Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

με το σύνολο της ακριβότερης μονάδας παραγωγής πάει στο μείγμα , όχι δλδ άναψε για ένα λεπτό ο λιγνίτης και εκτοξεύεται . Φυσικά  αυτό (και άλλα) αφήνει να γίνονται παιχνίδια , εξού και ο ορισμός "Χρηματιστήριο Ενέργειας"

Μόνο εμένα μου φαίνονται ακατανόητα ανόητοι οι κανόνες του "χρηματιστηρίου" - απο τη στιγμή που δε μιλάμε μόνο για τη θέρμανση στο τσαρδι του καθενός, αλλά για την εθνική οικονομία και τον πληθωρισμό που μας ξυρίζει;;;; Οι βλαπτικές συνέπειες για το κοινωνικό σύνολο είναι τεράστιες για να παραμένει απρόσβλητο

Ποιος ο λόγος να μην πάμε στην "πηγή" να κάνουμε τη διόρθωση που πρέπει, και να παλευουμε με επιδοτήσεις και χρωματισμούς τιμολογίων, δήθεν οτι μας φταίει ο ανταγωνισμος;

Έχει συζητηθεί ποτέ κάποιος τρόπος να προσβληθεί νομικά αυτο το χρηματιστήριο ή ονειροπολώ;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
46 λεπτά πριν, dith είπε

Έχει συζητηθεί ποτέ κάποιος τρόπος να προσβληθεί νομικά αυτο το χρηματιστήριο ή ονειροπολώ;

ναι , αλλά δεν είναι για ανάλυση εδώ

32 λεπτά πριν, GiaPepe είπε

Ναι 

IMG_20231211_000514.jpg

ωραίος , στραβωμάρα είχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα!Τα φώτα σας θέλω να πάω στο σταθερό home enter πριν το νέο έτος με 0.17900 κ κάλεσα κ μου είπαν πως δν θα ισχύει από 1 Ιανουαρίου 😵‍💫😵‍💫 δν καταλαβαίνω,θα μας υποχρεώσουν να πάμε σε άλλο πρόγραμμα η προφανως θα αλλάξουν την τιμη στο σταθερό;!αφου για 1 χρόνο είναι κλειστό κ μετά από 6 μήνες η ΔΕΗ μπορεί να αλλάξει την τιμολόγηση κ να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα!τι γίνεται;!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μόλις έγιναν "μπλε",ήτοι έχουν υπαχθεί στις νέες ρυθμίσεις,μόλις ανατιμολογηθηκαν επίσης...Εγώ έκανα μέσω του mydei αλλαγή σε enter  μόλις ανακοινώθηκαν οι νέες τιμές και   μου λέει λήξη σε ένα χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, marina8282 said:

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα!Τα φώτα σας θέλω να πάω στο σταθερό home enter πριν το νέο έτος με 0.17900 κ κάλεσα κ μου είπαν πως δν θα ισχύει από 1 Ιανουαρίου 😵‍💫😵‍💫 δν καταλαβαίνω,θα μας υποχρεώσουν να πάμε σε άλλο πρόγραμμα η προφανως θα αλλάξουν την τιμη στο σταθερό;!αφου για 1 χρόνο είναι κλειστό κ μετά από 6 μήνες η ΔΕΗ μπορεί να αλλάξει την τιμολόγηση κ να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα!τι γίνεται;!

Αμαν! Δηλαδη, ειπες να πας σε home enter απο τωρα, και σου ειπαν οτι δεν θα ισχυει απο 1η Γεναρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, marina8282 said:

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα!Τα φώτα σας θέλω να πάω στο σταθερό home enter πριν το νέο έτος με 0.17900 κ κάλεσα κ μου είπαν πως δν θα ισχύει από 1 Ιανουαρίου 😵‍💫😵‍💫 δν καταλαβαίνω,θα μας υποχρεώσουν να πάμε σε άλλο πρόγραμμα η προφανως θα αλλάξουν την τιμη στο σταθερό;!αφου για 1 χρόνο είναι κλειστό κ μετά από 6 μήνες η ΔΕΗ μπορεί να αλλάξει την τιμολόγηση κ να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα!τι γίνεται;!

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πήρες στα σοβαρά κάτι που σου είπαν από το τηλ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα!Τα φώτα σας θέλω να πάω στο σταθερό home enter πριν το νέο έτος με 0.17900 κ κάλεσα κ μου είπαν πως δν θα ισχύει από 1 Ιανουαρίου 😵‍💫😵‍💫 δν καταλαβαίνω,θα μας υποχρεώσουν να πάμε σε άλλο πρόγραμμα η προφανως θα αλλάξουν την τιμη στο σταθερό;!αφου για 1 χρόνο είναι κλειστό κ μετά από 6 μήνες η ΔΕΗ μπορεί να αλλάξει την τιμολόγηση κ να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα!τι γίνεται;!

Καλημέρα, μάλλον κάποιος απ' τους 2 σας δεν κατάλαβε κάτι σωστά υποθέτω. Δεν γίνεται να κλείσεις τώρα με 0.179 για 1 χρόνο σε ΣΤΑΘΕΡΟ συμβόλαιο και από 1/1/24 να αλλάξει η τιμή. Αυτό έχουν δικαίωμα να το κάνουν μετά το 6μηνο, αφού πρώτα σε ειδοποιήσουν 60 ημέρες πριν. 

Ίσως κατάλαβε ο/η υπάλληλος ότι θες να πας στο myHome Enter από 1/1/24 κ έχει πληροφορίες ότι θα ανέβει η τιμή? (Ότι να' ναι)

(βασικά έχουν χάσει τη μπαλίτσα οι υπάλληλοι στην ΔΕΗ, ούτε κι αυτοί δεν ξέρουν τί τους γίνεται τελευταία.)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, marina8282 είπε

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα!Τα φώτα σας θέλω να πάω στο σταθερό home enter πριν το νέο έτος με 0.17900 κ κάλεσα κ μου είπαν πως δν θα ισχύει από 1 Ιανουαρίου 😵‍💫😵‍💫 δν καταλαβαίνω,θα μας υποχρεώσουν να πάμε σε άλλο πρόγραμμα η προφανως θα αλλάξουν την τιμη στο σταθερό;!αφου για 1 χρόνο είναι κλειστό κ μετά από 6 μήνες η ΔΕΗ μπορεί να αλλάξει την τιμολόγηση κ να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα!τι γίνεται;!

 Μην πιστεύεις τίποτα απο αυτά που ακούς στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Μιλάς με κωλ-σέντερ και εργαζομένους της φάπας, που αυτοσχεδιάζουν σε βάρος μας για να κρατήσουν τις δουλίτσες τους. Υστερα απο τις αθλιότητες που έκαναν σε βαρος των καταναλωτών πριν απο 2 χρόνια με τις και καλά πληροφορίες/υποδείξεις για τα online/enter, είναι ρίσκο να τους καλεί κάποιος για σοβαρά θέματα. Πήγαινε σε κατάστημα ΔΕΗ καλύτερα, εκεί υπάρχει περίπτωση να πέσεις σε πραγματικό υπάλληλο ΔΕΗ που να ξέρει να σου πει έγκυρα τι ισχύει...

 

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε γενικές γραμμές, οι υπάλληλοι στο τηλ. καίνε λαό εύκολα. Όταν μίλησα με υπάλληλο και ρώτησα αν ο πάροχος έχει δικαίωμα να αυξήσει την τιμή σε σταθερό συμβόλαιο μετά από 6 μήνες, πήρα ως απάντηση "αυτό δεν το γνωρίζω εγώ". 😐🙄

Οκ, μισό να ρωτήσω τα ΕΛΤΑ και μετά τον φούρνο της γειτονιάς ρε φίλε που γνωρίζουν 🤦

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτή η «έκπτωση 20%» που γράφει στον τιμοκατάλογο;
https://www.dei.gr/media/f2icq3jq/g1_g1n_2024.pdf

Bonus της ΔΕΗ για τον μήνα Ιανουάριο;
Έκπτωση συνέπειας αν έχεις πληρώσει εγκαίρως τον τελευταίο λογαριασμό;
Κάτι άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διάβασα παιδιά ξ σκέφτηκε πως πρέπει να το μοιραστώ μαζί σας για ν αρχίσουμε τα πανηγύρια όλοι μαζί!!!🤩🥳

"Η ΔΕΗ «τελειώνει» τον ανταγωνισμό της αγοράς προμήθειας ενέργειας με μία άκρως  επιθετική κίνηση να κατεβάσει το κόστος ανά KWh κατά 11 λεπτά".

Τα υπόλοιπα, συγκλονιστικά, στο spoiler!!!🤯🤯

Spoiler

Η ΔΕΗ «τελειώνει» τον ανταγωνισμό της αγοράς προμήθειας ενέργειας με μία άκρως  επιθετική κίνηση να κατεβάσει το κόστος ανά KWh κατά 11 λεπτά.
Πρόκειται για μία αιφνιδιαστική κίνηση της διοίκησης του Γιώργου Στάσση καθώς δε διάστημα 4 ημερών άλλαξε έριξε την τιμή της KWh σε δύο χρωματιστά τιμολόγια τα οποία θα προσφέρονται στα εκατομμύρια των καταναλωτών από τις αρχές του 2024.
Η τιμή ανά KWh για το My Home OnLine υποχώρησε στα 0,175 ευρώ από 0,285 που ήταν η αρχική τιμή.
Η αλλαγή αποφασίστηκε από τη διοίκηση της ΔΕΗ η οποία ευνοεί τα εκατομμύρια των καταναλωτών που από την 1η Ιανουαρίου θα είναι στην πρίζα για την αναζήτηση  παρόχου ενέργειας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, marina8282 said:

Καλημέρα κ καλή εβδομάδα!Τα φώτα σας θέλω να πάω στο σταθερό home enter πριν το νέο έτος με 0.17900 κ κάλεσα κ μου είπαν πως δν θα ισχύει από 1 Ιανουαρίου 😵‍💫😵‍💫 δν καταλαβαίνω,θα μας υποχρεώσουν να πάμε σε άλλο πρόγραμμα η προφανως θα αλλάξουν την τιμη στο σταθερό;!αφου για 1 χρόνο είναι κλειστό κ μετά από 6 μήνες η ΔΕΗ μπορεί να αλλάξει την τιμολόγηση κ να αποχωρήσω χωρίς ρήτρα!τι γίνεται;!

Επίσης η ΔΕΗ, προς αναγνώρισή της αυτό, δεν άλλαξε ποτέ τους όρους στα συμβόλαιά της τα 2 τελευταία χρόνια, πχ εμάς με τον online στα 0,09€ μας άφησε για 2 χρόνια σε αυτή τη τιμή τη στιγμή που οι υπόλοιποι έστελναν κάθε μήνα νέες τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...