήδη στο all αλλά από σήμερα γύρισε στο πράσινο μου  βγάζει το ίδιο σφάλμα (έχω δοκιμάσει αρκετές φορές)...

Αρα το προβλημα υπαρχει σε οσους ειχαμε 4all απο πριν που το καναμε προ 1/12 και προσπαθουμε να ξανα παμε σε 4all. Δεν παιζονται με τιποτα. Δηλαδη κανεις συμβολαιο 1 χρονο 4all σε γυρνανε σε Γ1 το οποιο ειναι πολυ χειροτερο και δεν σε αφηνουν να ξανα πας στο 4all. Μπαγλαμαδες οσο δεν παει. Αντε να δουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω πόσο σας ενδιαφέρει εδώ, αλλά...

 

29 λεπτά πριν, doomnx είπε

Τα πάνω κάτω έφερε η Volton στα πράσινα, καθώς δίνει το δώρο της προμήθειας έως 500 kWh + το πάγιο για τον πρώτο μήνα και στο Ειδικό Τιμολόγιο, για αιτήσεις μέχρι 6 Ιανουαρίου.

Μικρή έκπληξη και από τη Solar Energy που ανακοίνωσε σήμερα έκπτωση στη Βασική Τιμή Προμήθειας της τάξης του 10%, ενώ στους ειδικούς όρους μέχρι στιγμής ανέφερε ότι δεν θα υπάρξει έκπτωση για τον Ιανουάριο.

Άλλαξα κατηγορία στο SpitiMou της Protergia, αφού πρόκειται για ex-ante πρόγραμμα που βασίζεται στην ΜΤΑΗΕ Νοεμβρίου, άρα η τιμή του έχει κλειδώσει.

578gZEn.jpg

 

ΥΓ: Ο ΗΡΩΝ δεν έχει ανακοινώσει ακόμη έκπτωση για τον Ιανουάριο. Η τελική του τιμή θα αλλάξει κατά πάσα πιθανότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Arkin said:

Αρα το προβλημα υπαρχει σε οσους ειχαμε 4all απο πριν που το καναμε προ 1/12 και προσπαθουμε να ξανα παμε σε 4all. Δεν παιζονται με τιποτα. Δηλαδη κανεις συμβολαιο 1 χρονο 4all σε γυρνανε σε Γ1 το οποιο ειναι πολυ χειροτερο και δεν σε αφηνουν να ξανα πας στο 4all. Μπαγλαμαδες οσο δεν παει. Αντε να δουμε. 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά κι από μένα. Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Σε λογαριασμούς που δεν τους είχα αλλάξει παλιά έγινε η αλλαγή κατευθείαν. Σε 2 που είχα επιλέξει πριν τον Δεκέμβρη κι έγιναν σήμερα πράσινοι, δεν γίνεται με τίποτα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, oykas2001 είπε

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά κι από μένα. Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Σε λογαριασμούς που δεν τους είχα αλλάξει παλιά έγινε η αλλαγή κατευθείαν. Σε 2 που είχα επιλέξει πριν τον Δεκέμβρη κι έγιναν σήμερα πράσινοι, δεν γίνεται με τίποτα...

Χρονια πολλα και καλη χρονια με υγεια. Θα ενημερωσω αν και οποτε απαντησουν στο αιτημα που εστειλα και αν διορθωσουν. Λογικα σφαλμα του συστηματος ειναι το θεμα ειναι ποτε θα το δουν να το φτιαξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Χρονια πολλα και καλη χρονια με υγεια. Θα ενημερωσω αν και οποτε απαντησουν στο αιτημα που εστειλα και αν διορθωσουν. Λογικα σφαλμα του συστηματος ειναι το θεμα ειναι ποτε θα το δουν να το φτιαξουν.

Έστειλα κι εγώ από το support τους, δεν νομίζω να γίνει κάτι σύντομα, ίσως από τηλέφωνο πιο άμεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, oykas2001 είπε

Έστειλα κι εγώ από το support τους, δεν νομίζω να γίνει κάτι σύντομα, ίσως από τηλέφωνο πιο άμεσα;

Πιο τηλεφωνο γιατι υπαρχει περιπτωση καποιος να το σηκωσει? Εδω δεν το σηκωνουν κανονικες μερες τωρα με τις γιορτες θα το σηκωσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζοντας λιγο με τις τιμες του excel βλεπω οτι το Γ1 ειναι σχεδον παντα το ιδιο με το 4all για αυτο το μηνα. Γιατι τοσος κοσμος παραπανω κανει μεταβαση στο 4all και παιρνει το ρισκο του ΤΕΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisgav είπε

Παιζοντας λιγο με τις τιμες του excel βλεπω οτι το Γ1 ειναι σχεδον παντα το ιδιο με το 4all για αυτο το μηνα. Γιατι τοσος κοσμος παραπανω κανει μεταβαση στο 4all και παιρνει το ρισκο του ΤΕΑ?

Εβαλες και το 2% της παγιας εντολης? Συν τη φθηνοτερη τιμη. Παντα για μεχρι 500kw το τετραμηνο οχι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chrisgav είπε

Παιζοντας λιγο με τις τιμες του excel βλεπω οτι το Γ1 ειναι σχεδον παντα το ιδιο με το 4all για αυτο το μηνα. Γιατι τοσος κοσμος παραπανω κανει μεταβαση στο 4all και παιρνει το ρισκο του ΤΕΑ?

Και τα δυο βγαίνουν με τον ίδιο τύπο, το 4All έχει χαμηλότερους συντελεστές.

9 λεπτά πριν, oykas2001 είπε

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά κι από μένα. Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Σε λογαριασμούς που δεν τους είχα αλλάξει παλιά έγινε η αλλαγή κατευθείαν. Σε 2 που είχα επιλέξει πριν τον Δεκέμβρη κι έγιναν σήμερα πράσινοι, δεν γίνεται με τίποτα...

Επιβεβαιώνω κι εγώ το θέμα. Στον ένα λογαριασμό άλλαξε στο πι και φι. Στον άλλο που ενεργοποίησα προχθές το GreenPass μου βγάζει το σφάλμα όταν πάω να τον κάνω 4All.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αρα το προβλημα υπαρχει σε οσους ειχαμε 4all απο πριν που το καναμε προ 1/12 και προσπαθουμε να ξανα παμε σε 4all. Δεν παιζονται με τιποτα. Δηλαδη κανεις συμβολαιο 1 χρονο 4all σε γυρνανε σε Γ1 το οποιο ειναι πολυ χειροτερο και δεν σε αφηνουν να ξανα πας στο 4all. Μπαγλαμαδες οσο δεν παει. Αντε να δουμε. 

Σωστος για το κραξιμο, τουλαχιστον υπερβολικος στο bold. Τι πολυ χειροτερο ειναι ρε συ, σχεδον τα ιδια ειναι εκτος και αν ψαχνουμε ψιλους στα αχυρα, σε μια κλασσικη οικιακη καταναλωση των 250-300Kwh η μηνιαια διαφορα στον λογαρισμο ειναι της ταξης του 1-2 ευρω αναμεσα στα 2 για τον Γεναρη.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kork είπε

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά, ναι υπάρχει νυχτερινό και μάλιστα 11 με 7 σταθερό όλο τον χρόνο.  Το 40% της κατανάλωσης είναι με την νυχτερινή χρέωση. 

Σε συμφέρει το 4All για τον Ιανουάριο, αλλά μη φανταστείς ότι θα έχει τρομερή διαφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Σωστος για το κραξιμο, τουλαχιστον υπερβολικος στο bold. Τι πολυ χειροτερο ειναι ρε συ, σχεδον τα ιδια ειναι εκτος και αν ψαχνουμε ψιλους στα αχυρα, σε μια κλασσικη οικιακη καταναλωση των 250-300Kwh η μηνιαια διαφορα στον λογαρισμο ειναι της ταξης του 1-2 ευρω.

Δεν ειναι τρελο το ποσο αλλα γιατι.

Εδω με 300kw μερας+100 νυχτας βγαινει ενα 60αρι το χρονο. Και δεν ξερω αν πιανει και το 2% της παγιας εντολης μεσα στα 60. Δεν ειναι πολλα ισως υπερεβαλα αλλα εφοσον δεν υπαρχει συμβολαιο γιατι να μην σε αφηνουν να πας στο φθηνοτερο προγραμμα. 

 

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Arkin said:

Αρα το προβλημα υπαρχει σε οσους ειχαμε 4all απο πριν που το καναμε προ 1/12 και προσπαθουμε να ξανα παμε σε 4all. Δεν παιζονται με τιποτα. Δηλαδη κανεις συμβολαιο 1 χρονο 4all σε γυρνανε σε Γ1 το οποιο ειναι πολυ χειροτερο και δεν σε αφηνουν να ξανα πας στο 4all. Μπαγλαμαδες οσο δεν παει. Αντε να δουμε. 

Εμένα με πήραν μέσα Νοέμβρη που έληγε 23/11 το παλιό καλό 0,10λεπτό και μου πρότειναν το 4all. Το δέχτηκα μιας και αυτό είχα στο μυαλό μου.

Μέσα Δεκέμβρη με πήραν ξανά να μου πουν ότι θα πέσω στο πράσινο αν δεν ξανακάνουμε διαδικασία για το 4all καθώς έτσι είναι η διαδικασία. Το έκανα και όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν ειναι τρελο το ποσο αλλα γιατι.

 

Για αυτο εγραψα οτι εχεις δικαιο για το κραξιμο αλλα εισαι τουλαχιστον υπερβολικος στο "πολυ χειροτερο".

1cents ανα kwh ειναι η διαφορα τους για τον τρεχων μηνα, τον επομενο ουδεις  ξερει τι θα συμβει, κυμαινομενα ειναι και τα 2. Mε βαση το 1cents διαφορα που εχουμε ως δεδομενο  υπερβολικος ησουν😜

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...