Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Εαν κάνει καταναλώσεις , όπως πχ ο πατέρας μου στο χωριό 250-300 kWh το μήνα και είναι και σε κοτ Β τότε το Γ1 είναι κάτι που δε θα χρειαστεί να αλλάξεις πιστεύω 

Εμείς δεν έχουμε Κοτ. Κατανάλωση <1000kwh το τετράμηνο. Η πλάκα είναι ότι με.940kwh το προηγούμενο τετράμηνο σύνολο καταναλωσης  μου έστειλαν χτες νεο έναντι στο Γ1/Γ1Ν 131€! Δεν πάμε καλά, που να είχα και κάνα κλιματιστικό... Τίποτα δεν καίω πέρα από κουζίνα, ψυγείο και πλυντήριο. Όλες οι λάμπες είναι led 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, satsok2 είπε

Εχουμε ιδέα που θα πάει το Γ1 από Γενάρη; Θα είναι κυμαινόμενο κίτρινο;

Αν μπεις στην σελίδα τις ΔΕΗ θα το δεις.

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

Εμείς δεν έχουμε Κοτ. Κατανάλωση <1000kwh το τετράμηνο. Η πλάκα είναι ότι με.940kwh το προηγούμενο τετράμηνο σύνολο καταναλωσης  μου έστειλαν χτες νεο έναντι στο Γ1/Γ1Ν 131€! Δεν πάμε καλά, που να είχα και κάνα κλιματιστικό... Τίποτα δεν καίω πέρα από κουζίνα, ψυγείο και πλυντήριο. Όλες οι λάμπες είναι led 

Τώρα που έφυγε η οριζόντια επιδότηση πρέπει να δούμε πως θα πάει η αγορά , το κακό είναι ότι έφυγε η επιδότηση εν μέσω χειμώνα που οι ενεργειακές ανάγκες είναι αυξημένες , δεν υπάρχουν μαγικες  κρυστάλλινες σφαίρες να δούμε τα μελλούμενα 

4 λεπτά πριν, tzitzikas2 είπε

νεο έναντι

Προσπαθήστε να δίνετε εσείς μετρησεις ώστε να μη βασίζονται σε ιστορικά στοιχεία εαν δε το κάνετε ήδη 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

άρα Γ1Ν θα πρασινίσει (αν δεν ήταν απο τσίπουρα ο υπάλληλος)

Προς μεγάλη μου έκπληξη η κοπέλα που με εξυπηρέτησε ήταν γνώστης όντως και αναλυτικότατη. Γιαυτό και μου υπέδειξε να περιμένουμε να ανακοινωθούν οι τιμές των προγραμμάτων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, armenistis1980 είπε

Προς μεγάλη μου έκπληξη η κοπέλα που με εξυπηρέτησε ήταν γνώστης όντως και αναλυτικότατη. Γιαυτό και μου υπέδειξε να περιμένουμε να ανακοινωθούν οι τιμές των προγραμμάτων. 

Ναι , η ΔΕΗ στη σελίδα της έχει ήδη χρώματα και τιμές από Γενάρη.

Πράσινο οι τιμές ισχύουν για το υπόλοιπο του μήνα και αυτό που θα πληρώσω τέλη Γεναρη, δε θα διαφέρει από αυτό που γνώριζα 1η Γενάρη, σωστά;

Αρα 0,16 το Γ1Ν , μέχρι τις 500 κιλοβατώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τώρα που έφυγε η οριζόντια επιδότηση πρέπει να δούμε πως θα πάει η αγορά , το κακό είναι ότι έφυγε η επιδότηση εν μέσω χειμώνα που οι ενεργειακές ανάγκες είναι αυξημένες , δεν υπάρχουν μαγικες  κρυστάλλινες σφαίρες να δούμε τα μελλούμενα 

Προσπαθήστε να δίνετε εσείς μετρησεις ώστε να μη βασίζονται σε ιστορικά στοιχεία εαν δε το κάνετε ήδη 

Μάλλον θα αρχίσω να δίνω μετρήσεις όταν μου στέλνουν το σχετικό μνμ μέσω της εφαρμογής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω το Γ1/Γ1Ν και 4All της ΔΕΗ. Έχω την εξής απορία: όταν υπερβείς το μηνιαίο όριο των 500 kWh, χρεώνεσαι με το αυξημένο κόστος για όλη σου την κατανάλωση ή μόνο για τις υπερβάλλουσες μονάδες; Με ενδιαφέρει επίσης τι γίνεται στο νυχτερινό τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tasos είπε

Βλέπω το Γ1/Γ1Ν και 4All της ΔΕΗ. Έχω την εξής απορία: όταν υπερβείς το μηνιαίο όριο των 500 kWh, χρεώνεσαι με το αυξημένο κόστος για όλη σου την κατανάλωση ή μόνο για τις υπερβάλλουσες μονάδες; Με ενδιαφέρει επίσης τι γίνεται στο νυχτερινό τιμολόγιο.

Για τις υπερβάλλουσες.

Νυχτερινό άλλο νήμα , ρώτα εκεί ο,τι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πάντως δεν έχω καταλάβει ποιά είναι η διαφορά μεταξύ πράσινων και κίτρινων τιμολογίων αφού και τα δύο είναι κυμαινόμενα από τα οποία μπορείς να βγαίνεις και να μπαίνεις όποτε θες χωρις δέσμευσή. 

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Εγω πάντως δεν έχω καταλάβει ποιά είναι η διαφορά μεταξύ πράσινων και κίτρινων τιμολογίων αφού και τα δύο είναι κυμαινόμενα από τα οποία μπορείς να βγαίνεις και να μπαίνεις όποτε θες χωρις δέσμευσή. 

Τα πράσινα θα ξέρεις την τιμή με την ρήτρα ενσωματωμένη την 1 του μηνός , τα κίτρινα θα το μαθαίνεις τέλος του μηνός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τα πράσινα θα ξέρεις την τιμή με την ρήτρα ενσωματωμένη την 1 του μηνός , τα κίτρινα θα το μαθαίνεις τέλος του μηνός 

Χαχαχαχα δηλαδή το ίδιο ακριβώς πράγμα λίγες μέρες διαφορά στην γνωστοποίηση της τιμής; 

Σοβαρά τώρα, ποια ιδιοφυΐα το σκέφτηκε αυτό; Μας τρολλάρουν; 

 

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Disrespect είπε

Χαχαχαχα δηλαδή το ίδιο ακριβώς πράγμα με 30 μέρες διαφορά στην γνωστοποίηση της τιμής; 

Σοβαρά τώρα, ποια ιδιοφυΐα το σκέφτηκε αυτό; Μας τρολλάρουν; 

 

Δεν είναι το ίδιο γιατί στο πράσινο έχεις κλειδωμένη τιμή μήνα που ερχε5αι ενώ στο κίτρινο μπορεί να βρεθείς με μεγάλη έκπληξη εαν στη διάρκεια του μήνα αλλάξει η τιμή λόγω ρήτρας (είτε προς τα πανω , είτε προς τα κάτω ) είναι πολύ βασική διαφορά , επιπλέον στ9 πράσινο με το που ανακοινωθεί η τιμή μπορείς να αλλάξεις πάροχο εκείνη τη στιγμή , στο κίτρινο έχεις ένα μήνα καθυστέρηση στην αντίδραση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...