Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

..στην my dei δείχνει αυτό που επισυνάπτω, ερωτώ λοιπόν τι σημαίνει αυτό, σε ποιο πρόγραμμα είναι να μεταβεί ο λογαριασμός μου από 26/01

Από την αρχή του έτους θα καταργηθεί το open και σε πάει αυτόματα στο Γ1 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, korakios said:

Έβαλε κόφτη 30% ξαφνικά η ΔΕΗ για εξαργύρωση σε μίλια 😂

Το ανακοίνωσαν κάπου; Εγώ είδα για 30% προσφορά τα μίλια να μετράνε για περισσότερα ευρώ έως 24/01.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Το ανακοίνωσαν κάπου;

όχι

23 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Εγώ είδα για 30% προσφορά τα μίλια να μετράνε για περισσότερα ευρώ έως 24/01

ναι αλλά αν πας να κάνεις εξαργύρωση δε σε αφήνει να βάλεις όλο το ποσό , ίσως bug ,δεν ξέρω μιας και δεν είμαι ΔΕΗ απλά το ανέφερε ένας φίλος μου , όμως πάλι τα μίλια που αφήνει να βάλεις αντιστοιχούν έως το 30% του λογαριασμού , δε νομίζω να είναι τυχαίο edit έτυχε

_________________

https://el.aegeanair.com/milesandbonus/news/2023/ppc_redemption_nov23/

 "Ο ελάχιστος αριθμός μιλίων που μπορείτε να εξαργυρώσετε είναι 4.200 μίλια ανά συναλλαγή. " ,

βέβαια αφήνει να βάλεις παραπάνω , αλλά όχι όλα , μάλλον θέλει πολλαπλάσια του 4200 ,τεσπα ζαλίστηκα , πολύ ασχολήθηκα 😁

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένας εύκολος τρόπος να πάρετε 500 μίλια είναι (αν έχετε ήδη μηνιαίο λογαριασμό) να τον ακυρώσετε και επιτόπου ενεργοποιήσετε ξανά και σου δίνει 500 μίλια. Το έκανα καταλάθος γιατί πάτησα το διακόπτη για απενεργγοποίηση του μηνιαίου (νομίζοντας ότι θα θέλει κάποια επιβεβαίωση κλπ,  αλλά έγινε επιτόπου απενεργοποίηση και μετά το ενεργοποίησα εκ νέου). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Disrespect said:

Μπορεί να μην το ήξεραν καν αυτά τα άτομα γιατί ανήκουν σε μια εισοδηματική κατηγορία που για αυτους ο λογαριασμός ρεύματος είναι κάτι αμελητέο που το εχουν βάλει να εξοφλείται με πάγια εντολη.

Μονο οι φτωχάτζες μπαίνουν στα φορουμς και ασχολούνται με το ποιος προμηθευτής ειναι φτηνότερος.

Δε ξερω αν κανεις πλακα αλλα έτσι ειναι. Επειδη ξερω πολλους εισοδηματίες η με καλο μισθο 5κ++ οταν πηγε η συζητηση στο ρευμα μου ειπαν "δε με απασχολει"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Πάντως ένας εύκολος τρόπος να πάρετε 500 μίλια είναι (αν έχετε ήδη μηνιαίο λογαριασμό) να τον ακυρώσετε και επιτόπου ενεργοποιήσετε ξανά και σου δίνει 500 μίλια. Το έκανα καταλάθος γιατί πάτησα το διακόπτη για απενεργγοποίηση του μηνιαίου (νομίζοντας ότι θα θέλει κάποια επιβεβαίωση κλπ,  αλλά έγινε επιτόπου απενεργοποίηση και μετά το ενεργοποίησα εκ νέου). 

δλδ αν το κάνεις συνεχόμενα δίνει κάθε φορά ? αν είναι μετρά μέχρι να το πάρουν γραμμή και μέχρι να το φτιάξουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι στο open, απο ότι καταλαβα θα είμαι κίτρινο κυμαινόμενο, ερώτηση στο συγκεκριμένο ισχύει ότι στις 499 πληρώνεις με την 1η κλίμακα και όταν υπερβαινεις τις 500 θα πληρώνεις ΌΛΟ το ρεύμα με την 2η κλίμακα,σωστα?

Σε ποιο πρόγραμμα πληρώνεις τις πρώτες 500 με την 1η κλίμακα και τις πάνω από 500 με την 2η?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

Εγώ είμαι στο open, απο ότι καταλαβα θα είμαι κίτρινο κυμαινόμενο, ερώτηση στο συγκεκριμένο ισχύει ότι στις 499 πληρώνεις με την 1η κλίμακα και όταν υπερβαινεις τις 500 θα πληρώνεις ΌΛΟ το ρεύμα με την 2η κλίμακα,σωστα?

έχει κλίμακα το open? απο που το διάβασες ???

3 λεπτά πριν, minaspit7 είπε

Σε ποιο πρόγραμμα πληρώνεις τις πρώτες 500 με την 1η κλίμακα και τις πάνω από 500 με την 2η?

4all, τιμές στο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iorant είπε

Στις πολύ μικρές καταναλώσεις το σταθερό είναι σαν ασφάλεια , πληρώνεις +10% αλλά αποφεύγεις βαριες ανατιμήσεις . Εκτίμηση μου είναι ότι η kwh θα κυμανθεί κάτω από 16-17 cents ( max τελική τιμή ενέργειας) οπότε αν έχεις 200-300ΚWh τον μήνα ,έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Δηλαδή εμείς που μετά το ορθόδοξο on-line πήγαμε σε γ1 προτείνεις πάλι online φίλε μου?

Εγώ καιω Μαξ 300 τον μήνα.

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, johnnyman said:

Δηλαδή εμείς που μετά το ορθόδοξο on-line πήγαμε σε γ1 προτείνεις πάλι online φίλε μου?

Εγώ καιω Μαξ 300 τον μήνα.

Ευχαριστώ. 

Έλα και εσύ Elpedison, να πάρεις τα 100€. Με αυτή τη κατανάλωση θα περάσεις 2-3 μήνες πιστωτικούς και μετά βλέπεις τι θα κάνεις. Εδώ θα είναι και ο κοράκιος και το εξέλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, korakios said:

δλδ αν το κάνεις συνεχόμενα δίνει κάθε φορά ? αν είναι μετρά μέχρι να το πάρουν γραμμή και μέχρι να το φτιάξουν

Μπα όχι το δοκίμασα τώρα. Μια φορά το δίνει.

Απλά εγώ και φαντάζομαι οι περισσότεροι είχα ήδη μηνιαίο πριν μπει η προσφορά με την Aegean. Οπότε για να το τσιμπήσουμε και εμείς απενεργοποίηση και ενεργοποίηση εκ νέου. Αρκεί να μη σας επηρεάζει πουθενά, δε ξέρω τι όροι υπάρχουν. Μη κόψετε το μηνιαίο ( έστω και στιγμιαία) και σας επηρεάσει σε κάτι άλλο στη σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι το Νοέμβριο ήμουν στο Home enter.

Όταν έληξε το διετές συμβόλαιο με πήραν πριν 3 εβδομάδες απ' τη ΔΕΗ να ανανεώσω στο Home4all για ένα χρόνο δίνοντας μου δώρο 9μηνη δωρεάν συνδρομή στον Ant1+.

Έτσι έκανα. 

Σήμερα δέχτηκα τηλέφωνο από σταθερό που μου είπαν ότι με καλούν απ' τη Mediatel για λογαριασμό της ΔΕΗ και μου είπαν ότι για να μείνω από 1/1/24 στο 4all πρέπει να κάνω αίτηση αντίρρησης (αν το θυμάμαι σωστά) ώστε να μείνω στο κίτρινο πρόγραμμα 4all, διαφορετικά θα μεταβώ αυτόματα από 1/1/24 στο πράσινο τιμολόγιο Γ1.

Μου είπαν ότι το 4all θα έχει αναλυτική έντυπη τιμολόγηση ανά μήνα (ενώ το Γ1 απλά μια τελική χρέωση χωρίς ανάλυση) ως δέλεαρ.

Τους είπα να το σκεφτώ και θα με πάρουν από βδομάδα.

Τι παίζει ;

Επεξ/σία από speedobear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ήμουν myΗomeΟnline για 24 μήνες με λήξη 30/11/2023 και πήγα ELPEDISON με εκπροσώπηση από 1/12/2023.

Στον τελικό λογαριασμό που εξέδωσε η ΔΕΗ μου έβαλε ρήτρα πρόωρης αποχώρησης 23 ευρώ, ενώ με έχει χρεώσει έως και 30/11. Πέρα από το ότι προφανώς εφόσον χρεώνομαι έως και 30/11 δεν υπάρχει πρόωρη αποχώρηση, αν θυμάμαι καλά το myHomeOnline δεν είχε ρήτρα αποχώρησης εφόσον έφευγες τους τελευταίους 3 μήνες.

Έχει κανείς κρατημένους τους όρους του myHomeOnline όπως ίσχυε έως 2/12/2021?

Πώς συμβουλεύετε να κινηθώ - στέλνω email σε ΔΕΗ, κάνω κάποια καταγγελία ΡΑΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/12/2023 at 18:44, Nikoskefalonia said:

Τελικά κατέληξα στο 4All..μου ζήτησαν να κάνω και δήλωση αντίρρησης για να μη με γυρίσουν σε κίτρινο από 1/24..Τι αλλαγές πιστεύετε θα εχει το κίτρινο σε σχέση με το 4All?

Μα το Κιτρινο ειναι το 4all (Κιτρινο = Κυμαινομενο Προιον)

Τουλαχιστον με οσα ξερουμε μεχρι τωρα

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/sygkrisi-proionton/?products=512582,16303,1138

myhome4all_2024.01.pdf

Το Γ1Ν ειναι το πρασινο.

Το online το Μπλε οντας το Σταθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sebu είπε

Μα το Κιτρινο ειναι το 4all (Κιτρινο = Κυμαινομενο Προιον)

  

Στις 4/12/2023 στις 8:07 ΜΜ, korakios είπε

Όσοι δεν είναι σε σταθερό πρόγραμμα θα μπούνε αυτόματα στο Γ1/ΓΝ1 εκτός αν διαλέξουν άλλο

_______________________________

17 λεπτά πριν, mousmoulis είπε

Καλησπέρα,

ήμουν myΗomeΟnline για 24 μήνες με λήξη 30/11/2023 και πήγα ELPEDISON με εκπροσώπηση από 1/12/2023.

Στον τελικό λογαριασμό που εξέδωσε η ΔΕΗ μου έβαλε ρήτρα πρόωρης αποχώρησης 23 ευρώ, ενώ με έχει χρεώσει έως και 30/11. Πέρα από το ότι προφανώς εφόσον χρεώνομαι έως και 30/11 δεν υπάρχει πρόωρη αποχώρηση, αν θυμάμαι καλά το myHomeOnline δεν είχε ρήτρα αποχώρησης εφόσον έφευγες τους τελευταίους 3 μήνες.

Έχει κανείς κρατημένους τους όρους του myHomeOnline όπως ίσχυε έως 2/12/2021?

Πώς συμβουλεύετε να κινηθώ - στέλνω email σε ΔΕΗ, κάνω κάποια καταγγελία ΡΑΕ?

ναι , έτυχε και σε άλλον , ψάξε πίσω , τα ξαναέπαιξε η μηχανογράφηση της ΔΕΗ , εννοείται κάνεις καταγγελία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...