Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, apapadop837 said:

Καλημέρες & καλή βδομάδα.

Για την ώρα, το Γ1 καλά κρατεί:

https://energypress.gr/index.php/news/prasino-timologio-fernei-hamiloteres-times-apo-perysi-ti-deihnei-i-sygkrisi-me-ton-ianoyario

Να παμε με αυτες τις ενδεικτικες τιμες στο Κορακιο εξελ της 8/12/2023, βαζοντας λχ 109,5 στα κελια C47, H47 και I47 δεν μου βγαινει η τιμη kWh που λεει για το Γ1Ν στα 14 περιπου σεντς.

Ουτε αν για Γεναρη 2024 βαλω στο H47 120 και αφησω τα C47 και I47 στα 109,50 μου βγαινει η τιμη kWh που λεει στα 15,7.

Επισης στο Κορακιο εξελ βλεπω στο Γ1Ν βασικη ημερησια 0,1280 οσο λεει το pdf της ΔΕΗ αλλα στο 4all το εξελ λεει 0,1215, του 4all ομως βασει του pdf της ΔΕΗ ειναι 0,1240 μετα την εκπτωση του 20% και του δευτερου κλιμακιου >500 στα 0,1688.

Ομοιως στο εξελ το 4all η νυχτα εχει χαμηλοτερη τιμη απο το pdf στα 0,1011 εναντι 0,1032.

Υποθετω οτι ο Κορακιος εχει προυποθεσει αυτοματα οτι θα βαλουν ολοι παγια εντολη στο 4all ωστε να παρουν 2% εκπτωση που ομως ειναι λαθος συλλογισμος καθως πολλοι δεν θελουν παγιες οπως αλλωστε και εγω. Προτιμουν να αποφασισουν αφου δουν ενα λογαριασμο αν θα τον πληρωσουν αμπα ολο ή θα τον βαλουν σε ατοκες δοσεις λχ.

Ενας εκκαθαριστικος 600+ ευρω για εμενα ειναι προτιμοτερο να μπει σε Χ ατοκες δοσεις για λογους ταμειακων ροων του μηνα/επομενων μηνων παρα να πληρωθει αμπα. Τα 12 ευρω το 4μηνο δεν ειναι κανενα φοβερο οφελος αν φας στο κεφαλι 588 ευρω μονοκοπανια, αντι 100 ευρω το μηνα ατοκα για τους επομενους 6 μηνες. Απλωνεις τις ταμειακες εκροες σου να ματσαρουν με τις ταμειακες εισροες σου. Γιατι σιγουρα εχεις και αλλα σημαντικα εξοδα καθε μηνα περαν της ΔΕΗ.

Εκτος και αν εισαι ανθρωπος που προυπολογιζει και βαζει λχ 150 ευρω το μηνα σε ενα κουμπαρα για τη ΔΕΗ οποτε στο τελος του 4ου μηνα εχει ετοιμα μαζεμενα τα 600 ευρω. Οι περισσοτεροι ομως δεν λειτουργουν ετσι ή δεν μπορουν να λειτουργουν παντα ετσι.

Ισως θα επρεπε το εξελ να εχει με ενα εξτρα κελι τη δυνατοτητα να επιλεξεις αν θα βαλεις παγια ή οχι. Προσωπικα δεν τις εμπιστευομαι και δεν τις χρησιμοποιω, εχω και κακη εμπειρια απο παγια σε τραπεζα σε τραπεζικο δανειο που ενω υπηρχε ενεργη και υπηρχε υπολοιπο στο λογαριασμο η τραπεζα εβγαλε οτι η παγια δεν βρηκε λεφτα και γυρισε το δανειο σε καθυστερηση ενος μηνα.

Τελος στο κελι I56 η vlookup δεν τραβαει απο ολο το ευρος πινακα τιμων των παροχων, αφηνει τις γραμμες 40 και 41 εκτος. Δεν ξερω αν ειναι συνειδητη επιλογη ή εκ παραδρομης λαθος.

Ευχαριστω και παλι τον Κορακιο για την εξαιρετικη δουλεια στο εξελ και προσφορα στο νημα.

3 hours ago, mmike2503 said:

Με κάλεσαν πριν λίγο από ΔΕΗ καθώς λήγει αύριο το σταθερό 2 ετών που είχα. 
Προμοτάρουν φουλ το 4all κίτρινο λέγοντας πως στο Γ1 πράσινο θα μπουν όσοι δεν επιλέξουν κάποιο άλλο (το έλεγε λες και είναι παρακατιανοί) και τόνισε 3 φορές οτι το 4all θα έχει 20% έκπτωση για τον Ιανουάριο. 
Την ίδια έκπτωση όμως έχει και το Γ1, κάτι το οποίο αμέλησε να αναφέρει. 

Στο δια ταύτα, έχω κατανάλωση 625 kWh στον εκκαθαριστικό (452 ημέρα και 173 νύχτα) και περίπου 150 kWh το μήνα (100 ημέρα και 50 νύχτα). Οπότε έκπτωση εξοικονόμησης δεν πρόκειται να πάρω ποτέ. 


Αυτή τη στιγμή με τους τιμοκαταλόγους που έχει αναρτήσει η ΔΕΗ για καταναλώσεις απο 1/1/24 βλέπω πως το 4all είναι φθηνότερο κατά 0,004€ (!) στις πρώτες 500 kWh ημέρας. Απο τη στιγμή που η ΔΕΗ θα ανακοινώνει τις τιμές και για πράσινο και για κίτρινο την 1η του μήνα, πάω 4all κίτρινο και βλέπουμε;

Διάβασα και την καρφιτσωμένη ανάρτηση και νομίζω πως θέλει ανανέωση καθώς κάνει λόγο για κίτρινο open το οποίο αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει στη σελίδα της ΔΕΗ. 

 

EDIT: Δεν υπάρχει τρόπος να απενεργοποιηθεί το green pass? Κάλεσα και το 800-900-1000 και μου είπαν πως είναι χαρακτηριστικό του προγράμματος και δεν απενεργοποιείται ούτε κατά την αίτηση, ούτε αργότερα. 

Δες νωριτερα δυο-τρεις απαντησεις μου με υπολογισμους.

Με τιμες Γεναρη, με ιδια εκπτωση 20% απο τη ΔΕΗ και χωρις τιμη Ρητρας, για καταναλωσεις κατω απο 600kWh ημερας τον μηνα, το 4all βγαινει κερδισμενο κατα περιπου 5 ευρω το μηνα εναντι του Γ1Ν. Στις 700kWh ημερας το μηνα εξισωνονται με αμελητεα διαφορα. Κατω απο τις 600 και προς 500-400 το μηνα ημερας, η διαφορα ανεβαινει ολο περισσοτερο για το 4all.

Με τα τωρινα δεδομενα, για Γεναρη, χωρις Ρητρα και καταναλωσεις κατω απο 500kWh το μηνα, ημερησιες, το 4all ειναι ξεκαθαρος νικητης.

Τωρα αν με τη Ρητρα, επειδη εχει επιλεξει διαφορετικους πολλαπλασιαστες η ΔΕΗ για το 4all και το Γ1Ν στον τυπο του Μηχανισμου Διακυμανσης, εξαλειφθει αυτη η διαφορα, μενει να φανει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, ALXIOA είπε

ΔΕΗ ρίχνοντας την τιμή στα 0.175 ευρώ ανά κιλοβατόρα. Το ακόμη καλύτερο είναι ότι πρόκειται για ένα σταθερό πρόγραμμα χωρίς να επηρεάζεται από ρήτρες αναπροσαρμογής. 

Ορμηξτε παίδες.. ασύλληπτη τιμή.

Eντωμεταξυ τα σταθερα της ΔΕΗ που ειχαν αρκετοι και ληξανε αυτην την περιοδο

Ειχαν τιμη 0,10 περιπου οποτε εχουμε μια αυξηση 70%

Μαλλον πλεον στο ενεργειακο μιγμα μαζι με τον λιγνητη καινε και λιγο  χρυσο για την παραγωγη ρευματος

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Sebu είπε

στο κελι I56 η vlookup δεν τραβαει απο ολο το ευρος πινακα τιμων των παροχων, αφηνει τις γραμμες 40 και 41 εκτος. Δεν ξερω αν ειναι συνειδητη επιλογη ή εκ παραδρομης λαθος.

κατα λάθος, κάποιες φορές χαλά όταν προσθέτω ή αφαιρώ προγράμματα

όσο για την πάγια , απλά αφαίρεσε αν θες το επί 0,98 , πάντα στα προγράμματα έχω τη μέγιστη έκπτωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

κατα λάθος, κάποιες φορές χαλά όταν προσθέτω ή αφαιρώ προγράμματα

όσο για την πάγια , απλά αφαίρεσε αν θες το επί 0,98 , πάντα στα προγράμματα έχω τη μέγιστη έκπτωση

Στο εξελ της συγκρισης οσες φορες εχω μπει γραφει με κοκκινα γραμματα ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ. Κανεις καποιες αλλαγες εκεινη την ωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Στο εξελ της συγκρισης οσες φορες εχω μπει γραφει με κοκκινα γραμματα ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ. Κανεις καποιες αλλαγες εκεινη την ωρα;

ναι , συνήθως όταν παίρνει κάποια ώρα , αν είναι στο μπαμ η αλλαγή δεν το γράφω και απλά αλλάζω ημερομηνία διόρθωσης (όπως πριν λίγα λεπτά)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Sebu είπε

Δες νωριτερα δυο-τρεις απαντησεις μου με υπολογισμους.

Με τιμες Γεναρη, με ιδια εκπτωση 20% απο τη ΔΕΗ και χωρις τιμη Ρητρας, για καταναλωσεις κατω απο 600kWh ημερας τον μηνα, το 4all βγαινει κερδισμενο κατα περιπου 5 ευρω το μηνα εναντι του Γ1Ν. Στις 700kWh ημερας το μηνα εξισωνονται με αμελητεα διαφορα. Κατω απο τις 600 και προς 500-400 το μηνα ημερας, η διαφορα ανεβαινει ολο περισσοτερο για το 4all.

Με τα τωρινα δεδομενα, για Γεναρη, χωρις Ρητρα και καταναλωσεις κατω απο 500kWh το μηνα, ημερησιες, το 4all ειναι ξεκαθαρος νικητης.

Τωρα αν με τη Ρητρα, επειδη εχει επιλεξει διαφορετικους πολλαπλασιαστες η ΔΕΗ για το 4all και το Γ1Ν στον τυπο του Μηχανισμου Διακυμανσης, εξαλειφθει αυτη η διαφορα, μενει να φανει.

Ευχαριστώ για την απάντηση, ναι την είχα δει την ανάρτηση σου και γι' αυτό πήγα στο 4all ενώ στην αρχή πήγαινα για Γ1. 

Με το green pass τί γίνεται; Όντως δεν μπορεί να αφαιρεθεί από το 4all; Εκανα και αναζήτηση στο νήμα και καταλαβαίνω πως απο ένα σημείο και μετά "έδεσαν" το green pass με το 4all ενώ παλιότερα μπορούσες να το απενεργοποιήσεις ως έξτρα παροχή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, skiace είπε

Και εγω νομιζω οτι απο 1/1/24 θα γυρισω τις παροχες μου παλι στο online.

δεν αξιζει η ψυχικη μου ταλαιπωρια και η αισθηση τυχον κοροιδιας καθολη την διαρκεια του ετους, για να γλυτώσω ενδεχομενως καποια λεπτα του ευρω.

Τι δέσμευση έχει το πρόγραμμα;ετήσια;

Από το Γ1 που είμαι νομίζω θα ακολουθήσω την λογική σου του να κάθομαι να ψαχνομαι για 5-10€ και να μείνω στο σταθερό.

Αν και όντως δεν θα πιέσουν καταστάσεις,τα τελευταία 2 χρόνια έβγαλαν λεφτά αρκετά οπότε θα πάνε πιο μαλακά τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, mmike2503 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση, ναι την είχα δει την ανάρτηση σου και γι' αυτό πήγα στο 4all ενώ στην αρχή πήγαινα για Γ1. 

Με το green pass τί γίνεται; Όντως δεν μπορεί να αφαιρεθεί από το 4all; Εκανα και αναζήτηση στο νήμα και καταλαβαίνω πως απο ένα σημείο και μετά "έδεσαν" το green pass με το 4all ενώ παλιότερα μπορούσες να το απενεργοποιήσεις ως έξτρα παροχή;

Δυστυχως περσι που δοκιμασα να το αφαιρεσω δεν μπορουσα. Το εχουν δεσει πρωτιστως απο το 2022, αρχικα ως 6μηνες δωρεαν και μετα επι πληρωμη αλλα δεν εβγαινε μετα. Στην ανανεωση το 2023 με το Γ1Ν το Μαρτη παλι τα ιδια, ειναι αναποσπαστο μερος της τιμης/προιοντος που σας δινουμε.

Δοκιμασα τηλεφωνικα το 2022 μετα το 6μηνο που εγινε επι πληρωμη, δοκιμασα με εγγραφο αιτημα (μετα τη δωρεαν περιοδο του), δοκιμασα στην επαναδιαπραγματευση το Μαρτη 2023, η απαντηση ηταν φετα πως "ειναι αναποσπαστο μερος του προιοντος που εχετε επιλεξει/σας εχει παρασχεθει και οτι οι συνολικοι οροι εχουν και αυτο μεσα, αν αφαιρεθει θα επηρεαστουν και οι εκπτωσεις/τιμολογηση που λαμβανετε."

Ακομα και τωρα ο λογαριασμος επανω γραφει "Γ1Ν Οικιακο Τιμολογιο Green Pass" ισως εμμεσα και καλα οτι το προιον επηρεαζεται αναγκαστικα και απο αυτη την εξτρα υπηρεσια αλλιως θα ηταν αλλο το τιμολογιακο μειγμα.

1 hour ago, korakios said:

κατα λάθος, κάποιες φορές χαλά όταν προσθέτω ή αφαιρώ προγράμματα

όσο για την πάγια , απλά αφαίρεσε αν θες το επί 0,98 , πάντα στα προγράμματα έχω τη μέγιστη έκπτωση

Το υποψιαστηκα, λογικα δεν επηρεαζει και καπου τα δυο τελευταια προιοντα ειναι "πεθαμενα" δεν νομιζω να ενδιαφερουν καποιον ωστε να μην δει την πραγματικη αποκλιση.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Sebu είπε

Το υποψιαστηκα, λογικα δεν επηρεαζει και καπου τα δυο τελευταια προιοντα ειναι "πεθαμενα" δεν νομιζω να ενδιαφερουν καποιον ωστε να μην δει την πραγματικη αποκλιση.

το δίορθωσα πριν , δεν παίζει ρόλο στις τιμές , μόνο στο πεδίο που υπάρχει για να επιλέξεις πάροχο για σύγκριση , αλλά είναι οφτοπικ εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια, κάποια στιγμή, ίσως θα έπρεπε να ενωθούν τα 2 θέματα - ή να ανοίξει ένα καινούργιο για ΔΕΗ και εναλλακτικούς πάροχους μαζί, καθότι το ίδιο προϊόν πουλάνε και η σύγκριση τους περιλαμβάνει όλους  :) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, korakios said:

το δίορθωσα πριν , δεν παίζει ρόλο στις τιμές , μόνο στο πεδίο που υπάρχει για να επιλέξεις πάροχο για σύγκριση , αλλά είναι οφτοπικ εδώ

Ευχαριστω.

Στο αλλο ερωτημα μου (αν θες απαντας με pm) για το εξελ σε ποιο πεδιο βαζουμε τις τιμες που λεει εδω το αρθρο γιατι εγω δοκιμασα εκει που γραφω αλλα δεν κατεληξα σε ιδια τιμη ανα kWh.

https://energypress.gr/index.php/news/prasino-timologio-fernei-hamiloteres-times-apo-perysi-ti-deihnei-i-sygkrisi-me-ton-ianoyario

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έβαλα το home online. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή. 17 λεπτά χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής για τα δεδομένα πάντα των καιρών είναι μία ασφάλεια, γιατί δεν ξέρουμε τι θα γίνει απο 1/1/24 και μετα. Το πολύ πολύ εάν δεν πάει καλά κάθομαι ένα εξάμηνο και μετά πληρώνω το 30 αρι και το σπάω. Το ρίσκο είναι μικρό μπροστά στην αβεβαιότητα που έρχεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Sebu είπε

Ευχαριστω.

Στο αλλο ερωτημα μου (αν θες απαντας με pm) για το εξελ σε ποιο πεδιο βαζουμε τις τιμες που λεει εδω το αρθρο γιατι εγω δοκιμασα εκει που γραφω αλλα δεν κατεληξα σε ιδια τιμη ανα kWh.

https://energypress.gr/index.php/news/prasino-timologio-fernei-hamiloteres-times-apo-perysi-ti-deihnei-i-sygkrisi-me-ton-ianoyario

στο Α2 κελί υπάρχουν οδηγίες

μαντεύεις ΤΕΑ (MCP avg)    ΛΠ    Αποκλίσεις

για το open και το πόσο θα κλείσει ο Ιανουάριος (αγνοείς ΛΠ Αποκλίσεις μιας και μόνο ΤΕΑ χρησιμοποιεί)

και ΤΕΑ Μ-1    ΤΕΑ Μ-2

για 4all/Γ1

αλλά έχε υπόψιν οτι το συντελεστή β (ΤΕΑ Μ-1 μείον ΤΕΑ Μ-2 ) , συγκεκριμένα για Ιανουάριο τον όρισαν μηδέν που σημαίνει οτι θα μαντέψεις στο Μ-1 (Δεκέμβριος) , ίδια τιμή και στο Μ-2 (για Νοέμβριο)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, goku1982 είπε

Μόλις έβαλα το home online. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μονόδρομος αυτή τη στιγμή. 17 λεπτά χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής για τα δεδομένα πάντα των καιρών είναι μία ασφάλεια, γιατί δεν ξέρουμε τι θα γίνει απο 1/1/24 και μετα. Το πολύ πολύ εάν δεν πάει καλά κάθομαι ένα εξάμηνο και μετά πληρώνω το 30 αρι και το σπάω. Το ρίσκο είναι μικρό μπροστά στην αβεβαιότητα που έρχεται...

Δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά του home online με το home ender ? Την ίδια χρέωση kw βλέπω, αλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν δυο σταθερά τιμολόγια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Wowthodoris είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά του home online με το home ender ? Την ίδια χρέωση kw βλέπω, αλλα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν δυο σταθερά τιμολόγια ?

κατέβασε τον τιμοκατάλογο και θα δεις τις διαφορές...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...