Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Πόσο κοστολογείς την ηρεμία σου; Απ' ότι καταλαβαίνω είσαι κερδισμένος σε κάθε περίπτωση. Ξέρεις τι θα πληρώσεις και θα κανεις τα κουμάντα σου.

Αυτό ακριβώς σκεφτήκαμε, διότι όταν μας έρχονταν (κατά την περίοδο που είχε φτάσει η kWh ταβάνι και δεν είχαν ξεκινήσει επιδοτήσεις) τα 600€-700€ κοντέψαμε να λαλήσουμε. Οπότε βάζουμε πλέον την ηρεμία μας ως τον πιο σημαντικό παράγοντα, γνωρίζοντας ότι ναι, παίζει κ να βγούμε οι χαμένοι της υπόθεσης κ προχωράμε.

Άλλος 1 λόγος που επιλέξαμε σταθερό, εκτός της χαμηλής κατανάλωσης που κάνουμε, είναι ότι δεν έχουμε νυχτερινό, διότι τότε δεν θα συνέφερε.

Να είσαι καλά και εύχομαι να κυλήσουν ομαλά τα πράγματα για όλο τον κόσμο κ να μην ξαναζήσει κανείς την παράνοια του 2022 😐.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα. Βλεπω πολλα να γινονται με το ρευμα. 

Να παω στο Myhomeonline ή  στο enter? Προσφατα πηγα στο Γ1. Αλλα δεν εχω υψηλες καταναλωσεις. 400+ το μηνα. Καλυτερα σταθεροτητα. 

Το green pass μπορω να το απενεργοποιησω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χρειαζομαι κι εγω τη βοηθεια εχω ενεργοποιημενο το κοινωνικο τιμολογιο ΚΟΤ-Α και ειμαι στο απλο Γ1.....Απο κατω μου δινει τις επιλογες για enter kai online.....λεω να παω στο online γτ εχει παγιο 3,5 ενω το enter 5.....θα κρατηθει το κοτ-α που εχω;ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω και εγω μια βοήθεια για την επιλογή συμβολαίου.

Το δίμηνο είμαστε στις 500Kwh και το χειμώνα σίγουρα θα τις ξεπερνάμε λόγω θέρμανσης.

Κοιταζω για το myHome Enter. Προτιμώ αυτό λόγω δίμηνου λογαριασμού και επειδή η διαφορά τους με το Online στο τετράμηνο είναι όσο ενας καφες.

Αρα για ενα χρόνο θα είναι σταθερή η τιμή αυτή και θα ξέρω τι πληρώνω. 

Υπάρχει περίπτωση οι τιμές των σταθερών συμβολαιων όσο πηγαίνουμε προς το τέλος του χρόνου να αυξηθουν;

Να περιμένω μέχρι τελη του μήνα να δούμε και τις χρεώσεις στα κυμαινόμενα προγράμματα και αναλόγως να κινηθώ;

Επεξ/σία από madboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, insomaniac88 είπε

λεω να παω στο online γτ εχει παγιο 3,5 ενω το enter 5.....θα κρατηθει το κοτ-α που εχω;ευχαριστω.

το εντερ εχει προυποθεση ενεργοποιηση παγιας εντολης,την οποια αν δεν την κρατησεις γεια σας...το κοτ α δεν επιρεαζει σε κατι,αν το εχεις θα το εχεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να συνοψίσω, για να δω αν τα έχω αντιληφθεί σωστα, γιατί είδα κ διάφορες παπατζες στις τηλεοράσεις Αυτιαδες κ λοιπούς πουθεναδες που παραμυθιάζουν τον κόσμος καθώς έχουν αγχωθεί κ οι γονεοι με την παραπληροφόρηση.

Τα κανάλια διαφημίζουν Μπλε σταθερό τιμολόγιο για ένα χρόνο.

κίτρινο κυμαινόμενο Μηνιαια

πρασινο σταθερό για 6 μηνες

πορτοκαλι τιμολογούμενο ανα 24 ώρες γιατι λέει όσοι έχουν ψηφιακό μετρητή κ είναι πολλοί στην Ελλάδα τους συμφέρει να τιμολογούνται ανα ημέρα, το πρωί που δεν έχει ζήτηση φθηνά κ το βράδυ που όλοι καίνε ακριβά.

Αυτα στα της μιντιακης παραπληροφόρησης. 
 

Πάμε τώρα στα της ΔΕΗ;;;

1) Η ΔΕΗ θα έχει πορτοκαλι ημερήσιας τιμολόγησης βάσει πραγματικής κατανάλωσης ψηφιακού μετρητή; Ναι ή όχι;

2) Το Πράσινο (Γ1Ν) της ΔΕΗ θα έχει σταθερή τιμή ανα 6μηνο; (Προφανώς όχι). Θα έχει τιμολόγηση κάθε πρώτη του μήνα κ η ΔΕΗ θα δίνει αν δίνει έκπτωση κ θα βάζει κ την Ρήτρα η οποία θα παραμένει σταθερή για 2 μήνες;

3) Το Κίτρινο (4all) της ΔΕΗ θα αλλάζει η τιμή κάθε μήνα κ η ΔΕΗ επέλεξε αντί να γνωστοποιεί την τιμή τέλος μήνα όπως ορίζει η υπουργική απόφαση να το κάνει αρχή μήνα όπως για το Πράσινο. Θα έχει όμως τον ίδιο τύπο υπολογισμού της Ρήτρας με το Πράσινο; Η Ρήτρα θα ισχύει ως τιμή για εκείνο το μήνα μόνο κ θα επανυπολογίζεται εκ νεου τον επόμενο ή θα μένει σταθερή για 2 μήνες;

4) το Μπλε σταθερό μένει σταθερό για 12 μήνες ή μπορεί να αλλάξει λχ στους 6μηνες (προφανώς προς τα πάνω σιγά μην αλλάξει υπέρ σου προς τα κάτω) κ προφανώς με δικαίωμα αζημιας αποχώρησης;

5) Πράσινο κ Κίτρινο μπορεις να αλλάζεις αν θες ανα μήνα χωρίς κόστος/πέναλτυ. Στο μπλε αν φύγεις πριν το 12 μηνο έχεις ποινή πέναλτυ πρόωρης αποχώρησης 

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα νέα προγράμματα

Ανανέωσα σε home4all κάνα τρίμηνο πριν. Πρέπει να ξαναεπιλέξω πρόγραμμα λόγο των αλλαγών που θα γίνουν;

Η κατανάλωση μου είναι μικρή, 60-70kwh /μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liverpool89 είπε

Καλησπερα. Βλεπω πολλα να γινονται με το ρευμα. 

Να παω στο Myhomeonline ή  στο enter? Προσφατα πηγα στο Γ1. Αλλα δεν εχω υψηλες καταναλωσεις. 400+ το μηνα. Καλυτερα σταθεροτητα. 

Το green pass μπορω να το απενεργοποιησω; 

 

1 ώρα πριν, insomaniac88 είπε

Παιδια χρειαζομαι κι εγω τη βοηθεια εχω ενεργοποιημενο το κοινωνικο τιμολογιο ΚΟΤ-Α και ειμαι στο απλο Γ1.....Απο κατω μου δινει τις επιλογες για enter kai online.....λεω να παω στο online γτ εχει παγιο 3,5 ενω το enter 5.....θα κρατηθει το κοτ-α που εχω;ευχαριστω.

 

1 ώρα πριν, madboy είπε

Θέλω και εγω μια βοήθεια για την επιλογή συμβολαίου.

Το δίμηνο είμαστε στις 500Kwh και το χειμώνα σίγουρα θα τις ξεπερνάμε λόγω θέρμανσης.

Κοιταζω για το myHome Enter. Προτιμώ αυτό λόγω δίμηνου λογαριασμού και επειδή η διαφορά τους με το Online στο τετράμηνο είναι όσο ενας καφες.

Αρα για ενα χρόνο θα είναι σταθερή η τιμή αυτή και θα ξέρω τι πληρώνω. 

Υπάρχει περίπτωση οι τιμές των σταθερών συμβολαιων όσο πηγαίνουμε προς το τέλος του χρόνου να αυξηθουν;

Να περιμένω μέχρι τελη του μήνα να δούμε και τις χρεώσεις στα κυμαινόμενα προγράμματα και αναλόγως να κινηθώ;

 

57 λεπτά πριν, Sebu είπε

Για να συνοψίσω, για να δω αν τα έχω αντιληφθεί σωστα, γιατί είδα κ διάφορες παπατζες στις τηλεοράσεις Αυτιαδες κ λοιπούς πουθεναδες που παραμυθιάζουν τον κόσμος καθώς έχουν αγχωθεί κ οι γονεοι με την παραπληροφόρηση.

Τα κανάλια διαφημίζουν Μπλε σταθερό τιμολόγιο για ένα χρόνο.

κίτρινο κυμαινόμενο Μηνιαια

πρασινο σταθερό για 6 μηνες

πορτοκαλι τιμολογούμενο ανα 24 ώρες γιατι λέει όσοι έχουν ψηφιακό μετρητή κ είναι πολλοί στην Ελλάδα τους συμφέρει να τιμολογούνται ανα ημέρα, το πρωί που δεν έχει ζήτηση φθηνά κ το βράδυ που όλοι καίνε ακριβά.

Αυτα στα της μιντιακης παραπληροφόρησης. 
 

Πάμε τώρα στα της ΔΕΗ;;;

1) Η ΔΕΗ θα έχει πορτοκαλι ημερήσιας τιμολόγησης βάσει πραγματικής κατανάλωσης ψηφιακού μετρητή; Ναι ή όχι;

2) Το Πράσινο (Γ1Ν) της ΔΕΗ θα έχει σταθερή τιμή ανα 6μηνο; (Προφανώς όχι). Θα έχει τιμολόγηση κάθε πρώτη του μήνα κ η ΔΕΗ θα δίνει αν δίνει έκπτωση κ θα βάζει κ την Ρήτρα η οποία θα παραμένει σταθερή για 2 μήνες;

3) Το Κίτρινο (4all) της ΔΕΗ θα αλλάζει η τιμή κάθε μήνα κ η ΔΕΗ επέλεξε αντί να γνωστοποιεί την τιμή τέλος μήνα όπως ορίζει η υπουργική απόφαση να το κάνει αρχή μήνα όπως για το Πράσινο. Θα έχει όμως τον ίδιο τύπο υπολογισμού της Ρήτρας με το Πράσινο; Η Ρήτρα θα ισχύει ως τιμή για εκείνο το μήνα μόνο κ θα επανυπολογίζεται εκ νεου τον επόμενο ή θα μένει σταθερή για 2 μήνες;

4) το Μπλε σταθερό μένει σταθερό για 12 μήνες ή μπορεί να αλλάξει λχ στους 6μηνες (προφανώς προς τα πάνω σιγά μην αλλάξει υπέρ σου προς τα κάτω) κ προφανώς με δικαίωμα αζημιας αποχώρησης;

5) Πράσινο κ Κίτρινο μπορεις να αλλάζεις αν θες ανα μήνα χωρίς κόστος/πέναλτυ. Στο μπλε αν φύγεις πριν το 12 μηνο έχεις ποινή πέναλτυ πρόωρης αποχώρησης 

 

9 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα νέα προγράμματα

Ανανέωσα σε home4all κάνα τρίμηνο πριν. Πρέπει να ξαναεπιλέξω πρόγραμμα λόγο των αλλαγών που θα γίνουν;

Η κατανάλωση μου είναι μικρή, 60-70kwh /μήνα

Υπάρχει καρφιτσωμένη ανάρτηση πάνω πάνω στη σελίδα που εξηγεί τα περισσότερα από αυτά που ρωτάτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GiaPepe είπε

Τετραμελής οικογένεια, κλείσαμε στο My Home Enter. Καταναλώνουμε βαριά 300kWh το μήνα. Ή θα χάσουμε ή θα κερδίσουμε.

Καλή τύχη σε όλους μας, έτσι όπως μας κατάντησαν.

 

2 ώρες πριν, GiaPepe είπε

Αυτό ακριβώς σκεφτήκαμε, διότι όταν μας έρχονταν (κατά την περίοδο που είχε φτάσει η kWh ταβάνι και δεν είχαν ξεκινήσει επιδοτήσεις) τα 600€-700€ κοντέψαμε να λαλήσουμε. Οπότε βάζουμε πλέον την ηρεμία μας ως τον πιο σημαντικό παράγοντα, γνωρίζοντας ότι ναι, παίζει κ να βγούμε οι χαμένοι της υπόθεσης κ προχωράμε.

Άλλος 1 λόγος που επιλέξαμε σταθερό, εκτός της χαμηλής κατανάλωσης που κάνουμε, είναι ότι δεν έχουμε νυχτερινό, διότι τότε δεν θα συνέφερε.

Να είσαι καλά και εύχομαι να κυλήσουν ομαλά τα πράγματα για όλο τον κόσμο κ να μην ξαναζήσει κανείς την παράνοια του 2022 😐.

Και εμείς πάντως με 3 άτομα στο σπίτι και μηνιαία κατανάλωση maximum 200KWH διαλέξαμε το online. Ήμουν και στο παλιό online το ορθόδωξο με τη τιμή χώμα. Διαλέξαμε μία σταθερή τιμή για ένα χρόνο παρά το τζόγο που θα παίξει με τις διακυμάνσεις στις τιμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηρα πριν λιγο τηλεφωνο στην Δεη για να ρωτησω καποια πραγματα γιατι ειχα καποιες αποριες...

Ρωτησα λοιπον την κοπελα επειδη εχω KOT αν παω σε σταθερο προγραμμα το ΚΟΤ θα ισχυει και μου απαντησε οχι δεν θα ισχυει.Μου ειπε σε κανενα σταθερο προγραμμα δεν θα ισχυει οποιαδηποτε ειδους επιδοτηση.

Το αφηνω αυτο εδω οσοι ειστε με ΚΟΤ μην την πατησετε...προσωπικα θα ρισκαρω με το Γ1 οικιακο και βλεπουμε..Το ειχα γραψει και πιο πισω οτι στην συγκριση πακετων τα σταθερα δεν αναφερουν πουθενα για το ΚΟΤ.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, icenex είπε

Πηρα πριν λιγο τηλεφωνο στην Δεη για να ρωτησω καποια πραγματα γιατι ειχα καποιες αποριες...

Ρωτησα λοιπον την κοπελα επειδη εχω KOT αν παω σε σταθερο προγραμμα το ΚΟΤ θα ισχυει και μου απαντησε οχι δεν θα ισχυει.Μου ειπε σε κανενα σταθερο προγραμμα δεν θα ισχυει οποιαδηποτε ειδους επιδοτηση.

Το αφηνω αυτο εδω οσοι ειστε με ΚΟΤ προσωπικα θα ρισκαρω με το Γ1 οικιακο και βλεπουμε..

 

IMG_5289.jpeg

IMG_5290.jpeg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, icenex είπε

Πηρα πριν λιγο τηλεφωνο στην Δεη για να ρωτησω καποια πραγματα γιατι ειχα καποιες αποριες...

Ρωτησα λοιπον την κοπελα επειδη εχω KOT αν παω σε σταθερο προγραμμα το ΚΟΤ θα ισχυει και μου απαντησε οχι δεν θα ισχυει.

Πάλι καλά έγινε ιδιωτική η ΔΕΗ και έχει εργαζόμενους μη δημοσίους υπαλλήλους που δεν ήξεραν πού πάνε τα τέσσερα.

 

Στα σοβαρά, μην μιλάτε σε τηλέφωνα με υπαλλήλους για απορίες, δεν γνωρίζουν (οι περισσότεροι) πού πάνε τα τέσσερα.

 

Ισχύει κανονικά το ΚΟΤ , το λέει ξεκάθαρα στους όρους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...