Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Sebu είπε

Προφανως δεν θα πεινασετε με εκπτωση 70% στη ΔΕΗ επι δεκαετιες και καταναλωσεις θερμανσης 12.000 kWh το ετος. Αλι σε αυτους που πεινανε πραγματικα αλλα δεν προκαλουν.

Το πνευμα των Χριστουγεννων με φροντιζει αλλα ευχομαι να δωσει σε οσους δεν εχουν και δεν ειχαν ποτέ προνόμια εις βαρος αλλων τουλαχιστον να απολαυσουν και αυτοι λιγη ανεση και ζωαρα 😉

Καλες γιορτες με υγεια

Σωστό η λάθος ήταν μια παροχή νόμιμη για το προσωπικό της ΔΕΗ. Δε νομίζω κάποιος να την αρνήθηκε. Οι καταναλώσεις αυτές δεν ήταν μια ζωή, για 25 χρόνια υπήρχε κεντρική θέρμανση, ο λέβητας ρεύματος τοποθετήθηκε το 2015 και οι 12-15kwh αφορούν συνολική κατανάλωση έτους. Εγώ μπήκα απλά να ρωτήσω στο νήμα της ΔΕΗ για το θέμα των γονιών μου προκειμένου να πάρω μια δεύτερη άποψη και αντ' αυτού δέχομαι επίθεση Χριστουγεννιάτικα για την έκπτωση. Εύχομαι όταν θα χρειαστείς κάποια βοήθεια στο μέλλον για θέμα σου, να μην έχεις παρόμοια αντιμετώπιση. Καλή χρονιά!

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, spocky είπε

 

 

6 ώρες πριν, spocky είπε

 

 

6 ώρες πριν, spocky είπε

Αν δεν εχεις καταχωρησει ενα εισητηριο τουλαχιστον δεν θα στο βγαλει, το λεει στους ορους. Κι εγω ετσι την πατησα

Και εγώ αυτό φοβόμουν,αλλά στο τηλεφωνικό κέντρο της ΔΕΗ το 90% είναι πανασχετοι και δεν μπορούν να εξηγήσουν ούτε τα βασικα

Επεξ/σία από Andrek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, trif_on είπε

 Εγώ μπήκα απλά να ρωτήσω στο νήμα της ΔΕΗ για το θέμα των γονιών μου προκειμένου να πάρω μια δεύτερη άποψη και αντ' αυτού δέχομαι επίθεση Χριστουγεννιάτικα για την έκπτωση. Εύχομαι όταν θα χρειαστείς κάποια βοήθεια στο μέλλον για θέμα σου, να μην έχεις παρόμοια αντιμετώπιση. Καλή χρονιά!

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για να απολογείσαι. Απλά μερικοί μπερδεύονται και βγάζουν το άχτι τους ... στο σαμάρι. Φυσικά ξεχνούν όλους αυτούς που τους κλέβουν καθημερινά με καρτέλ, αισχροκέρδεια, φοροδιαφυγή, φοροαποφυγή, εισφοροδιαφυγή, με τις ευλογίες πάντα αυτών που ψηφίζουν (όλων). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, XronisR είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά.Θελω να μπω στο "μπλε" αλλά πως το δηλώνω ρε παιδια;Μπήκα στο site αλλα δεν το βρήκα.

Μπαίνεις στο MyΔΕΗ, κλικάρεις την παροχή σου και θα τα δεις εκεί.

Επεξ/σία από Insane84
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Insane84 είπε

Για όποιον έχει νυχτερινό δεν ισχύει το κάπου τόσο πλήρωνες μέχρι τώρα. Το νυχτερινό στο Γ1/Γ1Ν είναι 0,129 (ημέρας 0,17) και για κάποιους αφορά το 30-40% της συνολικής.

 

Σωστα, στο σταθερο η νυχτερινη ειναι πολυ ακριβοτερη, χονδρικα εμενα μου βγαινει +30€ τον μηνα απ οτα οποια τα 20€+ ειναι το νυχτερινο αν παω σε σταθερο.
 

Επεξ/σία από Keosen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2023 στις 10:14 ΠΜ, userAnon είπε

Καλημέρα 

έστειλαν στον αδελφό μου που είναι στην ΔΕΗ το παρακάτω.. δεν το βάζω όλο. Η ερώτηση είναι το 0,1280 + 0,1032 αν δεν ξεπεράσει τις 500 Kwh τον Ιανουάριο ισχύουν ή μπορεί να αλλάξουν κάποια στιγμή μέχρι αρχές τους έτους.. πχ να δώσουν μικρότερη έκπτωση τελικά? 

Ρωτάω για να του πω αν είναι να μείνει σε αυτό για Ιανουάριο και βλέπουμε (δεν θέλει να κάνει αλλαγές συνεχώς ή να κυνηγάει δώρα κλπ).. 

 

image.png.35425217d4c9067b883b4aa6ffe62b95.png

Για Ιανουάριο η έκπτωση έχει κλειδώσει. Για τους επόμενους μήνες μπορεί να είναι μεγαλύτερη ή μπορεί και καθόλου και να πληρώνεις 0.16 €/kWh + ρήτρα αναπροσαρμογής.

23 ώρες πριν, Insane84 είπε

Σε συζήτηση που είχα με πολύ ψαγμένο συγγενικό πρόσωπο, που ασχολείται αρκετά με την οικονομία του σπιτιού και προτιμάει ρεύμα για θέρμανση (περί τις 600kw το μήνα), με συμβούλεψε να μείνω με το πράσινο καθότι για ένα χρόνο δεν προβλέπεται να ανέβουν οι τιμές αν δεν συμβεί κάτι το φοβερό. Επίσης ότι έριξαν την τιμή και προωθούν τα σταθερά γι' αυτό ακριβώς το λόγο, τα οποία και σε δεσμεύουν αλλά και εκμηδενίζουν το νυχτερινό. Καθότι έκλινα προς το μπλε ταλανίζομαι αρκετά... 😐😐

Δεν σε δεσμεύει το μπλε της Eunice Power.

21 ώρες πριν, Insane84 είπε

Αρχηγέ μπορείς να μας το εξηγήσεις αυτό γιατί δεν το πολυκαταλαβαίνω όπως το γράφεις. Ίσως είμαι και λίγο χαζός.

Έχω 900kwh σε ένα μήνα, 600 ημέρας και 300 νύχτας. Πως θα πάνε οι χρεώσεις?

image.png.9eb5fe3c9d1dfcc54dceb68e2a1c34eb.png

 

Αν υποτεθεί ότι η ΤΕΑ παραμένει στα επίπεδα που είναι τώρα, αν πας στο μπλε της ελίν θα πληρώσεις 5% περισσότερα από το πράσινο της ΔΕΗ με αυτές τις καταναλώσεις. 2500 € αντί 2400 € με ρυθμιζόμενες, ΦΠΑ αλλά χωρίς δημοτικά τέλη. Για 100 ευρώ διαφορά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Στο 4All κερδίζεις άλλα 150 € αν δεν αυξηθεί η ΤΕΑ και δεν καταργηθεί η έκπτωση.

18 ώρες πριν, ventic139 είπε

Η ρήτρα πως υπολογίζεται πχ για το πράσινο πακέτο της ΔΕΗ ;

Σε σένα δεν παρέθεσα το ΦΕΚ με τον αναλυτικό υπολογισμό της ρήτρας; Μπορείς να κατεβάσεις τον τελευταίο αναλυτικό τιμοκατάλογο της ΔΕΗ για το Γ1 και να δεις κι εκεί τον τύπο. Αν δεν θες να υπολογίσεις μόνος σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις το εξελάκι μου που φαίνονται αναλυτικά οι συντελεστές και η τιμή της ρήτρας.

https://tmpsend.com/3lzK9oM

 

 

17 ώρες πριν, e-k είπε

 

16 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

 

 

57 λεπτά πριν, Keosen είπε

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, doomnx είπε

Για Ιανουάριο η έκπτωση έχει κλειδώσει. Για τους επόμενους μήνες μπορεί να είναι μεγαλύτερη ή μπορεί και καθόλου και να πληρώνεις 0.16 €/kWh + ρήτρα αναπροσαρμογής.

 

 

 

 

Εγώ αυτό με την ρήτρα αναπροσαρμογής δεν νομίζω ότι το έχω πολυκαταλάβει.

Αν κάνουμε την παραδοχή ότι η τιμή κάθε μήνα θα παραμένει σταθερή για όλο το 2024 υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

μπήκα στο site της ΔΕΗ με σκοπό να επιλέξω το κίτρινο τιμολόγιο και δεν είμαι σίγουρος ποιό είναι. Διαβάζω για μπλέ-κίτρινο-πορτοκαλί-πράσινο και βλέπω... μπορντοροδοκόκκινα. Παραθέτω την εικόνα με τα διαθέσιμα προγράμματα που έχω για να επιλέξω:

image.png.e69ef36df4dacff6330ea71ba03bbe77.png

 

Το μεσαίο "myHome4All" είναι αυτό που λένε "κίτρινο"? Αυτή η μικρή λωρίδα είναι που πρέπει να κοιτάω?

image.png.cc5ce42434ba0a69224b9eecd24a0389.png

Διστάζω γιατί για παράδειγμα βλέπω 2 "μπλέ". Μήπως είναι αλλού η επιλογή και έχει και άλλα "κίτρινα"? Ουφ πραγματικά δεν έφτανε όλο αυτό είπαν να το κάνουν περισσότερο τσίρκο με τα χρώματα που έβαλαν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, konc είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

μπήκα στο site της ΔΕΗ με σκοπό να επιλέξω το κίτρινο τιμολόγιο και δεν είμαι σίγουρος ποιό είναι. Διαβάζω για μπλέ-κίτρινο-πορτοκαλί-πράσινο και βλέπω... μπορντοροδοκόκκινα. Παραθέτω την εικόνα με τα διαθέσιμα προγράμματα που έχω για να επιλέξω:

image.png.e69ef36df4dacff6330ea71ba03bbe77.png

 

Το μεσαίο "myHome4All" είναι αυτό που λένε "κίτρινο"? Αυτή η μικρή λωρίδα είναι που πρέπει να κοιτάω?

image.png.cc5ce42434ba0a69224b9eecd24a0389.png

Διστάζω γιατί για παράδειγμα βλέπω 2 "μπλέ". Μήπως είναι αλλού η επιλογή και έχει και άλλα "κίτρινα"? Ουφ πραγματικά δεν έφτανε όλο αυτό είπαν να το κάνουν περισσότερο τσίρκο με τα χρώματα που έβαλαν.

 

 

Αυτό είναι.

Η ΔΕΗ έχει δύο σταθερά (μπλε), ένα με υποχρεωτικό μηνιαίο λογαριασμό με online πάγια εντολή, και ένα πιο ελεύθερο με ελαφρώς αυξημένη τιμή.

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Insane84 said:

Αυτό είναι.

Η ΔΕΗ έχει δύο σταθερά (μπλε), ένα με υποχρεωτικό μηνιαίο λογαριασμό με online πάγια εντολή, και ένα πιο ελεύθερο με ελαφρώς αυξημένη τιμή.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να κάνω το MyHomeOnline αλλα θέλω να συνεχίσει να έρχεται χαρτί με τον λογαριασμό στο σπιτι μου. Γίνεται αυτό; Γιατί βλέπω λέει  Ηλεκτρονικός και μηνιαίος λογαριασμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, Η Τιμή στο σταθερό ορίζεται κ αυτή ανά μήνα για όσους είναι να επιλέξουν το πρόγραμμα ? η έχει κλειδώσει τώρα πχ στα 0,179 για καμπόσο διάστημα ?   Έκανα την επιλογή σε πράσινο Γ1/Γ1Ν έτσι ώστε να παρακολουθώ την τιμή στο μπλε αν κατέβει να το τσίμπησω μιας και στο μπλε θέλω να καταλήξω. Έχω λάθος σκεπτικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, thanosgvr είπε

Καλησπέρα, Η Τιμή στο σταθερό ορίζεται κ αυτή ανά μήνα για όσους είναι να επιλέξουν το πρόγραμμα ? η έχει κλειδώσει τώρα πχ στα 0,179 για καμπόσο διάστημα ?   Έκανα την επιλογή σε πράσινο Γ1/Γ1Ν έτσι ώστε να παρακολουθώ την τιμή στο μπλε αν κατέβει να το τσίμπησω μιας και στο μπλε θέλω να καταλήξω. Έχω λάθος σκεπτικό ?

Το σκεπτικό είναι σωστό στο ότι πράγματι οι πάροχοι θα αλλάζουν την τιμή του μπλε κατά καιρούς για νέους πελάτες φυσικά είτε προς τα πάνω αν υπάρξει διεθνής αναταραχή είτε προς τα κάτω αν όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...