Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, nasoduko είπε

μην εχεις ονειρα χαχχαχα

Tι ονειρα να εχω εδω ειμασταν πριν 3 χρονια και λεγαμε οτι θα παει 0,30 και θα λεμε κι ευχαριστω και πηγε ακομη και 0,70.

 

5 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

δεν ξερω τι καταναλωση ποσταρες αλλα δνε εχουν και μεγαλη διαφορα,στηριξε την ομαδα σου😆

Προσπαθω να τα συνδυασω με την τσεπη μου.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Δεν είπα οτι προκύπτει ερώτηση έκανα.

Μου αρέσει που μου απαντάς λες και δεν γνωρίζω.Γνωρίζω απλά μια απορία είχα.

Παρεξηγείται ο γραπτός λόγος. Δεν σου απάντησα κάπως, απλά έψαχνα κι εγώ τους όρους και δεν μπορούσα να βρω κάποια σύνδεση και το ανέφερα 🙃

Τελικά κάποιος με ενεργοποιημένο το GreenPass να μας πει αν υπάρχει κουμπάκι «απενεργοποίηση» στο https://mydei.dei.gr/el/add-ons/greenpass/ ?

12 ώρες πριν, Insane84 είπε

Δε ξέρω τι λένε τα εξελάκια σου και πως τα ερμηνεύεις αλλά:

Ημέρας 0,17 - Νύχτας 0,129 = 0,04 διαφορά

Αν δεν είχα νυχτερινό...         0,04*120kwh = 4,92 * 1,06 φπα = 5,22  εξοικονόμηση μηνιαία

Απόσβεση 40/5,22 = 7,66 μήνες (τα 15 χρόνια πως βγαίνουν άγνωστο...)

Για διπλάσιες και πλέον καταναλώσεις για όσους έχουν θέρμανση με ρεύμα, εκτός της ψύξης το καλοκαίρι, και είμαστε πλέον πολλοί όπως ο φίλος π.χ. α) 600kwh μηνιαίως το ποσό εξοικονόμησης γίνεται 10,44 και οι μήνες απόσβεσης 3,83 β) 900kwh μηνιαίως το ποσό εξοικονόμησης γίνεται 15,26 και οι μήνες απόσβεσης 2,62.

Αν είμαστε τόσο large εδώ μέσα και λέμε ότι αυτά είναι μικροδιαφορές γιατί καθόμαστε και ανησυχούμε μήπως πέσουμε κανά λεπτό έξω σε συμβόλαιο που θα κλείσουμε. Ας κλείσουμε ότι να ναι και ας μην παιδευόμαστε.

Καλή χρονιά.

edit/ Tώρα είδα ότι έχεις βάλει τιμές γενάρη με την ad-hoc έκπτωση 20% που ψαλιδίζει και την διαφορά ημέρας νύχτας. Δε βγαίνουν έτσι συμπεράσματα σε βάθος χρόνου. Είναι best-case scenario.

Προφανώς και εννοούσα 15 μήνες 😅

Έχεις δίκιο, για 900 kWh/μήνα κάνεις απόσβεση στο μήνα και για 300 kWh/μήνα στο χρόνο+. Όποιος έχει μεγάλες καταναλώσεις και νυχτερινό, πηγαίνει με κλειστά μάτια σε 4All από κυμαινόμενα και ελίν από σταθερά.

Καλή χρονιά!

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, doomnx είπε

Τελικά κάποιος με ενεργοποιημένο το GreenPass να μας πει αν υπάρχει κουμπάκι «απενεργοποίηση» στο https://mydei.dei.gr/el/add-ons/greenpass/ ?

Λογικα στελνουμε μηνυμα να το απενεργοποιησουν μετα τον μηνα κανουμε και τον σταυρο μας και τελειωσε η υποθεση.

Σημερα ξυπνησα για να παω στο 4all και τωρα λεω να μεινω στο πρασινο.Λογικα θα το παιξω στα ζαρια για ν'αποφασισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, takoulou είπε

«Το πράσινο θα είναι το πιο φθηνό που η τιμή του θα είναι κάτω από 14 λεπτά του ευρώ χωρίς επιδοτήσεις και είναι το τιμολόγιο που μεταπίπτουν όλοι οι καταναλωτές που δεν θα επιλέξουν χρώμα.

»Να περιμένουν την πρώτη του μήνα που θα βγει το τιμολόγιο με τις τιμές από τους παρόχους και εάν δουν ότι ο πάροχός τους είναι ακριβός να αλλάξουν τότε»

 

Αυτά τα δυο δεν πάνε μαζί. Σαφώς και δεν είναι όλοι οι καταναλωτές στο πράσινο της ΔΕΗ. Βλέπουμε παρόχους που θα βγουν στα 18 λεπτά και άλλους στα 23 χωρίς συνέπεια πληρωμής.

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Λογικα στελνουμε μηνυμα να το απενεργοποιησουν μετα τον μηνα κανουμε και τον σταυρο μας και τελειωσε η υποθεση.

Σημερα ξυπνησα για να παω στο 4all και τωρα λεω να μεινω στο πρασινο.Λογικα θα το παιξω στα ζαρια για ν'αποφασισω.

Στο πράσινο γιατί να μείνεις;

4 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Απορώ που είδε το μπλε τιμολόγιο κάτω από 15 λεπτά ο τύπος 

Της Ελίν 0.149/0.139 €/kWh, αλλά και της ELPEDISON αν συνυπολογίζεις τα 120 € δώρο βγαίνει γύρω στα 13 λεπτά για καταναλώσεις ~250 kWh/μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, doomnx είπε

Στο πράσινο γιατί να μείνεις;

Γιατι ειμαι Παναθηναικος αλλα και το 4all εχει το green pass(που ειναι πρασινο) μεσα.

Να παω στο κιτρινο λες ε?

Ξερω οτι με συμφερει το κιτρινο αλλα δεν θελω να εχω στο μυαλο μου το green pass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Γιατι ειμαι Παναθηναικος αλλα και το 4all εχει το green pass(που ειναι πρασινο) μεσα.

Να παω στο κιτρινο λες ε?

Ξερω οτι με συμφερει το κιτρινο αλλα δεν θελω να εχω στο μυαλο μου το green pass.

Μα γιατί κάνεις έτσι; Κατ'αρχάς το πρώτο τρίμηνο είναι τζάμπα. Ακόμα και να ξεχαστείς (που δεν θα ξεχαστείς) και να το απενεργοποιήσεις στον 4ο, θα χρεωθείς 1 € ξέρω γω 😂

Έχω την εντύπωση πως όπως έχει κουμπάκι ενεργοποίηση στο mydei έτσι θα έχει και απενεργοποίηση. Θα το τεστάρω τώρα πριν φύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μας παρακολουθούν. Έγραψα εδώ το πρωί για το green pass ότι παρόλο που έκανα αίτηση πριν ένα μήνα δεν το απενεργοποίησαν και μπαίνω τώρα mydei και δεν υπάρχει!! Το αφαίρεσαν. 

Οπότε αφαιρείται κανονικά. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, armenistis1980 είπε

Παίδες μας παρακολουθούν. Έγραψα εδώ το πρωί για το green pass ότι παρόλο που έκανα αίτηση πριν ένα μήνα δεν το απενεργοποίησαν και μπαίνω τώρα mydei και δεν υπάρχει!! Το αφαίρεσαν. 

Οπότε αφαιρείται κανονικά. 

Πως την εκανες την διαδικασια?

Μπορει να σε ξαναρωτησα εσενα αλλα εχω τοσο πολυ πονοκεφαλο τωρα που δεν νιωθω.

15 λεπτά πριν, doomnx είπε

Μα γιατί κάνεις έτσι;

Παντα ετσι κανω.:P

15 λεπτά πριν, doomnx είπε

Κατ'αρχάς το πρώτο τρίμηνο είναι τζάμπα. Ακόμα και να ξεχαστείς (που δεν θα ξεχαστείς) και να το απενεργοποιήσεις στον 4ο, θα χρεωθείς 1 € ξέρω γω 😂

Εφτασα σε ηλικια οπου οσο λιγοτερα εχω στο μυαλο μου τοσο καλυτερα θα ειμαι.Αργησα αλλα το καταλαβα.

16 λεπτά πριν, doomnx είπε

Έχω την εντύπωση πως όπως έχει κουμπάκι ενεργοποίηση στο mydei έτσι θα έχει και απενεργοποίηση.

Εννοεις για το green pass η για να ενεργοποιησω το 4all?

Σιγα μην εχει κουμπακι για απενεργοποιηση του green pass.

17 λεπτά πριν, doomnx είπε

Θα το τεστάρω τώρα πριν φύγω.

Kατσε που θα βρεις χειροτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ventic139 είπε

Δε έχω βρει κουμπί στο κίτρινο πάντως για απενεργοποίηση green pass

https://mydei.dei.gr/el/add-ons/greenpass/

Όταν πας εδώ σου δείχνει ενεργοποίηση πάνω πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

https://mydei.dei.gr/el/add-ons/greenpass/

Όταν πας εδώ σου δείχνει ενεργοποίηση πάνω πάνω;

Ναι

Ωστόσο στις παροχές μου το βγάζει σαν υπηρεσίες 

IMG_5025.jpeg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Ναι

Ωστόσο στις παροχές μου το βγάζει σαν υπηρεσίες 

IMG_5025.jpeg

Ευχαριστώ πολύ! Είχα μια ελπίδα ότι θα δούλευε σαν διακόπτης on-off! Δεν πειράζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Σιγα μην εχει κουμπακι για απενεργοποιηση του green pass.

Όταν θα μπεις να κανεις ενεργοποίηση συμβολαίου θα σε ρωτήσει σε κάποια φάση ……να ενεργοποιηθούν οι πρόσθετες υπηρεσίες ……….εχει επιλογή -ναι - όχι 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...