Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 minutes ago, korakios said:

δεν ξέρω αφου κρατάς μυστικό τους λογαριασμούς και δεν τους ανεβάζεις μέσα σε spoiler (χωρίς προσωπικά στοιχεία, ολόκληρους)

θα το κάνω αύριο από το desktop  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διαβαζω, διαβαζω και πορισμα δεν βγαζω. Οπότε αν ειχατε αντλία θερμότητας (πινει σαν τρελή το ρευμα) και δυο μωρά στο σπίτι (άρα και υψηλες ενεργειακές ανάγκες} με τα τρέχοντα δεδομένα, πιο από τα υπάρχοντα προγράμματα ακούγεται πιο λογικο; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους έληξαν τα συμβόλαια αναγκαστικά επιλέξαμε κάποιο. Από 1/1/24 θα μπορούμε να κάνουμε πάλι επιλογή με βάση τα χρώματα και τις βλακείες που θα βγάλουν;  Τώρα δεν υπάρχει επιλογή απο το mydei να αλλάζεις προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο 4all και δίνω κάθε μήνα τις ενδείξεις στη σελίδα της ΔΕΗ(δεν έχει γίνει κανένα λάθος μέχρι τώρα). Τώρα θα βγει ο εκκαθαριστικός και θα κάνει μέτρηση ο δεδηε. Εάν ανεβάσω εγώ τις ενδείξεις θα κάνουν μέτρηση ή θα βγει ο εκκαθαριστικός με τα νούμερα που θα δώσω εγώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, armenistis1980 είπε

Είμαι στο 4all και δίνω κάθε μήνα τις ενδείξεις στη σελίδα της ΔΕΗ(δεν έχει γίνει κανένα λάθος μέχρι τώρα). Τώρα θα βγει ο εκκαθαριστικός και θα κάνει μέτρηση ο δεδηε. Εάν ανεβάσω εγώ τις ενδείξεις θα κάνουν μέτρηση ή θα βγει ο εκκαθαριστικός με τα νούμερα που θα δώσω εγώ? 

παλι θα κανουν μετρηση αλλα εαν ολα τα νουμερα ειναι σωστα το ιδιο πραγμα θα βγει με τα δικα σου.. απλα εαν εσυ π.χ. βαλεις 250 kw και ο δεδδηε ειχε ερθει 1 μερα πριν 1 μερα μετα και βγει 252..θαβαλυον 252 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, korakios said:

δεν ξέρω αφου κρατάς μυστικό τους λογαριασμούς και δεν τους ανεβάζεις μέσα σε spoiler (χωρίς προσωπικά στοιχεία, ολόκληρους)

Spoiler

 

Καλημερα σε όλους

η παροχη ειναι καινουρια μετα απο μετακομιση και ειναι ο 1ος εκκαθαριστικος. Στο καταστημα μου ανέφερε η υπάλληλος « βλέπω έχετε δώσει 243,00€ » , κοιτώντας την οθόνη της.Όμως είναι 375€ , όπως είναι εύκολο να υπολογίσει κανείς

Παρ'όλα αυτά χρεώνομαι και 38,00€ στον εκκαθαριστικό για αρνητική κατανάλωση ?

 

υγ. μονο η πληρωμη του πρωτου μηνα δεν φαινεται ....να την εχω πηδηξει ?

ψιλοαποκλείεται ..

 

8.12A.png

8.12B.png

8.12c.png

Επεξ/σία από kariolikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, kariolikos said:
  Reveal hidden contents

 

Καλημερα σε όλους

η παροχη ειναι καινουρια μετα απο μετακομιση και ειναι ο 1ος εκκαθαριστικος. Στο καταστημα μου ανέφερε η υπάλληλος « βλέπω έχετε δώσει 243,00€ » , κοιτώντας την οθόνη της.Όμως είναι 375€ , όπως είναι εύκολο να υπολογίσει κανείς

Παρ'όλα αυτά χρεώνομαι και 38,00€ στον εκκαθαριστικό για αρνητική κατανάλωση ?

 

8.12A.png

8.12B.png

8.12c.png

Με οσα δειχνεις λεει πληρωμες 343€.Αν τα αθροισεις ολα βγαινει τοσο.

Επισης ο δημος ειναι ανα μηνα οποτε + 97,335€ θα σου φαει για 206 μερες

 

79,645808219

Αρα 242.57 +97,335 =  339

ειναι και κατι αλλες χρεωσουλες και βγαινει το ποσο σου

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, ΠάρηςΓ said:

Με οσα δειχνεις λεει πληρωμες 343€.Αν τα αθροισεις ολα βγαινει τοσο.

Επισης ο δημος ειναι ανα μηνα οποτε + 97,335€ θα σου φαει για 206 μερες

 

79,645808219

Αρα 242.57 +97,335 =  339

ειναι και κατι αλλες χρεωσουλες και βγαινει το ποσο σου

ευχαριστώ για την εμπειρη ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Telumetar said:

Διαβαζω, διαβαζω και πορισμα δεν βγαζω. Οπότε αν ειχατε αντλία θερμότητας (πινει σαν τρελή το ρευμα) και δυο μωρά στο σπίτι (άρα και υψηλες ενεργειακές ανάγκες} με τα τρέχοντα δεδομένα, πιο από τα υπάρχοντα προγράμματα ακούγεται πιο λογικο; 

Αν η αντλια θερμοτητας πινει σαν τρελη το ρευμα, γιατι κοβονται τοσο πολλοι ορισμενοι, και υπερθεματιζουν και πιπιλανε συνεχεια τα μυαλα του κοσμου περι του ποσο συμφερει να θερμαινεσαι με αντλια θερμοτητας;

Εγω πλεον ειμαι εντελως 'εχθρικος' σε οτιδηποτε καταναλωνει ρευμα! Και ερχονται οι αλλοι και σου κανουν σχεδον προπαγανδα για αντλια θερμοτητας. Ολοι οι ζαπλουτοι ή οι επαγγελματιες που πουλανε, εδω μαζευτηκαν;

Να ακουγονται τετοιες αποψεις για ενεργοβορες επιλογες, για να γλυτωσει κοσμος εγκεφαλικα και ανακοπες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το ειδα πιο πανω και επειδη στο 4all δινουν δωρο το green pass τους πρωτους 4 μηνες για αιτησεις μεχρι 31/12 αρα στην ουσια το βαζεις με το ζορι??Να φανταστω μετα τους 4 μηνες θα το εχεις αναγκαστικα στο λογαριασμο σου ή μπορεις να το βγαλεις?

Και εγω παροτι εριξα πολυ διαβασμα ακομη δεν εχω καταλαβει τι με συμφερει...Τι λετε με τετοιες καταναλωσεις?Το χειμωνα ισως ανεβω και μπορει να παω το πολυ 1600 μαξ 1700 συνολο μαζι με τις νυχτερινες.

δεη1.JPG

δεη2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 minutes ago, mindreader said:

Αν η αντλια θερμοτητας πινει σαν τρελη το ρευμα, γιατι κοβονται τοσο πολλοι ορισμενοι, και υπερθεματιζουν και πιπιλανε συνεχεια τα μυαλα του κοσμου περι του ποσο συμφερει να θερμαινεσαι με αντλια θερμοτητας;

Εγω πλεον ειμαι εντελως 'εχθρικος' σε οτιδηποτε καταναλωνει ρευμα! Και ερχονται οι αλλοι και σου κανουν σχεδον προπαγανδα για αντλια θερμοτητας. Ολοι οι ζαπλουτοι ή οι επαγγελματιες που πουλανε, εδω μαζευτηκαν;

Να ακουγονται τετοιες αποψεις για ενεργοβορες επιλογες, για να γλυτωσει κοσμος εγκεφαλικα και ανακοπες.

Λίγο offtopic άρα σε spoiler:

Spoiler

Ότι η ΑΘ καίει πολύ, όντως καίει. Εμένα τις τελευταίες εβδομάδες που η εξωτερική θερμοκρασία είναι μεταξύ 0 και 10 βαθμών, η ΑΘ καταναλώνει σταθερά 18-20KWh/μέρα αν και από τα στατιστικά χρήσης που παρατηρώ πιστεύω μπορώ να το ελαττώσω σε κάτω από 15 αν πχ. ρυθμίσω να έχει τη μέρα 20,8 βαθμούς αντί για 21 που είμαι τώρα. Στην κατανάλωση συμπεριλαμβάνεται και η καθημερινή θέρμανση του ΖΝΧ.

Το θέμα είναι πως από όσα ακούω από συγγενείς, γείτονες και γνωστούς, αν είχα κάποιο άλλο μέσο θέρμανσης (ξύλα για ενεργειακό τζάκι/λέβητα, πετρέλαιο, πέλετ κλπ) θα πλήρωνα ακόμα περισσότερα. Έως και διπλάσια, αν κρίνω από όσα δίνουν αυτοί για να βγάλουν το χειμώνα και μιλάμε για καταναλωτές που αγοράζουν 20+ τόνους ξύλα το χρόνο σε μισή τιμή από αυτή που πωλούνται πχ. στην Αθήνα.

Φίλοι που έχουν κάνει έξτρα επένδυση για να έχουν ΑΘ με γεωθερμία ή Φ/Β, πρακτικά θα δουν όφελος σε πολύ συντομότερο χρονικό διάστημα. Οπότε η ΑΘ από μόνη της δεν είναι ούτε απαγορευτική ούτε πανάκεια, απλώς χρειάζεται και κάποιες προϋποθέσεις για να είναι αποδοτική (υποδομές, ρύθμιση, σωστή μόνωση σπιτιού κλπ).

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, dimostr είπε

Online ναι , νομίζω όμως ότι το τελευταίο τρίμηνο δεν ισχύει ρήτρα ότι συμβόλαιο και να είναι , 

 

15 ώρες πριν, liakjim είπε

Online είχες; Αν ναι, μήπως το enter είχε άλλους όρους; (δεν ξέρω, αναρωτιέμαι)

 

15 ώρες πριν, dimostr είπε

Και μένα 29/11 έληγε έκανα αίτηση σε ηρων 24/11 και έχει βγει τελικός από τη ΔΕΗ 30/11 δεν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης βεβαίως απλά για μια ημέρα και  συγκεκριμένα 10 kWh έχω χρεωθεί με τιμές open και μάλιστα ο τελικός λογαριασμός έχει και επιδότηση κράτους κάποια λεπτά του ευρώ και η ημερομηνία λήξης του πακέτου ειναι 30/11/23 , οποτε ξεκάθαρα έχουν κάνει λάθος στην περίπτωση σου 

 

15 ώρες πριν, st@kas είπε

Πήρα τηλ (δεν ήξερα πως η ΔΕΗ έχει 24ωρη εξυπηρέτηση) . 

Δεν μου είπαν κάτι συγκεκριμένο παρά μόνο ότι για να έγινε η αλλαγή στις 30/11 θα έκανα αίτημα πριν τις 29/11 οπότε γι'αυτό μπήκε η ρήτρα.  

Του απάντησα πως αυτό δεν στέκει από την στιγμή που η αλλαγή έγινε μετά την λήξη του συμβολαίου δηλαδή τις 29/11. 

θα στείλουν αίτημα στο αρμόδιο τμήμα για να γίνει έλεγχος. Όταν ρώτησα ποιο είναι το αρμόδιο τμήμα μου απάντησε το λογιστήριο, και δεν υπάρχει άλλος τρόπος επικοινωνίας. 

 

Προφανώς κάνω αίτημα και στην ραε

Υπάρχουν, ή μάλλον υπήρχαν 2 ειδών online/enter:
1) Το πρώτο το ορθόδοξο, το καλό, που ήταν η χρέωση ουσιαστικά 0,096€. Αυτά τα προλάβαμε όσοι είχαμε κάνει τις αιτήσεις μέχρι 30/11/2021. Μέχρι τότε αυτές οι συμβάσεις ήταν 24 μηνών, οπότε και λήγουν τώρα αυτή την περίοδο.
Σε εκείνες τις συμβάσεις δεν είχες ρήτρα αποχώρησης στο τελευταίο 3μηνο.
2) Τα επόμενα enter/online τα οποία ήταν με χρέωση 0,17€ (αν θυμάμαι καλά) και μετά 0,20+, ήταν ετήσιες οι συμβάσεις μετά από κάποια φάση. Σε κάποιο απ'αυτά είχαν εφαρμόση και ρήτρα αποχώρησης ακόμα και μέχρι τον τελευταίο μήνα αν δεν κάνω λάθος.

Οπότε ο 1 θα έχει λογικά συμβόλαιο από το 2021, και ο άλλος κάποιο απ'το 2022 υποθέτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δωσω ενα feedback στο τεχνικο προβλημα του myhomeonline όπου όταν πας να το ενεργοποιήσεις απο open σου πεταγε σφαλμα, τα τζιμανια δε καταφεραν να το λύσουν οποτε βρεθηκε η πλαγια λύση του να πας στο Γ1/Γ1Ν, να περιμενεις 4-5', log out-log in, και να πας να ενεργοποιήσεις το Online (και πλεον με αυτο το τρόπο δούλεψε κανονικά). Μη περιμενετε ασκοπα, στο δε μειλ μας απαντησαν αφότου το ειχαμε ενεργοποιησει με αυτο το τροπο ζητώντας να στειλουμε νεα αιτηση ηλεκτροδοτησης με επιλογή χειρογραφα το προγραμμα Online...

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 8
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...