Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, lazarnik είπε

Επιλογή είχαν μόνο σε αυτούς που έληγε πχ το  online. Άπαξ και μπεις πχ στο open μετά δεν έχει τέτοια επιλογή. Παρά μόνο τηλεφωνικά ή κατάστημα.

Ακριβώς αυτό.

1 λεπτό πριν, korakios είπε

πλέον και 24ωρο ,αν το πιο πιθανό είναι να πατήσει ο υπάλληλος απενεργοποίηση σύνδεσης αν τον ξυπνήσεις

Τίποτα δεν κάνουν αυτοί, μόνο προωθούν αιτήματα. Ακόμα περιμένω να μου απενεργοποιήσουν το green pass (το οποίο, παρεμπιπτόντως, επίσης δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις από το mydei, παρόλο που είναι προαιρετική έξτρα υπηρεσία, παρά μόνο στέλνοντας "επιστολή / αίτημα" στο customer care ή, φυσικά, με επίσκεψη σε κατάστημα), ένα μήνα μετά από γραπτό αίτημα που έστειλα στο support....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Τίποτα δεν κάνουν αυτοί, μόνο προωθούν αιτήματα. Ακόμα περιμένω να μου απενεργοποιήσουν το green pass (το οποίο, παρεμπιπτόντως, επίσης δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις από το mydei, παρόλο που είναι προαιρετική έξτρα υπηρεσία, παρά μόνο στέλνοντας "επιστολή / αίτημα" στο customer care ή, φυσικά, με επίσκεψη σε κατάστημα), ένα μήνα μετά από γραπτό αίτημα που έστειλα στο support....

myrae

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtzgr είπε

Άλλαξα από online σε 4all και τώρα δεν μπορώ να πάω σε online

Το έγραψα πιο πριν. Είναι τεχνικό πρόβλημα μου είπαν. Από Δευτέρα θα το φτιάξουν κ καλά 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Τώρα μπορείς να αλλάξεις από το 4all και να πας στο online ή στο Γ1Ν;

 

Άλλαξα από online σε 4all και τώρα δεν μπορώ να πάω σε online. Πες μου λοιπόν εσύ, που από ότι φαίνεται κατέχεις, πώς αυτό που λέω δεν ισχύει, αλλιώς αυτός που γράφει πράγματα που δεν ισχύουν είσαι εσύ.

 

31 λεπτά πριν, lazarnik είπε

Επιλογή είχαν μόνο σε αυτούς που έληγε πχ το  online. Άπαξ και μπεις πχ στο open μετά δεν έχει τέτοια επιλογή. Παρά μόνο τηλεφωνικά ή κατάστημα.

Πρίν 10 ημέρες έληγε το online και πήγα στο Γ1Ν.

Τώρα που δοκίμασα μου βγάζει επιλογές ...   4all,  online  και enter  και με με επιτρέπει να το προχωρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, Disrespect said:

Εγω όμως σαν λογιστής το θεωρώ παράνομο, και θα κανω τώρα καταγγελία στην ΡΑΕ.

Κανε θα ειχε ενδιαφερον η απαντηση.

Παντως θα σου πουν οτι αυτη ειναι η τιμολογηση του προιοντος για Γεναρη 2024.

https://www.dei.gr/media/f2icq3jq/g1_g1n_2024.pdf

Αν δεν σου αρεσει πηγαινε στο 4all που εχει κλιμακωτη χρεωση, για τις 500 πρωτες και μετα αλλη για τις επομενες ανω των 500

https://www.dei.gr/media/ggrb42qo/myhome4all_2024.pdf

Βεβαια κανει μπαμ οτι αν καις αρκετα πανω απο τις 500 το μηνα, με το 4all τις εξτρα θα τις χρεωνεσαι με 0,211 (χωρις εκπτωση και Ρητρα).

Αρα ειναι θεμα μαθηματικων/υπολογισμου να βρεις το break even point με βαση τις δικες σου καταναλωσεις.

Λχ αν καις 600 το μηνα με το Γ1Ν θα εισαι στα 600*0,172=103,2 και στο 4All θα εισαι στα 500*0,155 ΣΥΝ 100*0,211=77,5+21,1=98,6. Διαφορα υπερ του 4All 4,6 ευρω το μηνα (σχεδον το παγιο).

Στις 700 kWh Γ1Ν => 700*0,172=120,4 και 4All 500*0,155 ΣΥΝ 200*0,211=77,5+42,2=119,7. Διαφορα υπερ του 4All 0,7 ευρω ητοι τιποτα.

Αρα με τιμες Γεναρη, και αν βαλει την ιδια ρητρα/εκπτωση και στα δυο, μετα τις 700kWh το μηνα το 4All καθισταται ζημιογονο και κερδαει το Γ1Ν. Στις 700 ειναι ισα βαρκα ισα νερα. Κατω απο 600 εχεις κερδος 1 παγιο υπερ του 4all.

Νυχτα εχουν και τα δυο το ιδιο αρα για εμενα προσωπικα οπως το βλεπω, αν μπορεις να γυρισεις σημαντικες καταναλωσεις στη νυχτα (λχ πλυντηρια, κλιματισμο, αφυγραντηρες κτλ) και να κρατας τη μερα το μηνα κατω απο τις 500 το 4all θα δινει +1 παγιο κερδος το μηνα.

Ξανατονιζω να μην παρεξηγηθω ceteris paribus χωρις να λαβουμε υποψη εκπτωσεις και ρητρες.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το έγραψα πιο πριν. Είναι τεχνικό πρόβλημα μου είπαν. Από Δευτέρα θα το φτιάξουν κ καλά 

Εμένα είναι έτσι εδώ και 3 μήνες που πήγα στο 4all. Από τη στιγμή που πήγα εκεί, κόπηκαν όλες οι άλλες επιλογές και δεν ξαναεμφανιστηκαν ποτέ.

Μακάρι να το αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Εμένα είναι έτσι εδώ και 3 μήνες που πήγα στο 4all. Από τη στιγμή που πήγα εκεί, κόπηκαν όλες οι άλλες επιλογές και δεν ξαναεμφανιστηκαν ποτέ.

Μακάρι να το αλλάξουν.

Εγώ στο όπεν πήγα αυτόματα αλλά βαράει σφάλμα στο τελευταίο βήμα. Εάν δε το αλλάξουν ως τη Δευτέρα θα πάω στο εντερ κ τελείωσε (αν μπορώ να μπω κ εκεί). Αλλά είναι τόσο μπου**** που τους αξίζει να πάω για λίγες μέρες άλλου να πάρω το κατοσταρικο οπως λέει ο φιλτατοσ Κορακιος, κ μετά να γυρίσω κ να με βάλουν κανονικά εκεί που θέλω… αλλά εχε χάρη που βαριέμαι κ δε θέλω μπλεξίματα!

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. έχω μια μικrή μηνιαία κατανάλωση γύρω στις 150 κιλοβατώρες. Βαριεμαι να ψαχνω προγράμματα. Συμφέρει για το 24 να επιλέξω το μπλε της ΔΕΗ; Πόσό χρεώνει την κιλοβατωρα; Τώρα είμαι Ελπέντισον και δεν έχει ανακοινώσει μπλε τιμολόγιο.

Επεξ/σία από stathisdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stathisdr είπε

Συμφέρει για το 24 να επιλέξω το μπλε της ΔΕΗ;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/?do=findComment&comment=60075679

Μόλις τώρα, stathisdr είπε

Πόσό χρεώνει την κιλοβατωρα;

όσο γράφει στο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DjTony είπε

Οπότε από τα 0.14 χοντρικά πάμε στα 0.12. Τίμιο νομίζω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Δε ξέρω που είδες αυτή την τιμή αλλα θα σου πρότεινα να ρίξεις μια μάτια σε αυτό που θα σο6 βάλω μέχρι την τελευ5αια σελίδα 

https://www.dei.gr/media/tsrbt2m5/eidoroi_myhomeonline_2023_12_04-fl7-v4.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι σε Γ1 οικιακο σε παλια οικια σε χωριο....πληρωνω 452ε λογαριασμο τον τελευταιο χρονο και μετραω κατω απο 1000 κιλοβατωρες ετησια!

Τι λετε σε πρασινο λογικα? Μηπως με συμφερει να παω και σε αλλο προγρμμα απο Γ1? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...