Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημερα και χρονια πολλα

ειμαι στο γ21 επαγγελματικο με καταναλωση το χρονο 10500 kw επειδη εχω μπερδευτει μπορω να αλλαξω για dei my business for all εχει καταναλωση μεχρι 10 mw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το κιτρινο 4all που εχει 12 μηνη διαρκεια αλλα χωρις ρητρα αποχωρησης

Μπορεις να αποχωρησεις μετα απλα με ενα κλικ και να διαλεξεις αλλο η εχει διαδικασιες 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, idefixius είπε

Κανείς δεν το γνωρίζει αυτό.  Μπορεί κάλλιστα η ΔΕΗ να τις αλλάξει αύριο.  

Δε νομίζω ότι γίνετε από τη στιγμή που είναι σταθερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω καθώς έχω μπεδευτεί με όλο αυτό το σαματά που έχει γίνει.
Αυτή τη στογμή είμαστε στο Γ1Ν της ΔΕΗ. Θέλω να παραμείνω στη ΔΕΗ και σκέφτομαι να επιλέξω το μπλε τιμολόγιο με τη σταθερή χρέωση. Τί πρέπει να κάνω; Θεωρείται ότι συμφέρει καλύτερα από το πράσινο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Πολλοί προτείνουν να "χτυπήσουμε" τα 100€ της Elpedison Smart (κίτρινο) και τυχόν άλλες προσφορές που θα προλάβουμε αυτούς τους 1-2 μήνες και ξαναγυρνάμε στα πράσινα της ΔΕΗ.

Πάντως ό,τι και να διαλέξουμε εμείς τώρα, αυτοί που πουλάνε την ενέργεια δεν πρόκειται να βγουν χαμένοι.

Το λένε επίσημα, ακόμα και η πιο φτηνή kWh που παράγεται από ΑΠΕ στην Ελλάδα πωλείται στους ιθαγενείς σαν η πιο ακριβή kWh παραγόμενη στα πυρηνικά εργοστάσια της Γαλλίας...

Infographic - How is EU electricity produced and sold? (consilium.europa.eu)spacer.png

 

Επεξ/σία από e-k
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Waterlo είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω καθώς έχω μπεδευτεί με όλο αυτό το σαματά που έχει γίνει.
Αυτή τη στογμή είμαστε στο Γ1Ν της ΔΕΗ. Θέλω να παραμείνω στη ΔΕΗ και σκέφτομαι να επιλέξω το μπλε τιμολόγιο με τη σταθερή χρέωση. Τί πρέπει να κάνω; Θεωρείται ότι συμφέρει καλύτερα από το πράσινο;

800 900 1000 και ζήτα αλλαγή σε σταθερό πρόγραμμα (Online ή Enter - δες "διαφορές" στο σάιτ ΔΕΗ). Αμφότερα "μπλε κατηγορίας".

Κι ακόμη καλύτερα, εταιρία Teleperformance (συνεργαζόμενη με ΔΕΗ) 2 111 81 9 403, εχουν καλύτερους υπαλλήλους/διαδικασία συμβολαίου (πχ "ψηφιακή υπογραφή") και σε ζαλίζουν λιγότερο. 5νθημερο 9-21:00 ήξερα.

Στην πράξη ΘΑ δείξει αν συμφέρει. Παίζουν πολλοί παράγοντες, από τις καταναλώσεις ΣΟΥ, έως και τί ΘΑ γίνει στο βραχυμακροπρόθεσμο μέλλον με τις τιμές ενέργειας στην χονδρική, και από το αν θα πέσει πάνω μας κα'νας Omuamua, αν θα σκάσουν εξωγήινοι, αν φταρνιστεί καμμιά πεταλούδα μέσα στο χρηματιστήριο του Πεκίνου, αν εισβάλλει η Νέα Ζηλανδία στην Νέα Μάκρη κτλκτλ.

...αλλά γενικά, σε σχέση με το που κυμάνθηκαν οι τιμές χονδρικής και τί τιμές είχαν ("απαγορευτικές") τα σταθερό, το ~0,16/KWh είναι "λογικό", και ΙΣΩΣ ευκαιρία,,,όσο υπάρχει. Αν δεν θες να "ασχολείσαι", κλεισ' το τώρα όσο υπάρχει, και άραξε για κα'να χρόνο, ακόμη κι αν ξανασηκωθεί ο Τζένγκις Χαν....Χρονική πίεση δεν έχεις, η 1/1/24 δεν είναι ουσιαστικό "ορόσημο" για κάτι, όποτε θες πας ό,που θες. Μόνο που αν σηκωθεί τελικά όχι ο Τζένγκις αλλά πχ ο Ιησούς και στείλει στο πυρ το εξώτερο CEOs παραγαωγών/παρόχων/χρηματιστηρίων και πέσει η χοντρική στο μισό, θα πρέπει ή να ψιλοχτυπάς το κεφάλι σου που οι άλλοι πληρώνουν πια λιγότερο κι εσύ βλε΄πεις και ξερογλύφεσαι δεσμευμένος για συνολικά 1 χρόνο, ή στην χειρότερη να πλερώκεις ποινή πρόωρης αποχώρησης (διαβαθμισμένου ύψους ανάλογα τους εναπομείναντες μήνες του συμβολαίου - τσέκαρε στους ειδικούς όρους των 2 σταθερών που είπαμε) αν θεωρείς ότι θα χάνεις περισσότερα αν παραμείνεις σε σταθερό.

(Γενικά ναι μείνε ΔΕΗ και ναι πάνε σταθερό, αν δεν θες ενασχόληση για ένα χρόνο και σε παίρνει να πληρώνεις αυτά που θα καις με 0,16.)

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Που μπαίνουν οι ρήτρες στα πράσινα και κίτρινα; Είναι ο μηχανισμός διακύμανσης; Αν ναι, έχει γραφτεί κάπου πως υπολογίζεται;

Για τα πράσινα ισχύει το ΦΕΚ 6600 Β’ 2023. Screenshot_20231226-182108.png.f447cd345d0a0faf4d78bacf1348f68e.png

Για τα κίτρινα υπάρχει ένα mix τύπων αυτή τη στιγμή. Άλλα χρησιμοποιούν μηχανισμό διακύμανσης και άλλα έναν τύπο ax+b. Αν δεις τους ειδικούς όρους κάθε προγράμματος ο τρόπος χρέωσης αναφέρεται αναλυτικά.

7 ώρες πριν, dimostr είπε

Δε μπορεί 

 

4 ώρες πριν, ventic139 είπε

Δε νομίζω ότι γίνετε από τη στιγμή που είναι σταθερό. 

Η προσφορά της ΔΕΗ για να κλείσεις σταθερό συμβόλαιο μπορεί να αλλάξει ακόμα και σήμερα. Μπορεί να αποφασίσει ότι όσοι έκλεισαν με 0.175 €/kWh, έκλεισαν. Από δω και πέρα Online στα 0.30 €/kWh επειδή έτσι.

Αυτό που δεν αλλάζει για 6 μήνες τουλάχιστον είναι η τιμή που κλείδωσαν όσοι υπέγραψαν ήδη.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Θα ήθελα την άποψη σας για το παρακάτω:
Το θέμα είναι για το σπίτι των γονιών μου, όπου ο πατέρας μου έχει την έκπτωση του 30% λόγω του ότι είναι συνταξιούχος της ΔΕΗ.
Η κατανάλωση είναι γύρω στις 12000kwh, λόγω ηλεκτρολέβητα. (παλιότερα ήταν 15000kwh).
Δεν θα μακρηγορήσω, σκέφτομαι να τους αφήσω στο Γ1 για Γενάρη-Φλεβάρη, όπου οι τιμές φαίνεται ότι θα είναι καλύτερες από το σταθερό και να προχωρήσω το σταθερό τον Μάρτιο, προκειμένου να είναι καλυμμένοι και τον επόμενο χειμώνα (εφόσον η τιμή παραμείνει στο 0,175).
Η άλλη επιλογή είναι να κάνω το σταθερό από τώρα. 
Δεν πιστεύω να αλλάξει το 0,175 μέχρι τις 1/3/2024, πως το βλέπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, trif_on είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Θα ήθελα την άποψη σας για το παρακάτω:
Το θέμα είναι για το σπίτι των γονιών μου, όπου ο πατέρας μου έχει την έκπτωση του 30% λόγω του ότι είναι συνταξιούχος της ΔΕΗ.
Η κατανάλωση είναι γύρω στις 12000kwh, λόγω ηλεκτρολέβητα. (παλιότερα ήταν 15000kwh).
Δεν θα μακρηγορήσω, σκέφτομαι να τους αφήσω στο Γ1 για Γενάρη-Φλεβάρη, όπου οι τιμές φαίνεται ότι θα είναι καλύτερες από το σταθερό και να προχωρήσω το σταθερό τον Μάρτιο, προκειμένου να είναι καλυμμένοι και τον επόμενο χειμώνα (εφόσον η τιμή παραμείνει στο 0,175).
Η άλλη επιλογή είναι να κάνω το σταθερό από τώρα.
Δεν πιστεύω να αλλάξει το 0,175 μέχρι τις 1/3/2024, πως το βλέπετε;

ας μείνει στο Γ1 (μπορεί να συμφέρει και το 4all αλλά πρέπει να βάλεις κατανάλωση / μήνα να δεις τι παίζει)  και αν ακούσεις κανα έκτακτο και εκτοξεύονται οι τιμές τους κλείνεις σταθερό

Spoiler

φαντάζομαι αντλία θερμότητας εννοείς και πρέπει να τη ρυθμίσει (υπάρχει αντίστοιχο νήμα) μιας και η κατανάλωση είναι εξωπραγματική

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, doomnx είπε

Για τα πράσινα ισχύει το ΦΕΚ 6600 Β’ 2023. Screenshot_20231226-182108.png.f447cd345d0a0faf4d78bacf1348f68e.png

Για τα κίτρινα υπάρχει ένα mix τύπων αυτή τη στιγμή. Άλλα χρησιμοποιούν μηχανισμό διακύμανσης και άλλα έναν τύπο ax+b. Αν δεις τους ειδικούς όρους κάθε προγράμματος ο τρόπος χρέωσης αναφέρεται αναλυτικά.

 

Η προσφορά της ΔΕΗ για να κλείσεις σταθερό συμβόλαιο μπορεί να αλλάξει ακόμα και σήμερα. Μπορεί να αποφασίσει ότι όσοι έκλεισαν με 0.175 €/kWh, έκλεισαν. Από δω και πέρα Online στα 0.30 €/kWh επειδή έτσι.

Αυτό που δεν αλλάζει για 6 μήνες τουλάχιστον είναι η τιμή που κλείδωσαν όσοι υπέγραψαν ήδη.

Δηλαδή αν εγώ υπογράψω αύριο με 0.17 μπορεί να μου το πάει μεθαύριο 0.30 με το έτσι θέλω ; 

 προφανώς όσοι δε έχουν υπογράψει ακόμη μπορεί να βρουν διαφορετικές τιμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, korakios είπε

ας μείνει στο Γ1 (μπορεί να συμφέρει και το 4all αλλά πρέπει να βάλεις κατανάλωση / μήνα να δεις τι παίζει)  και αν ακούσεις κανα έκτακτο και εκτοξεύονται οι τιμές τους κλείνεις σταθερό

  Απόκρυψη περιεχομένων

φαντάζομαι αντλία θερμότητας εννοείς και πρέπει να τη ρυθμίσει (υπάρχει αντίστοιχο νήμα) μιας και η κατανάλωση είναι εξωπραγματική

 

Με βάση το excel, φαίνεται να συμφέρει το Γ1.
Όχι, είναι ηλεκτρολέβητας. Πολύ πιο ενεργοβόρος απο την αντλία θερμότητας(20000w).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
4 λεπτά πριν, trif_on είπε

Όχι, είναι ηλεκτρολέβητας. Πολύ πιο ενεργοβόρος απο την αντλία θερμότητας(20000w).

τότε ανακύκλωση χθες , δες τα άλλα νήματα (σύγκριση κόστους θέρμανσης , κλιματιστικά , αντλίες)

κρίμα , πεταμένα λεφτά , το 1/3 και λιγότερο θα ξοδεύατε

φαντάζομαι υπάρχει νυχτερινό τουλάχιστον , αλλά πάλι θέλει πέταμα άμεσα ο λέβητας

 

5 λεπτά πριν, trif_on είπε

Με βάση το excel, φαίνεται να συμφέρει το Γ1.

μάλλον είναι αρκετά παραπάνω τα kw στην ακριβή κλίμακα και παρόλο που στο Γ1 μπαίνουν όλες στη μεγάλη , το 4all έχει πιο ακριβή τιμή στη μεγάλη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trif_on είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

Θα ήθελα την άποψη σας για το παρακάτω:
Το θέμα είναι για το σπίτι των γονιών μου, όπου ο πατέρας μου έχει την έκπτωση του 30% λόγω του ότι είναι συνταξιούχος της ΔΕΗ.
Η κατανάλωση είναι γύρω στις 12000kwh, λόγω ηλεκτρολέβητα. (παλιότερα ήταν 15000kwh).
Δεν θα μακρηγορήσω, σκέφτομαι να τους αφήσω στο Γ1 για Γενάρη-Φλεβάρη, όπου οι τιμές φαίνεται ότι θα είναι καλύτερες από το σταθερό και να προχωρήσω το σταθερό τον Μάρτιο, προκειμένου να είναι καλυμμένοι και τον επόμενο χειμώνα (εφόσον η τιμή παραμείνει στο 0,175).
Η άλλη επιλογή είναι να κάνω το σταθερό από τώρα. 
Δεν πιστεύω να αλλάξει το 0,175 μέχρι τις 1/3/2024, πως το βλέπετε;

Δεν έχετε νυχτερινό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ventic139 είπε

Δηλαδή αν εγώ υπογράψω αύριο με 0.17 μπορεί να μου το πάει μεθαύριο 0.30 με το έτσι θέλω ; 

 προφανώς όσοι δε έχουν υπογράψει ακόμη μπορεί να βρουν διαφορετικές τιμές 

Όχι δεν θα σου το πάει μεθαύριο. Θα σου το πάει μετά από 6 μήνες με προειδοποίηση πιο πριν αν χρειαστεί. Λέγαμε γι’ αυτούς που δεν έχουν κλείσει ακόμα.

1 ώρα πριν, trif_on είπε

Με βάση το excel, φαίνεται να συμφέρει το Γ1.
Όχι, είναι ηλεκτρολέβητας. Πολύ πιο ενεργοβόρος απο την αντλία θερμότητας(20000w).

Γιατί δεν βάζετε άλλο λέβητα άνθρωπέ μου; Δεν υπάρχει χώρος; Για δεξαμενή; Όλα τα καύσιμα είναι φθηνότερα από 2 έως 4 φορές από αυτό που καίτε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...