Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Sebu είπε

Λεω "παλιο" γιατι απο το 2004 που το εχω ειναι ετσι, οποτε ως σχεδον 20 ετων προγραμμα το θεωρω παλιο 😋

Εξαρχής (πριν δεκαετίες πολλές) που ξεκίνησε το νυχτερινό, υπήρχε μόνο το συνεχές ωράριο την νύχτα. Αργότερα (πριν από περίπου 30 χρόνια) άλλαξε πολιτική βάσει των διασυνδεδεμένων περιοχών και εφαρμόζει το σπαστό για όλους τους νέους πελάτες (εκτός αυτών στα λίγα μη συνδεδεμένα νησιά με το δίκτυο της ηπειρωτικής χώρας).

Ωστόσο όσοι από τους πελάτες δεν άλλαξαν πριν από 30 χρόνια το ωράριο σε σπαστό, εξακολουθούν μέχρι σήμερα να έχουν το συνεχές (το έχουμε στο πατρικό στο χωριό).

Με απλά λόγια έχεις το νέο τιμολόγιο που είναι και το μοναδικό σε ισχύ για όλους τους νέους πελάτες,  πολύ πριν το αιτηθείς. 😄

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Είδα η ΔΕΗ για 1/1 έβγαλε ανακοίνωση γύρω στα 0.18 και 0:13 νυχτερινό για το μπλε πακέτο. Για 900 κιλοβατορες το 4μηνο να πάω σε σταθερό να έχω το κεφάλι μ ήσυχο για ένα χρόνο ή να μείνω πράσινο Γ1Ν και να το παρακολουθώ ; Τώρα το πράσινο ξεκινάει με 0.13 νμζ αν θυμάμαι καλά 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ventic139 είπε

Είδα η ΔΕΗ για 1/1 έβγαλε ανακοίνωση γύρω στα 0.18 και 0:13 νυχτερινό για το μπλε πακέτο

Βαλε λινκ στο οποιο το είδες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εμαιλ μου έστειλαν σήμερα. Το επισυνάπτω για το πράσινο 

 

και δω είναι του μπλε https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-enter/

ή αυτό είναι για Δεκέμβριο και μπερδεύτηκα ;

IMG_4987.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Μία απορία για τον τρόπο υπολογισμού της χρέωσης ενέργειας σε Γ1/Ν έχω, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

Έστω ότι σε ένα μήνα έχουμε καταναλώσει 600kwh ημέρας και το κόστος kwh μέχρι 500 είναι π.χ. 0,17 & >500 0,18.

Ο υπολογισμός της χρέωσης ενέργειας με ποιον από τους δύο παρακάτω τρόπους γίνεται?

1) Επειδή έχουμε κατανάλωση μεγαλύτερη των 500kwh τότε 600*0,18 = 108

2) Οι πρώτες 500: 500*0,17 = 85 & οι επόμενες 100: 100*0,18 = 18. Σύνολο 103.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Kate10S είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Μία απορία για τον τρόπο υπολογισμού της χρέωσης ενέργειας σε Γ1/Ν έχω, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

Έστω ότι σε ένα μήνα έχουμε καταναλώσει 600kwh ημέρας και το κόστος kwh μέχρι 500 είναι π.χ. 0,17 & >500 0,18.

Ο υπολογισμός της χρέωσης ενέργειας με ποιον από τους δύο παρακάτω τρόπους γίνεται?

1) Επειδή έχουμε κατανάλωση μεγαλύτερη των 500kwh τότε 600*0,18 = 108

2) Οι πρώτες 500: 500*0,17 = 85 & οι επόμενες 100: 100*0,18 = 18. Σύνολο 103.

 

Δυστυχώς το πρώτο.

Όλες οι κιλοβατώρες στο Γ1 τιμολογουνται με την δεύτερη κλίμακα αν ξεπεράσεις τις 500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sebu είπε

Tο γεγονος οτι το Κιτρινο ως προγραμμα/λογικη της ΡΑΕ ήταν να ειναι κυμαινομενο με συγκεκριμενες προδιαγραφες και την τιμη να γινεται γνωστη τελος του μηνα και η ΔΕΗ αποφασισε να το εξισωσει "σχεδον" με το Πρασινο (το οποιο Πρασινο ειναι το φυτευτο προγραμμα του Υπουργειου) με βαζει σε σκεψεις ως καταναλωτη.

[...]

Εκει εγκειται και η δικη μου απορια. Εφοσον θα μπορεις να αλλαζεις ανα μηνα προγραμμα, πως θα τιμολογεισαι σωστα οταν η ΔΕΗ κανει εναντι ανα διμηνο και εκκαθαριστικο ανα 4μηνο? Δεν εχεις ποτέ ακριβεις πραγματικες μετρησεις καθε μηνα. Και τωρα με το χειμωνα στο πρωτο τριμηνο και τιμες να αλλαζουν ανα μηνα και δυνατοτητα αλλαγης ανα μηνα θα εχει ολο και μεγαλυτερη επιδραση να δηλωνονται οι πραγματικες καταναλωσεις καθε πραγματικου μηνα.

Εφοσον δεν εχουν ολοι ακομα εξυπνους ψηφιακους μετρητες ειναι πλεον μονοδρομος να δινει ο καθενας μετρησεις ανα μηνα στη ΔΕΗ. Γιατι αν λχ εχεις αυξημενες καταναλωσεις το Γεναρη και η τιμη το Φλεβαρη παει στο θεο και μερος της καταναλωσης Γεναρη μετακυληθει με τον εναντι και τον εκκαθαριστικο στο Φλεβαρη τοτε θα πληρωσεις κοροιδιστικα αυξημενο κοστος χωρις λογο.

Τα κίτρινα βάσει ορισμού σημαίνουν κυμαινόμενα και διακρίνονται σε ex-ante και σε ex-post. Τα πρώτα τιμολογούνται εκ των προτέρων και τα δεύτερα εκ των υστέρων. Το 4All είναι κίτρινο ex-ante και το Open κίτρινο ex-post. Τίποτα δεν έβγαλε από το κεφάλι της η ΔΕΗ και φυσικά δεν αντίκειται στη ΡΑΕ.

Όσον αφορά την τιμολόγηση του μήνα, όταν πρόκειται για έναντι θα πηγαίνουν αναλογικά με βάση τις ημέρες παραμονής σε κάθε μήνα μήνα αναφοράς, όπως γίνεται τώρα. Αλλά μέσα στο 2024 σχεδιάζουν να θέσουν σε εφαρμογή την μηνιαία καταμέτρηση από ΔΕΔΔΗΕ, οπότε πάει κι αυτό.

2 ώρες πριν, ventic139 είπε

Καλησπέρα. Είδα η ΔΕΗ για 1/1 έβγαλε ανακοίνωση γύρω στα 0.18 και 0:13 νυχτερινό για το μπλε πακέτο. 

0,169 €/kWh είναι το νυχτερινό στο Enter.

1 ώρα πριν, Kate10S είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Μία απορία για τον τρόπο υπολογισμού της χρέωσης ενέργειας σε Γ1/Ν έχω, αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει.

Έστω ότι σε ένα μήνα έχουμε καταναλώσει 600kwh ημέρας και το κόστος kwh μέχρι 500 είναι π.χ. 0,17 & >500 0,18.

Ο υπολογισμός της χρέωσης ενέργειας με ποιον από τους δύο παρακάτω τρόπους γίνεται?

1) Επειδή έχουμε κατανάλωση μεγαλύτερη των 500kwh τότε 600*0,18 = 108

2) Οι πρώτες 500: 500*0,17 = 85 & οι επόμενες 100: 100*0,18 = 18. Σύνολο 103.

 

Στο πράσινο μόλις ξεπεράσεις τις 500 kWh θα ισχύει η ακριβότερη τιμή για όλες τις kWh που έκαψες. Στο κίτρινο 4All θα πληρώσεις τις πρώτες 500 με τη χαμηλή τιμή και τις υπόλοιπες με την ακριβή τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα 

πριν λίγες μέρες έκανα το online (δηλαδή το σταθερό μπλε) και χθες έκανα την αίτηση για το επίδομα θέρμανσης για το ρεύμα. Η απορία μου είναι: η επιδότηση από το επίδομα θα μπαίνει κανονικά στους λογαριασμούς αν και το συμβόλαιο που έχω είναι το σταθερό μπλε ; γνωρίζει κάποιος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Disrespect είπε

Δυστυχώς το πρώτο.

Όλες οι κιλοβατώρες στο Γ1 τιμολογουνται με την δεύτερη κλίμακα αν ξεπεράσεις τις 500

ακριβώς... για αυτό και για πάνω απο 500 προτείνεται το 4all αντι του Γ1.

  

16 ώρες πριν, Sebu είπε

Εκει εγκειται και η δικη μου απορια. Εφοσον θα μπορεις να αλλαζεις ανα μηνα προγραμμα, πως θα τιμολογεισαι σωστα οταν η ΔΕΗ κανει εναντι ανα διμηνο και εκκαθαριστικο ανα 4μηνο? Δεν εχεις ποτέ ακριβεις πραγματικες μετρησεις καθε μηνα. Και τωρα με το χειμωνα στο πρωτο τριμηνο και τιμες να αλλαζουν ανα μηνα και δυνατοτητα αλλαγης ανα μηνα θα εχει ολο και μεγαλυτερη επιδραση να δηλωνονται οι πραγματικες καταναλωσεις καθε πραγματικου μηνα.

Εφοσον δεν εχουν ολοι ακομα εξυπνους ψηφιακους μετρητες ειναι πλεον μονοδρομος να δινει ο καθενας μετρησεις ανα μηνα στη ΔΕΗ. Γιατι αν λχ εχεις αυξημενες καταναλωσεις το Γεναρη και η τιμη το Φλεβαρη παει στο θεο και μερος της καταναλωσης Γεναρη μετακυληθει με τον εναντι και τον εκκαθαριστικο στο Φλεβαρη τοτε θα πληρωσεις κοροιδιστικα αυξημενο κοστος χωρις λογο.

Πραγματικα..τι θα γινει σε αυτη τη περίπτωση; 

 

Επεξ/σία από Telumetar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους κα ισυγχαρητήρια στα παιδιά που προσπαθούν να μας διαφωτίσουν.  Βλέποντας τις καταναλώσεις των προηγούμενων χρόνων, διαπιστών πως τους τρεις μήνες του χειμώνα, σε σπίτι τριών ατόμων, έχουμε κατανάλωση 800 κιλοβατώρες το μήνα (το ένα τέταρτο αυτών νυχτερινές). Τον υπόλοιπο χρόνο π[έφτουμε κάτω από τις 500 το μήνα. Βλέπω πως το 4all ,σε αντίθεση με το Γ1Ν, χρεώνει τις υπερβάλλουσες κιλοβατώρες με την υωηλότερη τιμή. Οπότε μπακαλίστικα, θεωρείτε πως είνια μια καλή επιλογή για αρχή;

Επεξ/σία από stapd_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ventic139 είπε

Βασικά εμαιλ μου έστειλαν σήμερα. Το επισυνάπτω για το πράσινο 

και δω είναι του μπλε https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-enter/

ή αυτό είναι για Δεκέμβριο και μπερδεύτηκα ;

 

Που αναφέρονται οι τιμές αυτές που έγραψες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Tasos είπε

Που αναφέρονται οι τιμές αυτές που έγραψες;

Κάτω κάτω αν κανείς Σκρολ 0.179 ημέρα κι έκανα λάθος τη νύχτα είναι 0.169 όχι 0.13

Επεξ/σία από ventic139
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πήγα να καταθέσω ένδειξη μετρητή για ένα εξοχικό σε site Δεδδηε και μου λέει ένδειξη μετρητή 0... Και πάω τώρα για γιορτές εκεί και βλέπω ότι έχουν αντικαταστήσει τον παλιό μετρητή με έναν νέο ψηφιακό.. πως γίνεται αυτό χωρίς να έχω αιτηθεί κάτι? Οπότε τώρα ξεκινάω να κσταχωρω ενδείξεις από την αρχή ξεκινώντας από το 0?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...