Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, mrvaggos είπε

Καλησπέρα. Αποτι κατάλαβα από Ιανουάριο όλα θα είναι διαφορετικά. Το 4all της ΔΕΗ όμως έχει ένα χρόνο δέσμευση. Αν το κάνεις τώρα δεν είσαι δεσμευμένος στο συμβόλαιο; Γιατί λήγει και εμένα το open, οπότε ειμαι ανάμεσα στο 4all και το Γ1

Ειναι κυμαινομενο που σημαινει οτι απο 1/1/2024 θα περνει καθε μηνα την αναλογη ρητρα οποτε περιμενουμε να δουμε τι σταθερα προγραμμα θα βγουν και πως θα παει ολο αυτο με τα χρωματα με τα τιμολογια. Ηδη με το 4all open Γ1Ν βγαινει 22 λεπτα η kw μαζι με ρυθμιζομενες μεσα τωρα σε κανα μηνα θα φανει που θα παει. Για 25 λεπτα λεπτα αλλα ειναι το πολυ αισιοδοξο σεναριο με το χειροτερο να κανει λογο για 35-40 λεπτα που εχει συμφερουν τα νεα enter+online που εχουν κοντα 30 λεπτα σημερα σταθερη χρεωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δύο απορίες σχετικά με το καρφιτσωμενο ποστ, καθώς έχω μπερδευτεί λίγο.

1) Πέρσι, είχαμε εκκαθαριστικό Σεπ 22-Ιαν 23 2500 kWh.

Ο έναντι στο δίμηνο Σεπ-Νοε 22 ήταν 1000 kWh.

Άρα, για να επιλέξω Open, 4all, Γ1, Online κτλ., προσμετράται το σύνολο των δύο λογαριασμών; Δηλαδή 2500+1000;

Η μόνο του εκκαθαριστικού, οι 2500 kwh;

Διότι εξοφλουμε κανονικά και τον έναντι και τον εκκαθαριστικό.

2) Από τη στιγμή που έχω καταναλώσεις >2000 kwh (3500 kWh το 4μηνο Ιαν-Μαι), με συμφέρει να βάλω νυχτερινό μετρητή από τον Δεδδηε;

Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά στον πίνακα ανάβει το λαμπάκι για νυχτερινό ρεύμα. Αυτό είναι ο νυχτερινός μετρητής;

Επίσης, μέγιστο 950 kWh νυχτερινό έχω δει σε λογαριασμό.

Τη μέρα γίνεται η μεγάλη ζημιά.

Υ.Γ. Είμαι σε Home Enter με τις καλές τιμές από το 2021, που λήγει σε 21 μέρες.

Υπάρχει άρρωστο ηλικιωμένο άτομο στο σπίτι και η αντλία θερμότητας δεν σβήνει 5 μήνες.

Υπάρχει και αφυγραντήρας Kullhaus Q20L Pro (245 kWh) μόνιμα στην πρίζα, που συντηρεί τα επίπεδα υγρασίας μόνο με αέρα πλέον (βάσει οδηγιών το λέω).

Ο συμπιεστής θα ανάψει κάθε φορά που αδειάζω τον κάδο και πρέπει να ενεργοποιήσω εκ νέου το μηχάνημα (ανά 4 μέρες πλέον).

Τριφασικό ρεύμα.

20 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

EDIT:

1) Πέρσι, είχαμε εκκαθαριστικό Σεπ 22-Ιαν 23 2500 kWh.

1840 kWh ημερας

2) Από τη στιγμή που έχω καταναλώσεις >2000 kwh (3500 kWh το 4μηνο Ιαν-Μαι)

2460 kWh ημέρας

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alexcxvtr είπε

Έχω δύο απορίες σχετικά με το καρφιτσωμενο ποστ, καθώς έχω μπερδευτεί λίγο.

1) Πέρσι, είχαμε εκκαθαριστικό Σεπ 22-Ιαν 23 2500 kWh.

Ο έναντι στο δίμηνο Σεπ-Νοε 22 ήταν 1000 kWh.

Άρα, για να επιλέξω Open, 4all, Γ1, Online κτλ., προσμετράται το σύνολο των δύο λογαριασμών; Δηλαδή 2500+1000;

Η μόνο του εκκαθαριστικού, οι 2500 kwh;

Διότι εξοφλουμε κανονικά και τον έναντι και τον εκκαθαριστικό.

2) Από τη στιγμή που έχω καταναλώσεις >2000 kwh (3500 kWh το 4μηνο Ιαν-Μαι), με συμφέρει να βάλω νυχτερινό μετρητή από τον Δεδδηε;

Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά στον πίνακα ανάβει το λαμπάκι για νυχτερινό ρεύμα. Αυτό είναι ο νυχτερινός μετρητής;

Επίσης, μέγιστο 950 kWh νυχτερινό έχω δει σε λογαριασμό.

Τη μέρα γίνεται η μεγάλη ζημιά.

Υ.Γ. Είμαι σε Home Enter με τις καλές τιμές από το 2021, που λήγει σε 21 μέρες.

Υπάρχει άρρωστο ηλικιωμένο άτομο στο σπίτι και η αντλία θερμότητας δεν σβήνει 5 μήνες.

Υπάρχει και αφυγραντήρας Kullhaus Q20L Pro (245 kWh) μόνιμα στην πρίζα, που συντηρεί τα επίπεδα υγρασίας μόνο με αέρα πλέον (βάσει οδηγιών το λέω).

Ο συμπιεστής θα ανάψει κάθε φορά που αδειάζω τον κάδο και πρέπει να ενεργοποιήσω εκ νέου το μηχάνημα (ανά 4 μέρες πλέον).

Τριφασικό ρεύμα.

 

Στον εναντι παντα βαζουν μια προσεγγιση συγκριτικα με οτι εκαψες περσι τον ιδιο μηνα ο εκκαθαριστικος ειναι το επισημο που μετραει ο ΔΕΔΔΗΕ οποτε εκαψες 2500 σε ενα τετραμηνο απο Σεπτεμβριο μεχρι Ιανουαριο. Το νυχτερινο εννοειται συμφερει ειτε λιγες ειτε πολλες εσυ με τοσες που καταναλωνεις θα το κανεις αποσβεση το 40αρι παρα πολυ γρηγορα. Απο οτι βλεπω λογικα εχεις νυχτερινο θα σου δειχνει το εκκαθαριστικο απο την πισω σελιδα θα λεει kw μερας και νυχτας και θα εχει και αλλες χρεωσεις. Δες το για σιγουρα παντως. Αφου εχεις αντλια θερμοτητας δες το παρακατω και επειτα πας σε open για 1 μηνα και βλεπεις απο 1/1 ακομα δεν γνωριζουμε τιποτα απολυτως και πως θα πανε τα πραγματα ολα ειναι στον αερα. 

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Ειναι κυμαινομενο που σημαινει οτι απο 1/1/2024 θα περνει καθε μηνα την αναλογη ρητρα οποτε περιμενουμε να δουμε τι σταθερα προγραμμα θα βγουν και πως θα παει ολο αυτο με τα χρωματα με τα τιμολογια. Ηδη με το 4all open Γ1Ν βγαινει 22 λεπτα η kw μαζι με ρυθμιζομενες μεσα τωρα σε κανα μηνα θα φανει που θα παει. Για 25 λεπτα λεπτα αλλα ειναι το πολυ αισιοδοξο σεναριο με το χειροτερο να κανει λογο για 35-40 λεπτα που εχει συμφερουν τα νεα enter+online που εχουν κοντα 30 λεπτα σημερα σταθερη χρεωση. 

Μάλιστα κατανοητό. Για να δούμε. Τελικά νόμιζα τελειώνει σήμερα το open αλλά εν τέλει λήγει σε 12 μέρες. Οπότε έχω ακόμα να δω τι θα κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arkin είπε

Στον εναντι παντα βαζουν μια προσεγγιση συγκριτικα με οτι εκαψες περσι τον ιδιο μηνα ο εκκαθαριστικος ειναι το επισημο που μετραει ο ΔΕΔΔΗΕ οποτε εκαψες 2500 σε ενα τετραμηνο απο Σεπτεμβριο μεχρι Ιανουαριο. Το νυχτερινο εννοειται συμφερει ειτε λιγες ειτε πολλες εσυ με τοσες που καταναλωνεις θα το κανεις αποσβεση το 40αρι παρα πολυ γρηγορα. Απο οτι βλεπω λογικα εχεις νυχτερινο θα σου δειχνει το εκκαθαριστικο απο την πισω σελιδα θα λεει kw μερας και νυχτας και θα εχει και αλλες χρεωσεις. Δες το για σιγουρα παντως. Αφου εχεις αντλια θερμοτητας δες το παρακατω και επειτα πας σε open για 1 μηνα και βλεπεις απο 1/1 ακομα δεν γνωριζουμε τιποτα απολυτως και πως θα πανε τα πραγματα ολα ειναι στον αερα. 

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/myenergy/myenergy-heatpump/

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

1) Για την αντλία που ανέφερες, το έχω δει στο σάιτ.

Αλλά η ΔΕΗ γράφει ότι πρέπει να έχει γίνει η εγκατάσταση από 1/1/2023. Δεν μας πιάνει.

Εμείς βάλαμε LG monoblock το 2020.

Εκτός αν καταλαβαίνω κάτι λάθος.

2) Ναι, το καταλαβαίνω ότι όλα είναι ρευστά ακόμα, απλώς βάσει του καρφιτσωμενου ποστ έγραψα ΚΑΙ τις καταναλώσεις ημέρας.

Ορίστε αναλυτικά:

Εκκαθαριστικός ΔΕΗ
21/9/22-20/1/23
2541 Kwh
Ημέρας 1844
Νύχτας 697

21/1/23-21/5/23
3404 Kwh
Ημέρας 2457
Νύχτας 947

22/5/23-19/9/23
1265 Kwh
Ημέρας 920
Νύχτας 345

Όπως βλέπεις, το πρώτο 4μηνο δεν ξεπερνάω τις 2000 kWh ημέρας, ενώ το δεύτερο τις ξεπερνάω.

(Βάσει καρφιτσωμενου ποστ)

Το πρόγραμμά μου λήγει 21/12, οπότε θα κοιτάξω κατευθείαν να αλλάξω από 1/1/24.

Δεν χρειάζεται τώρα άμεσα.

Απλώς ρώτησα για μετά.

Άρα, να τηλεφωνήσω στον Δεδδηε για να βάλω τον νυχτερινό μετρητή. Έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

1) Για την αντλία που ανέφερες, το έχω δει στο σάιτ.

Αλλά η ΔΕΗ γράφει ότι πρέπει να έχει γίνει η εγκατάσταση από 1/1/2023. Δεν μας πιάνει.

Εμείς βάλαμε LG monoblock το 2020.

Εκτός αν καταλαβαίνω κάτι λάθος.

2) Ναι, το καταλαβαίνω ότι όλα είναι ρευστά ακόμα, απλώς βάσει του καρφιτσωμενου ποστ έγραψα ΚΑΙ τις καταναλώσεις ημέρας.

Ορίστε αναλυτικά:

Εκκαθαριστικός ΔΕΗ
21/9/22-20/1/23
2541 Kwh
Ημέρας 1844
Νύχτας 697

21/1/23-21/5/23
3404 Kwh
Ημέρας 2457
Νύχτας 947

22/5/23-19/9/23
1265 Kwh
Ημέρας 920
Νύχτας 345

Όπως βλέπεις, το πρώτο 4μηνο δεν ξεπερνάω τις 2000 kWh ημέρας, ενώ το δεύτερο τις ξεπερνάω.

(Βάσει καρφιτσωμενου ποστ)

Το πρόγραμμά μου λήγει 21/12, οπότε θα κοιτάξω κατευθείαν να αλλάξω από 1/1/24.

Δεν χρειάζεται τώρα άμεσα.

Απλώς ρώτησα για μετά.

Άρα, να τηλεφωνήσω στον Δεδδηε για να βάλω τον νυχτερινό μετρητή. Έτσι;

Εχεις απο παλια αντλια οποτε ναι δεν σε πιανει για το 300αρι. Για το νυχτερινο εφοσον σε γραφει kw μερας+νυχτας σημαινει οτι εχεις νυχτερινο μετρητη για σιγουρα δες δεξια πισω στις kw με ποσο σε χρεωνει τις πολλες και με ποσες τις λιγες εφοσον εχεις 2 χρεωσεις εισαι μια χαρα με νυχτερινο. Ολα ειναι ρευστα μπορει η ΔΕΗ να ανεβασει ελαχιστα και οι εναλλακτικοι να πανε διπλασια απο οτι τωρα παλι φθηνοτερα θα βγαινουν αλλα δεν ξερουμε τι γινεται με τις ρητρες. Το αεριο το πετρελαιο εχουν πεσει πολυ και μας λενε οτι το ρευμα θα ανεβει. Δεν καταλαβαινω το λογο περα απο την αισχροκερδεια. Ανεβηκε γιατι ειχε ανεβει το αεριο πολυ λογο πολεμου τωρα που επεσε στον πατο συνεχιζουμε να εχουμε πανακριβο ρευμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εχεις απο παλια αντλια οποτε ναι δεν σε πιανει για το 300αρι. Για το νυχτερινο εφοσον σε γραφει kw μερας+νυχτας σημαινει οτι εχεις νυχτερινο μετρητη για σιγουρα δες δεξια πισω στις kw με ποσο σε χρεωνει τις πολλες και με ποσες τις λιγες εφοσον εχεις 2 χρεωσεις εισαι μια χαρα με νυχτερινο. Ολα ειναι ρευστα μπορει η ΔΕΗ να ανεβασει ελαχιστα και οι εναλλακτικοι να πανε διπλασια απο οτι τωρα παλι φθηνοτερα θα βγαινουν αλλα δεν ξερουμε τι γινεται με τις ρητρες. Το αεριο το πετρελαιο εχουν πεσει πολυ και μας λενε οτι το ρευμα θα ανεβει. Δεν καταλαβαινω το λογο περα απο την αισχροκερδεια. Ανεβηκε γιατι ειχε ανεβει το αεριο πολυ λογο πολεμου τωρα που επεσε στον πατο συνεχιζουμε να εχουμε πανακριβο ρευμα. 

Τελευταίο.

Λίγο με μπέρδεψες.

Έχω νυχτερινό μετρητή ή όχι;

Έβαλα σκρινσοτ τελευταίου έναντι.

 

 

Spoiler

Screenshot_20231130_101732_WPS Office.jpg

 

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alexcxvtr είπε

Τελευταίο.

Λίγο με μπέρδεψες.

Έχω νυχτερινό μετρητή ή όχι;

Έβαλα σκρινσοτ τελευταίου έναντι.

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_20231130_101732_WPS Office.jpg

 

Έχεις και φαίνεται.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Τελευταίο.

Λίγο με μπέρδεψες.

Έχω νυχτερινό μετρητή ή όχι;

Έβαλα σκρινσοτ τελευταίου έναντι.

 

Screenshot_20231130_101732_WPS Office.jpg

Ναι εχεις κανονικα νυχτερινο. Ο τυπος ενδειξη 11 ειναι οι kw μερας και το 12 νυχτας. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, παιδιά.

Οπότε, αναμένω.

Αλλιώς μπαίνω στο Open "για πιο συμφέρουσα λύση". Λέμε τώρα...

Α, ξέχασα.

21/12 λήγει το συμβόλαιο.

Μπορώ να μπω στο Open για 10 μέρες μόνο;

Και μετά να αλλάξω πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Ευχαριστώ, παιδιά.

Οπότε, αναμένω.

Αλλιώς μπαίνω στο Open "για πιο συμφέρουσα λύση". Λέμε τώρα...

Α, ξέχασα.

21/12 λήγει το συμβόλαιο.

Μπορώ να μπω στο Open για 10 μέρες μόνο;

Και μετά να αλλάξω πρόγραμμα;

Μπορεις ναι απλα δεν θα στο βγαλει στο ebill θελει τηλεφωνο η καταστημα. Στο ebill θα σε βγαλει 4all Γ1Ν και τα νεα πανακριβα σταθερα online+enter. Αστο καλυτερα να σε παει οπου ειναι να σε παει μετα τη ληξη αυτου που εχεις και βλεπεις απο 1/1 δεν ειναι και πολλες οι μερες που μενουν οποτε να ξερεις και καλυτερα οπως ολοι μας που να πας μετα θα αρχισουν να βγαζουν τιμες για καθε τιμολογιο να ξερουμε περιπου και τις γινεται με καθε χρωμα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μπορεις ναι απλα δεν θα στο βγαλει στο ebill θελει τηλεφωνο η καταστημα. Στο ebill θα σε βγαλει 4all Γ1Ν και τα νεα πανακριβα σταθερα online+enter. Αστο καλυτερα να σε παει οπου ειναι να σε παει μετα τη ληξη αυτου που εχεις και βλεπεις απο 1/1 δεν ειναι και πολλες οι μερες που μενουν οποτε να ξερεις και καλυτερα οπως ολοι μας που να πας μετα θα αρχισουν να βγαζουν τιμες για καθε τιμολογιο να ξερουμε περιπου και τις γινεται με καθε χρωμα. 

Στο open σε περνάει εαν δε κανεις κάτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νυχτερινό πλέον έχασε μεγάλο μέρος της αίγλης του από τη στιγμή που ο άπληστος δεδδηε σε χρεώνει φουλ υπηρεσίες δικτύου σα να ήταν πρωί.

Αρκετά μικρότερο κίνητρο κάποιος πλέον να μπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...