Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και πάλι, μετά από 2 χρόνια!

Ρε παιδιά, κρίνοντας απ'όσα έχουμε δει, 

με κοτζάμ ερχομό ρήτρας,

υπάρχει περίπτωση τα κιτρινοπράσινα να μην παίζουν (τους περισσότερους μήνες) στα 17-20 λεπτά?

Υπό κανονικές συνθήκες μάλιστα...

Γιατί κάλλιστα, μπορεί να ξεφύγει το πράγμα και να παίζουν στα 25-30...

Σε όλους ανεξαιρέτως, χωρίς δυνατότητες για ενεργ. τουρισμους κλπ.

Αυτές οι σκέψεις/φόβοι με κάνουν να σκέφτομαι να επιλέξω το σταθερό (αφού δεν υπάρχει και η διάθεση για τουρισμους, εδώ έχασα όλο το πανηγύρι του τελευταίου εξάμηνου).

Τα δεδομένα μου πάντως είναι τα εξής:

~210 kwh / μήνα, σχεδόν οι μισές νύχτας,

με το καλοκαίρι μονάχα να ξεφεύγει
με 300+kwh/μήνα.

 

Ο μόνος λόγος που δεν τραβάω ακόμη τη σκανδάλη στο σταθερό, είναι γιατί θα μου τη δώσει άσχημα να πληρώνω μαμησιάτικα Μάη-Οκτώβρη, αν πέσουν πολύ οι τιμές.

Αλλά υπάρχει περίπτωση με ρήτρα, να ξαναδούμε 10-13λ (ακόμα κι αν δεν μας τα πιουν το αίμα, με 20-25+ τους δύσκολους μήνες)? Δεν ξέρω, η φάση του Γενάρη πολύ τυράκι μου μυρίζει.

Τι λέτε?

(βλέποντας...dam, ttf, τεα, σέα και τα μέα τους, μαμώ τα χρηματιστήρια και τη λογική στημένου καζίνου που στήσανε οι εγκληματίες και το κωλόσογο παρέα με τα ενεργειακά τζάκια, για το πιο βασικό αγαθό)

Έστω μια εκτίμηση, χωρίς να αναγκαστεί ο Κοράκιος να γυρίσει το φλιτζάνι 

 

Υ.Γ. Για μια ακόμη φορά, άπειρα ρισπεκτ στον Κοράκιο και στα υπόλοιπα παιδιά για την ενημέρωση και την διάθεση να βοηθήσουν. Να'στε καλά, χαρά στο κουράγιο σας!

Επεξ/σία από simba88
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτοί εδώ κάνουν πλάκα;

Τρεχάτε χωριανοί αλλά εμείς δεν θα πάρουμε προμήθεια και καλά;

https://techmaniacs.gr/trexe-amesa-gia-dei-myhome-online-molis-anakoinothike-meiomeni-timi/

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Και εγώ ταλανίζομαι μεταξύ πράσινου και μπλε και επίσης προσπαθώ να καταλάβω τι διαφορά έχει το online με το enter (ΔΕΗ). Με έχει ιντριγκάρει το γεγονός ότι δεν το περίμενα τόσο χαμηλό το σταθερό - περίμενα πάνω από 0,20 - και το ότι δεν έχει κλίμακες. Με την αντλία θερμότητας να δουλεύει 24/7 εγώ παίζω στις 900kwh το μήνα συνολικά. Ποια είναι η διαφορά του online με το enter και με βάση τις κιλοβατώρες που καίω νομίζω με συμφέρει το σταθερό. Κάνω λάθος? THX

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Insane84 said:

Καλημέρα σε όλους. Και εγώ ταλανίζομαι μεταξύ πράσινου και μπλε και επίσης προσπαθώ να καταλάβω τι διαφορά έχει το online με το enter (ΔΕΗ). Με έχει ιντριγκάρει το γεγονός ότι δεν το περίμενα τόσο χαμηλό το σταθερό - περίμενα πάνω από 0,20 - και το ότι δεν έχει κλίμακες. Με την αντλία θερμότητας να δουλεύει 24/7 εγώ παίζω στις 900kwh το μήνα συνολικά. Ποια είναι η διαφορά του online με το enter και με βάση τις κιλοβατώρες που καίω νομίζω με συμφέρει το σταθερό. Κάνω λάθος? THX

Δεν ειναι δυσκολο να δεις διαφορες. To online εχει πάγια και μηνιαιο λογαριασμο. Το αλλο οχι.

Το online ειναι ελαχιστα πιο φτηνο. Βεβαια λενε πως θα μετράνε καθε μηνα αρα πρακτικα θα ειναι μηνιαια ολα αν γινει αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mmike2503 είπε

EDIT: Δεν υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί το green pass? Κάλεσα και το 800-900-1000 και μου είπαν πως είναι χαρακτηριστικό του προγράμματος και δεν απενεργοποιείται ούτε κατά την αίτηση, ούτε αργότερα. 

μιλαω ΤΩΡΑ με ΔΕΗ και εκανα αιτηση καταργησης green pass κανονικα (4all προγραμμα). wtf? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, vOOz said:

μιλαω ΤΩΡΑ με ΔΕΗ και εκανα αιτηση καταργησης green pass κανονικα (4all προγραμμα). wtf? 

Εμένα μου είπαν ότι μπορώ να το καταργήσω με αίτηση στο site τους. Αναμένω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δεν ειναι δυσκολο να δεις διαφορες. To online εχει πάγια και μηνιαιο λογαριασμο. Το αλλο οχι.

Το online ειναι ελαχιστα πιο φτηνο. Βεβαια λενε πως θα μετράνε καθε μηνα αρα πρακτικα θα ειναι μηνιαια ολα αν γινει αυτο

Και το enter λέει ότι έχει μηνιαίο πάγιο και μάλιστα 5 ευρώ ενώ το online 3,5. Εκτός αν δεν καταλαβαίνω κάτι. Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι ότι το online έχει υποχρεωτικά πάγια μηνιαία εντολή ενώ το enter όχι, βέβαια σου δίνει δυνατότητα να την βάλεις - όχι όμως μηνιαία? - με 2% έκπτωση το οποίο εξισώνει τις τιμές κιλοβατώρας με το online. Άλλη σημαντική διαφορά δεν βλέπω... Κανένας?

Επεξ/σία από Insane84
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή τη στιγμή είμαι με My home open, χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικό μηνιαίο λογαριασμό.

1. Αν το αφήσω να γυρίσει αυτόματα στο Γ1 από 1/1, θα εξακολουθεί να υποστηρίζει ηλεκτρονικό μηνιαίο λογαριασμό. ?

2. Αν αποδειχθεί πως οι κυμαινόμενες χρεώσεις είναι ίδιες ή σχεδόν ίδιες με το σταθερό μπλε, με αφήνει άμεσα τον επόμενο μήνα να αφήσω το Γ1 και να μεταπηδήσω είτε στο σταθερό μπλε ή σε κάποιο άλλο κυμαινόμενο. ?

Επεξ/σία από warewolf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zus είπε

Αυτοί εδώ κάνουν πλάκα;

Τρεχάτε χωριανοί αλλά εμείς δεν θα πάρουμε προμήθεια και καλά;

https://techmaniacs.gr/trexe-amesa-gia-dei-myhome-online-molis-anakoinothike-meiomeni-timi/

Μου το πεταξε το fb ως sponsored post....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, warewolf said:

Αυτή τη στιγμή είμαι με My home open, χρησιμοποιώντας ηλεκτρονικό μηνιαίο λογαριασμό.

1. Αν το αφήσω να γυρίσει αυτόματα στο Γ1 από 1/1, θα εξακολουθεί να υποστηρίζει ηλεκτρονικό μηνιαίο λογαριασμό. ?

2. Αν αποδειχθεί πως οι κυμαινόμενες χρεώσεις είναι ίδιες ή σχεδόν ίδιες με το σταθερό μπλε, με αφήνει άμεσα τον επόμενο μήνα να αφήσω το Γ1 και να μεταπηδήσω είτε στο σταθερό μπλε ή σε κάποιο άλλο κυμαινόμενο. ?

1. νομιζω πως υπαρχει επιλογη αλλα οπως σου ειπα λενε οτι θα γινουν μηνιαιοι οι λογαριασμοι αν ισχυσει ολοι.https://ypodomes.com/xekina-apo-to-2024-o-deddie-ti-miniaia-katametrisi-tis-katanalosis-ilektrikis-energeias/

2. Θα μπορεις αλλα οπως λεει ο κορακιος θες μεντιουμ να ξερεις τι τιμη θα εχει τοτε το μπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να ανανεώσω το σταθερό Home Online και ας δίνω λίγο παραπάνω από το 4all γιατί δε τους κόβω να κρατήσουν αυτές τις τιμές το 2024 σε κανένα πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Insane84 είπε

Καλημέρα σε όλους. Και εγώ ταλανίζομαι μεταξύ πράσινου και μπλε και επίσης προσπαθώ να καταλάβω τι διαφορά έχει το online με το enter (ΔΕΗ). Με έχει ιντριγκάρει το γεγονός ότι δεν το περίμενα τόσο χαμηλό το σταθερό - περίμενα πάνω από 0,20 - και το ότι δεν έχει κλίμακες. Με την αντλία θερμότητας να δουλεύει 24/7 εγώ παίζω στις 900kwh το μήνα συνολικά. Ποια είναι η διαφορά του online με το enter και με βάση τις κιλοβατώρες που καίω νομίζω με συμφέρει το σταθερό. Κάνω λάθος? THX

Μας εχουν κανει να πιστευουμε οτι τιμη διπλασια απο αυτην που διναμε μεχρι πριν λιγο καιρο  ειναι "τοσο χαμηλη"

 

Ειναι μαγοι

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2023 στις 1:38 ΠΜ, MikeJ είπε

Στο συγκεκριμένο ακίνητο δεν αλλάζουμε τη ΔΕΗ. Είναι σε όνομα συγχωρεμενου και με ληγμένη ΥΔΕ οπότε οποιαδήποτε αλλαγή παρόχου θα άνοιγε τον ασκό του Αιόλου.

Οπότε κοιτάω μόνο τα προγράμματα της ΔΕΗ και σκέφτομαι πως λογικά μόνο το πάγιο είναι το βασικό κριτήριο.

Εχω και εγω τετοια περίπτωση. Έκανες σταθερό online;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ant_ είπε

Μας εχουν κανει να πιστευουμε οτι τιμη διπλασια απο αυτην που διναμε μεχρι πριν λιγο καιρο  ειναι "τοσο χαμηλη"

 

Ειναι μαγοι

Αγαπητέ, πάντα συγκρίνεις με τα τρέχοντα δεδομένα όχι με ότι ίσχυε πριν από 1-2 χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι ελάχιστοι περίμεναν σταθερό 0,17 και κανένας 0,10. Και μετά από 2 χρόνια αν περιμένουμε σταθερό 0,40 και μας έρθει 0,28 θα θεωρήσουμε το τελευταίο καλό. Όλα είναι σχετικά που είχε πει μια ψυχή. Αν τώρα μας παίζουν, ναι πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο. Να μας έπαιζαν μόνο σε αυτό το θέμα καλά θα ήταν.

Επεξ/σία από Insane84
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vOOz είπε

μιλαω ΤΩΡΑ με ΔΕΗ και εκανα αιτηση καταργησης green pass κανονικα (4all προγραμμα). wtf? 

Τι να σου πω. Ότι μου είπαν έγραψα αλλά κλασσικά στα τηλέφωνα ο καθένας λέει άλλα. 

Έχω μια άκρη στη ΔΕΗ πολύ ψηλά λόγω δουλειάς. Θα ρωτήσω και θα επανέρθω αν έχω σαφή απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...