Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Konstantinio είπε

Στο online σε αναγκαζει να εχεις παγια εντολη(ενω στο enter δεν χρειαζεσαι παγια εντολη)και σου δινει και 2% εκπτωση και εχει και φτηνοτερο παγιο.

φενονται πολυ καλα τα σταθερα προγραμματα της ΔΕΗ, τωρα δεν ξερω αν ανεβασουν τις τιμες στην πορεια πριν δουμε τισ τιμες με τον νεο χρονο!

Αυτές είναι οι τιμές για το νέο χρόνο , πριν από δυο μέρες είχαν αυτά τα προγράμματα 0,28 0,29 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, carnag9 είπε

ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορα αναμεσα σε Online και Enter?

Βασικά καμία. Αν θέλεις να πληρώνεις με πάγια εντολή (που προσωπικά το αποφευγω για πολλούς λόγους) πάς Enter και εχεις 2% εκπτωση που την χάνεις ουσιαστικά απο την ελάχιστα ακριβότερη κιλοβατώρα. Για εμένα η ξεκάθαρη επιλογή είναι το Online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φαινεται να ειναι ΟΚ συγκριτικα με το τι πληρωνουμε τωρα + μια ασφαλεια εναντιον ρητρας/εξελιξεων. στην χειροτερη στο 6μηνο το σπας αν εχει πεσει τοσο το ρευμα.

εγω προσωπικα σκεφτομαι για το online

 

 

τσεκαρα το mydei και βγαζει ακομα λαθος τιμες παντως αν πας να ενεργοποιησεις το myhome online απο το Γ1

 

image.png.acd7b5477b8205b3545776144253b71f.png

Επεξ/σία από carnag9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, carnag9 είπε

ποια ειναι η ουσιαστικη διαφορα αναμεσα σε Online και Enter?

Το ενα εχει παγια εντολη 2% εκπτωση αλλα μεγαλυτερη τιμη + παγιο το αλλο μικροτερο παγιο χωρις εκπτωση. Μια η αλλη ερχεται σε τελικο ποσο. 

 

26 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Ε οταν έλεγα αφήστε τις WE και τα παραμάγαζα γιατί θα καθαρίσει σύντομα το παιχνίδι η ΔΕΗ, κάτι ήξερα (δουλεύει η αδερφή μου εκεί) δεν το εβγαλα απο την φαντασια μου.  ΔΕΗ λοιπόν ολοι, και τα ΚΟΤ , και οι κάτω των 500KWh/μήνα, και οι ανω των 500 με σταθερό, εκτός αν είστε τουρίστες απο χόμπυ και έχετε άπειρο χρόνο για ψαξιμο τιμών, αιτήσεις, δικαιολογητικά, επικοινωνίες και κυνήγι κουπονιών, πόντων σε κάρτες και άλλων αστείων "προσφορών".

Κατι τετοιο ειχε γινει και πριν 3 χρονια. Εβγαλε η δεη τα σταθερα της οσοι ειμασταν δεη ειδαμε μικρη αυξηση χωρις ρητρες κτλ οσοι ξεχασαν και εμειναν σε εναλλακτικους πληρωναν 600αρια και 700αρια με τις ρητρες. Οτι κερδισαν τον υπολοιπο καιρο τους τα πηραν πολλαπλασια μολις μπηκαν οι ρητρες. Και τωρα αυτο θα γινει με τη νεα χρονια μοιρασαν 100αρικα οι εναλλακτικοι θα τα παρουν πισω πολλαπλασια. Η ΔΕΗ με τα 2 σταθερα που εβγαλε θα μας παει απο τα 22 λεπτα στα 24 δηλαδη σε ενα τετραμηνο με 1500kw θα ειμαστε 30 ευρω πανω τη στιγμη που οι εναλλακτικοι θα βαζουν ρητρες και θα βγαινει 30+ λεπτα οπως τοτε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το online μου φαίνεται καλό.  Τι καλό,  διπλάσια τιμή από το παλιό καλό πρόγραμμα που είμασταν τόσοι και τόσοι, αλλά τέλος πάντων ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται.

Προσωπικά δεν έχω καμία απολύτως εμπιστοσύνη στους ιδιώτες παροχους, είναι αρχιλαμόγια και τους έχω ικανούς για οτιδήποτε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω γιατι εχουν 2 σταθερα.. πιο καλα συμφερει το online και πιο χαμηλο παγιο εχει κια πιο φτηνο, απ οτι βλεπω ομως και αυτο εχει παγια εντολη (οπως και το αλλο enter στην ουσια για να παρεις το 2%) και χαμηλοτερο παγιο 3.5 αντι 5 το enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bill999r είπε

Μόλις πήγα στο home online.

Καλύτερα στα σίγουρα παρά να κάθομαι κάθε μήνα να βλέπω τις διαφορές στα 2-3 λεπτά....

Στο online πόσο θα είναι η κιλοβατωρα από 1 Ιανουαρίου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το ενα εχει παγια εντολη 2% εκπτωση αλλα μεγαλυτερη τιμη + παγιο το αλλο μικροτερο παγιο χωρις εκπτωση. Μια η αλλη ερχεται σε τελικο ποσο. 

 

Κατι τετοιο ειχε γινει και πριν 3 χρονια. Εβγαλε η δεη τα σταθερα της οσοι ειμασταν δεη ειδαμε μικρη αυξηση χωρις ρητρες κτλ οσοι ξεχασαν και εμειναν σε εναλλακτικους πληρωναν 600αρια και 700αρια με τις ρητρες. Οτι κερδισαν τον υπολοιπο καιρο τους τα πηραν πολλαπλασια μολις μπηκαν οι ρητρες. Και τωρα αυτο θα γινει με τη νεα χρονια μοιρασαν 100αρικα οι εναλλακτικοι θα τα παρουν πισω πολλαπλασια. Η ΔΕΗ με τα 2 σταθερα που εβγαλε θα μας παει απο τα 22 λεπτα στα 24 δηλαδη σε ενα τετραμηνο με 1500kw θα ειμαστε 30 ευρω πανω τη στιγμη που οι εναλλακτικοι θα βαζουν ρητρες και θα βγαινει 30+ λεπτα οπως τοτε. 

Εκτός θέματος εσύ κι εγώ επίσης. Είμαι από αυτούς που είχα το χρόνο να παρακολουθώ τα πράγματα από κοντά και να κινούμαι και σε εναλλακτικούς παρόχους από πολύ παλιά. Πίστεψε με, έχω ωφεληθεί πολύ συνολικά. Οπότε, μην είσαι απόλυτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bill999r είπε

Μόλις πήγα στο home online.

Καλύτερα στα σίγουρα παρά να κάθομαι κάθε μήνα να βλέπω τις διαφορές στα 2-3 λεπτά....

Με άβαταρ Μητσοτάκη-Αδωνι εννοείται οτι θα προτιμούσες την σιγουριά. Αστειεύομαι. Και εγω μολις εκανα την αλλαγή σε Online 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, telis είπε

Το online μου φαίνεται καλό.  Τι καλό,  διπλάσια τιμή από το παλιό καλό πρόγραμμα που είμασταν τόσοι και τόσοι, αλλά τέλος πάντων ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται.

Προσωπικά δεν έχω καμία απολύτως εμπιστοσύνη στους ιδιώτες παροχους, είναι αρχιλαμόγια και τους έχω ικανούς για οτιδήποτε

Διπλασια τιμη απο του εναλλακτικους 2 λεπτα πανω ομως απο οσους ειμασταν σε ΔΕΗ ηδη με open+4all+Γ1Ν δεν θα μας κακοφανει τοσο. Οι εναλλακτικοι ξερουν τι κανουν. Μοιραζουν 50αρικα και 100αρικα και οταν μπει η ρητρα βαρανε στο ψαχνο οσους ξεχασαν να φυγουν για δεη. 

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Στο online πόσο θα είναι η κιλοβατωρα από 1 Ιανουαρίου? 

Οσο λενε θα ειναι δεν θα αλλαξει κατι. Ειναι σταθερα χωρις ρητρες απο σημερα και για 1 χρονο θα πληρωνεις οσο λενε το καθενα. Δεν αλλαζει κατι δηλαδη απο 1/1 για αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nikosbt είπε

δεν καταλαβαινω γιατι εχουν 2 σταθερα.. πιο καλα συμφερει το online και πιο χαμηλο παγιο εχει κια πιο φτηνο, απ οτι βλεπω ομως και αυτο εχει παγια εντολη (οπως και το αλλο enter στην ουσια για να παρεις το 2%) και χαμηλοτερο παγιο 3.5 αντι 5 το enter

Μια η αλλη ειναι. Με το 2% της παγιας εντολης αντισταθμιζει το μεγαλυτερο παγιο και το μισο λεπτο πανω kw. Οπως και τα παλια Online+enter το ενα και το αυτο απλα με αλλα ψηλα γραμματα. Οπου και να πατε απο τα 2 το ιδιο θα πληρωσετε +-1%.

Μόλις τώρα, ΠάρηςΓ είπε

Απο οτι καταλαβα εκτος απο τα Online/Enter οι τελικες τιμες δεν εχουν βγει ακομα αλλα απο 1/1;

Οι τελικες φαινεται να ειναι αυτες που γραφουν τουλαχιστον ετσι καταλαβα για 1 χρονο θα ειναι αυτες δηλαδη χωρις ρητρες χωρις αλλαγη στις τιμες. Οπως ηταν τα παλια enter+online βγηκαν με μια fixed τιμη και ετσι εμειναν για οσο ηταν το συμβολαιο. Για αυτο βαζουν ρητρα αποχωρησης. Σου λενε σου δινουμε σταθερη τιμη χωρις ρητρες χωρις σκαμπανεβασματα και σου λενε αν αποχωρησεις θα πληρωσεις ρητρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...