Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Κάτι άσχετο...έχω επιστροφή από ΔΕΗ...πάω σε κατάστημα;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter-γ1γ1ν/?do=findComment&comment=60067277

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • κλειδώθηκε και ξεκλειδώθηκε αυτό το θέμα
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει βγει καινούργιο τιμολόγιο από την ΔΕΗ  το myHome4All (κίτρινο).

Το έχει δει κανείς;

Επεξ/σία από thanassis_33
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2023 στις 10:42 ΠΜ, Alkmenis είπε

Καλημέρα

Χθες βράδυ έλαβα στο viber από την ΔΕΗ το μήνυμα "ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΕΛΑΤΗ, ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ MYΔΕΗ (ΕΝΟΤΗΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΙΝΗΣΕΩΝ, ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ) ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΙΣΧΥΣΟΥΝ ΑΠΟ 1.1.2024"

Σήμερα το πρωϊ προσπαθώ να μπω και είναι αδύνατον αφού συνεχώς εμφανίζει 504 Gateway Time-out. Δυστυχώς για άλλη μια φορά διαπιστώνω ότι η εφαρμογή τους είναι προβληματική αφού έχει θέματα λειτουργίας. Θα μπορούσαν να στείλουν e-mail όπως ενημερώνουν και για τους λογαριασμούς, αλλά επιμένουν με το application...😲

Καλημέρα έλαβα και εγώ το ίδιο μυνημα στο Viber ενώ έχω ήδη φύγει από την ΔΕΗ. Θα μπεισ στο my dei μετά λογαριασμοί μετά στον λογαριασμό που σου βγάλει θα πατήσεις κάτω περισσότερα και μετά στην σελίδα που θα σου ανοίξει θα πας κάτω στο ιστορικό και θα επιλέξεις τέρμα δεξιά επιστολές.  

50 λεπτά πριν, thanassis_33 είπε

Έχει βγει καινούργιο τιμολόγιο από την ΔΕΗ  το myHome4All (κίτρινο).

Το έχει δει κανείς;

Υπήρχε από παλιά αυτό το πρόγραμμα και του πρόσθεσαν την λέξη κυμαινόμενο και είναι κίτρινο.  Πάντως τα παλιά πακέτα γ1 δεν τα έχουν στο site τους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα πριν λίγο στην εφαρμογή (επιτέλους δούλεψε !) για να δω τις περιβόητες επιστολές και δεν υπήρχε τίποτα απολύτως, δηλ. πολύ φασαρία για το τίποτα! Ωστόσο, χθες πήρα τηλ. στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών ΔΕΗ και μια κυρία με την οποία μίλησα μου είπε ότι στις 4.12 θα στείλουν e-mail αναλυτικό για τα χρωματικά πακέτα και χρεώσεις,  αλλά μου είπε όμως ότι οι τιμές θα καθοριστούν στις 15.12 και πάνω που ήθελα να την ρωτήσω γιατί τότε θα στείλουν e-mail στις 4.12 αφού ο καθορισμός τιμών θα γίνει στις 15.12 η τηλ. γραμμή έπεσε και δεν ξαναπήρα.  Εγώ μετά την λήξη στις 29.11 του παλαιού καλού My Home Online, επέλεξα προσωρινά το Γ1Ν. Πραγματικά υπάρχει ένα αλαλούμ, παρακολουθώ και το νήμα που τις τελευταίες μέρες τρέχει με τα 1000 και βλέπω ότι η κατάσταση είναι απογοητευτική, αφού όλοι όσοι συμμετέχουν προσπαθούν μάταια να βγάλουν άκρη... Για να δούμε που θα βγάλει αυτό το χάος ενημερώσεων, ανακοινώσεων, τιμών, χρωμάτων και ....!!!!

Επεξ/σία από Alkmenis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trif_on είπε

Καλημέρα, υπάρχει κάποιος πίνακας/excel με παραδείγματα & νούμερα για τα νέα προγράμματα της ΔΕΗ από 1/1/2024;

Έχω χαωθεί λίγο.

Στο excel της υπογραφής του Κοράκιου θα τα βρεις αυτά, απλά πρέπει να βάλεις δικιά σου ΤΕΑ (αν θες). Έχει μια ΤΕΑ ήδη, αλλά είναι υποθετική, προς το παρόν δεν ξέρουμε ποια ΤΕΑ θα ισχύει και ποια θα επιλέξουν οι πάροχοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, georgeps21 είπε

τελικά έχει καταλάβει κανένας τί αξίζει να κανει κανειςπ που ήταν στο οικειακό γ1ν?

Όντως. Έχει καταλάβει κανείς? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, trif_on είπε

Καλημέρα, υπάρχει κάποιος πίνακας/excel με παραδείγματα & νούμερα για τα νέα προγράμματα της ΔΕΗ από 1/1/2024;

Έχω χαωθεί λίγο.

Καλημερα... Εχεις καιρο να τα δεις.. Υπομονη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
  • Super Moderators

Το νήμα προορίζεται για ενημέρωση σχετικά με τα διάφορα προγράμματα της ΔΕΗ και μόνο.

Δεν προορίζεται για οικονομικές αναλύσεις ούτε για αντικυβερνητικούς Θούριους. Καλό, κακό, το νέο σύστημα αυτό είναι, κάθε σχολιασμός προθέσεων, ρύθμισης αγοράς κτλ. συνιστά αμιγώς πολιτική συζήτηση και οι συζητήσεις αυτές απαγορεύονται ρητά από τους όρους χρήσης που αποδεχόμαστε όλοι κατά την εγγραφή μας. Από συστάσεως insomnia απαγορεύονταν, δεν είναι κάτι καινούργιο.

Αν θέλετε να συζητήσετε τις προθέσεις, την εφαρμογή ή να κάνετε γεωστρατηγικές αναλύσεις, το διαδίκτυο είναι απέραντο, οπωσδήποτε θα βρείτε χώρους που επιτρέπουν τέτοιες συζητήσεις. Το insomnia δεν είναι τέτοιος χώρος.

Παρακαλώ για τη συνεργασία όλων.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει ενεργοποιηθεί και πάλι
3 ώρες πριν, Alkmenis είπε

Μπήκα πριν λίγο στην εφαρμογή (επιτέλους δούλεψε !) για να δω τις περιβόητες επιστολές και δεν υπήρχε τίποτα απολύτως, δηλ. πολύ φασαρία για το τίποτα! Ωστόσο, χθες πήρα τηλ. στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών ΔΕΗ και μια κυρία με την οποία μίλησα μου είπε ότι στις 4.12 θα στείλουν e-mail αναλυτικό για τα χρωματικά πακέτα και χρεώσεις,  αλλά μου είπε όμως ότι οι τιμές θα καθοριστούν στις 15.12 και πάνω που ήθελα να την ρωτήσω γιατί τότε θα στείλουν e-mail στις 4.12 αφού ο καθορισμός τιμών θα γίνει στις 15.12 η τηλ. γραμμή έπεσε και δεν ξαναπήρα.  Εγώ μετά την λήξη στις 29.11 του παλαιού καλού My Home Online, επέλεξα προσωρινά το Γ1Ν. Πραγματικά υπάρχει ένα αλαλούμ, παρακολουθώ και το νήμα που τις τελευταίες μέρες τρέχει με τα 1000 και βλέπω ότι η κατάσταση είναι απογοητευτική, αφού όλοι όσοι συμμετέχουν προσπαθούν μάταια να βγάλουν άκρη... Για να δούμε που θα βγάλει αυτό το χάος ενημερώσεων, ανακοινώσεων, τιμών, χρωμάτων και ....!!!!

Στην πράξη θα τα δούμε όλα κυρίως τέλος Ιανουαρίου. Το σταθερό θα είναι και το πιο ακριβό αλλα θα ξέρεις τι πληρώνεις. Το κυμαινόμενο που θα μπαίνει μια ρήτρα και κάθε μήνα μπορεί να δώσεις παραπάνω η παρακάτω απο το σταθερό. Το δυναμικό που εκείνο παίζει ώρα με την ώρα κανονικό χρηματιστήριο και θα βγαίνει η σούμα στο τέλος με το σύνολο της ρήτρας. Το κίτρινο είναι μια μίξη και πιθανώς να καταλήξει να είναι το καλύτερο στο τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HAthinaia είπε

2.Επίσης παρατήρησα ότι το ΔΕΗ 4all το οικιακό στο σάιτ της ΔΕΗ φαίνεται κίτρινο και όχι πράσινο, όπως φαίνεται στο excel: https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-4all/

ναι , κίτρινο είναι , αλλά έχει φόρμουλα πράσινου συν οτι θα ανακοινώνει τιμή μαζί με το πράσινο Γ1

9 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Ιστορικές τιμές ΤΕΑ πού βλέπουμε;

Ιστορικό ΤΕΑ (MCP) μηνών -->

Μηνιαία Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς (Market Clearing Price - MCP) της Αγοράς Επόμενης Ημέρας (Day Ahead Market - DAM)

Τιμές τρέχουσες ΤΕΑ περιόδου -->

Για τιμές περιόδου μεγαλύτερες μηνός , πρώτα επιλέγετε "last 6 months ή last year" και μετά ημερομηνία . Κοιτάτε "avg MCP"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν πρόκειται να ασχοληθώ ιδιαίτερα με το θέμα επειδή μου φαίνεται -επίτηδες- ακαταλαβίστικο.. Γίνεται κάποια κίνηση αυτόματα στο δικό μου Γ1 Οικιακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, armenistis1980 said:

 

Screenshot_20231202_231959.jpg

Αρα εν ολιγοις σου λεει οτι το 4all ειναι ενα πρασινο στο οποιο ομως η καταναλωση ειναι σε δυο ζωνες, τα πρωτα 500 με Χ και απο κει και πανω με Ψ και ο Μηχανισμος Διακυμανσης (aka Ρητρα Προσαρμογης) απεικονιζεται χωριστα, οπως και στο παρελθον.

Στο πρασινο αν ξεπερασεις τις 500 το μηνα τοτε ολες πανε με τη χρεωση του δευτερου κλιμακιου για το συνολο τους και η Ρητρα ειναι ενσωματωμενη στην τιμη αρα λογικα θα ειναι ενσωματωμενη στη τιμη του δευτερου κλιμακιου για αυτο ισως και στο Δεκεμβρη το πρασινο μετα τις 500 πηδαει αυτοματα απο το 0,17 στο 0,22 ενω το κιτρινο μενει χαμηλοτερα μεν αλλα δεν εχει ακομα Ρητρα.

Αν το αντιλαμβανομαι σωστα.

Επομενως το ερωτημα ειναι αν σε συμφερει να πας στο κιτρινο, να επιμεριζεται η χρεωση στις πρωτες 500 και στις επομενες και να τρως εκει πανω flat και ρητρα ή να τρως ολες τις kwh με το δευτερο κλιμακιο στο Πρασινο αλλα να ειναι προενσωματωμενη εκει η Ρητρα.

Δεν θεωρω οτι μεταξυ τους θα εχουν διαφορες τα δυο προγραμματα ισως για τα ματια του κοσμου σε τελικη συγκριση (αν γινει αναγωγη της Ρητρας του κιτρινου στις χρεωσεις ανα kwh) να μιλαμε για διαφορες του τυπου 0,005 ανα kwh κλαιν. Στις 2.000 kwh ειναι 10 ευρω το 4μηνο, 40 το χρονο βαρια. Αν η καταναλωση σου παιζει/μειωνεται αυτη η διαφορα θα ειναι μικροτερη.

Προσωπικη εκτιμηση.

Και το ενα εκ των δυο εχει 12μηνη δεσμευση ενω το αλλο ειναι ελευθερο αν θυμαμαι καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...