Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ahill2 είπε

Καλησπέρα ,συγνώμη αν ερωτήθηκε πιο πριν αλλά τόσες σελίδες χάνεις το μπούσουλα.

Εγώ έχω ΚΟΤ-Α αυτή την στιγμή ,το χάνω από 1-1-24? ή για μένα δεν έχουν όλα αυτά σημασία και συνεχίζω όπως πριν?

δεν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να επιβεβαιώσω κάτι: στο myhome4all, αν ξεπεράσεις το μήνα το όριο των 500kWh, οι υπόλοιπες ημερήσιες τιμολογούνται με την ακριβότερη χρέωση, ενώ όλες οι νυχτερινές παραμένουν με τη σταθερή χρέωση της νύχτας. Αντίστοιχα ισχύει και για τις νυχτερινές του Γ1/Γ1Ν. Σωστά;

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ρε παιδια, 

επειδη ουτε mail ελαβα, ουτε επιστολη ηρθε,

υπαρχει τροπος, και ποιος ειναι, να δηλωσει κανεις ηλεκτρονικα ή τηλεφωνικα, αναφερω οτι δεν εχω mydei και δεν θα κανω,

να δηλωσει κανεις σε ποιο τιμολογιο θελει να ενταχθει;

Δωστε ενα λινκ, πειτε κατι. Αν εχουν πει. Εκτος, αν το αναμενουμε και αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mindreader είπε

Τελικα ρε παιδια, 

επειδη ουτε mail ελαβα, ουτε επιστολη ηρθε,

υπαρχει τροπος, και ποιος ειναι, να δηλωσει κανεις ηλεκτρονικα ή τηλεφωνικα, αναφερω οτι δεν εχω mydei και δεν θα κανω,

να δηλωσει κανεις σε ποιο τιμολογιο θελει να ενταχθει;

Δωστε ενα λινκ, πειτε κατι. Αν εχουν πει. Εκτος, αν το αναμενουμε και αυτο.

Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θες να έχεις mydei;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nnoutas είπε

Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν θες να έχεις mydei;

δε χρειάζεται να μας πει , απο την παράθεση είδα τι έγραψε ,  αν δε προτιμά ηλεκτρονικές υπηρεσίες ας κλείσει ραντεβού σε κατάστημα αν δε θέλει το πράσινο. Δεν υπάρχει μαγικό λινκ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας τρελάνουν με τα χρώματα. Εγώ ανανέωσα πριν ένα μήνα στο Γ1Ν για 12 μήνες. 

Απο 1/1/24 μπορώ να πάω στο online για σταθερή χρέωση; Γιατί απ' ότι καταλαβαίνω αν μείνω σε αυτό που έχω θα παίζω τζόγο κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα παντως θεωρω οτι το online δεν συμφερει γιατι σχεδον εξομοιωνει το νυχτερινο με το ημερας.

Αν κανεις αξιοποιηση του νυχτερινου και σχεδον το 30% των kWh σου το 4μηνο ειναι απο νυχτερινο, με το online χανεις.

Θα μου πεις τζογος ειναι γιατι το online σου δινει σταθερα τη νυχτα στο 0,166 με διαφορα 0,009 απο την μερα ενω το Γ1Ν και το 4all θα ειναι τζογος. Ομως 0,009 διαφορα μερας-νυχτα ειναι τιποτα. Δεν εχεις ουσιαστικο κερδος και κινητρο να μεταφερεις την καταναλωση σου νυχτερινες ωρες ή ξημερωματα το καλοκαιρι.

Επειδη ομως το Γ1Ν ειναι το πρασινο και επειδη εκτιμω (προσωπικη εκτιμηση) οτι θελει να επιβραβευσει με καποιο τροπο τη νυχτερινη καταναλωση (ειδικα η πραγματικη νυχτερινη τη νυχτα που δεν δουλευουν οι ενεργοβορες βιομηχανιες και εχει αποθεμα ισχυος), πιστευω οτι τουλαχιστον στο Γ1Ν θα "παιζει" με καποιο τροπο με τις εκπτωσεις ωστε να βγαινει φθηνοτερη η νυχτα απο τη μερα ουσιωδως, περισσοτερο απο τη μεταξυ τους διαφορα του 0,009 στο Online που ειναι ανυπαρκτη ως αστεια.

Θεωρω πιο ρεαλιστικο κατι στο 0,03 με 0,04 διαφορα μερας-νυχτας.

Οψομεθα και ιδωμεν

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σταθερο, το μπλε, στη δεη, ποιο ειναι; Το online που λετε ή αλλιως το ονομαζουν;

---

Εσεις που λαβατε επιστολη, γραφει τροπο να αλλαξεις τιμολογιο-χρωμα; Τι γραφει, πως το κανεις; Γραφει 'επισκεφτειτε καταστημα'; Ή μήπως και απο τηλεφωνικο αριθμο, αν σε ταυτοποιησουν; Φανταζομαι πρεπει να υπαρχει καποιος τροπος, γιατι αν συρρευσουν χιλιαδες στα καταστηματα μονο για να δηλωσουν το τιμολογιο που θελουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mindreader είπε

Το σταθερο, το μπλε, στη δεη, ποιο ειναι; Το online που λετε ή αλλιως το ονομαζουν;

---

Εσεις που λαβατε επιστολη, γραφει τροπο να αλλαξεις τιμολογιο-χρωμα; Τι γραφει, πως το κανεις; Γραφει 'επισκεφτειτε καταστημα'; Ή μήπως και απο τηλεφωνικο αριθμο, αν σε ταυτοποιησουν; Φανταζομαι πρεπει να υπαρχει καποιος τροπος, γιατι αν συρρευσουν χιλιαδες στα καταστηματα μονο για να δηλωσουν το τιμολογιο που θελουν...

Το online και το Enter είναι τα σταθερά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, lafkostas είπε

Όποτε με τα τωρα δεδομένα και χωρίς να γινόμαστε μάντεις ,για τώρα το πιο συμφέρον είναι το 4all ?

αν λες Γ1 vs 4all συμφέρει σχεδόν ένα ταληράκι😛 το 4all για νορμάλ καταναλώσεις μέσου όρου (1250kw/τετράμηνο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα ουσιαστικα το πράσινο θα είναι ένα πιο "δυναμικό" μπλε μιας που ο πάροχος όλο και κάτι θα βαράει εξαρχής για να μην μπει μέσα. Στο κίτρινο ακόμα κα να τη φας ενα μήνα, θα προσαρμοστεί αντίστοιχα η τιμή του πράσινου στον επόμενο και θα ακολουθήσει την αύξηση. Αν το σκέφτομαι καλά, μάλλον για κίτρινο το κόβω (αν και το open δεν το βλέπω κάπου αν μπω από την αρχική. Πρέπει να το αναζητήσω συγκεκριμένα)

Επεξ/σία από brerakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα ετσι θα εισαι παντα ενα μηνα πιο "ζημιωμενος" αν παρεις το κιτρινο εναντι του πρασινου (αν το κιτρινο ακολουθει με ενα μηνα υστερηση την προσαρμογη τιμης/εκπτωσης) και ενα τσικ σε καλυτερη μοιρα απο το μπλε. Για αυτο ισως παει να το μετριασει στο κιτρινο με ελαχιστα καλυτερη αριθμητικα τιμη σε μερα και νυχτα απο το πρασινο.

Αλλα πιστευω οτι month to month το πρασινο ισως οριακα να βγαινει λιγο καλυτερο στο νημα.

Αρα μηπως ειναι προτιμοτερο το πρασινο?

Εκτος και αν εισαι κατω απο τις 2.000 kwh το 4μηνο.

Αλλιως στο κιτρινο μετα τις 500 πανε ολες με τη χρεωση του 2ου κλιμακιου ενω στο πρασινο ειναι σπαστες, αλλο κλιμακιο οι 500 πρωτες και αλλο οι ανω των 500.

Επεξ/σία από Sebu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...