Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Ναι. Είναι στο να πατήσει ο υπάλληλος του τοπικού καταστήματος του δεδδηε το αποδοχή. Έτσι μου απάντησαν από τον δεδδηε. Ο ΗΡΩΝ δεν έχει να κάνει κάτι, η ΔΕΗ μου είπε ότι εχει αποδεχτεί την αίτηση και περιμένει τον δεδδηε. Άρα αναμονή για τον υπάλληλο... 

η παροχή έχει αλλάξει νούμερο έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Όχι 

Μόλις η παροχή αλλάξει νούμερο τότε θεωρητικά ξεκινάει η εκπροσώπηση σου στον άλλο πάροχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Estevan είπε

 

Capture 66.PNG

Σε τηλεφώνημα που έκανα στην ΔΕΗ(800 900 1000) μου είπαν πως οτι τιμολόγιο και να επιλέξεις δεν χάνεις το ΚΟΤ αν το έχεις, είναι ξεχωριστό.

Επεξ/σία από Ondairos
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ondairos είπε

Σε τηλεφώνημα που έκανα στην ΔΕΗ(800 900 1000) μου είπαν πως οτι τιμολόγιο και να επιλέξεις δεν χάνεις το ΚΟΤ αν το έχεις, είναι ξεχωριστό.

Ισχυει, απλα σου εκανα παραθεση το κειμενο για τα σταθερα επειδη γι' αυτα ρωτησες στο αρχικο μηνυμα. Οπως και να 'χει ειναι καλυμμενος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/12/2023 στις 3:59 ΜΜ, liakjim είπε

Υπάρχει και η επιλογή της weenergy. Σταθερό αλλά χωρίς ρήτρα αποχώρησης και καλή τιμή. Προσωπικά εκεί θα πήγαινα αν ήθελα κάτι τώρα και σίγουρο. Και αν πέσουν οι τιμές, αλλαγή. Αν όχι, για 6 μήνες είμαι οκ και θα φεύγει ο χειμώνας.

Λάθος διάβασα, 0.16;

Επεξ/σία από Brown
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στη ΔΕΗ είσαι στο 4all σου έχει επιλογή να πας στο online και το enter αλλά όχι να γυρίσεις στο Γ1.

Παλαιότερα όμως δεν υπήρχε η επιλογή να πας στο Γ1 online;

Είχα παροχή στο home open (απ'οταν έληξε το πρωτο enter τον ορθόδοξο) που νομίζω την είχα παει στο Γ1 μέσω mydei.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

22 ώρες πριν, insomaniac88 είπε

Παιδια αυτο τι σημαινει οτι εχω συμβολαιο μεχρι τοτε και ειναι κυμαινομενο ή θα μεταπεσω στο πρασινο 1/1/24?

dei.jpg

 

22 ώρες πριν, Nnoutas είπε

1/1/24 πας στο πράσινο αν δεν έχεις επιλέξει να μείνεις στο κίτρινο 

Μάλιστα. Συγνώμη αν μου διέφυγαν κάποιες λεπτομέρειες διαβάζοντας το thread, αλλά έχω 2 ερωτήσεις.

1). Για να επιλέξεις να μείνεις στο κίτρινο όπως λες, ποια ενέργεια ακριβώς κάνεις, γνωρίζουμε; Πάντως, στο mydei δε διακρίνω κάποια επιλογή έως τώρα με την οποία να δηλώνεις ότι: "μένω στο κίτρινο". Σου δίνει μόνο τη δυνατότητα να πας σε ένα από τα μπλε myHomeOnline/myHomeEnter, όπως φαίνεται στη φωτο.

Spoiler

Screenshot2023-12-16at21-20-50.png.bc88ffe08a7a5c17aaf2a94ad4baa756.png

Τηλεφωνικά μόνο, να υποθέσω, γίνεται η δουλειά έως τώρα; (Με έχουν πάρει κι εμένα τηλ βεβαίως τις τελευταίες μέρες, αλλά τους έχω πει ότι περιμένω ακόμα.)

 

2). Έστω ότι με κάποιον τρόπο το δηλώνουμε αυτό, πριν την 1/1/2024, και μένουμε στο κίτρινο (myHome4All). Το myHome4All έως τις 31/12/2023 σε σύγκριση με το myHome4All από 1/1/2024 έχουν μια διαφορά στο πάγιο, 3,5€ στην 1η περίπτωση και 5€ στη 2η. Να υποθέσω ότι θα μας κρατήσει στο 1ο, λογικά, αφού το συμβόλαιο έχει ξεκινήσει π.χ. Νοέμβριο, όπως ο φίλος πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GiOrGoSk21 είπε

 

 

Μάλιστα. Συγνώμη αν μου διέφυγαν κάποιες λεπτομέρειες διαβάζοντας το thread, αλλά έχω 2 ερωτήσεις.

1). Για να επιλέξεις να μείνεις στο κίτρινο όπως λες, ποια ενέργεια ακριβώς κάνεις, γνωρίζουμε; Πάντως, στο mydei δε διακρίνω κάποια επιλογή έως τώρα με την οποία να δηλώνεις ότι: "μένω στο κίτρινο". Σου δίνει μόνο τη δυνατότητα να πας σε ένα από τα μπλε myHomeOnline/myHomeEnter, όπως φαίνεται στη φωτο.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot2023-12-16at21-20-50.png.bc88ffe08a7a5c17aaf2a94ad4baa756.png

Τηλεφωνικά μόνο, να υποθέσω, γίνεται η δουλειά έως τώρα; (Με έχουν πάρει κι εμένα τηλ βεβαίως τις τελευταίες μέρες, αλλά τους έχω πει ότι περιμένω ακόμα.)

 

2). Έστω ότι με κάποιον τρόπο το δηλώνουμε αυτό, πριν την 1/1/2024, και μένουμε στο κίτρινο (myHome4All). Το myHome4All έως τις 31/12/2023 σε σύγκριση με το myHome4All από 1/1/2024 έχουν μια διαφορά στο πάγιο, 3,5€ στην 1η περίπτωση και 5€ στη 2η. Να υποθέσω ότι θα μας κρατήσει στο 1ο, λογικά, αφού το συμβόλαιο έχει ξεκινήσει π.χ. Νοέμβριο, όπως ο φίλος πιο πάνω;

Μπορείς να το δηλώσεις τηλεφωνικά αν θες να παραμείνεις στο κίτρινο. Το 4all όπως και το Γ1 είναι κυμαινομενα που σημαίνει ότι κάθε μήνα η τιμή μπορεί να αλλάζει. Δεν υπάρχει συμβόλαιο στα πράσινα και τα κίτρινα. Μπορείς ανά πάσα στιγμή να φύγεις χωρίς πέναλτι. Μόνο στα σταθερά (μπλε) υπάρχει συμβόλαιο άρα και πενελτι αποχώρησης πριν το τέλος του. Η διαφορά όμως των μπλε είναι ότι κρατάνε σταθερή τιμή για τη διάρκεια της σύμβασης ή όποια δεν μπορεί να αλλάξει πριν το 6μηνο τουλάχιστον. 

Επεξ/σία από Nnoutas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikeJ είπε

Αν στη ΔΕΗ είσαι στο 4all σου έχει επιλογή να πας στο online και το enter αλλά όχι να γυρίσεις στο Γ1.

Παλαιότερα όμως δεν υπήρχε η επιλογή να πας στο Γ1 online;

Είχα παροχή στο home open (απ'οταν έληξε το πρωτο enter τον ορθόδοξο) που νομίζω την είχα παει στο Γ1 μέσω mydei.

 

 

 

Ούτως ή άλλως από 1 Ιανουαρίου θα πάνε όλοι στο πράσινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, [email protected] said:

Ούτως ή άλλως από 1 Ιανουαρίου θα πάνε όλοι στο πράσινο.

Όχι ακριβώς. Εγώ πχ πήγα τη μια παροχή στο 4all πρόσφατα (να πάρω και τα  5χιλ μίλια της Aegean) οπότε λέει ισχύει μέχρι 12ο του 2024 (ετήσιο συμβόλαιο αλλά χωρίς δέσμευση). 

Πιο πολύ στην έλλειψη επιλογής στέκομαι. Ότι μπορώ να πάω σε σταθερό αλλά όχι στο Γ1.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nnoutas είπε

......

Μόνο στα σταθερά (μπλε) υπάρχει συμβόλαιο άρα και πενελτι αποχώρησης πριν το τέλος του. Η διαφορά όμως των μπλε είναι ότι κρατάνε σταθερή τιμή για τη διάρκεια της σύμβασης ή όποια δεν μπορεί να αλλάξει πριν το 6μηνο τουλάχιστον

Στους όρους των σταθερών (μπλε) προγραμμάτων πάντως δεν αναγράφει κάτι για εξάμηνο.  Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει και δεν κλειδώνει η τιμή για δώδεκα μήνες, σύμφωνα με τους όρους? 

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, idefixius είπε

Στους όρους των σταθερών (μπλε) προγραμμάτων πάντως δεν αναγράφει κάτι για εξάμηνο.  Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει και δεν κλειδώνει η τιμή για δώδεκα μήνες, σύμφωνα με τους όρους? 

spacer.png

https://www.dei.gr/media/q24leidc/symvasi-promitheias-hlektrikis-energeias-mikroipelates.pdf

άρθρο 18.1 , άρθρο 9

6μηνο είναι βάσει νομοθεσίας η ελάχιστη διάρκεια βάσει ΚΠΗΕ

πρακτικά δεν το έχει κάνει

βέβαια δεν τηρεί παράνομα το 18.2 α , για όσους το ζήτησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MikeJ είπε

Όχι ακριβώς. Εγώ πχ πήγα τη μια παροχή στο 4all πρόσφατα (να πάρω και τα  5χιλ μίλια της Aegean) οπότε λέει ισχύει μέχρι 12ο του 2024 (ετήσιο συμβόλαιο αλλά χωρίς δέσμευση). 

Πιο πολύ στην έλλειψη επιλογής στέκομαι. Ότι μπορώ να πάω σε σταθερό αλλά όχι στο Γ1.

Το πρόγραμμα ισχύει μέχρι 12/24, δεν σημαίνει ότι και εσύ θα είσαι σε αυτό από 1/1/24. Διάβασε την καρφιτσωμένη ανάρτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...