Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι κι εγώ να κλείσω το online. Έχω δύο λογαριασμούς, ο ένας έχει κατανάλωση περίπου 1500 kwh το 4μήνο, ο δεύτερος λίγο πάνω από 2000. Δεν ξέρω αλλά 'αποψη μου είναι ότι δύσκολα θα δούμε παλιές τιμές 0,10 - 0,11 η kwh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερωτηση γιατι το βλεπω μεν στο στικι αλλα διαφερει νομιζω απο τα οσα εχει ορισει το Υπουργειο.

Στην περιπτωση της ΔΕΗ τοσο το 4all οσο και το Γ1Ν θα ειναι κυμαινομενα, η τελικη τιμη θα οριζεται την 1η του μηνα για τον μηνα που μπαινει, ΑΛΛΑ η βασικη τιμη θα ειναι φιξ για 6 μηνες (αρα το 0,16 για το 1ο κλιμακιο στο Γ1Ν) και για 3 μηνες φιξ οι συντελεστες (α, Lu, Ld) της Ρητρας.

Το ποσοστο εκπτωσης (λχ 20%) θα αλλαζει ανα μηνα οπως και η μεση Τιμη στο Χρηματιστηριο Ενεργειας όπως και το μηνιαιο παγιο.

Αν θυμαμαι καλα το Υπουργειο οριζε οτι στο Πρασινο οι συντελεστες Ρητρας ειναι σταθεροι για 2 μηνες ενω στο Κιτρινο για 1 μηνα? Ή κανω λαθος? Για να ειμαστε και προετοιμασμενοι μην κανει ενα πρωι καποιο come back η ΔΕΗ αν δεν βγαινει το πραγμα και μεταβει ακριβως στα οριζομενα απο το Υπουργειο.

7 minutes ago, achilles_g_ said:

Σκέφτομαι κι εγώ να κλείσω το online. Έχω δύο λογαριασμούς, ο ένας έχει κατανάλωση περίπου 1500 kwh το 4μήνο, ο δεύτερος λίγο πάνω από 2000. Δεν ξέρω αλλά 'αποψη μου είναι ότι δύσκολα θα δούμε παλιές τιμές 0,10 - 0,11 η kwh.

0,10 για ημερα τις ξεχναμε οσο υπαρχει η "κριση" και το ΦΑ ειναι στις τιμες που ειναι και δεν ειναι φθηνο προερχομενο απο Ρωσια μερια.

Και οσο δεν μπαινει χερι για το μαιμου χρηματιστηριο ενεργειας. Αν μπει καποιος απο περιεργεια να δει τα εξελ με τις μεσες τιμες στο EnEx θα δει ανα ημερα πολυ λιγες πραξεις. Δεν νοειται υγιης και ανταγωνιστικη χρηματιστηριακη αγορα οποιουδηποτε προϊοντος χωρις επαρκες βαθος και ευρος συναλλαγων, διαφορετικα ειναι κατευθυνομενη.

Ιδανικα θα επρεπε να υπαρχουν long term OTC συμφωνιες για τους μεγαλους καταναλωτες και μετα για τα οικιακα/μικρα η τιμη να βγαινει απο το μεσο ορο του κοστους ή τελος παντων με ενα μεσοσταθμικο τροπο που δεν θα σε τιμωρει ως καταναλωτη/χρηστη με ολη την τιμη της ακριβοτερης μοναδας αλλα αναλογικα με τη συμμετοχη της στο παραγωμενο και καταναλισκομενο μειγμα ενεργειας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sebu είπε

Αν θυμαμαι καλα το Υπουργειο οριζε οτι στο Πρασινο οι συντελεστες Ρητρας ειναι σταθεροι για 2 μηνες ενω στο Κιτρινο για 1 μηνα? Ή κανω λαθος?

για τα κίτρινα δεν υπάρχει κάτι , μόνο ότι όριζε η νομοθεσία (6μηνο)

για τα πράσινα 3μηνο

4 λεπτά πριν, Sebu είπε

Το ποσοστο εκπτωσης (λχ 20%) θα αλλαζει ανα μηνα οπως και η μεση Τιμη στο Χρηματιστηριο Ενεργειας όπως και το μηνιαιο παγιο.

για τα πράσινα (Γ1/ΓΝ1)

 

https://www.nomotelia.gr/photos/File/6600b-23.pdf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, sot20 said:

Σαν σούμα να γράψω ότι για οικιακή κατανάλωση της τάξης των 250-300 kwh ανά μήνα συμφέρει το myhome online και σε περίπτωση που δεν επιθυμεί κάποιος την υποχρεωτική πάγια εντολή πηγαίνει στο myhome enter

Ξέρεις εγώ τι δεν καταλαβαίνω; Πως προκαταβαλουμε ότι συμφέρει; Το σταθερό εγώ βλέπω ότι κοστίζει 17,5 λεπτά ενώ το Γ1 12 13 λεπτά με την έκπτωση. Μιλάω για το μήνα Ιανουάριο. Άρα γιατί να συμφέρει υποχρεωτικά το σταθερό; Και αν σε δύο μήνες η τιμή πέσει κι άλλο; Αν ανέβει θα συμφέρει σίγουρα. Θεωρώ ότι η επιλογή είναι Τζόκερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Ξέρεις εγώ τι δεν καταλαβαίνω; Πως προκαταβαλουμε ότι συμφέρει; Το σταθερό εγώ βλέπω ότι κοστίζει 17,5 λεπτά ενώ το Γ1 12 13 λεπτά με την έκπτωση. Μιλάω για το μήνα Ιανουάριο. Άρα γιατί να συμφέρει υποχρεωτικά το σταθερό; Και αν σε δύο μήνες η τιμή πέσει κι άλλο; Αν ανέβει θα συμφέρει σίγουρα. Θεωρώ ότι η επιλογή είναι Τζόκερ. 

Τζόκερ είναι αλλά πότε νοιάστηκαν για το καλό σου?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, achilles_g_ said:

Τζόκερ είναι αλλά πότε νοιάστηκαν για το καλό σου?

Για το καλό μου χωρίς να έχουν όφελος ποτέ. Το θέμα είναι όπως είπα και χτες, μη πάμε για καλύτερα σε σταθερό και τελικά η τιμή να ανέβει πάνω από τα 17,5 μόνο ξανά μήνα. Εγώ είχα πάει στο παλιό enter που είχε 18 λεπτά και όχι μόνο δε κέρδισα αντίθετα το έσπασα (ευτυχώς τσάμπα επειδή είχαν ξεκινήσει τα μέτρα) γιατί όλοι οι άλλοι πλήρωναν το πολύ 15,5. Τώρα ήμουν Ηρων με 7 λεπτά και γύρισα δεη στο Γ1, να δω πως θα τσουλησει το πράγμα και μετά αν δε με συμφέρει ξαναλλαζω. Πάντως για αρχή, για τον γενναρη δε θα κλείσω σε σταθερό. Έτσι κι αλλιώς οι καταναλώσεις μου δεν υπερβαίνουν τις 500 το μήνα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες, αν από ιδιωτικό έρθω στη ΔΕΗ, χάνω την εγγύηση που έχω δώσει στον ιδιωτικό; έχω δώσει 60€ εγγύηση στην protergia κ μετά από ένα μισή χρόνο, έχω ακόμα 38$

Γενικά τι συμφέρει για κατανάλωση έως 150?? Τώρα έχω το Protergia MVP

Επεξ/σία από ParafronGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

Παίδες, αν από ιδιωτικό έρθω στη ΔΕΗ, χάνω την εγγύηση που έχω δώσει στον ιδιωτικό;

δε χάνεται ποτέ η εγγύηση .....

18 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

Γενικά τι συμφέρει για κατανάλωση έως 150??

μιας και είσαι στο νήμα της ΔΕΗ , τέλη μηνός θα δεις για 4all/Γ1

αν σκέφτεσαι για σταθερό online/enter , πρώτα απαντάς ποιες θα είναι οι τιμές στα κυμαινόμενα και μετά παίρνεις απάντηση :)

18 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

Τώρα έχω το Protergia MVP

αν και λίγο oftopic , απο τη στιγμή που ξέμεινες σε ακριβό πρόγραμμα και δεν ψαχνόσουν όλο αυτό το διάστημα που παίζαν και σούπερ τιμές και δώρα (τη βγάλαμε τζάμπα απο το καλοκαίρι) , κλείσε σε σταθερό καλύτερα

_______


Αν θυμάμαι όσοι είσασταν σε online/enter μπορούσατε να το γυρίσετε σε Γ1 αζημίως τελικά ?

Επεξ/σία από korakios
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Ξέρεις εγώ τι δεν καταλαβαίνω; Πως προκαταβαλουμε ότι συμφέρει; Το σταθερό εγώ βλέπω ότι κοστίζει 17,5 λεπτά ενώ το Γ1 12 13 λεπτά με την έκπτωση. Μιλάω για το μήνα Ιανουάριο. Άρα γιατί να συμφέρει υποχρεωτικά το σταθερό; Και αν σε δύο μήνες η τιμή πέσει κι άλλο; Αν ανέβει θα συμφέρει σίγουρα. Θεωρώ ότι η επιλογή είναι Τζόκερ. 

12-13  λεπτά χωρίς τη χρέωση του μηχανισμού διακύμανσης που θα ανακοινωθεί (πιθανότατα) την Πρωτοχρονιά μαζί με το φλουρί της βασιλόπιτας.  Και χωρίς να ξεπερνάς τις 500kWh/μήνα γιατί μετά ανεβαίνει η τιμή.  Μιλάμε πάντα για τον Ιανουάριο 2024 με την έκπτωση -20% 

Εκεί που φαίνεται να συμφέρει το Γ1Ν (και μόνο) είναι στην τιμή του νυχτερινού ρεύματος, με την προϋπόθεση βέβαια να μη δούμε καμιά κουφή χρέωση στο μηχανισμό διακύμανσης.  

Επεξ/σία από idefixius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, idefixius said:

12-13  λεπτά χωρίς τη χρέωση του μηχανισμού διακύμανσης που θα ανακοινωθεί (πιθανότατα) την Πρωτοχρονιά μαζί με το φλουρί της βασιλόπιτας.  Και χωρίς να ξεπερνάς τις 500kWh/μήνα γιατί μετά ανεβαίνει η τιμή.  Μιλάμε πάντα για τον Ιανουάριο 2024 με την έκπτωση -20% 

Εκεί που φαίνεται να συμφέρει το Γ1Ν (και μόνο) είναι στην τιμή του νυχτερινού ρεύματος, με την προϋπόθεση βέβαια να μη δούμε καμιά κουφή χρέωση στο μηχανισμό διακύμανσης.  

Δε θεωρώ την ΔΕΗ τόσο χαζή ώστε να έχει τόσο φτηνό σταθερό ενώ το πράσινο να της ξεφύγει πάνω από το σταθερό. Και να ξεφύγει ίσως να γίνει για κάνα μήνα-δίμηνο. Το παλιό το ορθόδοξο με τα 9 λεπτά ήταν μία εποχή που οι εναλλακτικοί είχαν παρόμοια τιμολόγια. Απλά η ΔΕΗ το τίμησε και το κράτησε το συμβόλαιο των πελατων της σε αντίθεση με τους άλλους. Επίσης έχει παρατηρηθεί ότι η σταθερή τιμή είναι πιο ακριβή. Πάνω σε αυτό λέω ότι αξίζει περισσότερο το Γ1. Τεσπα. Είπαμε Τζόκερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, idefixius said:

Βέβαια, κάποια στιγμή, ίσως θα έπρεπε να ενωθούν τα 2 θέματα - ή να ανοίξει ένα καινούργιο για ΔΕΗ και εναλλακτικούς πάροχους μαζί, καθότι το ίδιο προϊόν πουλάνε και η σύγκριση τους περιλαμβάνει όλους  :) 

Πολύ σωστό.

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, idefixius είπε

Βέβαια, κάποια στιγμή, ίσως θα έπρεπε να ενωθούν τα 2 θέματα - ή να ανοίξει ένα καινούργιο για ΔΕΗ και εναλλακτικούς πάροχους μαζί, καθότι το ίδιο προϊόν πουλάνε και η σύγκριση τους περιλαμβάνει όλους  :) 

Ο αρχικός λόγος που έσπασε ήταν οτι μέσα σε μια εβδομάδα , με μαθηματική ακρίβεια θα κλειδώσει μιας και πάντα θα υπάρχουν φανς (και αντιφανς) δυστυχώς .

Επίσης εδώ παρατηρώ δυσκολία απο αρκετά μέλη να καταλάβουν βασικά πράγματα και γεμίζει με ερωτήσεις (ήδη υπάρχουν τέτοιες στις τελευταίες σελίδες)  ,σπαμάρεται όταν υπολειτουργεί (συχνά) η μηχανογράφηση και τέλος , ο όγκος κίνησης είναι ανάλογα το πελατολόγιο , δλδ οι περισσότεροι είναι στη ΔΕΗ και ερωτήματα για εναλλακτικούς θα χαθούν

Επεξ/σία από korakios
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως ισχύει ότι μιλάμε για το ίδιο προϊόν. Η... αντιπαλότητα νομίζω έχει πάψει πια, όλοι όσοι είναι εδώ κοιτάζουν να εξοικονομησουν ο,τι μπορούν, είτε λέγεται ΔΕΗ, είτε ελπέ είτε, ηρων κ.ο.κ. Το μόνο που γίνεται τώρα είναι να πηγαίνουμε πέρα δώθε, και να ανακυκλώνονται ουσιαστικά τα ίδια ερωτήματα. 

Στο δια ταύτα, θα περιμένω κι εγώ να δω με 4all ή Γ1ν (όταν πάρουμε το 100αρι από το άλλο... τοπικ). 

Επεξ/σία από Rebirth
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Η... αντιπαλότητα νομίζω έχει πάψει πια

σίγουρα μιας και σταμάτησε να την πατά ο κόσμος με τις διαφημιζόμενες τιμές που κάνανε στις προωθήσεις , αλλά παραμένει το 2ο σκέλος

Spoiler
1 ώρα πριν, korakios είπε

Επίσης εδώ παρατηρώ δυσκολία απο αρκετά μέλη να καταλάβουν βασικά πράγματα και γεμίζει με ερωτήσεις (ήδη υπάρχουν τέτοιες στις τελευταίες σελίδες)  ,σπαμάρεται όταν υπολειτουργεί (συχνά) η μηχανογράφηση και τέλος , ο όγκος κίνησης είναι ανάλογα το πελατολόγιο , δλδ οι περισσότεροι είναι στη ΔΕΗ και ερωτήματα για εναλλακτικούς θα χαθούν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...