Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, korakios είπε

το είχα αναφέρει στις αρχές που το βγάλανε οτι μπορεί να παίξει τέτοιο σενάριο

Θυμάμαι που το συζητούσαμε οταν προσπαθούσαμε να κατάλαβε γιατί το 4all λειτουργεί στην ουσία σαν πράσινο.

26 λεπτά πριν, korakios είπε

η ΡΑΕ είναι άχρηστη τελείως

Έτσι μπράβο.

 

20 λεπτά πριν, Sebu είπε

Απλα απο 8,5 ευρω η διαφορα υπερ του 4all για τις δικες μου καταναλωσεις μηνα, επεσε κατω απο 3 ευρω που ισως δεν αξιζει πλεον ουτε καν την ταλαιπωρια να αιτησαι και να περιμενεις αν θα ακυρωθει το Green Pass ή αν θα πρεπει να τους κυνηγας, συν του οτι το Green Pass λογικα για 1 μηνα το κρατας και το τρως κοστος (αν κλεισεις μετα τις 1/1/2024 που λογικα δεν θα δινει πλεον 3 μηνες δωρεαν) αρα η διαφορα απο 3 ευρω πεφτει κατω απο 2.

Με τις ανακοινωμενες πλεον τιμες στις 860-890 κιλοβατωρες ΗΜΕΡΑΣ το μηνα ειναι ισα βαρκα ισα νερα, κατω απο εκει φθηνοτερο το 4all, πανω απο τις 900 κερδιζει το Γ1Ν.

Θεωρω οι περισσοτεροι ειναι κατω απο το ψυχολογικο οριο των 500 ημερας το μηνα. Εκει για ενα 5ευρω περιπου καλυτερο το 4all. Απο κει και περα η νυχτα λιγο αλλαζει το συνολο χρεωσιμων παντα υπερ του 4all.

Θεωρώ οτι κοντά εκεί θα είμαι κι εγω απο 550 έως 650 το ανώτερο κάθε μήνα στο ημερήσιο.

Για ψυχολογικούς λόγους πιο πολύ θα επιλέξω το 4all και γιατί είναι εύκολη και η αλλαγή μέσα απο το mydei διαφορετικά για λίγα ευρώ θα καθόμουν στο Γ1Ν.

19 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Και απο το άκυρο μπλε που έλεγα στις αρχές είχα καταλήξει να πάω στο 4all αλλά θα παραμείνω στο πράσινο και βλέπουμε μήνα μήνα μετά αν αξιζει το 4all (αν και τους φοβάμαι η αλήθεια είναι στις αλλαγές 😛 )

Έλα παρέα στο 4all κέρδος θα έχεις.

17 λεπτά πριν, Sebu είπε

Κοιτα και τωρα αν το δεις αυστηρα μαθηματικα αξιζει καθως ειναι φθηνοτερο αντικειμενικα.

Ελα κι εσύ παρέα ρε μλκ στο 4all.Θα βρούμε άκρη με το green pass μετα από έναν μήνα.

Κι από κατάστημα το κάνουν λογικά.Πας απο εκεί πετάς 2-3 μπινελικια κι έγινε η δουλειά.😝

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

HERTHAN απο σένα είχα πειστεί αλλά είδα οτι και εσύ είσαι βράχος και αποφασιστικός όπως εγω στις επιλογές.xaxa
Θα δω μπορεί να μπω και εγω τελικά στο 4all .
Kαι εγω χαμηλές καταναλώσεις έχω μέχρι 350-400 το μήνα 1200 το τετράμηνο το μέγιστο γιατι χρησιμοποιώ καλοριφέρ σαν θέρμανση.

Επεξ/σία από dreaming123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

Έβγαλε τιμές η ΔΕΗ ,

https://www.dei.gr/media/1ponpcqe/g1_g1n_2024_jan24.pdf

https://www.dei.gr/media/bdvpl144/myhome4all_2024_jan24.pdf

 

@doomnx στο 4all έβαλε συντελεστή β μηδέν ,

άρα υπόλοιποι που είστε στο 4all κάντε καταγγελία στο myrae μπας και το διορθώσουν

πάει 0,12405 0,10367 (με πάγια εντολή πάντα 2% έκπτωσης) αντί 0,1204    0,1000 για μέρα και νύχτα αντίστοιχα

το 4all είναι κίτρινο , δεν υπάγεται στον ορισμό του ΦΕΚ για τα ειδικά τιμολόγια (πράσινα)

https://nomotelia.gr/photos/File/6600b-23.pdf

άρα και δε δύναται να είναι ο συντελεστής β μηδέν , κανονικά είναι ΤΕΑ του Μ-1 μείον Μ-2 όπως αναγράφεται στους όρους του προγράμματος

Το είδα κι εγώ. Τα καλά νέα είναι ότι πέσαμε μέσα μέχρι και στο 5ο δεκαδικό και δεν μας εξέπληξε με άλλες χρεώσεις ή εκπτώσεις. Έχω ενημερώσει το εξελάκι με β=0 για τον Ιανουάριο προς το παρόν. Επίσης έφτιαξα και το κίτρινο της Protergia να περιλαμβάνει την έκπτωση στο μήνα, όχι μόνο στο έτος.

ΕΔΙΤ: Όχι τπτ άλλο, αλλά δεν αναφέρεται και στον τιμοκατάλογο ότι ειδικά για τον Ιανουάριο το β θα είναι 0.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

HERTHAN απο σένα είχα πειστεί αλλά είδα οτι και εσύ είσαι βράχος και αποφασιστικός όπως εγω στις επιλογές.xaxa

Είναι αποδεδειγμένο οτι είμαι πολύ αποφασιστικός και μπορω να πείσω και τους άλλους.🙃

Κοίτα πέρα απο την πλάκα ξέρω τι πρέπει να κάνω και τι με συμφέρει απλά δεν μπορώ ν'ασχολουμαι με green pass και αηδίες.

Κάνουμε και λίγο χαβαλέ ταυτόχρονα γιατί θα τρελαθουμε στο τελος.

15 λεπτά πριν, dreaming123 είπε

Θα δω μπορεί να μπω και εγω τελικά στο 4all .
Kαι εγω χαμηλές καταναλώσεις έχω μέχρι 350-400 το μήνα 1200 το τετράμηνο το μέγιστο γιατι χρησιμοποιώ καλοριφέρ σαν θέρμανση.

Ναι ρε στο 4all πήγαινε μην υο σκέφτεσαι.

Ετσι κι αλλιώς σε έναν μήνα απο σήμερα πάλι εδώ θα είμαστε με το καλό να τα ξαναδούμε αφού κάθε μήνα αλλάζουν.

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

Τα καλά νέα είναι ότι πέσαμε μέσα μέχρι και στο 5ο δεκαδικό

Αυτο το 5ο δεκαδικό περίμενα για να παρω την απόφαση μου για το ποιο πρόγραμμα θα επιλέξω.😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Το είδα κι εγώ. Τα καλά νέα είναι ότι πέσαμε μέσα μέχρι και στο 5ο δεκαδικό και δεν μας εξέπληξε με άλλες χρεώσεις ή εκπτώσεις. Έχω ενημερώσει το εξελάκι με β=0 για τον Ιανουάριο προς το παρόν. Επίσης έφτιαξα και το κίτρινο της Protergia να περιλαμβάνει την έκπτωση στο μήνα, όχι μόνο στο έτος.

πάντως με έχει μπερδέψει και η ΤΕΑ

απο τη στιγμή που αφορά την επόμενη μέρα (όπως πχ καλή ώρα έκλεισε σήμερα , ενώ η αυριανή θα έπρεπε να αφορά την πρώτη μέρα Ιανοαρίου ) , απορώ γιατί δεν μπαίνει απο 30/11 αντί απο 1/12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

δεν έχω κάτσει να υπολογίσω , ότι πει ο doom 😁

Με τις τελικές τιμές, το πράσινο βγαίνει φθηνότερο από το 4All μόνο για κατανάλωση άνω των 882 kWh/μήνα.

Η χασούρα μας από τον μηδενισμό του συντελεστή β είναι 1,18 € για κατανάλωση 300 kWh/μήνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, doomnx είπε

Η χασούρα μας από τον μηδενισμό του συντελεστή β είναι 1,18 € για κατανάλωση 300 kWh/μήνα.

Τι σημαινει ομως αυτος ο μηδενισμος μακροπροθεσμα; Οτι ακομα και να πεσει πολυ το 'β' αυτοι θα βαζουν παντα μηδεν, οποτε δεν προκειται να δουμε χαμηλοτερο ρευμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τι σημαινει ομως αυτος ο μηδενισμος μακροπροθεσμα; Οτι ακομα και να πεσει πολυ το 'β' αυτοι θα βαζουν παντα μηδεν, οποτε δεν προκειται να δουμε χαμηλοτερο ρευμα;

μόνο για Ιανουάριο ισχύει (στα πράσινα ) και το μπέρδεμα στο 4all αφορά μόνο αυτόν τον μήνα με πολύ μικρή επιβάρυνση (και πάλι φθηνότερο βγαίνει απο το Γ1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

πάντως με έχει μπερδέψει και η ΤΕΑ

απο τη στιγμή που αφορά την επόμενη μέρα (όπως πχ καλή ώρα έκλεισε σήμερα , ενώ η αυριανή θα έπρεπε να αφορά την πρώτη μέρα Ιανοαρίου ) , απορώ γιατί δεν μπαίνει απο 30/11 αντί απο 1/12

Στην ουσία από 30/11 μπήκε. Η Elpedison είχε ανεβάσει την τελική τιμή από το βραδάκι. Η ΤΕΑ βγαίνει μεσημεράκι λίγο μετά τις 14:00 από ό,τι έχω παρατηρήσει, άρα πόσο πιο σύντομα να ενημερώσουν; Εγώ νόμιζα πως η ΔΕΗ θα το άφηνε για την 1η Ιανουαρίου, αλλά όχι.

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σύνολο η μόνο ημέρας ?

Ημέρας. Κατέβασε το εξελάκι και παίξε αν θες με το νυχτερινό.

6 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Τι σημαινει ομως αυτος ο μηδενισμος μακροπροθεσμα; Οτι ακομα και να πεσει πολυ το 'β' αυτοι θα βαζουν παντα μηδεν, οποτε δεν προκειται να δουμε χαμηλοτερο ρευμα;

Από τον επόμενο μήνα δεν έχει μηδενισμό του β.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

μόνο για Ιανουάριο ισχύει (στα πράσινα ) και το μπέρδεμα στο 4all αφορά μόνο αυτόν τον μήνα με πολύ μικρή επιβάρυνση (και πάλι φθηνότερο βγαίνει απο το Γ1)

ναι το καταλαβα αυτο. Αλλο εννοουσα ομως. Αφου ετσι αυθαιρετα το αρνητικο 'β' το εκαναν '0', τοτε τι θα γινει μελλοντικα αν η ρητρα βγει και αυτη αρνητικη; θα την μηδενιζουν και αυτη ετσι με αποτελεσμα να μην πέφτει ποτε η τιμη;

Ειμαι καινουριος στο θεμα και δεν εχω παρακολουθησει πολυ τις τιμες με τους τυπους κλπ.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

ναι το καταλαβα αυτο. Αλλο εννοουσα ομως. Αφου ετσι αυθαιρετα το αρνητικο 'β' το εκαναν '0', τοτε τι θα γινει μελλοντικα αν η ρητρα βγει και αυτη αρνητικη; θα την μηδενιζουν και αυτη ετσι με αποτελεσμα να μην πέφτει ποτε η τιμη;

όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αναλογία νυχτερινού:ημερήσιου 40%, για 1042 ημέρας και 695 νύχτας, σύνολο 1737 kWh/μήνα τα δύο προγράμματα κοστίζουν το ίδιο. Από εκεί και πάνω το Γ1Ν βγαίνει φθηνότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, doomnx είπε

Με αναλογία νυχτερινού:ημερήσιου 40%, για 1042 ημέρας και 695 νύχτας, σύνολο 1737 kWh/μήνα τα δύο προγράμματα κοστίζουν το ίδιο. Από εκεί και πάνω το Γ1Ν βγαίνει φθηνότερο.

Κι εδω μιλάμε για πολύ μεγάλες μηνιαίες καταναλώσεις.Όχι ότι δεν υπάρχουν απλά το διευκρινίζω.

Κακά τα ψέματα όμως οι διαφορές μεταξύ Γ1Ν και 4all δεν είναι και πολυ μεγάλες.Εχει διαφορά ανάλογα την κατανάλωση αλλά μικρή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα

Αρχικα αυτη τη στιγμη ειμαι στο myhome open. Προσπαθω εδω και μερες να αλλαξω το προγραμμα σε 4all απο την εφαρμογη αλλα δεν παιρνω καμια επιβεβαιωση οτι αυτο θα γινει.

Το αλλαζω κ θα το αλλαξουν αυτοι αυτοματα απο αυριο χωρις να μου πουν κατι ;

Επισης το green pass να το αποδεχτω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...