Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, όσον αφορά τα πράγματα στις χρεώσεις προμήθειας ρεύματος (τιμή/kwh), τα πράματα είναι σαφή (πλάκα κάνω).
Θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν υπάρχουν διαφορές στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (ΑΔΜΗΕ,ΔΕΔΔΗΕ,ΥΚΩ,ΕΤΜΕΑΡ) ανάλογα με το ποιο χρώμα τιμολογίου θα επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ κατέληξα σήμερα. Παραμένω σε Γ1/Ν. Ήσυχα κι ωραία.

Enter έχει σταθερά μεγάλη τιμή στην kWh, ενώ το Online υποχρεωτική πάγια εντολή (που δε θα έδινα ούτε με 50% έκπτωση, όχι επειδή απλά "έτσι"). Από την άλλη, τα 4ALL + OPEN είναι 12-μηνα χωρίς να είναι γνωστή η χρέωση για όλη τη σύμβαση, ή με άλλα λόγια... «θα τα βρούμε μετά» (σα τα μαστόρια! :D), οπότε εξ' ορισμού κι αυτά απορρίπτονται... 

Αν θα με συμφέρει; Ίσως όχι, αλλά σίγουρα θα μου προσφέρει κι ένα επιπλέον peace of mind σε σχέση με τα «προβληματικά». Οι καταναλώσεις μου κυμαίνονται πολύ, από 850 kWh (Φεβρουάριος) έως και... 80 kWh (Οκτώβριος). Οπότε με βάση το χειρότερο δυνατό σενάριο, με το Γ1/Ν βγαίνω είτε λίγο κερδισμένος, ή λίγο χαμένος, ανάλογα την κατανάλωση και το μηχανισμό διακύμανσης. Φυσικά από το Γ1/Ν μπορώ να φύγω όποια στιγμή θελήσω.

Ένας επιπλέον λόγος που καταλήγω στο Γ1/Ν είναι το σκεπτικό ότι «θα πρέπει ο Δίας να γ@μ*θεί τρομακτικά υπερβολικά πολύ ώστε να έχω ακραίες χρεώσεις». Καλώς ή κακώς ο περισσότερος κόσμος είναι στενά οικονομικά. Και όσο και αν «πουλάει» ο φόβος, και κάποιους τους ωθεί να κλειδώσουν (ήδη ακριβά) τιμολόγια "για ασφάλεια", δεν υπάρχει κανένα περιθώριο στην κοινωνία για π.χ. +100% στο ρεύμα χωρίς να κατέβουν στο Σύνταγμα με... τσουγκράνες. Για 'μενα είναι δεδομένο ότι σε περίπτωση ακραίων χρεώσεων θα υπάρξει παρέμβαση. Κρυστάλλινη σφαίρα δε κληρονόμησα, αλλά από την άλλη, 1 και 1 κάνουν 2.

  • Like 9
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Haldol είπε

Από την άλλη, τα 4ALL + OPEN είναι 12-μηνα χωρίς να είναι γνωστή η χρέωση για όλη τη σύμβαση,

Σταμάτησα να διαβάζω εδώ μιας και ήδη έχεις κάνει σαφές λάθος στην ερμηνεία της σύμβασης 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trif_on είπε

Καλησπέρα, όσον αφορά τα πράγματα στις χρεώσεις προμήθειας ρεύματος (τιμή/kwh), τα πράματα είναι σαφή (πλάκα κάνω).
Θα ήθελα όμως να ρωτήσω αν υπάρχουν διαφορές στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις (ΑΔΜΗΕ,ΔΕΔΔΗΕ,ΥΚΩ,ΕΤΜΕΑΡ) ανάλογα με το ποιο χρώμα τιμολογίου θα επιλέξεις.

ΟΧΙ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, dimostr said:

Σίγουρα ? Γιατί το Γ1 αμα περάσεις τις 500 σου χρεώνει το σύνολο με το δεύτερο κλιμάκιο που είναι ακριβότερο 

Ναι γιατι το 4all με τιμολογιο Γεναρη χωρις εκπτωσεις/ρητρες χρεωνει το 2ο κλιμακιο με 0,211 ενώ το Γ1Ν χρεωνει το συνολο με 0,172 (τιμη 2ου κλιμακιου).

Μετα τις 700 κιλοβατωρες αυτη η αποκλιση γυρναει υπερ του Γ1 το γεγονος δηλαδη οτι το 4all εχει 2 κλιμακια, εκμηδενιζεται γιατι ο ογκος των κιλοβατωρων υπερτερει επι της ακριβοτερης τιμης του 2ου κλιμακιου εναντι του Γ1Ν που πανε ολες μεν με το 2ο αλλα το 2ο εχει μικροτερη τιμη.

Μερικες σελιδες πισω εχω κανει παραδειγμα αριθμητικο.

Μπορεις να κανεις και μονος σου τους υπολογισμους με 600, 700 και 800 κιλοβατωρες να δεις που ειναι το break even.

Παντα με τιμες Γεναρη χωρις εκπτωσεις/ρητρες. Δεν σημαινει οτι θα διατηρηθει αυτη η διαφορα και το Φλεβαρη.

47 minutes ago, Rebirth said:

Μιλάμε για καταναλώσεις μηνός, όχι τετραμήνου, σωστά;

Μηνος

2 hours ago, dream21 said:

Οταν το Γ1 λεει ημερήσιες 500kWh το μήνα δεν πιάνει και τις νυχτερινες σωστά; δηλαδη εαν εχω 420 ημερισιες και 280 νυχτερινες το μηνα με παει στην επομενη κλιμακα;

Σωστα οι ημερησιες ειναι ημερησιες, οι νυχτας πανε μονες τους, δεν αθροιζουν στις μερας για την τιμολογηση.

Για αυτο εγραψα και νωριτερα οτι αν καποιος εχει αρκετη νυχτα (λχ 30% του συνολου) ισως το online να μην συμφερει.

Και μεταξυ Γ1Ν και 4all αν μπορει να μεταφερει αρκετες στη νυχτα τοτε το 4all θα κερδιζει οσο μενεις στις ημερας, το μηνα, κατω απο τις 600.

Στις 600 ημερησιες το μηνα με τιμες Γεναρη εχουν μεταξυ τους καπου 5 ευρω διαφορα υπερ του 4all.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sebu είπε

Ναι γιατι το 4all με τιμολογιο Γεναρη χωρις εκπτωσεις/ρητρες χρεωνει το 2ο κλιμακιο με 0,211 ενώ το Γ1Ν χρεωνει το συνολο με 0,172 (τιμη 2ου κλιμακιου).

Μετα τις 700 κιλοβατωρες αυτη η αποκλιση γυρναει υπερ του Γ1 το γεγονος δηλαδη οτι το 4all εχει 2 κλιμακια, εκμηδενιζεται γιατι ο ογκος των κιλοβατωρων υπερτερει επι της ακριβοτερης τιμης του 2ου κλιμακιου εναντι του Γ1Ν που πανε ολες μεν με το 2ο αλλα το 2ο εχει μικροτερη τιμη.

Μερικες σελιδες πισω εχω κανει παραδειγμα αριθμητικο.

Μπορεις να κανεις και μονος σου τους υπολογισμους με 600, 700 και 800 κιλοβατωρες να δεις που ειναι το break even.

Παντα με τιμες Γεναρη χωρις εκπτωσεις/ρητρες. Δεν σημαινει οτι θα διατηρηθει αυτη η διαφορα και το Φλεβαρη.

Μηνος

Σωστα οι ημερησιες ειναι ημερησιες, οι νυχτας πανε μονες τους, δεν αθροιζουν στις μερας για την τιμολογηση.

Για αυτο εγραψα και νωριτερα οτι αν καποιος εχει αρκετη νυχτα (λχ 30% του συνολου) ισως το online να μην συμφερει.

Και μεταξυ Γ1Ν και 4all αν μπορει να μεταφερει αρκετες στη νυχτα τοτε το 4all θα κερδιζει οσο μενεις στις ημερας, το μηνα, κατω απο τις 600.

Στις 600 ημερησιες το μηνα με τιμες Γεναρη εχουν μεταξυ τους καπου 5 ευρω διαφορα υπερ του 4all.

Ναι το έψαξα τώρα , οποτε εγω στο τετράμηνο του χειμώνα που έχω αυξημένη κατανάλωση με 800-900/μηνα θα με βολέψει το Γ1Ν εαν τελικά πάω ΔΕΗ ξανά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, dimostr said:

Σταμάτησα να διαβάζω εδώ μιας και ήδη έχεις κάνει σαφές λάθος στην ερμηνεία της σύμβασης 

Σε τι έκανα λάθος πες μου, να το ξαναδιαβάσω. Εκτός και αν εννοείς απλά το γεγονός ότι η καταγγελία του OPEN γίνεται «ανέξοδα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Haldol είπε

Σε τι έκανα λάθος πες μου, να το ξαναδιαβάσω. Εκτός και αν εννοείς απλά το γεγονός ότι η καταγγελία του OPEN γίνεται «ανέξοδα».

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/?do=findComment&comment=60075679

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κατέληξα στο 4All..μου ζήτησαν να κάνω και δήλωση αντίρρησης για να μη με γυρίσουν σε κίτρινο από 1/24..Τι αλλαγές πιστεύετε θα εχει το κίτρινο σε σχέση με το 4All?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nikoskefalonia είπε

Τελικά κατέληξα στο 4All..μου ζήτησαν να κάνω και δήλωση αντίρρησης για να μη με γυρίσουν σε κίτρινο από 1/24..Τι αλλαγές πιστεύετε θα εχει το κίτρινο σε σχέση με το 4All?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/?do=findComment&comment=60075679

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πεθερός μου είχε enter και τωρα ειχε επιλέξει 4all. Σημερα τον πήραν τηλέφωνο από τη ΔΕΗ να του πουν να το αλλάξει σε Γ1, αλλά με αρκετά πιεστικό τρόπο. Επιπλέον του είπαν οτι το 4all θα γινει το κίτρινο. Αν και αυτός δεν κατάλαβε, μήπως εννοούν ουσιαστικά ότι το open θα καταργηθεί εντελώς και το 4ALL θα γίνει το νέο Open? 

Επεξ/σία από brerakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sebu είπε

Σωστα οι ημερησιες ειναι ημερησιες, οι νυχτας πανε μονες τους, δεν αθροιζουν στις μερας για την τιμολογηση.

Για αυτο εγραψα και νωριτερα οτι αν καποιος εχει αρκετη νυχτα (λχ 30% του συνολου) ισως το online να μην συμφερει.

Και μεταξυ Γ1Ν και 4all αν μπορει να μεταφερει αρκετες στη νυχτα τοτε το 4all θα κερδιζει οσο μενεις στις ημερας, το μηνα, κατω απο τις 600.

Στις 600 ημερησιες το μηνα με τιμες Γεναρη εχουν μεταξυ τους καπου 5 ευρω διαφορα υπερ του 4all.

Σε ευχαριστω πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, brerakias είπε

Επιπλέον του είπαν οτι το 4all θα γινει το κίτρινο

  

Στις 4/12/2023 στις 8:07 ΜΜ, korakios είπε

Ο υπάλληλος στο τηλέφωνο μου είπε ότι ........... ισχύει ? --> Ότι και να σου είπε (ακόμα και ο διευθυντής ή και ο πρόεδρος ο ίδιος) μην το λαμβάνεις υπόψιν.

  

Στις 4/12/2023 στις 8:07 ΜΜ, korakios είπε

Τα πράσινα Γ1/ΓΝ1 (αλλά και για το κίτρινο 4all της ΔΕΗ μιας και έτσι-της-αρέσει-δε-μας πέφτει-και-λόγος) η τιμή βγαίνει απο το άθροισμα της αρχικής τιμής με τυχών έκπτωση συν τη ρήτρα αναπροσαρμογής που διαμορφώθηκε τους προηγουμένους 2 μήνες .

Οι τιμές Γ1/ΓΝ1/4All θα ανακοινώνονται κάθε 1η του μηνός και θα αφορούν τον τρέχων τότε μήνα

και διαβάζεις τα υπόλοιπα στην καρφιτσωμένη ανάρτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αποτρελαθουμε τελείως μου φαίνεται.

Είχα το παλιό ορθόδοξο myhomeenter το οποίο έληγε 29/11/23. Έκανα αίτηση σε elpedison στις 28/11/23 και η αλλαγή έγινε στις 30/11/23.

Στο τελικό λογαριασμό της ΔΕΗ μου έβαλαν ρήτρα πρόωρης αποχώρησης 23€

Πως να κινηθώ; 

Spoiler

Screenshot_20231207-2116043.jpg.932f6ddf7c4c11d3af6bffc5f13d7456.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...