Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, lak10 είπε

Σε σπιτι με νυχτερινο και καταναλωση τετραμνηνου 3000-3.500 κιλοβατωρες τι συμφερει το myhome enter? κατι αλλο?

Καλησπέρα... Σε λίγες μέρες θα αλλάξουν όλα τα τιμολόγια.. Υπομονή να δεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, lak10 είπε

Σε σπιτι με νυχτερινο και καταναλωση τετραμνηνου 3000-3.500 κιλοβατωρες τι συμφερει το myhome enter? κατι αλλο?

Με αυτή την κατανάλωση μην το σκέφτεσαι καν. Επρεπε ΗΔΗ να εχεις μπει στο enter/online γιατί μη νομίζεις οτι θα το κρατήσουν στα 0.17 για πολύ ακόμα. Στην ιδανικότερη περίπτωση που οι τιμές συγκρατηθούν στα σημερινά επίπεδα θα πληρώσεις τα ίδια με open/4all, και σε περίπτωση που ξεφύγουν θα γλιτώσεις 500ρικα και 1000ρικα

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν οι τιμες μεινουν ετσι οτως ειναι ακομα και χωρις την επιδότηση με τοσες κιλοβατορες το 4 ALL ειναι ποιο οικονομικο απο το enter ,το θεμα ειναι μην παρουν την ανηφορα :(

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, darkman είπε

Αν οι τιμες μεινουν ετσι οτως ειναι ακομα και χωρις την επιδότηση με τοσες κιλοβατορες το 4 ALL ειναι ποιο οικονομικο απο το enter ,το θεμα ειναι μην παρουν την ανηφορα :(

Μπορεί, αλλά είναι είναι μικρή και ασήμαντη η διαφορά για την ασφάλεια και την ηρεμία που κερδίζεις με την σταθερή τιμή, εστω και για ενα εξαμηνο.

Και οκ, με μικρές καταναλώσεις δεν ανησυχείς γιατι μιλάμε 20-30 ευρώ πανω-κάτω, αλλα με 4000 κιλοβατώρες μπορεί να σου ερθει καμια ρήτρα που να προκαλέσει εγκεφαλικο 

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα μου βγηκε +70 ευρω το χρονο το online με βαση το τι εχω καψει μεχρι τωρα, αλλα  ειπα καλυτερα να μην εχω το ρισκο ,ομως μεσα απο την εφαρμογη στην ενεργοποίηση μου πεταει Error , τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειναι συστημικο και το κανει και σε αλλους και οτι μπορω αν θελω να το κανω μεσω τηλεφωνου .  

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Αν η αντλια θερμοτητας πινει σαν τρελη το ρευμα, γιατι κοβονται τοσο πολλοι ορισμενοι, και υπερθεματιζουν και πιπιλανε συνεχεια τα μυαλα του κοσμου περι του ποσο συμφερει να θερμαινεσαι με αντλια θερμοτητας;

Εγω πλεον ειμαι εντελως 'εχθρικος' σε οτιδηποτε καταναλωνει ρευμα! Και ερχονται οι αλλοι και σου κανουν σχεδον προπαγανδα για αντλια θερμοτητας. Ολοι οι ζαπλουτοι ή οι επαγγελματιες που πουλανε, εδω μαζευτηκαν;

Να ακουγονται τετοιες αποψεις για ενεργοβορες επιλογες, για να γλυτωσει κοσμος εγκεφαλικα και ανακοπες.

Aντλια θερμοτητας ρυθμισμενη με ζητουμενη εσωτερικη στους 21.5 Κελσιου ολο το 24ωρο και χωρις ΖΝΧ (οποτε αναβαμε κ θερμοσιφωνα), ο λογαριασμος του 4μηνου χειμωνα περυσι βγηκε 350ε συνολο για ολο το σπιτι.

Σκεψου με ποιο αλλο μεσο θερμανσης θα μπορουσες να εχεις αυτες τις θερμοκρασιες εντος σπιτιου ολο το 24ωρο και σε τι κοστος και αν βρεις κατι φθηνοτερο πες και σε εμας τους ζαμπλουτους.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, darkman είπε

Εμενα μου βγηκε +70 ευρω το χρονο το online με βαση το τι εχω καψει μεχρι τωρα, αλλα  ειπα καλυτερα να μην εχω το ρισκο ,ομως μεσα απο την εφαρμογη στην ενεργοποίηση μου πεταει Error , τους πηρα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ειναι συστημικο και το κανει και σε αλλους και οτι μπορω αν θελω να το κανω μεσω τηλεφωνου .  

Μερικα σχόλια πιο πάνω έχω γράψει τη λύση μετά από 5 μέρες ταλαιπωρίας λόγω του συστημικού σφάλματος τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Aντλια θερμοτητας ρυθμισμενη με ζητουμενη εσωτερικη στους 21.5 Κελσιου ολο το 24ωρο και χωρις ΖΝΧ (οποτε αναβαμε κ θερμοσιφωνα), ο λογαριασμος του 4μηνου χειμωνα περυσι βγηκε 350ε συνολο για ολο το σπιτι.

Σκεψου με ποιο αλλο μεσο θερμανσης θα μπορουσες να εχεις αυτες τις θερμοκρασιες εντος σπιτιου ολο το 24ωρο και σε τι κοστος και αν βρεις κατι φθηνοτερο πες και σε εμας τους ζαμπλουτους.

Έχεις ενδοδαπεδια/fancoils και για πόσα τμ μιλάμε; Εμένα καίει αρκετά περισσότερα, σε μεγάλο σπίτι όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Aντλια θερμοτητας ρυθμισμενη με ζητουμενη εσωτερικη στους 21.5 Κελσιου ολο το 24ωρο και χωρις ΖΝΧ (οποτε αναβαμε κ θερμοσιφωνα), ο λογαριασμος του 4μηνου χειμωνα περυσι βγηκε 350ε συνολο για ολο το σπιτι.

Σκεψου με ποιο αλλο μεσο θερμανσης θα μπορουσες να εχεις αυτες τις θερμοκρασιες εντος σπιτιου ολο το 24ωρο και σε τι κοστος και αν βρεις κατι φθηνοτερο πες και σε εμας τους ζαμπλουτους.

Spoiler

προσωπικα (παντα) θα συμφωνώ σε αυτο. εμενα με znx με βγηκε λιγο πιο κατω απο 300.  Ενδοδαπαιδεια, μόνωση και ενεργειακα κουφώματα και αυτονομηση ζωνων.

 

Επεξ/σία από lazarnik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Disrespect

Ας μην ξεφυγουμε απο το θεμα, ειμαι με παλια σωματα πετρελαιου, το σπιτι 60τμ και η αντλια ειναι μεσαιων θερμοκρασιων.

Ρυθμισμενη με καμπυλη αντισταθμισης και αρκετο χρονο ενασχολησης για την ιδανικη παραμετροποιηση. Αυτη ειναι η απαντηση που ψαχνεις για τη σχεση αποδοσης-καταναλωσης, η ρυθμιση της καμπυλης.

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, paylidis είπε

Μερικα σχόλια πιο πάνω έχω γράψει τη λύση μετά από 5 μέρες ταλαιπωρίας λόγω του συστημικού σφάλματος τους 

Δεν μου το κανει η δεν το εκανα καλα :( Οι παροχές μου>>>>περισσότερα>>>>>απόκτησε στο Γ1 , περιμενω στην Αποδοχή όρων 5 λεπτα, μετα επιστροφή>>>>αποχώρηση >>>>απόσύνδεση και μετα τα ιδια αλλα στο online ???? σωστα ???

Τα κατάφερα :) πηγα στο Γ1 Και λεω μπας και θελει να το προχωρήσω λιγο και κατα λαθος το ενεργοποιησα :P  :P λεω την κατσαμε θα πρεπει να παρω τωρα τηλεφωνο να το ακυρώσω, αλλα λεω ας κανω τωρα μια τελευταια προσπάθεια στο online και δουλεψε :P  :P  

Screenshot_7.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, darkman είπε

Δεν μου το κανει η δεν το εκανα καλα :( Οι παροχές μου>>>>περισσότερα>>>>>απόκτησε στο Γ1 , περιμενω στην Αποδοχή όρων 5 λεπτα, μετα επιστροφή>>>>αποχώρηση >>>>απόσύνδεση και μετα τα ιδια αλλα στο online ???? σωστα ???

Τα κατάφερα :) πηγα στο Γ1 Και λεω μπας και θελει να το προχωρήσω λιγο και κατα λαθος το ενεργοποιησα :P  :P λεω την κατσαμε θα πρεπει να παρω τωρα τηλεφωνο να το ακυρώσω, αλλα λεω ας κανω τωρα μια τελευταια προσπάθεια στο online και δουλεψε :P  :P  

 

Screenshot_7.png

ναι δε θελει αποχωρηση, ενεργοποιείς, Log out/περιμενεις, ξανασυνδεεσαι και πας για ενεργοποιηση του Online καρφι

και όλα αυτα επειδη το open δε το ειχαν σαν προιόν και βαραγε το συστημα εκει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...