Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για τα 

1 ώρα πριν, Sebu είπε

στο κιτρινο μετα τις 500 πανε ολες με τη χρεωση του 2ου κλιμακιου

και

1 ώρα πριν, Sebu είπε

στο πρασινο ειναι σπαστες

δες εκεί

1 ώρα πριν, Sebu είπε

Απλα ετσι θα εισαι παντα ενα μηνα πιο "ζημιωμενος" αν παρεις το κιτρινο εναντι του πρασινου (αν το κιτρινο ακολουθει με ενα μηνα υστερηση την προσαρμογη τιμης/εκπτωσης) και ενα τσικ σε καλυτερη μοιρα απο το μπλε. Για αυτο ισως παει να το μετριασει στο κιτρινο με ελαχιστα καλυτερη αριθμητικα τιμη σε μερα και νυχτα απο το πρασινο.

μπακαλίστικα ,σε τρελή πτώση τιμών πας open , αν ακούς αύξηση 4all/Γ1 , αν γίνει εκτόξευση τιμών , online/enter

Επεξ/σία από korakios
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φαντάζομαι για κλειστό σπίτι με μηδενική κατανάλωση (που θέλουμε όμως να υπάρχει ρεύμα) καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό με το χαμηλότερο πάγιο, που πλέον είναι το My home online με 3,5 ευρώ αφού όλα τα άλλα θα είναι στα 5 ευρώ ε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Φαντάζομαι για κλειστό σπίτι με μηδενική κατανάλωση (που θέλουμε όμως να υπάρχει ρεύμα) καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό με το χαμηλότερο πάγιο, που πλέον είναι το My home online με 3,5 ευρώ αφού όλα τα άλλα θα είναι στα 5 ευρώ ε;

ψάξε και το 4all που δίνει κάτι bonus σε μίλια και πόσο αντιστοιχούν μπας και συμφέρει ή πήγαινε στο δίπλα νήμα για τέτοιες περιπτώσεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, korakios said:

ψάξε και το 4all που δίνει κάτι bonus σε μίλια και πόσο αντιστοιχούν μπας και συμφέρει ή πήγαινε στο δίπλα νήμα για τέτοιες περιπτώσεις ...

Στο συγκεκριμένο ακίνητο δεν αλλάζουμε τη ΔΕΗ. Είναι σε όνομα συγχωρεμενου και με ληγμένη ΥΔΕ οπότε οποιαδήποτε αλλαγή παρόχου θα άνοιγε τον ασκό του Αιόλου.

Οπότε κοιτάω μόνο τα προγράμματα της ΔΕΗ και σκέφτομαι πως λογικά μόνο το πάγιο είναι το βασικό κριτήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Οπότε κοιτάω μόνο τα προγράμματα της ΔΕΗ και σκέφτομαι πως λογικά μόνο το πάγιο είναι το βασικό κριτήριο.

  το online γράφει mydeh σαν προϋπόθεση

Spoiler

 

6 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Στο συγκεκριμένο ακίνητο δεν αλλάζουμε τη ΔΕΗ. Είναι σε όνομα συγχωρεμενου και με ληγμένη ΥΔΕ οπότε οποιαδήποτε αλλαγή παρόχου θα άνοιγε τον ασκό του Αιόλου.

κυνηγάς ~2€/μήνα διαφοράς ενώ με τράμπες 100+50 βγαίνει η ΥΔΕ να ξεμπερδεύεις (ή απο το καλοκαίρι με τράμπες κανα 400άρι+) . Σεβαστό το σκεπτικό σου , απλά το βρίσκω περίεργο και δε γινόταν να μη το σχολιάσω

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Bourdoulas said:

Το online και το Enter είναι τα σταθερά 

Ποτε συμφερει το ενα και ποτε το αλλο; Εννοω βασικη τους διαφορα ποια ειναι.

Το σκεφτεται κανεις, για τη βασικη του κατοικια και αν δεν εχει γενικως μεγαλες καταναλωσεις, να παει εξαρχης σε σταθερο;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gpapadakis είπε

Καλα το οτι επεσε μην πιστευεις οτι θα μετακυλιστει και σε μας. Και το μπρεντ επιασε πατο και ακομα το πετρελαιο ειναι πανακριβο στην αντλια. 10 ευρω να παει το MW μην περιμενεις να πεσει κατω απο τα 16-17 λεπτα η kw. Γιατι? Γιατι μπορουν δεν υπαρχει αλλος λογος. Οτι ανεβαινει δεν κατεβαινει νομος. 

Στα του θεματος πολυ πιθανως τα νεα online+enter να ειναι ακριβως εκει που θα πεσει η kw μαζι με τη ρητρα. Απλα τον ενα μηνα θα ειναι 15 λεπτα με ρητρα τον αλλο 19 λεπτα με ρητρα οποτε θα προσπαθησουν μεσο ορο να ερχεται οσο τα 2 σταθερα της ΔΕΗ για να μην ειναι κανενας παραπονεμενος με το νεο χρονο.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, MikeJ είπε

Φαντάζομαι για κλειστό σπίτι με μηδενική κατανάλωση (που θέλουμε όμως να υπάρχει ρεύμα) καλύτερο πρόγραμμα είναι αυτό με το χαμηλότερο πάγιο, που πλέον είναι το My home online με 3,5 ευρώ αφού όλα τα άλλα θα είναι στα 5 ευρώ ε;

Σωστα. Κ εγω το ίδιο θα κάνω. Ουσιαστικά το 1,5€ ειναι 30Kwh κάθε μήνα. (30*0,05€) που είναι το καλύτερο σενάριο με μηδενική ρήτρα για σύγκριση Γ1 vs online/enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Ποτε συμφερει το ενα και ποτε το αλλο; Εννοω βασικη τους διαφορα ποια ειναι.

Το σκεφτεται κανεις, για τη βασικη του κατοικια και αν δεν εχει γενικως μεγαλες καταναλωσεις, να παει εξαρχης σε σταθερο;

Δεν έχω κατασταλάξει ακόμη. Και εγώ χαμηλή κατανάλωση (λιγότερο από 400 kW τον μήνα).

Αν θες το κεφάλι σου ήσυχο μάλλον το online/Enter (πέρα από την μικρή διαφορά στην τιμή της κιλοβατώρας, το ένα απαιτεί αυτόματη εξόφληση).

Αν θες κάθε μήνα να κοιτάς τιμές και να αλλάζεις ανάλογα , τότε 4all (;) μάλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gpapadakis είπε

Τερμα παραπλανητικο και αναληθες

Τον Αυγουστο φετος ηταν και 26

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα πράσινα φαίνονται πιο οικονομικά αλλά νομίζω είναι για τον πρώτο μήνα που δίνουν το 20%. Μετά πάνω κάτω για χαμηλές καταναλώσεις σε βάθος χρόνου, τα ίδια θα ειναι λογικά με το κίτρινο.

Επεξ/σία από brerakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 χρόνο ΔΕΗ, είμαι στις 1316 μέρα και 480 νύχτα. Σκέφτομαι να πάω online να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Απλά επειδή έχω χαμηλή κατανάλωση γενικότερα μήπως αξίζει κάποιο άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μια ερώτηση… έστω ότι έχω κάψει 700kWh τον μήνα με το Γ1/Γ1Ν , οι πρώτες 500 θα χρεωθούν με 0,17 και οι υπόλοιπες 200 με 0,182 ή όλες θα χρεωθούν με 0,182 επειδή πέρασα τις 500;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...