Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που έχω my home4all θα γυρίσω αυτόματα σε γ1 ή θα συνεχίσει κανονικά μέχρι τη λήξη

Με πήραν από τη ΔΕΗ υποτίθεται και είπαν ότι θα πρέπει να ζητήσω είτε τηλεφωνικώς είτε σε κατάστημα να έχω το 4all από το  νέο έτος . Μετά διάβασα και αυτό εδώ :

Όσοι δεν είναι σε σταθερό πρόγραμμα θα μπούνε αυτόματα στο Γ1/ΓΝ1 εκτός αν διαλέξουν άλλο

 

 

Επεξ/σία από Dennisbest
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

Εγώ ενεργοποίησα το online έβαλα και τη καρτούλα μου και ενώ έχει εκδοθεί λογαριασμός δεν μου έχουν τραβήξει χρήματα. Τι κάνω;

στη λήξη θα τα τραβήξει , όπως πάντα γίνεται με την πάγια :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Donmitsos10 είπε

Εγώ ενεργοποίησα το online έβαλα και τη καρτούλα μου και ενώ έχει εκδοθεί λογαριασμός δεν μου έχουν τραβήξει χρήματα. Τι κάνω;

Περιμένεις και θα τα τραβήξει. Δε τα χανουν μην ανησυχεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους έχουν βάλει αντλία θερμότητας από 1/1/23 και μετά, και είναι στην ΔΕΗ και όχι σε άλλο πάροχο, μέχρι 31/12/23 μπορούν να κάνουν αίτηση για να να πάρουν επιβράβευση 500 ευρώ στον λογαριασμό τους, αν έχουν βάλει LG ή DAIKIN και 300 ευρώ αν έχουν βάλει άλλης εταιρίας!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.protothema.gr/greece/article/1447434/poious-sumferei-to-ble-kai-poious-to-prasino-timologio-kai-eidikes-prosfores-me-kouponia-gia-dorean-venzini-i-taxidia/

Εδώ το Πρώτο Θέμα λέει ότι όσοι έχουν κατανάλωση πάνω από 500 kwh/μήνα τους συμφέρει το πράσινο Γ1 και όχι τo μπλε online/enter. 

Το Γ1 όμως από όσο έχουμε δει στους όρους χρεώνει το σύνολο των κιλοβατώρων αν ξεπερνάς τις 500 με την μεγαλύτερη χρέωση των 0.22, ένω το online τις χρεώνει όλες 0.175. 

Έχω καταλάβει κάτι λάθος; 

 

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, korakios είπε

γιατί είναι εύκολο να δεις τη διαφορά μαζεμένη και τεχνικά δυνατό μιας και η τιμή των προγραμμάτων είναι σταθερή

αν θες να βάζεις κατανάλωση του μήνα απλά επέλεξε δίπλα που γράφει αντί ετήσια  ,μηνιαία (είναι μενού)

απο τη στιγμή που οι ρυθμιζόμενες έχουν ΥΚΩ που έχει και κλίμακα, άρα δεν είναι ίδιες για όλους ,αλλά το κυριότερο δεν αναφέρονται στις τιμές των προγραμμάτων , περισσότερο μπερδεύει κάποιον παρά βοηθά

τι δουλεια εχεις κανει ρε παιδί...ειλικρινα! 

 

  

42 λεπτά πριν, Disrespect είπε

https://www.protothema.gr/greece/article/1447434/poious-sumferei-to-ble-kai-poious-to-prasino-timologio-kai-eidikes-prosfores-me-kouponia-gia-dorean-venzini-i-taxidia/

Εδώ το Πρώτο Θέμα λέει ότι όσοι έχουν κατανάλωση πάνω από 500 kwh/μήνα τους συμφέρει το πράσινο Γ1 και όχι τo μπλε online/enter. 

Το Γ1 όμως από όσο έχουμε δει στους όρους χρεώνει το σύνολο των κιλοβατώρων αν ξεπερνάς τις 500 με την μεγαλύτερη χρέωση των 0.22, ένω το online τις χρεώνει όλες 0.175. 

Έχω καταλάβει κάτι λάθος; 

 

και εγώ εδώ μπερδευτηκα

Επεξ/σία από Telumetar
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Disrespect είπε

https://www.protothema.gr/greece/article/1447434/poious-sumferei-to-ble-kai-poious-to-prasino-timologio-kai-eidikes-prosfores-me-kouponia-gia-dorean-venzini-i-taxidia/

Εδώ το Πρώτο Θέμα λέει ότι όσοι έχουν κατανάλωση πάνω από 500 kwh/μήνα τους συμφέρει το πράσινο Γ1 και όχι τo μπλε online/enter. 

Το Γ1 όμως από όσο έχουμε δει στους όρους χρεώνει το σύνολο των κιλοβατώρων αν ξεπερνάς τις 500 με την μεγαλύτερη χρέωση των 0.22, ένω το online τις χρεώνει όλες 0.175. 

Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

ναι , οι τιμές που λες του Γ1 δεν ισχύουν , επίσης μπαίνει ρήτρα την οποία ο αρθρογράφος την έχει μαντέψει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Disrespect said:

https://www.protothema.gr/greece/article/1447434/poious-sumferei-to-ble-kai-poious-to-prasino-timologio-kai-eidikes-prosfores-me-kouponia-gia-dorean-venzini-i-taxidia/

Εδώ το Πρώτο Θέμα λέει ότι όσοι έχουν κατανάλωση πάνω από 500 kwh/μήνα τους συμφέρει το πράσινο Γ1 και όχι τo μπλε online/enter. 

Το Γ1 όμως από όσο έχουμε δει στους όρους χρεώνει το σύνολο των κιλοβατώρων αν ξεπερνάς τις 500 με την μεγαλύτερη χρέωση των 0.22, ένω το online τις χρεώνει όλες 0.175. 

Έχω καταλάβει κάτι λάθος; 

 

Σωστα εχεις καταλαβει ως προς τις κιλοβατωρες για αυτο το λογο συμφερει το Κιτρινο αν εχεις πανω απο 500 το μηνα (και μεχρι τις 700 περιπου και παντα με βαση τις τιμες που εχει ανακοινωσει για Γεναρη χωρις ρητρα).

Επισης το Μπλε δεν συμφερει αν εχεις νυχτερινες γιατι εξισωνονται σχεδον με της ημερας αρα χανεται το οποιο οφελος.

Ο καθενας ζυγιζει και πραττει.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sebu είπε

Σωστα εχεις καταλαβει ως προς τις κιλοβατωρες για αυτο το λογο συμφερει το Κιτρινο αν εχεις πανω απο 500 το μηνα (και μεχρι τις 700 περιπου και παντα με βαση τις τιμες που εχει ανακοινωσει για Γεναρη χωρις ρητρα).

Επισης το Μπλε δεν συμφερει αν εχεις νυχτερινες γιατι εξισωνονται σχεδον με της ημερας αρα χανεται το οποιο οφελος.

Ο καθενας ζυγιζει και πραττει.

εντάξει, δεν εξισώνονται ακριβώς... πάλι τη νυχτα ειναι ένα τσαφ λιγότερο...

απλά στη περίπτωση του ΔΕΗ4ΑLL, φαντάζομαι σε αυτό αναφέρεσαι, το νοικοκυριό μπαίνει σε μια ατέρμονη διαδικασία να τα στριμώχνει όλα τα νυχτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερωτηση ρε παιδια .
Διαβασα σε ενα αρθρο χωριατικα τις διαφορες μεταξυ πρασινου και πορτοκαλι.

Θα ανεβασω και φωτο, ρωταω λοιπον απλα τους γνωριζοντες αν τελικα αυτη ειναι η διαφορα τους (χοντρικα ας πουμε ). Γιατι αν ειναι ετσι , τουλαχιστον τωρα για πρωτη φορα καταλαβα πως ακριβως ειναι οι χρεωσεις τους.
 

d1.png

d2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πού τα βρήκαν αυτά για το πράσινο;

το πράσινο είναι μέσος όρος της τιμής το τρέχοντος μηνός σε συνδυασμό με τους 2 προηγούμενους...

το κίτρινο ναι είναι όπως τα λέει, 

το πορτοκαλί είναι για μετρητές έξυπνους που στέλνουν μήνυμα αυτόματα μόνοι τους την κατανάλωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, kokos23 είπε

πού τα βρήκαν αυτά για το πράσινο;

το πράσινο είναι μέσος όρος της τιμής το τρέχοντος μηνός σε συνδυασμό με τους 2 προηγούμενους...

το κίτρινο ναι είναι όπως τα λέει, 

το πορτοκαλί είναι για μετρητές έξυπνους που στέλνουν μήνυμα αυτόματα μόνοι τους την κατανάλωση...

Σε ενα αρθρο που μου εβγαλε στο FB. Δεν λεω οτι ειναι σωστο ....κι εγω αυτο ρωταω στα παιδια που εχουν ψαχτει παραπανω.
Ας πουμε αυτο με την μεση τιμη κλπ που λες , δεν το πολυκαταλαβαινω . Αυτο που γραφει ο τυπος μου ειναι πιο κατανοητο αλλα δεν ξερω αν ισχυει.

https://iliaspapageorgiadis.com/nea-timologia-revmatos/

Επεξ/σία από chorrer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...