Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθησα μολις τωρα να περασω στο Online (Σταθερο) για τη μητερα μου αλλα αφου εχω προχωρησει σε ολες τις επιλογες απο το ebill μου βγαζει " Το αιτημα απορριφθηκε¨ , χωρις καμια εξηγηση.

Εχω στο ενδιαμεσο απορριψει ολες τις προσθετες υπηρεσιες και στην επομενη σελιδα που λεει Επιλογη τροπου πληρωμης μου βγαζει μνμ "Εχετε ηδη επιλεξει εξοφληση με παγια εντολη πληρωμης" και σωστα καθως ηδη πληρωνει μεσω παγιας εντολης για το open που ειναι τωρα.
image.png.bac7b987403f0c23ae48ce42fc403211.png

 

Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να παιζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To online με τα 0,175ε την μέρα και 0,166ε νύχτα ,δεν το θεωρώ τραγικό. Δεδομένου οτι κοιτάζοντας στους λογαριασμούς του προηγούμενου έτους οι τιμές ήταν από 0,16ε έως 0,19ε για την ημέρα και την νύχτα 0,11ε εως 0,15ε ..νομίζω οτι θα είναι μικρή η διάφορα προκείμενου να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με ρήτρες και μηχανισμούς.. δεν ξέρω αν κάνω λάθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, DjTony said:

Όταν πατάω και ανοίγει το pdf πάντως εμένα μου δείχνει τιμές κανονικά 

To pdf της ΔΕΗ για το Γ1Ν για Γεναρη 2024 δινει 0,128 τις πρωτες 500 ημερας, μετα 0,1376 ανω των 500 (πανε ολες με αυτο) και νυχτα 0,10320.

Οι τιμες αυτες ειναι με εκπτωση 20% που κανει η ΔΕΗ χωρις τη Ρητρα ακομα καθως δεν ειναι ακομα γνωστη.

Το Σταθερο ειναι στο 0,175. Αρα εχει μια διαφορα 0,047 στην ημερα και 0,0628 στη νυχτα χωρις την επιβαρυνση της Ρητρας.

Αν η Ρητρα ειναι μεγαλυτερη απο αυτα τα δυο ποσα τοτε το Online θα συμφερει.Αν υποθεσουμε οτι η Ρητρα ειναι 0,05 τοτε η ημερα στο Γ1Ν θα ειναι 0,178 και η νυχτα 0,1532. Προφανως θα κερδιζεις αρκετα απο τη νυχτα αν εχεις νυχτα και θα εχεις μια μικρη επιβαρυνση 0,003 στη μερα. Αν εχεις αρκετες νυχτα ανω του 30% των ημερησιων θα εχεις θεωρητικα κερδος.

Αν η Ρητρα παει πανω απο το 0,05 προφανως το Γ1Ν και το 4all θα καθισταται ασυμφορο. Το ερωτημα ειναι για ποσο βεβαια καθως οι αυξημενες καταναλωσεις των περισσοτερων ειναι το χειμωνα με θερμανση με ηλεκτρικα μεσα (λχ κλιματισμο). Αρα Γεναρη μεχρι Μαρτη βαρια. Απο Απριλη και μετα και οσο μπαινεις καλοκαιρι με υψηλες ηλιοφανειες και καλο καιρι και καλη συμμετοχη ΑΠΕ στο μειγμα ενεργειας, θεωρητικα η Ρητρα θα εχει χαμηλοτερη επιδραση αρα τα Γ1Ν και 4all ισως να βγαινουν οριακα καλυτερα του Σταθερου. Αν και επειδη οι τιμες τους θα αλλαζουν ανα μηνα ισως η ΔΕΗ να μην αφηνει να αποκλινουν τραγικα ωστε να μπορει να αρμεγει τους Γ1Ν/4all (δεν πιστευω δηλαδη οτι θα τους αφησει να παρουν ολη τη μετακυλιση του κερδους απο τυχον σημαντικη πτωση της Ρητρας τους ανοιξιατικους/καλοκαιρινους/φθινοπωρινους μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια αισθηση, οτι για ανθρωπους με νορμαλ καταναλωσεις,

δηλαδη πες 500-1000kwh το διμηνο, οχι ακρα δηλαδη (πχ ενας με 300 kwh ή ενας με 4000),

οι διαφορες, θα φροντισουν οι εταιρειες και η ΔΕΗ, να ειναι αμελητεες.

Αν πχ ειμαστε οι πολλοι στο πρασινο, και δουμε οτι ειναι συμφεροτερο το μπλε, θα σηκωθουμε να παμε ολοι στο μπλε!

Εγω δεν πιστευω ομως οτι η ΔΕΗ μας θελει στο μπλε! Μας θελει στο πρασινο  και στα αλλα! Ωστε να  μπορει να 'τσιμπαει' το κατι παραπανω απο εμας, μια στο τοσο!

Σαν να λεμε ενα πραγμα 'η τραπεζα τη συμφερει να δανειζεσαι'.

Ετσι λοιπον, δεν μπορω να προβλεψω πχ γδαρσιμο για οσους ειναι πρασινο.

Φυσικα, τον τελικο τους στοχο, κυβερνησης και ΔΕΗ, να πληρωνουμε ΟΛΟΙ ακριβοτερα, τον εχουν πετυχει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Ashaman said:

Προσπαθησα μολις τωρα να περασω στο Online (Σταθερο) για τη μητερα μου αλλα αφου εχω προχωρησει σε ολες τις επιλογες απο το ebill μου βγαζει " Το αιτημα απορριφθηκε¨ , χωρις καμια εξηγηση.

Εχω στο ενδιαμεσο απορριψει ολες τις προσθετες υπηρεσιες και στην επομενη σελιδα που λεει Επιλογη τροπου πληρωμης μου βγαζει μνμ "Εχετε ηδη επιλεξει εξοφληση με παγια εντολη πληρωμης" και σωστα καθως ηδη πληρωνει μεσω παγιας εντολης για το open που ειναι τωρα.
image.png.bac7b987403f0c23ae48ce42fc403211.png

 

Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να παιζει? 

Μολις πηρα το τεχνικο τμημα. Δυσλειτουργια του Mydei.gr. 

Αν συμβει και σε κανεναν αλλο ας μην αγχωθει οτι εχει ο ιδιος θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Ashaman είπε

Μολις πηρα το τεχνικο τμημα. Δυσλειτουργια του Mydei.gr. 

Αν συμβει και σε κανεναν αλλο ας μην αγχωθει οτι εχει ο ιδιος θεμα.

δες παρακάτω

19 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Προσπαθησα μολις τωρα να περασω στο Online (Σταθερο) για τη μητερα μου αλλα αφου εχω προχωρησει σε ολες τις επιλογες απο το ebill μου βγαζει " Το αιτημα απορριφθηκε¨ , χωρις καμια εξηγηση.

Εχω στο ενδιαμεσο απορριψει ολες τις προσθετες υπηρεσιες και στην επομενη σελιδα που λεει Επιλογη τροπου πληρωμης μου βγαζει μνμ "Εχετε ηδη επιλεξει εξοφληση με παγια εντολη πληρωμης" και σωστα καθως ηδη πληρωνει μεσω παγιας εντολης για το open που ειναι τωρα.
image.png.bac7b987403f0c23ae48ce42fc403211.png

 

Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να παιζει? 

ναι

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Sebu είπε

To pdf της ΔΕΗ για το Γ1Ν για Γεναρη 2024 δινει 0,128 τις πρωτες 500 ημερας, μετα 0,1376 ανω των 500 (πανε ολες με αυτο) και νυχτα 0,10320.

Οι τιμες αυτες ειναι με εκπτωση 20% που κανει η ΔΕΗ χωρις τη Ρητρα ακομα καθως δεν ειναι ακομα γνωστη.

Το Σταθερο ειναι στο 0,175. Αρα εχει μια διαφορα 0,047 στην ημερα και 0,0628 στη νυχτα χωρις την επιβαρυνση της Ρητρας.

Αν η Ρητρα ειναι μεγαλυτερη απο αυτα τα δυο ποσα τοτε το Online θα συμφερει.Αν υποθεσουμε οτι η Ρητρα ειναι 0,05 τοτε η ημερα στο Γ1Ν θα ειναι 0,178 και η νυχτα 0,1532. Προφανως θα κερδιζεις αρκετα απο τη νυχτα αν εχεις νυχτα και θα εχεις μια μικρη επιβαρυνση 0,003 στη μερα. Αν εχεις αρκετες νυχτα ανω του 30% των ημερησιων θα εχεις θεωρητικα κερδος.

Αν η Ρητρα παει πανω απο το 0,05 προφανως το Γ1Ν και το 4all θα καθισταται ασυμφορο. Το ερωτημα ειναι για ποσο βεβαια καθως οι αυξημενες καταναλωσεις των περισσοτερων ειναι το χειμωνα με θερμανση με ηλεκτρικα μεσα (λχ κλιματισμο). Αρα Γεναρη μεχρι Μαρτη βαρια. Απο Απριλη και μετα και οσο μπαινεις καλοκαιρι με υψηλες ηλιοφανειες και καλο καιρι και καλη συμμετοχη ΑΠΕ στο μειγμα ενεργειας, θεωρητικα η Ρητρα θα εχει χαμηλοτερη επιδραση αρα τα Γ1Ν και 4all ισως να βγαινουν οριακα καλυτερα του Σταθερου. Αν και επειδη οι τιμες τους θα αλλαζουν ανα μηνα ισως η ΔΕΗ να μην αφηνει να αποκλινουν τραγικα ωστε να μπορει να αρμεγει τους Γ1Ν/4all (δεν πιστευω δηλαδη οτι θα τους αφησει να παρουν ολη τη μετακυλιση του κερδους απο τυχον σημαντικη πτωση της Ρητρας τους ανοιξιατικους/καλοκαιρινους/φθινοπωρινους μηνες.

Αυτό που λες για το μίγμα των ΑΠΕ δεν πρέπει να ισχύει. Ο σχεδιασμός του ελληνικού χρηματιστηρίου ενέργειας, αν δεν κάνω λάθος, εισάγει το 100% της κατανάλωσης με βάση την υψηλότερη τιμή, άσχετα από το τι παράγεις στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, korakios said:

δες παρακάτω

ναι

Ευχαριστω και παλι.

Δεν το ειχα δει αυτο. Μολις το δοκιμασα και δουλεψε ετσι οντως.

Καποιος πρεπει να τους μαθει να γραφουν κωδικα παντως. Ειχαν βαλει την επιλογη να γυρνας απο Open (που δεν υπαρχει πλεον ) σε Γ1/Γ1Ν αλλα ειχαν ξεχασει να το προσθεσουν και στο Online. πφφφ. 

Τεσπα, τελος καλο ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, mindreader είπε

τον τελικο τους στοχο, κυβερνησης και ΔΕΗ, να πληρωνουμε ΟΛΟΙ

Τι άλματα λογικής είναι αυτά , γράψε κάνα σεναριο χαραμίζεσαι 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Μολις πηρα το τεχνικο τμημα. Δυσλειτουργια του Mydei.gr. 

Αν συμβει και σε κανεναν αλλο ας μην αγχωθει οτι εχει ο ιδιος θεμα.

Το εχουμε παθει και αλλοι , υπαρχει λυση την εγραψε καποιος ποιο πανω . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, darkman said:

Το εχουμε παθει και αλλοι , υπαρχει λυση την εγραψε καποιος ποιο πανω . 

Ναι το ειδα και το εφαρμοσα και οντως δουλεψε. Μια χαρα, ευχαριστω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mindreader said:

Εχω μια αισθηση, οτι για ανθρωπους με νορμαλ καταναλωσεις,

δηλαδη πες 500-1000kwh το διμηνο, οχι ακρα δηλαδη (πχ ενας με 300 kwh ή ενας με 4000),

οι διαφορες, θα φροντισουν οι εταιρειες και η ΔΕΗ, να ειναι αμελητεες.

Αν πχ ειμαστε οι πολλοι στο πρασινο, και δουμε οτι ειναι συμφεροτερο το μπλε, θα σηκωθουμε να παμε ολοι στο μπλε!

Εγω δεν πιστευω ομως οτι η ΔΕΗ μας θελει στο μπλε! Μας θελει στο πρασινο  και στα αλλα! Ωστε να  μπορει να 'τσιμπαει' το κατι παραπανω απο εμας, μια στο τοσο!

Σαν να λεμε ενα πραγμα 'η τραπεζα τη συμφερει να δανειζεσαι'.

Ετσι λοιπον, δεν μπορω να προβλεψω πχ γδαρσιμο για οσους ειναι πρασινο.

Φυσικα, τον τελικο τους στοχο, κυβερνησης και ΔΕΗ, να πληρωνουμε ΟΛΟΙ ακριβοτερα, τον εχουν πετυχει.

Πιστεύω πως θα μπορούσε να παει και αλλο παραπάνω δεν είναι τυχαίες οι τιμές καθως ειναι μελετημένα οτι μπορει ο κοσμος να τα δώσει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ashaman said:

Μολις πηρα το τεχνικο τμημα. Δυσλειτουργια του Mydei.gr. 

Αν συμβει και σε κανεναν αλλο ας μην αγχωθει οτι εχει ο ιδιος θεμα.

Τα τελευταία 3 Σ/Κ αυτό γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, EchiDNA said:

Αυτό που λες για το μίγμα των ΑΠΕ δεν πρέπει να ισχύει. Ο σχεδιασμός του ελληνικού χρηματιστηρίου ενέργειας, αν δεν κάνω λάθος, εισάγει το 100% της κατανάλωσης με βάση την υψηλότερη τιμή, άσχετα από το τι παράγεις στην Ελλάδα.

Αν ειναι ετσι δεν θα εχει κανενα νοημα αυτο που θελουν να κανουν με την 24ωρη χρεωση ανα ωρα/ζωνη της ημερας.

Γιατι υποτιθεται οτι η λογικη ειναι αν καταναλωνεις ρευμα πρωινες ωρες που η παραγωγη ΑΠΕ ειναι στο φουλ ή/και "μηδενιζει" το κοστος, αυτο να μετακυλιεται σε μεγαλο βαθμο και σε σενα ως καταναλωτη.

Αν ηταν ετσι δεν θα ειχε νοημα και η αναλυση που εχει η ΔΕΗ στον εντυπο λογαριασμο στη 2η σελιδα και αναφερει το μειγμα καυσιμου για το 2022. Αν δεν επηρεαζε καπου (εστω και στο μελλον) δεν υπηρχε λογος να το αναφερει, μονο για τα ματια του κοσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...