Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, doomnx είπε

Ίσως έπρεπε να το γράψω εδώ, δεν ξέρω. Όποιος θέλει ας το διαβάσει γιατί λέω και για τη ΔΕΗ.

Για μένα τι προτείνεις, φίλε μου, με τέτοιες μεγάλες καταναλώσεις, με νυχτερινό ρεύμα και μόνιμα ανοιχτή αντλία θερμότητας ως τον Απρίλη;

Είμαι ήδη στο Open εδώ και 4 μέρες, μετά τη διετία στο καλό ορθόδοξο enter.

Δεν θέλω να φύγω από ΔΕΗ.

Spoiler

Εκκαθαριστικός ΔΕΗ
21/9/22-20/1/23
2541 Kwh
Ημέρας 1844
Νύχτας 697

21/1/23-21/5/23
3404 Kwh
Ημέρας 2457
Νύχτας 947

22/5/23-19/9/23
1265 Kwh
Ημέρας 920
Νύχτας 345

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 24/12/2023 at 17:19, doomnx said:

Η εξοικονόμηση που θα κάνεις στο λογαριασμό εν τέλει είναι της τάξης του 5%

Screenshot_20231224-170657.png.02f9914b52ac72a6a6ba3433b23336da.png

Έτσι έχει οριστεί από το ΦΕΚ για τα πράσινα, τον Ιανουάριο να ισχύει β=0. Ο νόμος δεν καλύπτει τα κίτρινα και στον αναλυτικό τιμοκατάλογο της ΔΕΗ δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο, όπως αναφέρεται στο πράσινο, και επιπλέον το κουτάκι του β δεν είναι προσυμπληρωμένο 0. Οπότε είναι ασφαλές να συμπεράνουμε ότι το β στο 4All θα ακολουθήσει κανονικά τον τύπο. Ακόμα και για β=0 όμως η διαφορά στο ΜΔ είναι κάτω από 0,002 €/kWh, αμελητέα.

Βάλε την χρεωστική και φρόντιζε να έχει χρήματα στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού. Αν δεν βρει για 2 συνεχόμενους μήνες λεφτά να τραβήξει, τότε η πάγια εντολή ακυρώνεται.

Το excel που φαίνεται, που το βρίσκουμε; Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Alexcxvtr said:

Για μένα τι προτείνεις, φίλε μου, με τέτοιες μεγάλες καταναλώσεις, με νυχτερινό ρεύμα και μόνιμα ανοιχτή αντλία θερμότητας ως τον Απρίλη;

Είμαι ήδη στο Open εδώ και 4 μέρες, μετά τη διετία στο καλό ορθόδοξο enter.

Δεν θέλω να φύγω από ΔΕΗ.

  Reveal hidden contents

Εκκαθαριστικός ΔΕΗ
21/9/22-20/1/23
2541 Kwh
Ημέρας 1844
Νύχτας 697

21/1/23-21/5/23
3404 Kwh
Ημέρας 2457
Νύχτας 947

22/5/23-19/9/23
1265 Kwh
Ημέρας 920
Νύχτας 345

 

Αφού δε θες να φύγεις από ΔΕΗ, πήγανε 4all και κοίτα τιμές κάθε 1η του μηνός να δεις τι παίζει. Επίσης να προσέχεις μήπως βγει κάποιο φτηνό σταθερό σε οποιοδήποτε πάροχο για να πας εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αφού δε θες να φύγεις από ΔΕΗ, πήγανε 4all και κοίτα τιμές κάθε 1η του μηνός να δεις τι παίζει. Επίσης να προσέχεις μήπως βγει κάποιο φτηνό σταθερό σε οποιοδήποτε πάροχο για να πας εκεί. 

Αφού ξεπερνάω τις 700 kWh.

Άρα δεν πρέπει να πάω στο Γ1 για τον Γενάρη;

Αν προσέξεις από τους εκκαθαριστικους μου, Γενάρη με Μάη κάνω τη μεγαλύτερη κατανάλωση. Λογικό.

Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι καλά από τον doomnx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Alexcxvtr said:

Αφού ξεπερνάω τις 700 kWh.

Άρα δεν πρέπει να πάω στο Γ1 για τον Γενάρη;

Αν προσέξεις από τους εκκαθαριστικους μου, Γενάρη με Μάη κάνω τη μεγαλύτερη κατανάλωση. Λογικό.

Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι καλά από τον doomnx.

Η κλίμακα αφορά μόνο την ημερήσια κατανάλωση. Επειδή δεν ξεπερνάς τις 700kwh στο ημερήσιο ρεύμα είναι καλύτερο το 4all.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Το excel που φαίνεται, που το βρίσκουμε; Ευχαριστώ! 

απο το ποστ που έκανε παράθεση ...

9 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι καλά από τον doomnx.

πρέπει να βάλεις τις κιλοβατώρες που καις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/12/2023 στις 8:40 ΠΜ, Sonis4 είπε

Καλημέρα 

πριν λίγες μέρες έκανα το online (δηλαδή το σταθερό μπλε) και χθες έκανα την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης για το ρεύμα. Η απορία μου είναι: η επιδότηση από το επίδομα θα μπαίνει κανονικά στους λογαριασμούς αν και το συμβόλαιο που έχω είναι το σταθερό μπλε ; γνωρίζει κάποιος ; 

Έχω την ίδια απορία 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Alexcxvtr είπε

Ευχαριστώ πολύ.

Οπότε, υπό αυτές τις συνθήκες, μήπως να μη φύγω καθόλου από το Open ;

δε νομίζω να είδες τις συνθήκες (να έβαλες κατανάλωση δλδ) , ούτε να διάβασες την καρφιτσωμένη ανάρτηση :

Στις 4/12/2023 στις 8:07 ΜΜ, korakios είπε

Συμφέρει το open αντί ΓΝ1/4all ? --> άγνωστο μιας και η τιμή του open διαμορφώνεται όταν κλείσει η περίοδος κατανάλωσης ,ενώ ΓΝ1/4all από 2 προηγούμενων μηνών , ανατρέξτε σε αστρολόγο . Πάντως με κοινές τιμές χοντρικής το open δείχνει ακριβότερο

  ____________

Στις 23/12/2023 στις 8:40 ΠΜ, Sonis4 είπε

Καλημέρα 

πριν λίγες μέρες έκανα το online (δηλαδή το σταθερό μπλε) και χθες έκανα την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης για το ρεύμα. Η απορία μου είναι: η επιδότηση από το επίδομα θα μπαίνει κανονικά στους λογαριασμούς αν και το συμβόλαιο που έχω είναι το σταθερό μπλε ; γνωρίζει κάποιος ; 

και

Μόλις τώρα, DjTony είπε

Έχω την ίδια απορία 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/758984-ερώτηση-επίδομα-θέρμανσης/?do=getNewComment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρονια Πολλα σε ολους.

Ηρθε εναντι λογαριασμος 24ημερων που μπηκε αυτοματα απο ονλαιν στο myHome Open N ΚΟΤ B .

Δεν εβαλαν την εκπτωση του κοτβ .Στο ονλαιν καθε μηνα την βαζανε.Εχει αλλαξει κατι?

Μολις αντιληφθηκα οτι τη βαλανε σαν εξισωση κατω απο τις χρεωσεις χωρις να αναγραφεται η λεξη εκπτωση κοτ.

Επομενη ερωτηση...πως προκυπτει η εκπτωση παγιας εντολης?

des.jpg

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, gponiris said:

Χρονια Πολλα σε ολους.

Ηρθε εναντι λογαριασμος 24ημερων που μπηκε αυτοματα απο ονλαιν στο myHome Open N ΚΟΤ B .

Δεν εβαλαν την εκπτωση του κοτβ .Στο ονλαιν καθε μηνα την βαζανε.Εχει αλλαξει κατι?

 

des.jpg

Για κάποιο λόγο φαίνεται να σε πέταξε εκτός ΚΟΤ σε αυτόν τον λογαριασμό. Έχεις πάρει κανονικά την επιδότηση ΤΕΜ για ΚΟΤ αλλά δεν έχεις την έκπτωση του ΚΟΤ και σε έχουν χρεώσει ΥΚΩ. Πάρε ένα τηλέφωνο τη ΔΕΗ αν και επειδή είναι έναντι δεν παίζει μεγάλο ρόλο. Το νόημα είναι να μπει η έκπτωση στον εκκαθαριστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους καλά Χριστούγεννα με υγεία 

 

σκεφτομαι να βάλω το dei my online (το μπλε) που είναι γύρω στα 0.17 για να μην κοιτάω κάθε μήνα αν πάει πάνω κάτω κτλπ 

καιω 800-900 κιλοβατορες περίπου το τετράμηνο. Αξίζει λέτε ή να μείνω πράσινο και βλέπουμε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους καλά Χριστούγεννα με υγεία 

 

σκεφτομαι να βάλω το dei my online (το μπλε) που είναι γύρω στα 0.17 για να μην κοιτάω κάθε μήνα αν πάει πάνω κάτω κτλπ 

καιω 800-900 κιλοβατορες περίπου το τετράμηνο. Αξίζει λέτε ή να μείνω πράσινο και βλέπουμε ;

γιατί ρωτάς αν αξίζει απο τη στιγμή που λες "για να μην κοιτάς κάθε μήνα" ? (που φαντάζομαι δεν είδες πόσο θα πάνε τα Γ1/4all) . Απλά κλείνεις σταθερό χωρίς πολλά-πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί ρωτάς αν αξίζει απο τη στιγμή που λες "για να μην κοιτάς κάθε μήνα" ? (που φαντάζομαι δεν είδες πόσο θα πάνε τα Γ1/4all) . Απλά κλείνεις σταθερό χωρίς πολλά-πολλά

Είδα ποσό θα είναι το Γ1 για Γενάρη. 
απλα επειδή μπορεί να ανεβεί και δραματικά τους ερχόμενους μήνες που προφανώς δε το ξέρουμε για να είμαι λίγο πιο καλυμμένος μήπως έβαζα το σταθερό. Δε ξέρω γνώμες θέλω να πάρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Δε ξέρω γνώμες θέλω να πάρω

η γνώμη μου είναι αν δεν παρακολουθείς τις τιμές βάζεις σταθερό μιας και δεν έχεις κατανάλωση ,άρα μικρή η ζημιά .....του χρόνου ξαναβλέπεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...