Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 hours ago, Telumetar said:

Αναμφίβολα, αλλά καμιά ιδέα για το πρόβλημα μου; Δλδ πχ με 4000 Kw το τετράμηνο που θα πήγαινες; στο Enter;

Το βλεπω απο εντελως αλλη οπτικη γωνια, οποτε δεν εχω απαντηση για σενα ή οσους ειναι δεσμιοι μιας σχεδον φιξαρισμενης καταναλωσης.

Η δικη μου οπτικη λεει περιστολη καταναλωσης οπου ειναι δυνατον, οσο το δυνατον λιγοτερες κιλοβατωρες, ακομη κι αν αυτο σημαινει πχ θερμανση με υγραεριο ή με πετρελαιο κλπ. Παντως οχι ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ!

Όσοι φυγατε από ΔΕη, τί κάνατε με την εγγύηση; Έχει εκδοθεί τελικός αλλά δεν βλέπω συμψηφισμό, τί πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Χαιρετώ!

Όσοι φυγατε από ΔΕη, τί κάνατε με την εγγύηση; Έχει εκδοθεί τελικός αλλά δεν βλέπω συμψηφισμό, τί πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ

δες πρώτα προηγούμενο λογαριασμό , τι ποσό αναγράφεται σαν εγγύηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

δες πρώτα προηγούμενο λογαριασμό , τι ποσό αναγράφεται σαν εγγύηση

Σε ευχαριστώ για την ανταποκριση. Στον προτελευταιο 29 ευρώ και στον τελικό τίποτα (κενό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Σε ευχαριστώ για την ανταποκριση. Στον προτελευταιο 29 ευρώ και στον τελικό τίποτα (κενό).

ωραία , μπορείς να ανεβάσεις ολόκληρο τον τελικό μέσα σε spoiler χωρίς προσωπικά στοιχεία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mindreader είπε

πχ θερμανση με υγραεριο ή με πετρελαιο κλπ. Παντως οχι ρευμα.

Προτιμάς δηλαδή μια πιο ακριβή μορφή θέρμανσης βάσει ποίου άλλου κριτηρίου ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

ωραία , μπορείς να ανεβάσεις ολόκληρο τον τελικό μέσα σε spoiler χωρίς προσωπικά στοιχεία ?

Το έχουν συμψηφίσει, ειναι στα διάφορα. Στραβομάρα!! Με συγχωρείς και σε ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Προτιμάς δηλαδή μια πιο ακριβή μορφή θέρμανσης βάσει ποίου άλλου κριτηρίου ?

εκεί η συνέχεια :)

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=getNewComment

Μόλις τώρα, ΑΠΟΛΛΩΝ83 είπε

Το έχουν συμψηφίσει, ειναι στα διάφορα. Στραβομάρα!! Με συγχωρείς και σε ευχαριστώ πολύ!!

αν ήσουν στο online/enter και άλλαξες εταιρία ,δες μήπως σε χρέωσαν και σένα ρήτρα αποχώρησης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2023 στις 9:25 ΜΜ, st@kas είπε

Θα αποτρελαθουμε τελείως μου φαίνεται.

Είχα το παλιό ορθόδοξο myhomeenter το οποίο έληγε 29/11/23. Έκανα αίτηση σε elpedison στις 28/11/23 και η αλλαγή έγινε στις 30/11/23.

Στο τελικό λογαριασμό της ΔΕΗ μου έβαλαν ρήτρα πρόωρης αποχώρησης 23€

Πως να κινηθώ; 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_20231207-2116043.jpg.932f6ddf7c4c11d3af6bffc5f13d7456.jpg

 

 

Στις 7/12/2023 στις 9:31 ΜΜ, korakios είπε

θα τα έχει παίξει εντελώς το σύστημα της ΔΕΗ (ξανά)

σα να θυμάμαι οτι δεν είχαν καν ρήτρα αποχώρησης το τελευταίο τρίμηνο , τουλάχιστον το online

Πάρε σήμερα ένα τηλ να υπάρχει (αγνόησε ότι σου πούνε) και άνοιξε αίτημα στο myrae

_____________

επίσης δες μήπως είχε σκαλώσει το ebill , σε κάποιους ανα μήνα έπαιρνε και παράταση το πρόγραμμα 😁

 

Στις 7/12/2023 στις 9:36 ΜΜ, st@kas είπε

Αυτό θυμόμουν και εγώ ότι δεν έχει ρήτρα. Αλλά και να είχε ρήτρα η αλλαγή έγινε στις 30/11 ενώ το enter έληγε στις 29/11

 

Είχα κοιτάξει αυτό που λες για την παράταση αλλά δυστυχώς δεν είχε φάει σκάλωμα. 

 

Στις 7/12/2023 στις 10:20 ΜΜ, liakjim είπε

Online είχες; Αν ναι, μήπως το enter είχε άλλους όρους; (δεν ξέρω, αναρωτιέμαι)

Βρήκα τους όρους του enter που είχα υπογράψει τον 11/2021. Αναφέρει ποσό επιβάρυνσης μέχρι τον 21ο μήνα 

Spoiler

Screenshot_20231209-214426.jpg.dd537fd9ec4612338cb74228b41cb925.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, προσπάθησα να διαβάσω τις τελευταίες σελίδες αλλά δεν είμαι σίγουρος αν αναφέρθηκε και μου διέφυγε:

Ο τελικός μου λογαριασμός είχε κάποια μικρή επιστροφή, προσπαθώ να ακολουθήσω την διαδικασία της επιστροφής χρημάτων στον λογαριασμό μου, μέσα από την σελίδα τους, αλλά δυστυχώς παρότι ακολουθώ όλα τα βήματα, εδώ και 3 εβδομάδες μου εμφανίζει στο τελικό στάδιο πάντα αυτό το μήνυμα:  Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο;

1942033495_.png.f0799ef9314d4fec84fd1d3be50fabaa.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα το δίλλημα σταθερό ή κυμαινόμενο δεν υπάρχει.  Για μένα το δίλλημα είναι myHome Online ή myHome Enter?  

Έχω ετήσια κατανάλωση γύρω στις 10.000 kWh και δικαιούμαι Περιβαλλοντικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΠΟΤ) λόγω ενεργειακού δήμου (Φλώρινας).  Οπότε δεν έχω καμία όρεξη για εκπλήξεις, οι οποίες εύκολα ξεφεύγουν σε τέτοιες καταναλώσεις.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετραμελής οικογένεια, κλείσαμε στο My Home Enter. Καταναλώνουμε βαριά 300kWh το μήνα. Ή θα χάσουμε ή θα κερδίσουμε.

Καλή τύχη σε όλους μας, έτσι όπως μας κατάντησαν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GiaPepe είπε

Τετραμελής οικογένεια, κλείσαμε στο My Home Enter. Καταναλώνουμε βαριά 300kWh το μήνα. Ή θα χάσουμε ή θα κερδίσουμε.

Καλή τύχη σε όλους μας, έτσι όπως μας κατάντησαν.

Πόσο κοστολογείς την ηρεμία σου; Απ' ότι καταλαβαίνω είσαι κερδισμένος σε κάθε περίπτωση. Ξέρεις τι θα πληρώσεις και θα κανεις τα κουμάντα σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή διαβάζω πολλούς να αναφέρονται στη διαφορά του MyHome Online/Enter που είναι η πάγια εντολή. Μη σας αγχώνει η πάγια εντολή. Είμαι πάνω από ένα χρόνο στη ΔΕΗ με ενεργοποιημένη την πάγια εντολή και ελάχιστες φορές τραβήχτηκαν τα χρήματα στην ημερομηνία που λήξης. Τι εννοώ; Επειδή η πληρωμή του μισθού μου πάντα συμβαίνει μετά τη λήξη του λογαριασμού της ΔΕΗ, στον τραπεζικό λογαριασμό δεν υπάρχουν χρήματα κι έτσι δεν βρίσκει να τα πάρει η πάγια εντολή. Τον πληρώνω κανονικά μετά από δυο τρεις ημέρες και η πάγια εντολή δεν έχει απενεργοποιηθεί. Τώρα αν αλλάξει κάτι στο μέλλον και απενεργοποιήσουν την πάγια μετά από 2-3 μήνες που δεν βρίσκει χρήματα, τι να πω... Επομένως διαλέξτε όποιο πρόγραμμα σας συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...