Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

ναι , με 0,17 βγήκε ο κόσμος στις πλατείες και πανηγυρίζει , σε όλη την Ελλάδα χαμός γίνεται , τζάμπα ρεύμα 😁

Καλά δεν είπα ότι είναι τζάμπα άλλωστε στις μέρες μας τίποτα δεν είναι τζάμπα, αλλά όταν από σχεδόν 30 cents ξαφνικά το βλέπω 17 cents ευχάριστη έκπληξη θα το χαρακτηρίσω, πως να το χαρακτήριζα δηλαδή.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα εχω καταλαβει...

Μπλε, πρασινο, κιτρινο, πορτοκαλι. Αφου λυσετε πολυπλοκες εξισωσεις πυρηνικων μαθηματικων, αποφασιστε μονοι σας με πιο χρωμα θελετε να τον φατε…

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Καλά δεν είπα ότι είναι τζάμπα άλλωστε στις μέρες μας τίποτα δεν είναι τζάμπα, αλλά όταν από σχεδόν 30 cents ξαφνικά το βλέπω 17 cents ευχάριστη έκπληξη θα το χαρακτηρίσω, πως να το χαρακτήριζα δηλαδή.

Έτσι είναι η ζωή. Αυτό που θεωρούμε καλό είναι σχετικό και αλλάζει. Ειχα μια γκόμενα κάποτε που την θεωρούσα μέτρια, αλλά τώρα που είμαι παντρεμένος με το θωρηκτό Αβέρωφ την θυμάμαι σαν να ήταν η Σκαρλετ Γιοχάνσον. 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pwpwpw είπε

Καλά δεν είπα ότι είναι τζάμπα άλλωστε στις μέρες μας τίποτα δεν είναι τζάμπα, αλλά όταν από σχεδόν 30 cents ξαφνικά το βλέπω 17 cents ευχάριστη έκπληξη θα το χαρακτηρίσω, πως να το χαρακτήριζα δηλαδή.

Tο δόγμα του σοκ :P  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

Πριν πάμε  για χρωματάκια, άλλο διάρκεια προγράμματος και άλλο ρήτρα αποχώρησης , όλα τα προγράμματα έχουν διάρκεια δε σημαίνει οτι έχουν και ρήτρα αποχώρησης

Συνεχίζουμε, από 1/1/2024 :

Όσοι δεν είναι σε σταθερό πρόγραμμα θα μπούνε αυτόματα στο ΓΝ1 εκτός αν διαλέξουν άλλο

 

Μπλε είναι τα σταθερά online /enter με ποινή/πέναλτι αποχώρησης για πρώτους 9 μήνες , δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής, αλλάζεις όποτε θες (πληρώνοντας πριν τους 9 μήνες, ποσά ποινής αποχώρησης: 100€  το πρώτο τρίμηνο , 65€ απο 4ο έως 6ο , 30€ απο 7ο έως 9ο)

Οι τιμές έχουν ελάχιστη διάρκεια  απο την υπογραφή της σύμβασης 6 μήνες βάσει νομοθεσίας , σε τυχών αλλαγές απαιτείται ατομική ειδοποίηση τουλάχιστον 60 μέρες πριν την αλλαγή τιμών

Το καλό είναι οτι στο παρελθόν έχει τηρήσει τη διάρκεια των συμβολαίων

 

Κυμαινόμενα κίτρινα open/4all και πράσινα  Γ1/ΓΝ1 ,δεν έχουν ποινή αποχώρησης έχουν ρήτρα αναπροσαρμογής , αλλάζεις όποτε θες

 

Διαφορά πράσινων κίτρινων :

Τα κίτρινα (μόνο το open στην περίπτωση της ΔΕΗ) είναι με τρέχουσες τιμής χοντρικής και η τιμή βγαίνει απο το άθροισμα σταθερής βασικής τιμή με τυχών έκπτωση συν τη ρήτρα αναπροσαρμογής που διαμορφώνεται στη περίοδο κατανάλωσης . Δηλαδή τελική τιμή στο κίτρινο Open δηλαδή θα δείτε στο λογαριασμό που θα σας έρθει.

Για Open και 4all  oι βασικές τιμές / εκπτώσεις / συντελεστές δεν μπορούν να αλλάξουν πριν το 6μηνο .Σε τυχών αλλαγές απαιτείται ατομική ειδοποίηση 60 μέρες πριν την αλλαγή τιμών

 

Τα πράσινα Γ1/ΓΝ1 (αλλά και για το κίτρινο 4all της ΔΕΗ μιας και έτσι-της-αρέσει-δε-μας πέφτει-και-λόγος) η τιμή βγαίνει απο το άθροισμα της αρχικής τιμής με τυχών έκπτωση συν τη ρήτρα αναπροσαρμογής που διαμορφώθηκε τους προηγουμένους 2 μήνες .

Οι τιμές Γ1/ΓΝ1/4All θα ανακοινώνονται κάθε 1η του μηνός και θα αφορούν τον τρέχων τότε μήνα

Στο πράσινο Γ1/ΓΝ1 όλα είναι κυμαινόμενα πλην της βασικής τιμής (για 6 μήνες η βασική , 3μηνο οι συντελεστές ρήτρας, εκπτώσεις και πάγιο αλλάζουν ανα μήνα)  .

Απλά θα κοιτάτε 1η του μηνός τι τιμές θα έχει (όπως και το 4all) στο site της ΔΕΗ ή ρωτάτε μέλη που δουλεύουν το excel ρεύματος ~5 μέρες νωρίτερα που σχεδόν θα έχει οριστικοποιηθεί η τιμή χοντρικής (ΤΕΑ) να σας πουν τιμές

 

Συχνές ερωτήσεις :

Συμφέρει το ΓΝ1 ή το 4all ? -> άγνωστο ,από τη στιγμή που κάθε μήνα μπορεί να διαμορφώνει τις εκπτώσεις και το πάγιο στο ΓΝ1 , ανατρέξτε σε χαρτορίχτρα . Για Ιανουάριο 2024 το 4all δείχνει φθηνότερο

Συμφέρει το open αντί ΓΝ1/4all ? --> άγνωστο μιας και η τιμή του open διαμορφώνεται όταν κλείσει η περίοδος κατανάλωσης ,ενώ ΓΝ1/4all από 2 προηγούμενων μηνών , μασήστε φύλλα δάφνης . Πάντως με κοινές τιμές χοντρικής το open δείχνει ακριβότερο

Για μεγάλες καταναλώσεις το ΓΝ1 χρεώνει όλες τις κιλοβατώρες με τη μεγάλη κλίμακα ή μόνο τις υπόλοιπες της κλίμακας ? --> άγνωστο , ανατρέξτε σε αστρολόγο , η ΔΕΗ άλλα λέει στο site άλλα στους ειδικούς όρους (που ήδη έκανε μια διόρθωση) . Ίσως το ξεκαθαρίσουν αργότερα

Να κλείσω enter/online αντί open/ΓΝ1/4all ? --> άγνωστο , εξαρτάται απο τις άγνωστες μελλοντικές τιμές των κυμαινόμενων , διαβάστε το φλιτζάνι του καφέ για πιο σίγουρα αποτελέσματα απο "ειδικούς/αναλυτές"

Πιο συμφέρει ? Το online ή το enter? --> Το online δείχνει φθηνότερο

Παίρνουν ΚΟΤ τα προγράμματα της ΔΕΗ ? --> Ναι , έτσι γράφουν

Ο υπάλληλος στο τηλέφωνο μου είπε ότι ........... ισχύει ? --> Ότι και να σου είπε (ακόμα και ο διευθυντής ή και ο πρόεδρος ο ίδιος) μην το λαμβάνεις υπόψιν. Μόνο μέσω email τουλάχιστον να έχετε γραπτές απαντήσεις σε περίπτωση στραβής .Αν σας παίρνουν τηλ το κλείνετε .

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

@Thresh αν μπορείς ξεκαρφίτσωσε το άλλο και καρφίτσωσε το παρών

Με πόνεσε το κεφάλι μου... Και είχα δύσκολη μέρα..Confused John Dyer Baizley GIF by Baroness

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Με πόνεσε το κεφάλι μου... Και είχα δύσκολη μέρα..

Spoiler

Confused John Dyer Baizley GIF by Baroness

 

αύριο τότε χαλαρά με καφεδάκι , δεν είναι κάτι δύσκολο απλά είναι συμπυκνωμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

τι "?", αυτό ίσχυε απο πάντα , τώρα τι θα κάνει η ΔΕΗ άγνωστο , παλιά πχ  δεν άλλαξε

εγω ειπα με 17 λεπτα θα βγαλουμε χειμωνα. μου λες κανα μηνα. αφου 6 μηνες πρεπει να ειναι απο το νομο 17 πως θα μεινει ενα μηνα? τι δεν καταλαβαινω (παλι) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη λιγο ρε παιδια, γιατι ολοι λετε 17 cents ενω στην ουσια ειναι 18 (0,179) ?
...μηπως δεν εχω καταλαβει κατι εγω σωστα?

Επισης αν εχω καταλαβει σωστα βαζω το enter και για ενα χρονο εχω απλως 2 cents επανω την κιλοβατωρα χωρις να με νοιαζουν οι διακυμανσεις , ρητρες , κλπ?

 

1195563549_.png.f27c40057c6114c58d65338d8ea94c57.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, chorrer είπε

Συγνωμη λιγο ρε παιδια, γιατι ολοι λετε 17 cents ενω στην ουσια ειναι 18 (0,179) ?
...μηπως δεν εχω καταλαβει κατι εγω σωστα?

ψυχολογικό κυρίως 😁 είναι και το online

12 λεπτά πριν, chorrer είπε

Επισης αν εχω καταλαβει σωστα βαζω το enter και για ενα χρονο εχω απλως 2 cents επανω την κιλοβατωρα χωρις να με νοιαζουν οι διακυμανσεις , ρητρες , κλπ?

όχι 2 cent αλλά Χ cent , επάνω ή κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

ψυχολογικό κυρίως 😁 είναι και το online

όχι 2 cent αλλά Χ cent , επάνω ή κάτω

Το online ειναι 0,175 ...και θελει και παγια εντολη που εγω δεν θελω 😁

Εννοουσα σε σχεση με τωρα που πληρωνω 0,16 (μαζι με επιδοτησεις κλπ)

Θενξ!

Επεξ/σία από chorrer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chorrer είπε

θελει και παγια εντολη που εγω δεν θελω 😁

που το λέει αυτό ? εγγραφή στο mydeh λέει , δεν ξέρω τι είναι αυτό

11 λεπτά πριν, chorrer είπε

Εννοουσα σε σχεση με τωρα που πληρωνω 0,16 (μαζι με επιδοτησεις κλπ)

α, για Δεκέμβρη λες, οκ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από δύο άτομα σήμερα πληροφορήθηκα ότι η εξυπηρέτηση πελατών της ΔΕΗ πήρε... τηλεβόα και λέει το εξής ποίημα: "Αν έχεις λίγα kwh κάτω από 500 πας κίτρινο. Αλλιώς πράσινο". 

Τύπου "σαν βγεις στον πηγαιμό για το μπιλιετάκι" ένα πράμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...