Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Vagosman είπε

Το νυχτερινό πλέον έχασε μεγάλο μέρος της αίγλης του από τη στιγμή που ο άπληστος δεδδηε σε χρεώνει φουλ υπηρεσίες δικτύου σα να ήταν πρωί.

Αρκετά μικρότερο κίνητρο κάποιος πλέον να μπει.

Δηλαδή που σε χρεώνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, takoulou said:

Δηλαδή που σε χρεώνει;

Έχεις πάρα πολλούς μήνες φαίνεται να δεις τον τιμοκατάλογο των ρυθμιζόμενων χρεώσεων...

Και σύστημα μεταφοράς χρεώνουν (0,00844€/KWh) που πριν δεν χρέωναν, και δίκτυο διανομής (0,01358€/KWh) που επίσης δεν χρέωναν πριν, πρακτικά για κάθε KWh που καις είτε ημέρας είναι είτε νύχτας σε χρεώνουν ακριβώς το ίδιο ποσό για ρυθμιζόμενες.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
3 ώρες πριν, Vagosman είπε

Τι που σε χρεώνει; χρεώσεις δικτύου, το βράδυ ήταν κάποτε μηδέν. Πλέον πλερω all day long

απο Σεπ 2022 αυξήθηκε το μεταφοράς και μπαίνει στο νυχτερινό

απο Μαιο 2023 μειώθηκε το διανομής και μπαίνει στο στο νυχτερινό και αυξήθηκε κατακόρυφα το πάγιο του ΔΕΔΔΗΕ

πλέον μόνο τις κλίμακες ΥΚΩ γλυτώνεις μέχρι να τις καταργήσουν (τις κλίμακες)

για νυχτερινό υπάρχει άλλο νήμα , δεν έχει σχέση με πάροχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μεγάλη χειμερινή κατανάλωση (περίπου 1000KWh/μήνα) λόγω αντλίας θερμότητας και ορεινής περιοχής, τι να κανω σύντομα που λήγει το My Home Open που εχω τώρα; (0,17 μέρα 0,14 νύχτα); 

Δεν έχω καταλάβει τίποτα από τα νέα πολύχρωμα τιμολόγια, και κάποιος μου είπε οτι υπάρχει καλύτερο προγράμμα της ΔΕΗ αλλα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Τα φώτα σας παρακαλώ! 

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Disrespect said:

Με μεγάλη χειμερινή κατανάλωση (περίπου 1000KWh/μήνα) λόγω αντλίας θερμότητας και ορεινής περιοχής, τι να κανω σύντομα που λήγει το My Home Open που εχω τώρα; (0,17 μέρα 0,14 νύχτα); 

Δεν έχω καταλάβει τίποτα από τα νέα πολύχρωμα τιμολόγια, και κάποιος μου είπε οτι υπάρχει καλύτερο προγράμμα της ΔΕΗ αλλα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη. Τα φώτα σας παρακαλώ! 

Προσωπικά στην θέση σου θα πήγαινα στο ΗΡΩΝ fix, σταθερό με 0,16 όλο το 24ωρο και 12 μήνες σταθερό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά υπάρχει κάποιος λόγος να μη πάει κάποιος στο 4all της ΔΕΗ και να περιμένει να μεταπέσει αυτόματα στο Open;
Μιλώντας πάντα για καταναλώσεις κάτω απο 500kwh. 

Βλέπω το open να λέει "Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής". Τι μαρκετίστικη μπούρδα μπορει να ειναι αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dith said:

Τελικά υπάρχει κάποιος λόγος να μη πάει κάποιος στο 4all της ΔΕΗ και να περιμένει να μεταπέσει αυτόματα στο Open;
Μιλώντας πάντα για καταναλώσεις κάτω απο 500kwh. 

Βλέπω το open να λέει "Χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής". Τι μαρκετίστικη μπούρδα μπορει να ειναι αυτή;

Μέχρι τέλος Δεκέμβρη όλοι οι παροχοι διαφημίζουν ότι δεν εχουν ρητρα. Αφού έτσι κι αλλιώς είναι ενσωματωμένη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Μέχρι τέλος Δεκέμβρη όλοι οι παροχοι διαφημίζουν ότι δεν εχουν ρητρα. Αφού έτσι κι αλλιώς είναι ενσωματωμένη. 

Ευχαριστώ. Οπότε γι αυτές τις καταναλώσεις, ενεργοποιώ το 4all εως σημερα να γλιτώσω και το green pass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ^_NikitaS_^ είπε

Μέχρι τέλος Δεκέμβρη όλοι οι παροχοι διαφημίζουν ότι δεν εχουν ρητρα. Αφού έτσι κι αλλιώς είναι ενσωματωμένη. 

Μέχρι τέλους του έτους δεν υπάρχει ρήτρα γιατί επιδοτείται ,

Απο αρχές του έτους θα ενσωματωθεί γιατί δεν θα επιδοτείται 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, dith said:

Ευχαριστώ. Οπότε γι αυτές τις καταναλώσεις, ενεργοποιώ το 4all εως σημερα να γλιτώσω και το green pass

Προσωπικά όσο ήμουν στη ΔΕΗ ήμουν στο Γ1Ν ώστε να μην ασχοληθώ με το green pass. Γιατί στο all αν δε θες το green pass θα πρέπει μετά το 3μηνο να τους το πεις εσύ ότι δε το θες αλλιώς θα σε χρεώνουν. Και τώρα αν ξαναγυρναγα στο Γ1Ν θα πήγαινα εκτός και είχε βγάλει άλλο πρόγραμμα. 

8 hours ago, dimostr said:

Μέχρι τέλους του έτους δεν υπάρχει ρήτρα γιατί επιδοτείται ,

Απο αρχές του έτους θα ενσωματωθεί γιατί δεν θα επιδοτείται 

Η ρήτρα ποτέ δε κόπηκε. Ακόμα και μέχρι τέλος του έτους το κράτος επιδοτεί μέρος. Το Δεκέμβρη θα επιδοτεί 2,5 λεπτά του ευρώ την κιλοβατώρα ενώ παλαιότερα είχε φτάσει και τα 30 λεπτά ανά κιλοβατώρα. Απλά το κράτος δεν ήθελε η τιμή της κιλοβατώρας να ανέβει στον τελικό χρήστη πάνω από 17 λεπτά. Ποτέ δε κόπηκε η ρήτρα, απλά τη έκρυψαν. Την κουκουλωσαν. Η ρήτρα υπήρχε και θα υπάρχει με διάφορα ονόματα όσο υπάρχει χρηματιστήριο ρεύματος. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να το διευκρινίσετε. Έχω εκνευριστεί με όλη αυτή τη μαρκετίστικη συμπεριφορά για ενα τόσο βασικό αγαθό. Έτσι όπως το πηγαίνουν θα απαιτείται και δικηγορική συμβουλή για σύναψη σύμβασης

Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να ανακοινώνονται οι τελικές τιμές ανα kwh μετά απο όλες τις εκπτώσεις, σε κάθε τιμολόγιο ανεξαρτήτως χρώματος; Δε φτάνει που έχει φύγει σχεδόν το σύνολο του ρίσκου και μετακυλίεται στον τελικό πελάτη; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dith είπε

Δηλαδή πόσο δύσκολο είναι να ανακοινώνονται οι τελικές τιμές ανα kwh μετά απο όλες τις εκπτώσεις, σε κάθε τιμολόγιο ανεξαρτήτως χρώματος;

έτσι θα είναι το πράσινο τιμολόγιο , 1η του μηνός θα βλέπεις τιμές (ακριβές αν ετοιμάζεσαι ψυχολογικά 😛)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, korakios είπε

έτσι θα είναι το πράσινο τιμολόγιο , 1η του μηνός θα βλέπεις τιμές (ακριβές αν ετοιμάζεσαι ψυχολογικά 😛)

Ναι, έχω διαβάσει τις ανακοινώσεις οτι στο πράσινο θα ειναι αναγκασμένοι να εμφανίζουν ενιαία τιμή μονάδας.
Η απορία μου είναι για ποιο λόγο δεν εφαρμόζεται παντού!! Αφού ο σκοπός ειναι ο ανταγωνισμός (λεμε τωρα) και το συγκεκριμένο "μέτρο" ευνοεί τον υγιή ανταγωνισμό (και όχι να παριστάνει ο πελάτης τον μαθητευόμενο συμβολαιογράφο/δικηγόρο)

Επίσης ήταν προφανέστατο απο την πρώτη μέρα οτι το πράσινο θα ηταν φουσκωμένο, και ΑΠΟΡΩ με την διαφήμιση και προώθηση απο το υπουργείο, και που αποσκοπεί! Ακόμα και πίεση τιμών μέσω της ΔΕΗ να θέλουν να κάνουν (το αμφισβητώ) δεν είναι αυτός ο τρόπος, όσο την ίδια στιγμή έχουν τον κάθε μεγαλοεπενδυτή με προστατευμένο/εγγυημένο κέρδος σχεδόν σε όλους τους κλάδους. Κανένας δε θα πιεστεί για τίποτα. Βγάζουν αρκετά όλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dith είπε

Ναι, έχω διαβάσει τις ανακοινώσεις οτι στο πράσινο θα ειναι αναγκασμένοι να εμφανίζουν ενιαία τιμή μονάδας.
Η απορία μου είναι για ποιο λόγο δεν εφαρμόζεται παντού!! Αφού ο σκοπός ειναι ο ανταγωνισμός (λεμε τωρα) και το συγκεκριμένο "μέτρο" ευνοεί τον υγιή ανταγωνισμό (και όχι να παριστάνει ο πελάτης τον μαθητευόμενο συμβολαιογράφο/δικηγόρο)

Επίσης ήταν προφανέστατο απο την πρώτη μέρα οτι το πράσινο θα ηταν φουσκωμένο, και ΑΠΟΡΩ με την διαφήμιση και προώθηση απο το υπουργείο, και που αποσκοπεί! Ακόμα και πίεση τιμών μέσω της ΔΕΗ να θέλουν να κάνουν (το αμφισβητώ) δεν είναι αυτός ο τρόπος, όσο την ίδια στιγμή έχουν τον κάθε μεγαλοεπενδυτή με προστατευμένο/εγγυημένο κέρδος σχεδόν σε όλους τους κλάδους. Κανένας δε θα πιεστεί για τίποτα. Βγάζουν αρκετά όλοι

ο σκοπός ήταν για προφανής λόγους

τουλάχιστον απλά θα βλέπουν τιμές οι καταναλωτές και θα ξέρουν τι θα πληρώνουν ανα μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...