Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, madrivermadonus είπε

Η επιδότηση κράτους που υπάρχει στα Γ1 θα καταργηθεί ή δεν ξέρουμε ακόμα; Αν συνεχιστεί στο ειδικό τιμολόγιο (πρώην Γ1) πόσο θα είναι άραγε; Θεωρώ οτι ανήκω στην πλειοψηφία νοικοκυριών ( κατανάλωση 250kW/μήνα) και νομίζω οτι είναι αβέβαιο αν συμφέρει μπλε ή πράσινο...

Ακριβώς επειδή καταργείται η επιδότηση γίνεται αυτό το πάρτι με τα χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Disrespect είπε

 Αυτό είναι ένα μάθημα ότι τους κανόνες τους βάζει πάντα η αγορά και η πραγματική οικονομία, όχι οι άσχετοι γραφειοκρατες πολιτικοί. 

Εμένα πάλι, μου φαίνεται πως συνεργάζονται εξαιρετικά. 

Επεξ/σία από motoboots
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

...μία "σημαντική διαφορά" είναι ότι αν ξεπεράσεις τις 500KWh/μήνα, αλλάζει η τιμή χρέωσης ανάλογα σε ποιο είσαι...(Σε αφορά ΑΝ έχεις μεγάλες καταναλώσεις). Χωρίς αυτό να σχετίζεται με την διαφορά χρωματικής κατηγορίας.... :mrgreen:

Γενικά όρεξη να 'χεις, έχουν κάνει διαφοροποιήσεις σε όλα τα επίπεδα, και "ήταν που ήταν μπερδεμένο το πράμμα", τώρα με την επιπλέον "χρωματική" κατηγοριοποίηση, απογειώθηκε....Το πράγμα πάει όπως με τα quarks στην Φυσική, που με τα χρόνια τα υπο-ταξινομήσανε σε "up", "down", "strange" κι ένα κάρο άλλες υποκατηγορίες/ονομασίες....Μέχρι και "γεύσεις" τους δώσανε. Σπάσε πλάκα να κάνουν το ίδιο με τα τιμολόγια, και να δούμε κα'να "ForAll - Κίτρινο - Ξίνο", "Γ1 - Πράσινο - Green Apple", " MyHome Enter - Mπλε - Oceanic" κτλ....😁

- - - --  - -- -  --  -- 

Πρακτικά δεν σπας κεφάλι, ακολουθείς τον "τυφλοσούρτη" του εξέλ από Korakios και (σχεδόν) με μια ματιά καταλαβαίνεις ποιο (και ποιος) σε συμφέρει,,,,,,,,,,,,,,,,,,για κα'να μήνα :P

Με 900 το 4μηνο πρακτικά δε ξεπερνάω τις 200 το μήνα άρα είμαι οκ. Και από ότι είδα στο κίτρινο μπορείς να φύγεις πάλι όποτε θέλεις. Όποτε μήπως βάλω αυτό για Γενάρη και βλέπω 

δε ξέρω κομφούζιο η φάση 

 

σε ευχαριστώ ωστόσο για τη απάντηση σου 

καλημερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

έστειλαν στον αδελφό μου που είναι στην ΔΕΗ το παρακάτω.. δεν το βάζω όλο. Η ερώτηση είναι το 0,1280 + 0,1032 αν δεν ξεπεράσει τις 500 Kwh τον Ιανουάριο ισχύουν ή μπορεί να αλλάξουν κάποια στιγμή μέχρι αρχές τους έτους.. πχ να δώσουν μικρότερη έκπτωση τελικά? 

Ρωτάω για να του πω αν είναι να μείνει σε αυτό για Ιανουάριο και βλέπουμε (δεν θέλει να κάνει αλλαγές συνεχώς ή να κυνηγάει δώρα κλπ).. 

 

image.png.35425217d4c9067b883b4aa6ffe62b95.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

στην περίπτωση της ΔΕΗ σχεδόν καμία , 1η του μηνός θα βλέπεις τιμή και στο 4all

Απο το 4all καταλαβε κανεις αν μπορουμε να φυγουμε μελλοντικα απλα με ενα κλικ οπως με το πρασινο η εχει διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συζήτηση που είχα με πολύ ψαγμένο συγγενικό πρόσωπο, που ασχολείται αρκετά με την οικονομία του σπιτιού και προτιμάει ρεύμα για θέρμανση (περί τις 600kw το μήνα), με συμβούλεψε να μείνω με το πράσινο καθότι για ένα χρόνο δεν προβλέπεται να ανέβουν οι τιμές αν δεν συμβεί κάτι το φοβερό. Επίσης ότι έριξαν την τιμή και προωθούν τα σταθερά γι' αυτό ακριβώς το λόγο, τα οποία και σε δεσμεύουν αλλά και εκμηδενίζουν το νυχτερινό. Καθότι έκλινα προς το μπλε ταλανίζομαι αρκετά... 😐😐

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά όσον αφορά την εξαργυρωση μιλίων aegean στη ΔΕΗ,εκτός από σύνδεση του λογαριασμού στο mydei,πρεπει να έχεις πραγματοποιήσει και αεροπορικές πτήσεις ή να είσαι κάτοχος aegean Visa/Mastercard;

Επεξ/σία από Andrek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Andrek είπε

Παιδιά όσον αφορά την εξαργυρωση μιλίων aegean στη ΔΕΗ,εκτός από σύνδεση του λογαριασμού στο mydei,πρεπει να έχεις πραγματοποιήσει και αεροπορικές πτήσεις ή να είσαι κάτοχος aegean Visa/Mastercard;

Όχι, χρειάζεται απλά να έχεις λογαριασμό Miles & Bonus και τον απαιτούμενο αριθμό μιλίων για εξαργύρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ventic139 είπε

από ότι είδα στο κίτρινο μπορείς να φύγεις πάλι όποτε θέλεις

Ναι μόνο τα σταθερά (που τα βάψανε,,,,"μπλε" - στη θάλασσα μένει να τα ρίξουνε μόνο 😄) έχουν "δέσμευση" (ποινή πρόωρης αποχώρησης).

3 ώρες πριν, ventic139 είπε

Όποτε μήπως βάλω αυτό για Γενάρη και βλέπω

...και για μια μέρα μπορείς να το βάλεις (και ν' αλλάξεις καπάκι). Ή να κάτσεις ένα ολόκληρο μήνα αν θες, και όταν βγουν οι τιμές Φλεβάρη, αλλάζεις αν είναι κτλ. Το ζουμί είναι ότι τώρα που πάπαλα οι επιδοτήσεις, "πρέπει" να έχει στην άκρη του μυαλού του οι καθένας μας να ασχολείται έστω και λίγο, 1-2 έστω φορές/μήνα κι όχι όπως παλιά απλά "περιμέναμε" να δούμε έναν λογαριασμό, να τον πληρώσουμε, και ενασχόληση καμμία....

3 ώρες πριν, ventic139 είπε

κομφούζιο η φάση

....και "ΑΜΑΝ,,,τα καθάρματα"  😁 (μη σου πω ότι παίζει και πολύ,,,,"ράδιο αρβύλα".....😛)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2023 στις 8:07 ΜΜ, korakios είπε

 

Για μεγάλες καταναλώσεις το Γ1/ΓΝ1 χρεώνει στις ημερήσιες όλες τις κιλοβατώρες με τη ακριβότερη τιμή ή μόνο τις υπόλοιπες κιλοβατώρες της κλίμακας ? --> για το σύνολο (το όριο και η χρέωση αφορούν τις ημερήσιες, όχι νυχτερινές)

 

Αρχηγέ μπορείς να μας το εξηγήσεις αυτό γιατί δεν το πολυκαταλαβαίνω όπως το γράφεις. Ίσως είμαι και λίγο χαζός.

Έχω 900kwh σε ένα μήνα, 600 ημέρας και 300 νύχτας. Πως θα πάνε οι χρεώσεις?

image.png.9eb5fe3c9d1dfcc54dceb68e2a1c34eb.png

 

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Έχω 700kwh σε ένα μήνα, 600 ημέρας και 300 νύχτας. Πως θα πάνε οι χρεώσεις?

600kw όλα με την ακριβή επειδή πέρασες τις 500 ημέρας

οι 300 μένουν όπως είναι , δεν έχουν κλίμακα

οι βασικές χρεώσεις εκεί

https://www.dei.gr/media/f2icq3jq/g1_g1n_2024.pdf

συν ρήτρα

edit Για Ιανουάριο , απο Φεβρουάριο παίζει να αλλάξει η έκπτωση/πάγιο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε & για το νέο xls.

Παρατηρώ πως αν κοπεί στο Γ1/Γ1Ν η έκπτωση 20% (που έχει περιληφθεί στην τελική τιμή των κελιών), δεν έχει μεγάλη διαφορά με το μπλε. Προσωπικά, στοχεύω να κλείσω σταθερό, ευελπιστώντας πως οι παρούσες τιμές ΤΕΑ θα ωθήσουν τους προμηθευτές να ρίξουν τις τιμές των σταθερών τον επόμενο μήνα (ναι, πιστεύω ακόμα στο παλιό καλό ορθόδοξο online 😎).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, apapadop837 είπε

Ευχαριστούμε & για το νέο xls.

Παρατηρώ πως αν κοπεί στο Γ1/Γ1Ν η έκπτωση 20% (που έχει περιληφθεί στην τελική τιμή των κελιών), δεν έχει μεγάλη διαφορά με το μπλε. Προσωπικά, στοχεύω να κλείσω σταθερό, ευελπιστώντας πως οι παρούσες τιμές ΤΕΑ θα ωθήσουν τους προμηθευτές να ρίξουν τις τιμές των σταθερών τον επόμενο μήνα (ναι, πιστεύω ακόμα στο παλιό καλό ορθόδοξο online 😎).

Έχει μεγάλη διαφορά στο νυχτερινό όμως που για κάποιους είναι το 40% της κατανάλωσης. 

52 λεπτά πριν, korakios είπε

600kw όλα με την ακριβή επειδή πέρασες τις 500 ημέρας

οι 300 μένουν όπως είναι , δεν έχουν κλίμακα

οι βασικές χρεώσεις εκεί

https://www.dei.gr/media/f2icq3jq/g1_g1n_2024.pdf

συν ρήτρα

edit Για Ιανουάριο , απο Φεβρουάριο παίζει να αλλάξει η έκπτωση/πάγιο

Μικρή διαφορά το 1 λεπτό για να αποτρέψει κάποιον που μπορεί να τύχει να έχει κάποιο διάστημα πάνω από 500, ακόμα και όταν εφαρμόζονται στο σύνολο. Η μεγάλη διαφορά στο πινακάκι που έβαλα είναι στο 4all? Με τον ίδιο τρόπο υπολογίζεται? Μου φαίνεται τεράστια η διαφορά για να τη φας στο σύνολο.

Όσον αφορά την ρήτρα φαντάζομαι ότι αν οι τιμές παραμένουν χαμηλά δεν είναι κάτι ανησυχητικό.

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Η μεγάλη διαφορά στο πινακάκι που έβαλα είναι στο 4all? Με τον ίδιο τρόπο υπολογίζεται? Μου φαίνεται τεράστια η διαφορά για να τη φας στο σύνολο.

στο 4all μόνο όσες είναι πάνω απο 500/μήνα χρεώνονται στην ακριβή

Αλλά ουσιαστικά η κλίμακα δεν είναι το μήνα , είναι 2000/τετράμηνο , δλδ θα σπάσει αναλογικά η κατανάλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...