Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Ashaman είπε

Η τιμή του σταθερού θα παραμείνει η ίδια για το πρώτο 6μηνο γενικά ή μόνο για όσους έχουν υπογράψει συμβόλαιο μέχρι 1/1?

η νομοθεσία λέει 6 μήνες ελάχιστη και προβλέπει τους τρόπους ειδοποίησης αλλαγών (όχι πριν το 6μηνο)

το τι θα κάνει η ΔΕΗ άγνωστο

μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει τιμές στη διάρκεια του συμβολαίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν βλέπω να αναφέρεται κάπου ώστε να υπολογίσω στο περίπου και το δικό μου και του πεθερού μου το λογαριασμό το κόστος.
Γιατι προτιμώ σταθερό πρόγραμμα να ξέρω στο περίπου τι θα πληρώνω και ας βγαίνω χαμένος αν πέφτουν οι τιμές στα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Ουσιαστικα έστω ότι πάω στο κίτρινο της ΔΕΗ και δω ότι τον Γενάρη η τιμή λόγω αναοροσαρμογγς εκτοξεύεται, θα μπορώ να πάω στο αντίστοιχο σταθερό είτε της ΔΕΗ είτε άλλης εταιρίας;

δες την καρφιτσωμένη ανάρτηση για τα κίτρινα και αλλαγή

2 λεπτά πριν, Ashaman είπε

και αν ναι θα έχει την ίδια τιμή που έχει ανακοινωθεί τώρα ή θα μπορούν να την αλλάξουν κατά το δοκούν κι αν δουν πολύ κόσμο να πηγαίνει σε σταθερό να την πάνε από 17,5 σε 22,5 πχ; 

ανάλογα τον ωροσκόπο του υπαλλήλου και το ζώδιο του πελάτη

1 λεπτό πριν, dreaming123 είπε

Δεν βλέπω να αναφέρεται κάπου ώστε να υπολογίσω στο περίπου και το δικό μου και του πεθερού μου το λογαριασμό το κόστος.

που έψαξες και τι έψαξες και δεν είδες τιμές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά επέλεξα το Γ1/Γ1Ν γιατί έχει χαμηλή τιμή και διευκόλυνση στην πληρωμή (6 δόσεις).

Επίσης είναι αορίστου...

Έχω θερμοσυσσωρευτές και να πληρώνω σταθερό 0,28.... δεν θα το γλυτώσω το εγκεφαλικό....

άσε που 3 μήνες θα τους έχω αναμμένους... θα μεταβληθούν τόσο πολύ οι τιμές που θα ξεπεράσουν το 0,28; δεν νομίζω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

2049760112_.JPG.d39ca333debcebc2572205fa23a2b450.JPG

Αυτό είδα @korakiosαλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια τιμή θα πολλάπλασιάζω με τις kwh για να ξέρω την έκπτωση;
Σε ευχαριστώ πολύ όπως και όλοι μας σε αυτό το θέμα που βοηθάς!

Επεξ/σία από dreaming123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmel είπε

Προσωπικά επέλεξα το Γ1/Γ1Ν γιατί έχει χαμηλή τιμή και διευκόλυνση στην πληρωμή (6 δόσεις).

Επίσης είναι αορίστου...

Έχω θερμοσυσσωρευτές και να πληρώνω σταθερό 0,28.... δεν θα το γλυτώσω το εγκεφαλικό....

άσε που 3 μήνες θα τους έχω αναμμένους... θα μεταβληθούν τόσο πολύ οι τιμές που θα ξεπεράσουν το 0,28; δεν νομίζω... 

Τα σταθερά της ΔΕΗ είναΙ  στα 0.18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marmel είπε

Προσωπικά επέλεξα το Γ1/Γ1Ν γιατί έχει χαμηλή τιμή και διευκόλυνση στην πληρωμή (6 δόσεις).

Επίσης είναι αορίστου...

Έχω θερμοσυσσωρευτές και να πληρώνω σταθερό 0,28.... δεν θα το γλυτώσω το εγκεφαλικό....

άσε που 3 μήνες θα τους έχω αναμμένους... θα μεταβληθούν τόσο πολύ οι τιμές που θα ξεπεράσουν το 0,28; δεν νομίζω... 

0,28 σταθερό?
0,175 βλέπω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
6 λεπτά πριν, marmel είπε

Έχω θερμοσυσσωρευτές

τους πετάς άμεσα και πας στο νήμα των κλιματιστικών

για σύγκριση δες το νήμα

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=getNewComment

6 λεπτά πριν, dreaming123 είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

2049760112_.JPG.d39ca333debcebc2572205fa23a2b450.JPG

Αυτό είδα αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια τιμή θα πολλάπλασιάζω με τις kwh για να ξέρω την έκπτωση;
Σε ευχαριστώ πολύ όπως και όλοι μας σε αυτό το θέμα που βοηθάς!

αυτό είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, korakios said:

δες την καρφιτσωμένη ανάρτηση για τα κίτρινα και αλλαγή

ανάλογα τον ωροσκόπο του υπαλλήλου και το ζώδιο του πελάτη

που έψαξες και τι έψαξες και δεν είδες τιμές ?

Την εχω δει την καρφιτσωμενη απαντηση αλλα η ερωτηση ειναι σε συναρτηση με το αν θα μπορουν να αλλαξουν κατα το δοκουν την τιμη του σταθερου προγραμματος. 

Απο τη 2η απαντηση σου καταλαβαινω οτι ναι μπορουν οποτε θελουν να αλλαξουν τις τιμες του σταθερου με μονη διαφορα αν εισαι ηδη σε σταθερο οτι πρεπει να σε ενημερωσουν εκ των προτερων και θα μπορεις να φυγεις αζημιως ενω αν εισαι σε αλλο συμβολαιο απλα την αλλαζουν και αντε γεια η "καλη" τωρινη τιμη.

Thnx 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Απο τη 2η απαντηση σου καταλαβαινω οτι ναι μπορουν οποτε θελουν να αλλαξουν τις τιμες του σταθερου με μονη διαφορα αν εισαι ηδη σε σταθερο οτι πρεπει να σε ενημερωσουν εκ των προτερων και θα μπορεις να φυγεις αζημιως

και όχι αλλαγή πριν τους 6μηνες

2 λεπτά πριν, Ashaman είπε

ενω αν εισαι σε αλλο συμβολαιο απλα την αλλαζουν και αντε γεια η "καλη" τωρινη τιμη.

έτσι και αλλιώς αλλάζει η τιμή στα κυμαινόμενα είτε ανα μήνα είτε καθημερινά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, marmel είπε

Προσωπικά επέλεξα το Γ1/Γ1Ν γιατί έχει χαμηλή τιμή και διευκόλυνση στην πληρωμή (6 δόσεις).

Επίσης είναι αορίστου...

Έχω θερμοσυσσωρευτές και να πληρώνω σταθερό 0,28.... δεν θα το γλυτώσω το εγκεφαλικό....

άσε που 3 μήνες θα τους έχω αναμμένους... θα μεταβληθούν τόσο πολύ οι τιμές που θα ξεπεράσουν το 0,28; δεν νομίζω... 

Αν είδα σωστά στο site της ΔΕΗ το Γ1 έχει 0.16 λεπτά με ρήτρα αναπροσαρμογης. Αυτό σημαίνει ότι αν καις 1000 κιλοβατωρες το μήνα και είναι να δώσεις 200€ πχ με ρήτρα θα πας 400+ ενώ αν βάλεις σταθερό με 0.17 θα δώσεις 220 και τέλος. Χωρίς καμία έκπληξη. Για δες το λίγο καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

0,17 για Δεκ , δεν υπάρχει πουθενά 0,16

Συγνώμη δε το διευκρίνησα. Είδα τον τιμοκατάλογο από 1/1/24. Οπότε ακόμα χειρότερα. Έχει ίδια τιμή με ένα σταθερό.. Κανένας λόγος ύπαρξης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DjTony είπε

Συγνώμη δε το διευκρίνησα. Είδα τον τιμοκατάλογο από 1/1/24. Οπότε ακόμα χειρότερα. Έχει ίδια τιμή με ένα σταθερό.. Κανένας λόγος ύπαρξης. 

ούτε εκεί έχει τιμή αφού θα ανακοινωθεί 1/1/2024

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...