Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, johnnyman είπε

Δηλαδή εμείς που μετά το ορθόδοξο on-line πήγαμε σε γ1 προτείνεις πάλι online φίλε μου?

Εγώ καιω Μαξ 300 τον μήνα.

Ευχαριστώ. 

Δεν μπορώ να σου προτείνω , σου αναφέρω τον τρόπο που σκέφτομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σας πω το δικό μου σκεπτικό; Προσωπικά επέλεγα να γυρίσω στην ΔΕΗ και μάλιστα στο Γ1Ν (αφού έχω και νυχτερινό). 

Ο λόγος που δε πήγα στα σταθερά τους είναι ότι αν υπάρχει τρομερός εκτροχιασμός τιμής όπως παλαιότερα, πάλι θα υπάρξει στήριξη της οποιαδήποτε κυβέρνησης. 

Ο λόγος που δε πήγα στο 4all είναι επειδή στις νορμάλ καταναλώσεις που έχω (κάτω από 500 το μήνα) οι διαφορές είναι μικρές. Επίσης το Γ1 και στα χαρτιά είναι πράσινο, ενώ το 4all κίτρινο και δεν έχω εμπιστοσύνη ότι ο μαθηματικός τύπος που θα χρησιμοποιήσουν θα είναι ο ίδιο και στο μέλλον. 

Βέβαια επειδή από πράσινο και κίτρινο φεύγεις οπότε θες, εδώ είμαστε να δούμε τι θα κάνουν και οι υπόλοιποι παροχοι και αν είναι αλλάζω. Πάντως για Γενναρη το πράσινο της ΔΕΗ φαίνεται να είναι το πιο οικονομικό. 

Επεξ/σία από ^_NikitaS_^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν θα βασιζομουν σε καμια κυβερνηση ειδικα απο την στιγμη που θα επανελθει η ρητρα αναπροσαρμογης θυμασαι τι γινοταν πριν ενα δυο χρονια φανταζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Ο λόγος που δε πήγα στα σταθερά τους είναι ότι αν υπάρχει τρομερός εκτροχιασμός τιμής όπως παλαιότερα, πάλι θα υπάρξει στήριξη της οποιαδήποτε κυβέρνησης.  

Οριζόντιες επιδοτήσεις είναι δεδομένο ότι δεν θα ξαναδούμε, συγκεκριμένες ομάδες θα επιδοτηθούν και οι υπόλοιποι θα κάνουν τις επιλογές τους. Έχει μπει γερό χέρι από ευρώπη για τις επιδοτήσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, lak10 said:

εγω δεν θα βασιζομουν σε καμια κυβερνηση ειδικα απο την στιγμη που θα επανελθει η ρητρα αναπροσαρμογης θυμασαι τι γινοταν πριν ενα δυο χρονια φανταζομαι

Θυμάμαι, όπως θυμάμαι ότι έδωσαν πίσω ένα μέρος συν ένα χρόνο επιδότηση. 

10 minutes ago, gvoi said:

Οριζόντιες επιδοτήσεις είναι δεδομένο ότι δεν θα ξαναδούμε, συγκεκριμένες ομάδες θα επιδοτηθούν και οι υπόλοιποι θα κάνουν τις επιλογές τους. Έχει μπει γερό χέρι από ευρώπη για τις επιδοτήσεις.

Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Αφού εσύ το θεωρείς δεδομένο μπορείς να κάνεις την δική σου κίνηση σε κάποιο πρόγραμμα που νομίζεις ότι αξίζει. Δηλαδή θες να πεις ότι αν φτάσει 50 λεπτά δε θα γίνουν δράσεις από οποιαδήποτε κυβέρνηση και αν έχουμε; Νομίζω ότι το πολιτικό κόστος θα είναι πολύ μεγάλο. Όπως πριν άργησαν να κάνουν κάτι αλλά έκαναν, έτσι και τώρα. 

Επίσης όταν ξεκίνησε η κρίση είχα τότε volterra με 9 λεπτά σταθερό και μόλις τελείωσε (μετά από επιστολή της) πήγα στη ΔΕΗ στο σταθερό με 18 λεπτά αλλά τελικά ήμουν ο χαμένος γιατί η κιλοβατώρα δεν ανέβηκε πάνω από 15,5 απο τότε. Άρα ο κάθε ένας κρίνει και κάνει. 

Επεξ/σία από ^_NikitaS_^
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

...  λεφτά που σου είχαν φάει ή μεταφορά πιστωτικού απο άλλη παροχή (έχει απο πάνω βέβαια άλλο πεδίο) ή απλά κατέρρευσε η μηχανογράφηση

Πολλές φορές έτσι αφαιρεί τη χρέωση για εναντι κατανάλωση, όταν, η πραγματική κατανάλωση είναι μικρότερη της έναντι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ^_NikitaS_^ είπε

 

Τίποτα δεν είναι δεδομένο. Αφού εσύ το θεωρείς δεδομένο μπορείς να κάνεις την δική σου κίνηση σε κάποιο πρόγραμμα που νομίζεις ότι αξίζει. Δηλαδή θες να πεις ότι αν φτάσει 50 λεπτά δε θα γίνουν δράσεις από οποιαδήποτε κυβέρνηση και αν έχουμε; Νομίζω ότι το πολιτικό κόστος θα είναι πολύ μεγάλο. Όπως πριν άργησαν να κάνουν κάτι αλλά έκαναν, έτσι και τώρα. 

Μα αυτό ακριβώς λέω, ο καθένας κρίνει και κάνει. Σχετικά με τις επιδοτήσεις δεν αλλάζει επίσης η άποψη μου, άσχετα αν το θεωρώ σωστό ή λάθος. Λάθος είναι να μην δοθούν αν ξαναπάμε εκεί ψηλά, αλλά το χέρι είναι χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, gvoi said:

Μα αυτό ακριβώς λέω, ο καθένας κρίνει και κάνει. Σχετικά με τις επιδοτήσεις δεν αλλάζει επίσης η άποψη μου, άσχετα αν το θεωρώ σωστό ή λάθος. Λάθος είναι να μην δοθούν αν ξαναπάμε εκεί ψηλά, αλλά το χέρι είναι χέρι.

Εμένα δυστυχώς τα σταθερά αν εξαιρέσουμε το πρώτο της volterra που απλά έτυχε και ήταν πιο φτηνό, με έκαναν να πληρώνω περισσότερα ακόμα και παω το απλό Γ1. Άρα αν δε πάμε σε ενεργειακό τουρισμό ώστε να παίρνουμε δώρα από τις εταιρίες, τότε το πιο safe για μένα είναι να πάμε εκεί που είναι οι περισσότεροι, άρα Γ1 ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Γεναρη θα φανει αν τη ΔΕΗ την ενδιαφερει να παρει πισω μεριδιο της αγορας που εχασε και αν οι εναλλακτικοι εχουν δυνατοτητα να συνεχισουν τα δωρα το 2024 για να κρατανε/προσελκυουν πελατες μπαινοντας μεσα.

Γιατι τα δωρα που δινουν θα πανε να τα βγαλουν απο τις Ρητρες.

Ενω η ΔΕΗ εχοντας δεσποζουσα θεση στον κλαδο και το μεγαλυτερο πελατολογιο θα μπορουσε, θεωρητικα, να δινει καλυτερες τιμες στο Γ1Ν και στο 4all, εστω και μειωνοντας σημαντικα τα περιθωρια κερδους της προσκαιρα, ωστε να ζημιωσει τους εναλλακτικους.

Θεωρητικα ολα αυτα θα φανει στο χειροκροτημα.

Μου κανει εντυπωση παντως που στο λογαριασμο η ΔΕΗ αναφερει στο μειγμα καυσιμου κατω κατω με ψιλα γραμματα και ενα μικρο ποσοστο (0,8%) πυρηνικης ενεργειας με ραδιενεργα αποβλητα (0,030 mgRW/kW). Αρα απο καπου εισαγει πυρηνικη ενεργεια. Το ερωτημα ειναι δεν της φτανει η ενεργεια που παραγει απο λιγνιτη/υδροηλεκτρικα ή για να πετυχει το δηθεν πρασινο μειγμα του Green Pass αναγκαζεται να αγοραζει πυρηνικη ενεργεια απεξω?

Οι Γαλλοι εχουν σιγουρα αλλα δυσκολο να παιρνει απο Γαλλια, οι Τουρκοι νομιζω δεν ειναι ακομα φουλ παραγωγικοι. Πιθανολογω πρωην Ανατολικο μπλο αυτοι ειχαν αρκετα πυρηνικα εργοστασια ενεργειας. Εχει η Ρουμανια ή η Βουλγαρια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/12/2023 στις 11:37 ΠΜ, mindreader είπε

Αν η αντλια θερμοτητας πινει σαν τρελη το ρευμα, γιατι κοβονται τοσο πολλοι ορισμενοι, και υπερθεματιζουν και πιπιλανε συνεχεια τα μυαλα του κοσμου περι του ποσο συμφερει να θερμαινεσαι με αντλια θερμοτητας;

Εγω πλεον ειμαι εντελως 'εχθρικος' σε οτιδηποτε καταναλωνει ρευμα! Και ερχονται οι αλλοι και σου κανουν σχεδον προπαγανδα για αντλια θερμοτητας. Ολοι οι ζαπλουτοι ή οι επαγγελματιες που πουλανε, εδω μαζευτηκαν;

Να ακουγονται τετοιες αποψεις για ενεργοβορες επιλογες, για να γλυτωσει κοσμος εγκεφαλικα και ανακοπες.

Αναμφίβολα, αλλά καμιά ιδέα για το πρόβλημα μου; Δλδ πχ με 4000 Kw το τετράμηνο που θα πήγαινες; στο Enter;

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,αυτά είναι τα καινουρια προγράμματα;γιατί γνωστή μου που δουλεύει στην ΔΕΗ είπε δν έχουν αναρτηθεί ακόμα 🤔εκανε αναφορά σε 2 σταθερά με 25 κ 28 λεπτά ενώ βλέπω πως το σταθερό home enter στο σάιτ είναι 17,9λεπτα.
Επισης,αν αλλάξεις τώρα πρόγραμμα υποχρεούσαι να αλλάξεις πάλι με το νέο έτος;εννοώ αν πάω στο σταθερό με 18 λεπτά κ το καταργήσουν.

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από marina8282
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως που στο διμηνο εχω κοντα στις 400 σκέφτομαι να παω στο fixed τωρα που το εχουν στα 17 λεπτα, να μου φυγει το αγχος ,γιατι επειδη δουλευα στο ρευμα  εχω ακουσει πολλα βρισιδια,και δεν εμπιστευομαι την κυβερνηση,εδω στα 20 ευρω των καυσιμων τα 8 ειναι φοροι,θα ασχοληθουν με το ρευμα που ειναι αμεσο κερδος..δεν βλεπω να σκανε επιδοτησεις οπως περυσι,απλα σκαλωνω οτι για ενα χρονο θα ειμαι κολημενος... τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, marina8282 είπε

Καλησπέρα σας,αυτά είναι τα καινουρια προγράμματα;γιατί γνωστή μου που δουλεύει στην ΔΕΗ είπε δν έχουν αναρτηθεί ακόμα 🤔εκανε αναφορά σε 2 σταθερά με 25 κ 28 λεπτά ενώ βλέπω πως το σταθερό home enter στο σάιτ είναι 17,9λεπτα.
Επισης,αν αλλάξεις τώρα πρόγραμμα υποχρεούσαι να αλλάξεις πάλι με το νέο έτος;εννοώ αν πάω στο σταθερό με 18 λεπτά κ το καταργήσουν.

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Εργάζεται σίγουρα στη ΔΕΗ??? Όχι αν μπείτε τώρα στο σταθερό για ένα χρόνο θα έχετε το 0,179. Από εκεί και πέρα με ρήτρα αποχώρισης θα μπορείτε να το αλλάξετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gvoi είπε

Εργάζεται σίγουρα στη ΔΕΗ??? Όχι αν μπείτε τώρα στο σταθερό για ένα χρόνο θα έχετε το 0,179. Από εκεί και πέρα με ρήτρα αποχώρισης θα μπορείτε να το αλλάξετε.

καπου διαβασα οτι μπορει μετα οτ 6μηνο εαν αλλαξει ραγδαια η τιμη ρευματος να στο σπασει η δεη.. χωρις να ειμαι σιγουρο.. ελεγε για 6 μηνες εισαι στα 179 οτι κ να γινει ειτε παει 0 ειτε παει 1,00 .. μετα το 6 μηνο ομως λεει μπορει να γινει αλλαγη εαν εχει αλλαξει πολυ η τιμη .. ετσι σαν ναδιαβασα δν ειμαι σιγουρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...