Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, star_cruiser είπε

Καλημέρα, μια ερώτηση… έστω ότι έχω κάψει 700kWh τον μήνα με το Γ1/Γ1Ν , οι πρώτες 500 θα χρεωθούν με 0,17 και οι υπόλοιπες 200 με 0,182 ή όλες θα χρεωθούν με 0,182 επειδή πέρασα τις 500;;;

όλες με 0,182

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Άσχετο, οι extra χαζές χρεώσεις (ΥΚΩ κτλ) θα σταματήσουν ποτέ;

Σχετικά με τις Υ.Κ.Ω 

Ποιοι επωφελούνται από τις ΥΚΩ 


Υπενθυμίζεται ότι, στις παρεχόμενες Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας (ΥΚΩ) εντάσσονται οι ακόλουθες υπηρεσίες: 
• Παροχή ρεύματος για τους κατοίκους των απομονωμένων νησιών, σε ίδιες τιμές με αυτές των κατοίκων της ηπειρωτικής χώρας, παρά το γεγονός ότι το κόστος παραγωγής ρεύματος στα νησιά είναι κατά πολύ υψηλότερο. 
• Παροχή ρεύματος σε πολύ χαμηλές τιμές στις πολύτεκνες οικογένειες. 
• Παροχή ρεύματος σε χαμηλές τιμές για ευάλωτες κατηγορίες καταναλωτών, όπως άτομα με ειδικές ανάγκες, τρίτεκνοι με χαμηλό εισόδημα, μακροχρόνια άνεργοι κλπ, που εντάσσονται στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο (ΚΟΤ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, star_cruiser είπε

Καλημέρα, μια ερώτηση… έστω ότι έχω κάψει 700kWh τον μήνα με το Γ1/Γ1Ν , οι πρώτες 500 θα χρεωθούν με 0,17 και οι υπόλοιπες 200 με 0,182 ή όλες θα χρεωθούν με 0,182 επειδή πέρασα τις 500;;;

το 1ο.. οι 500 αλλη τιμη τα υπολοιπα αλλα..ειναι οπως το κοτ.. που εαν ξεφυγεις για το οριο σου το εχεις στο αλλο οχι 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμεις που ειμαστε στο my home open και παρουμε σαν παραδειγμα την περιπτωση μου που ειναι η διαρκεια εως 14/2/2024 θα μας αλλαξει σε Γ1 απο 1/1/2024 ή οταν ληξει?

Προσωπικα εχω μπερδευτει και δεν εχω καταλαβει τι συμφερει αλλα νιωθω τυχερος στην τοποθεσια Athens οποτε σκεφτομαι να τζογαρω και να παω στο 4all. :lol:

 

ΟΠΕΝ.JPG

Και κατι ακομη εγω αυτο ειδα χθες και ειπα οτι τα σταθερα μαλλον δεν υποστηριζουν ΚΟΤ..

Οταν πας και συγκρινεις τα προιοντα στο ενα σου βγαζει για το ΚΟΤ στο αλλο οχι...

Επισης τη φαση δεν θα υπαρχει KOT A & B αλλα μια εννιαια κλιμακα η απλα βαλανε το ΚΟΤ με την μεγαλυτερη εκπτωση?

 

συγκριση.JPG

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/12/2023 στις 8:07 ΜΜ, korakios είπε

Για μεγάλες καταναλώσεις το Γ1/ΓΝ1 χρεώνει στις ημερήσιες όλες τις κιλοβατώρες με τη ακριβότερη τιμή ή μόνο τις υπόλοιπες κιλοβατώρες της κλίμακας ? --> για το σύνολο

Αυτό είναι σίγουρο; Είναι παράλογο να χρεώνονται και οι πρώτες 500 με την τιμή της επόμενης κλίμακας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, Arkin said:

Καλα το οτι επεσε μην πιστευεις οτι θα μετακυλιστει και σε μας. Και το μπρεντ επιασε πατο και ακομα το πετρελαιο ειναι πανακριβο στην αντλια. 10 ευρω να παει το MW μην περιμενεις να πεσει κατω απο τα 16-17 λεπτα η kw. Γιατι? Γιατι μπορουν δεν υπαρχει αλλος λογος. Οτι ανεβαινει δεν κατεβαινει νομος. 

Στα του θεματος πολυ πιθανως τα νεα online+enter να ειναι ακριβως εκει που θα πεσει η kw μαζι με τη ρητρα. Απλα τον ενα μηνα θα ειναι 15 λεπτα με ρητρα τον αλλο 19 λεπτα με ρητρα οποτε θα προσπαθησουν μεσο ορο να ερχεται οσο τα 2 σταθερα της ΔΕΗ για να μην ειναι κανενας παραπονεμενος με το νεο χρονο.

Στην αντλια δεν βλεπεις οφελος γιατι το αφηγημα ειναι πως η αντλια και τα διυλιστηρια εχουν και πουλανε αποθεμα που ειχαν αγορασει ακριβοτερα αρα πρεπει να εξαντληθει αυτο, ωστε να μπει και να διυλιστει το νεο φθηνο για να φτασει καποτε η πτωση τιμης στην τσεπη μας.

Παραδοσιακα ισχυει αυτο που λες. Εντελως τυχαια οι αυξησεις τιμων στα πετρελαιοειδη περναει σχεδον αμεσα (εντος 10 ημερων) στις τιμες την αντλιας, αλλα οι μειωσεις κανουν 2-3+ εβδομαδες.

Παντως οντως τις τελευταιες εβδομαδες παρατηρειται μια αποκλιμακωση στη βενζινη. Απο 2 εταιρικα που παρακολουθω παγιως και βαζω μονιμα, η βενζινη απο 1,89 κατι στο ενα εχει υποχωρησει στο 1,80 κατι και στο αλλο επεσε κατω απο το 1,80 στο 1,778.

Οντως το αργο πεφτει εδω και καιρο απλα η πτωση περναει οντως πολυ αργα στις αντλιες.

 

13 hours ago, korakios said:

μπακαλίστικα ,σε τρελή πτώση τιμών πας open , αν ακούς αύξηση 4all/Γ1 , αν γίνει εκτόξευση τιμών , online/enter

Αρα αν ειμαι ηδη Γ1Ν Οικιακο Green Pass το οποιο εγινε το Μαρτη του 2023 για 12 μηνες, μενω στο Γ1Ν, εφοσον μηνιαια οι κιλοβατορες ειναι στις 400-400κατι (εκτος χειμωνα, χειμωνα ανεβαινουν λιγο πανω απο 500).

Γενικα δεν ειμαι του "τουρισμου" αρα αν παω καπου θα παω για να μην ψαχνομαι καθε μηνα παρα μονο αν γινει ολοκαυτωμα και πρεπει να αλλαξω για να μην καω. Αλλα μιλαμε για 1 αλλαγη κατ'ετος.

2 hours ago, jmirko15 said:

Άσχετο, οι extra χαζές χρεώσεις (ΥΚΩ κτλ) θα σταματήσουν ποτέ;

Πρακτικα αν δεν το εχεις καταλαβει εμεις συντηρουμε το Κοινωνικο Τιμολογιο μεσω των λογαριασμων ρευματος.

Τα παραμυθια οτι οι ΥΚΩ θα μειωνονταν ανω του 50% μολις συνδεοταν η Μικρη και Μεγαλη Κρητη επειδη η Κρητη εκαιγε πολυ με σταθμους πετρελαιου αποδειχθηκε ψεμα και μουσι.

Ξερουν ολοι οτι απαξ και οι ΥΚΩ μειωθουν σημαντικα στο λογαριασμο ρευματος (ανω του 20-30%) θα σου κανει αισθηση χαρας και ανακουφισης που μετα δεν μπορουν να επαναφερουν αλλο τετοιο χαρατσι χωρις να τους παρουμε με τις πετρες.

Για αυτο και οι ΥΚΩ δυσκολα θα μεταβληθουν σημαντικα και υπερ των καταναλωτων. Ακομα και αν αυριο το πρωι εξαφανιζονταν ολοι οι "αδυναμοι" που ειχα αναγκη του ΚΟΤ, οι ΥΚΩ θα εμεναν με προσχημα το περιβαλλον και καλα Πρασινο Ταμειο.

Οι ΥΚΩ ειναι απλα ενα φορολογικο χαρατσι μεσω του οποιου η Πολιτεια ασκει κοινωνικη πολιτικη.

Απλα αντι να αυξησει και αλλο το ΦΠΑ στο 25-26% ή το ΦΜΥ ή αλλους εμμεσους φορους, το βαφτιζει ΥΚΩ αλλα ειναι ακριβως αυτο, εμμεση φορολογηση για ασκηση Κοινωνικης Πολιτικης.

Ολα τα αλλα περι Περιβαλλοντος ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε και πρασινα αλογα.

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

 

μπακαλίστικα ,σε τρελή πτώση τιμών πας open , αν ακούς αύξηση 4all/Γ1 , αν γίνει εκτόξευση τιμών , online/enter

Το πρόβλημα ομως είναι οτι με το που εκτοξευτούν οι τιμές η ΔΕΗ θα ανεβάσει αμεσως τα σταθερά στα 0.28 - 0.30, οπότε αν δεν εχεις αντανακλαστικά νίντζα ή πολύ καλή πληροφόρηση για να το προλάβεις λίγες μέρες πρίν στο 0,175 δεν θα εχεις κανένα όφελος απο την αλλαγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Αυτό είναι σίγουρο; Είναι παράλογο να χρεώνονται και οι πρώτες 500 με την τιμή της επόμενης κλίμακας. 

Είμαι στο Γ1Ν και σήμερα μου έστειλαν ενημερωτικό email μέσα στο οποίο υπάρχει αυτό:

image.png.e897a156b9a2d55373c7579a3fa40fc5.png

  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, vsk είπε

Είμαι στο Γ1Ν και σήμερα μου έστειλαν ενημερωτικό email μέσα στο οποίο υπάρχει αυτό:

image.png.e897a156b9a2d55373c7579a3fa40fc5.png

Για όνομα της παναγίας... Αυτό ειναι εντελώς καταχρηστικό και παράτυπο. Καταργεί την ίδια την εννοια της κλιμακωτής χρεωσης. Είναι σαν να υπάρχει πχ αφορολόγητο 6.000 ευρώ και αν εχεις εισόδημα 6.500 να ερθει η εφορία και να σου πει δεν θα σε φορολογήσω για τα 500 υπερβάλλοντα, αλλά για το σύνολο...

Επεξ/σία από Disrespect
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι ? το πρόγραμμα ΔΕΗ Myhome Online έχει και ρήτρα αναπροσαρμογής μέσα ? Ή μόνο 17 λεπτά τιμή κιλοβατώρας και τέλος  όπως ήταν παλιότερα ? 

Με πήρε ενας απ το φθηνο ρευμα και μου λεγε οτι αυτη η τιμη ειναι + ρητρα και οτι δεν εκανα καλη επιλογη και να παω σε κυμαινομενο κιτρινο !!  ΤΟ έψαξα στο site της ΔΕΗ και δε λεει χωρις ρητρα . 

Έχω μεγάλες καταναλώσεις ...600-700kw /μήνα και προτιμω να δωσω 17 λεπτα σταθερα απ το να ρισκαρω να ανεβει . Ωστόσο αν ειναι 17 + ρητρα δεν ειναι καλή επιλογη .

Θέλω να πιστεύω οτι μου είπε χαζομάρες . Ξέρει κανεις ?

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από trobinhood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Να ρωτήσω κάτι ? το πρόγραμμα ΔΕΗ Myhome Online έχει και ρήτρα αναπροσαρμογής μέσα ? Ή μόνο 17 λεπτά τιμή κιλοβατώρας και τέλος  όπως ήταν παλιότερα ? 

Με πήρε ενας απ το φθηνο ρευμα και μου λεγε οτι αυτη η τιμη ειναι + ρητρα και οτι δεν εκανα καλη επιλογη και να παω σε κυμαινομενο κιτρινο !!  ΤΟ έψαξα στο site της ΔΕΗ και δε λεει χωρις ρητρα . 

Έχω μεγάλες καταναλώσεις ...600-700kw /μήνα και προτιμω να δωσω 17 λεπτα σταθερα απ το να ρισκαρω να ανεβει . Ωστόσο αν ειναι 17 + ρητρα δεν ειναι καλή επιλογη .

Θέλω να πιστεύω οτι μου είπε χαζομάρες . Ξέρει κανεις ?

 

 

 

 

 

 

Βλεπω οτι στο τιμοκαταλογο απο 4/12 και μετα εχει αφαιρεθει το "Σταθερότητα των τιμων, χωρις ρητρα αναπροσαρμογης" που υπάρχει στον προηγουμενο τιμοκαταλογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...