Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Έχει το δικαίωμα να το αλλάξει αλλά πρώτον θα σε ενημερώσει πιο νωρίς δεύτερον θα μπορείς να φύγεις εφόσον δεν θέλεις να συνεχίζεις αζημιως και τρίτον συνήθως η ΔΕΗ δεν τον κάνει αυτό το κρατάει σταθερό μέχρι το 12μηνο.

Η ΔΕΗ, όπως και όλοι οι υπόλοιποι, θα το κάνουν αν ξεφύγει η κατάσταση και μπαίνουν μέσα. Για’ αυτό το λόγο έχει προβλεφθεί και γι’ αυτό το λόγο μπορεί να εφαρμοστεί στο μέλλον από τον καθένα. Είναι όμως πολύ ακραίο σενάριο, κατά τη γνώμη μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ξέρει κάποιος να μου πει τι ακριβώς θα γίνει με το open?

Έχω 4 παροχές που μεταφέρθηκαν αυτόματα και γράφει οτι λήγει σ ένα χρόνο!?

Στον τιμοκατάλογο της δεη αναφέρει οτι η τιμή από 1/1 θα υπολογίζεται 1.16*ΤΕΑ+0.04 το οποίο είναι αρκετά ξεκάθαρο (νομίζω οτι πιο κοντινό στον ορισμό του κίτρινου). Δεν καταλαβαίνω πως το Γ1 είναι πράσινο και το 4all κίτρινο ενώ έχουν τον ίδιο τύπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Andrek είπε

Παιδιά αν κάποιος πάει από Γ1 σε myhome4all που είναι 12μηνο,υπάρχει ρήτρα αποχώρησης αν φύγει μετά από λίγους μήνες;

Δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινομενα προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, journey832 είπε

Δεν καταλαβαίνω πως το Γ1 είναι πράσινο και το 4all κίτρινο ενώ έχουν τον ίδιο τύπο.

Υπάρχουν ex-ante κίτρινα, που η τιμή της kWh καθορίζεται εκ των προτέρων, ex-post κίτρινα, που η τιμή καθορίζεται εκ των υστέρων και μεικτά κίτρινα. Το 4all είναι ex-ante και το Open ex-post. Το πράσινο είναι απλά μια υποπερίπτωση των κίτρινων, θεσπισμένο από την κυβέρνηση για 1 χρόνο.

Επεξ/σία από [email protected]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο τύπος στο κίτρινο βγαίνει στην αρχή του μήνα με την χρηματιστηριακή αξία που έχει η αγορά του ρεύματος τη συγκεκριμένη στιγμή, ενώ το πράσινο  αν θυμάμαι καλά, είναι ο μέσος όρος των τελευταίων 2 μηνών...

το αναφέρει πολύ σωστά ο κοράκιος επάνω στην καρφιτσωμένη ανάρτηση...

 

Επεξ/σία από kokos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kokos23 είπε

ο τύπος στο κίτρινο βγαίνει στην αρχή του μήνα με την χρηματιστηριακή αξία που έχει η αγορά του ρεύματος τη συγκεκριμένη στιγμή, ενώ το πράσινο  αν θυμάμαι καλά, είναι ο μέσος όρος των τελευταίων 2 μηνών...

το αναφέρει πολύ σωστά ο κοράκιος επάνω στην καρφιτσωμένη ανάρτηση...

 

 

Για ποιο κίτρινο λες; Στο 4All υπολογίζεται ακριβώς όπως στο πράσινο, ενώ στο Open χρησιμοποιείται η καταγεγραμμένη ΤΕΑ εκ των υστέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλές γιορτές σε όλους

Και στο σπίτι και στο εξοχικό έχω το πακέτο της ΔΕΗ MyHomeOnline (Σταθερό προϊόν) και τα συμβόλαια λήγουν 7/9/2024 (και στα δύο σπίτια). Στους λογαριασμούς λέει 0,09600€/kWh το ημερήσιο και 0,07600€/kWh το νυχτερινό. Στο εξοχικό έχω κυρίως νυκτερινή κατανάλωση (αφυγραντήρες ρυθμισμένοι για να δουλεύουν νύχτα αν χρειάζεται).

Με έχουν πάρει άπειρα τηλέφωνα οι πάροχοι να αλλάξω. Νομίζω δεν έχει νόημα να αλλάξω, αλλά υπάρχει περίπτωση να κατάλαβα κάτι λάθος? Π.χ. κάτι λένε για την ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά με όλα αυτά έχω χάσει τη μπάλα...

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Καλησπέρα και καλές γιορτές σε όλους

Και στο σπίτι και στο εξοχικό έχω το πακέτο της ΔΕΗ MyHomeOnline (Σταθερό προϊόν) και τα συμβόλαια λήγουν 7/9/2024 (και στα δύο σπίτια). Στους λογαριασμούς λέει 0,09600€/kWh το ημερήσιο και 0,07600€/kWh το νυχτερινό. Στο εξοχικό έχω κυρίως νυκτερινή κατανάλωση (αφυγραντήρες ρυθμισμένοι για να δουλεύουν νύχτα αν χρειάζεται).

Με έχουν πάρει άπειρα τηλέφωνα οι πάροχοι να αλλάξω. Νομίζω δεν έχει νόημα να αλλάξω, αλλά υπάρχει περίπτωση να κατάλαβα κάτι λάθος? Π.χ. κάτι λένε για την ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά με όλα αυτά έχω χάσει τη μπάλα...

Καλησπέρα,

Είσαι σίγουρος ότι τα συμβόλαια σου λήγουν Σεπτέμβριο του 2024? Πολύ μακριά μου φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκκαθαριστικος 4μήνου  με Γ1[587 kwh] -Ν1 [183kwh ] ,βγάζει Μ.Ο    0.22 την kwh μαζι με όλα .Το σταθερό κάπου εκεί θα βγεί ,αφου προστεθούν οι διάφορες χρεώσεις π.χ ΦΠΑ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, messinia3 said:

Καλησπέρα,

Είσαι σίγουρος ότι τα συμβόλαια σου λήγουν Σεπτέμβριο του 2024? Πολύ μακριά μου φαίνεται.

δες τις εικόνες από τον τελευταίο λογαριασμό

Screenshot 2023-12-18 133345.jpg

Screenshot 2023-12-18 133734.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

δες τις εικόνες από τον τελευταίο λογαριασμό

Screenshot 2023-12-18 133345.jpg

Screenshot 2023-12-18 133734.jpg

χαχα...λογικά είσαι από τους τυχερούς που έκανε ανανέωση το πρόγραμμα λόγω μηχανογραφικού προβλήματος μόνο του.

Κάνε το κορόιδο και κάτσε όπως είσαι 😂

Επεξ/σία από messinia3
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, MessengerOfGood said:

δες τις εικόνες από τον τελευταίο λογαριασμό

Screenshot 2023-12-18 133345.jpg

Screenshot 2023-12-18 133734.jpg

Σούπερ τυχερός από bug στο σύστημα!

Κάτσε όπως είσαι, μην λες τίποτα και μην κάνεις τίποτα!!!

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...