Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, The_Judas είπε

το θεωρω δυσκολο να εχει πχ η δεη 0.17 σταθερο και 0.20 κυμαινομενο

Είχε μέχρι πριν ένα μήνα 0,096 και το κυμαινόμενο ήταν στο θεό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, The_Judas είπε

το θεωρω δυσκολο να εχει πχ η δεη 0.17 σταθερο και 0.20 κυμαινομενο.

λογικα αν αλλαξει το 1 θα αλλαξει και το αλλο.

...δεν πάει τόσο χοντροκομμένα: εξαρτάται από τί,,,σκοπούς έχουν (κυρίως άγρα πελατών, αλλά και όταν "βλέπουν πού πάει το πράμμα με την χονδρική"). Και γενικά δεν έχει δείξει τα 2 αυτά χρόνια τάση με την μία να ανεβ(οκατεβ)άζει τιμές για νέα συμβόλαια τόσο γρήγορα.

Όχι ότι όντως δεν έχει μια γενική λογική αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Silfor είπε

Έχουν πιστωθεί σε κάποιον οι 5 χιλ. μίλια της Aegean με ενεργοποίηση του myHome4All; Ισχύει εν τέλει ως προωθητική ενέργεια;

Ναι, ισχύει. Σε μένα βάλαν 5.000 μίλια με το 4all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αν κανω λαθος συλλογισμο, διορθωστε με:

Παντως, το ρισκο στο πρασινο, δεν φαινεται να ειναι και τοσο μεγαλο. Τι εννοω. Αν την 1η του επομενου μηνα, δεις οτι το πηγαν 50% σε σχεση με τον προηγουμενο, πας την επομενη μερα και κανεις αιτημα να μπεις στο σταθερο της δεη. Δεν θα προλαβεις να φας την 'μεγαλη αυξηση'. Προλαβαινεις να πας σταθερο. Εκτος και αν, το σταθερο, αλλαζει κι αυτο τιμη, καθε μηνα. Οποτε οταν θα το θελησεις, θα ειναι ηδη και αυτο ακριβοτερο.

Το σκεφτομαι λαθος;

Nαι το σκεφτεσαι λαθος. Αν πανε 50% πανω τα κυμαινομενα θα υπαρξει μεγαλη αυξηση και στα σταθερα. Το ιδιο ειχε γινει και πριν 2 χρονια, οταν εγιναν οι ραγδαιες αυξησεις εκτοξευτηκαν και οι τιμες των σταθερων προγραμματων, τυχεροι ηταν οσοι ειχαν κλειδωσει σταθερο προγραμμα πριν τις ραγδαιες αυξησεις και απολαμβαναν τιμη κιλοβατωρας σταθερα στα 0,10 την στιγμη που ο υπολοιπος κοσμος πληρωνε τα μαλλια της κεφαλης του με τις ρητρες αναπροσαρμογης.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Ούτε καν! Οι ενδείξεις που έχεις δώσει εσύ στον πάροχο δεν λαμβάνονται υπόψιν στον εκκαθαριστικό, μόνο στους έναντι, ο εκκαθαριστικός βγαίνει με βάση τις μετρήσεις που δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ στον πάροχο.

Κι όμως σχεδόν πάντα λαμβάνεται η δική μου μέτρηση και μπορώ να το αποδείξω εύκολα στην επόμενη καταμέτρηση.

Η ΔΕΗ μας δίνει δυνατότητα καταμέτρησης έως μία Χ μέρα. Για την τελευταία 4μηνιαία εκκαθάριση το όριο ήταν 28/11 κι εγώ την έδωσα βράδυ 27/11. Είμαι συνδιαχειριστής στην πολυκατοικία και ένας από τους 2 που δίνουμε πρόσβαση στους υπαλλήλους του ΔΕΔΔΗΕ, οι οποίοι ήρθαν 29/11.

Εε λοιπόν, ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ βγήκε 1/12 και μάντεψε ποια μέτρηση έχει λάβει εις γνώσιν, με περίοδο κατανάλωσης έως 28/11. Και αυτό συμβαίνει τα τελευταία τουλάχιστον δύο χρόνια στο μεγαλύτερο ποσοστό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, dimostr είπε

Είχε μέχρι πριν ένα μήνα 0,096 και το κυμαινόμενο ήταν στο θεό 

Εγω αναφερομαι σε ενεργα διαθεσιμα προγραμματα.

αυτοι που ειχαν 0.09 ειχαν υπογραψει πριν απο 2 χρονια.

δεν υπηρχε διαθεσιμο το προγραμμα αυτο πριν απο 1 μηνα με αυτη την τιμη.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Εγω αναφερομαι σε ενεργα διαθεσιμα προγραμματα.

αυτοι που ειχαν 0.09 ειχαν υπογραψει πριν απο 2 χρονια.

δεν υπηρχε διαθεσιμο το προγραμμα αυτο πριν απο 1 μηνα με αυτη την τιμη.

Μα γιατί να αλλάξει τακτική τώρα , τοτε είχε σταθερό φθηνό και τα κυμανομενα πήγαν πέντε φορές πάνω , το ίδιο μπορεί να γίνει και τώρα , να έχει σταθερό στα 0,17 και το κυμαινόμενο να πάει όσο θέλει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Joe22 είπε

Με αντλία θερμότητας, έχω κατανάλωση περί τις 1.000 kWh το μήνα. 
Θα βρεθώ από αύριο κι εγώ στο Γ1/Ν και κάποια στιγμή μέσα στον Ιανουάριο θα δω τι θα κάνω, “ρισκάροντας” να μην πάω στο μπλε ακόμη…

Που μένεις ρε άνθρωπε και έχεις 1000 τον μήνα? Αθήνα είμαι με το σπίτι μόνιμα 22 και έχω κάψει 312 όλο τον Δεκέμβρη.

Εσύ βρες φτηνή κιλοβάτορα η πήγαινε volton με τις 500 free για ένα μήνα και φύγε μετά για την πιο φτηνή κιλοβάτορα.

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Μα γιατί να αλλάξει τακτική τώρα , τοτε είχε σταθερό φθηνό και τα κυμανομενα πήγαν πέντε φορές πάνω , το ίδιο μπορεί να γίνει και τώρα , να έχει σταθερό στα 0,17 και το κυμαινόμενο να πάει όσο θέλει 

Το κυμαινόμενο βγαίνει βάσει των τιμών ηλεκτρικής ενέργειας στο "Χρηματιστήριο Ενέργειας", δεν βάζουν τις τιμές κατά το δοκούν. Αυτές λοιπόν οι τιμές είναι πάνω κάτω σταθερές από τον Μάιο και μετά.

Αυτό που έγινε, αντιθέτως, πριν 2 χρόνια είναι ότι οι τιμές διπλασιάστηκαν μέσα σε λίγους μήνες.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2023 στις 3:43 ΜΜ, jkoukos είπε

Μπορεί να έχει απαντηθεί ήδη και δεν κατάφερα να το βρω. Με ποιον τρόπο ή διαδικασία μπορούμε να επιλέξουμε στο πράσινο Γ1/Ν1 από κίτρινο 4all ή το Online ;

Ρωτώ διότι έχοντας ήδη 4all, δεν βλέπω στο mydei ή στην εφαρμογή δυνατότητα επιλογής του πράσινου, ώστε στο μέλλον και ανάλογα τα δεδομένα να αλλάξω πρόγραμμα.

τα έχουν λίγο χαμένα στην ΔΕΗ, πήρα τηλέφωνο (8009001000 ή κάτι τέτοιο) και μου είπαν ότι θα φτιαχτεί αυτό το θέμα, προς το παρόν μου είπαν μπορείς να αλλάξεις τηλεφωνικά και ξεκίνησε την διαδικασία που εγώ όμως σταμάτησα γιατί προτίμησα το 4all 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

η αλλαγη παροχου απο αλλη εταιρεια σε δεη με econtract αργει πολυ;

εγώ από nrg  πήγα σε σταθερό της ΔΕΗ και η διαδικασία ήταν άμεση. Σε 2 εργάσιμες φαινόμουν κανονικά στην ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Κι όμως σχεδόν πάντα λαμβάνεται η δική μου μέτρηση και μπορώ να το αποδείξω εύκολα στην επόμενη καταμέτρηση.

Η ΔΕΗ μας δίνει δυνατότητα καταμέτρησης έως μία Χ μέρα. Για την τελευταία 4μηνιαία εκκαθάριση το όριο ήταν 28/11 κι εγώ την έδωσα βράδυ 27/11. Είμαι συνδιαχειριστής στην πολυκατοικία και ένας από τους 2 που δίνουμε πρόσβαση στους υπαλλήλους του ΔΕΔΔΗΕ, οι οποίοι ήρθαν 29/11.

Εε λοιπόν, ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ βγήκε 1/12 και μάντεψε ποια μέτρηση έχει λάβει εις γνώσιν, με περίοδο κατανάλωσης έως 28/11. Και αυτό συμβαίνει τα τελευταία τουλάχιστον δύο χρόνια στο μεγαλύτερο ποσοστό.

Μάλλον θα πηραν την καταμέτρηση του Δεδδηε. Κανονικά έτσι πρέπει.. Γιατί από εκεί παίρνουν τα στοιχεία.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, jkoukos said:

Κι όμως σχεδόν πάντα λαμβάνεται η δική μου μέτρηση και μπορώ να το αποδείξω εύκολα στην επόμενη καταμέτρηση.

Η ΔΕΗ μας δίνει δυνατότητα καταμέτρησης έως μία Χ μέρα. Για την τελευταία 4μηνιαία εκκαθάριση το όριο ήταν 28/11 κι εγώ την έδωσα βράδυ 27/11. Είμαι συνδιαχειριστής στην πολυκατοικία και ένας από τους 2 που δίνουμε πρόσβαση στους υπαλλήλους του ΔΕΔΔΗΕ, οι οποίοι ήρθαν 29/11.

Εε λοιπόν, ο εκκαθαριστικός της ΔΕΗ βγήκε 1/12 και μάντεψε ποια μέτρηση έχει λάβει εις γνώσιν, με περίοδο κατανάλωσης έως 28/11. Και αυτό συμβαίνει τα τελευταία τουλάχιστον δύο χρόνια στο μεγαλύτερο ποσοστό.

Αυτό στα bold το λες εσύ και όχι η ΔΕΗ, η ΔΕΗ δεν λέει πουθενά για εκκαθάριση όταν ενημερώνει για το παράθυρο/διορία να δώσεις eSelf Metering, απλά λέει "Δυνατότητα καταχώρισης ένδειξης από xx/xx/xxxx έως xx/xx/xxxx", και μάλιστα διευκρινίζει κιόλας πως η εκκαθαριστική ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ υπερισχύει:

image.png.1db0fb15a1e6269d05caaf2f770e4619.png

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/e-selfmetering/

Κάτι έχεις καταλάβει λάθος, ίσως μπέρδεψες τα νούμερα μια και σίγουρα οι ενδείξεις θα ήταν παρόμοιες μια και μεσολάβησε μόνο 1,5 μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...