Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Alkmenis είπε

Καλησπέρα

Μια ερώτηση αν γνωρίζετε. Μεταβαίνοντας στο Γ1Ν μετά την λήξη του παλαιού My Home Online, διατηρείται η δυνατότητα υποβολής μετρήσεων online για ημερήσιο / νυχτερινό μέσω του mydei ή όχι;

Μπορείς κανονικά να δώσεις ενδείξεις σε οποιοδήποτε πρόγραμμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σ' ευχαριστώ πολύ @Kozanitis1. Άρα να υποθέσω ότι και η πάγια εντολή παραμένει για την μετέπειτα πληρωμή του λογαριασμού. Βάσει του πίνακα που παρέθεσες στη σελίδα 1580 και μπράβο σου, θα επιλέξω το Γ1Ν. Το παλαιό μου My Home Online λήγει στις 29.11 (σε 7 ημέρες) και όπως είδα όταν κάνω login αναφέρει ότι μπορώ να υποβάλλω τις μετρήσεις του Νοεμβίου από 24 έως 29 Νοεμβίου. Αν τις υποβάλλω στις 29.11 και αμέσως μετά επιλέξω μετάβαση στο Γ1Ν θα είναι καλά ή να το κάνω μια μέρα νωρίτερα δηλ. στις 28.11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Alkmenis είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ @Kozanitis1. Άρα να υποθέσω ότι και η πάγια εντολή παραμένει για την μετέπειτα πληρωμή του λογαριασμού. Βάσει του πίνακα που παρέθεσες στη σελίδα 1580 και μπράβο σου, θα επιλέξω το Γ1Ν. Το παλαιό μου My Home Online λήγει στις 29.11 (σε 7 ημέρες) και όπως είδα όταν κάνω login αναφέρει ότι μπορώ να υποβάλλω τις μετρήσεις του Νοεμβίου από 24 έως 29 Νοεμβίου. Αν τις υποβάλλω στις 29.11 και αμέσως μετά επιλέξω μετάβαση στο Γ1Ν θα είναι καλά ή να το κάνω μια μέρα νωρίτερα δηλ. στις 28.11

Καλημέρα... Πότε είναι να περάσει ο Δεδδηε για την κανονική καταμέτρηση; Μπορείς όμως να δώσεις τις ενδείξεις πάλι στον Δεδδηε στο δίμηνο... Θα πρέπει όμως να ρωτήσεις πότε είναι αυτό.. Καλύτερα εκεί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημέρα σε όλους. Βάζω νέα οικιακή παροχή και θα διαλέξω ένα από τα προγράμματα της ΔΕΗ. Προφανώς θα πάω σε ένα από τα δύο κυμαινόμενα (4all - Γ1) και από την νέα χρονιά βλέπουμε πως θα πάνε οι τιμές της κιλοβατώρας.

Αυτό που βλέπω εγώ σαν σημαντική διαφορά στα δύο κυμαινόμενα εκτός από την μικρή διαφορά τιμής khw είναι πως το Γ1 αναφέρει πως δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής ενώ το άλλο δεν το αναφέρει κάπου. Πείτε μου αν κάνω λάθος.

Άρα στο 4all η έκπτωση 2% πάγια εντολή και το 15% σε σχέση με πέρυσι (αν υποθέσουμε πως μετά από ενα χρόνο συνεχίζεις στο 4all) δεν είναι τίποτα μπροστά στο ενδεχόμενο να φας μία ρήτρα αναπροσαρμογής, σωστά;

Μήπως, με τα τωρινά δεδομένα το Γ1 (ή και το Open που έχει σχεδόν τα ίδια χαρακτηριστικά, ίσως καλύτερο αν υπάρχει αντλία θερμότητας ή όποιο άλλο μέσο χρησιμοποιεί ρεύμα) είναι το πιο ιδανικό;

Θα ήθελα την γνώμη σας!

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από pierotos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λήγει σε 10 μέρες το my home online. Επειδή δεν μπορώ να βρω τη σύμβαση στο mydei, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο κόστος αν φύγεις λίγες μέρες πριν τη λήξη του σε άλλο πάροχο? Στο my home enter σίγουρα δεν έχει μετά τον 21ο Μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτήσω . . . σε επικοινωνία με αντιπρόσωπο της ΔΕΗ μου προτάθηκε αφού λήγει το συμβόλαιο μου, Home Enter +, να μπω στο home4all. Μου είπαν ότι μπορώ μέσα στο τρίμηνο  άμα το θελήσω να φύγω αχρεωστήτως. Βέβαια αυτό δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο όπου λέει ότι μπορώ να καταγγείλω τη σύμβαση συγκεκριμένα: 

''3 Καταγγελία Σύμβασης

Ο Πελάτης διατηρεί το δικαίωμα καταγγελίας της Σύμβασης προμήθειας οποτεδήποτε, αναίτια και αζημίως.

Με την επιφύλαξη της παρ. 3 του άρθρου 42 του ΚΠΗΕ, τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται μετά την

παρέλευση τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία υποβολής της καταγγελίας στον Προμηθευτή.

Σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης μετά την ειδοποίηση της παραγράφου 5.2 των παρόντων Ειδικών

Όρων και εφόσον τα έννομα αποτελέσματα της καταγγελίας επέλθουν μετά το πέρας της αρχικής διάρκειας, ο

πελάτης για την κατανάλωση ενέργειας που πραγματοποίησε το διάστημα μετά το πέρας της αρχικής διάρκειας

και έως την ημερομηνία παύσης εκπροσώπησης από τον προμηθευτή ΔΕΗ Α.Ε. θα τιμολογείται με το προϊόν

της παραγράφου 5.1 των παρόντων Ειδικών Όρων.'' 

 

Βέβαια αυτό δεν αναφέρεται ρητώς στα χαρακτηριστικά του προγράμματος, όπως στο Γ1. Να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι μου εδόθει και 9 μήνες ANT1+. Βέβαια υπάρχει και η ηχογράφηση όπου ελέχθει η διακοπή στο τρίμηνο μπορεί να γίνει χωρίς κόστος

Τι λέτε θα υπάρξει θέμα σε αλλαγής συμβολαίου, έστω και μέσα στην ίδια τη ΔΕΗ;

Επεξ/σία από aret1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, aret1 είπε

να ρωτήσω . . . σε επικοινωνία με αντιπρόσωπο της ΔΕΗ μου προτάθηκε αφού λήγει το συμβόλαιο μου, Home Enter +, να μπω στο home4all. Μου είπαν ότι μπορώ μέσα στο τρίμηνο  άμα το θελήσω να φύγω αχρεωστήτως. Βέβαια αυτό δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο όπου λέει ότι μπορώ να καταγγείλω τη σύμβαση συγκεκριμένα: 

''3 Καταγγελία Σύμβασης

Ο Πελάτης διατηρεί το δικαίωμα καταγγελίας της Σύμβασης προμήθειας οποτεδήποτε, αναίτια και αζημίως.

Με την επιφύλαξη της παρ. 3 του άρθρου 42 του ΚΠΗΕ, τα αποτελέσματα της καταγγελίας επέρχονται μετά την

παρέλευση τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία υποβολής της καταγγελίας στον Προμηθευτή.

Σε περίπτωση καταγγελίας της Σύμβασης μετά την ειδοποίηση της παραγράφου 5.2 των παρόντων Ειδικών

Όρων και εφόσον τα έννομα αποτελέσματα της καταγγελίας επέλθουν μετά το πέρας της αρχικής διάρκειας, ο

πελάτης για την κατανάλωση ενέργειας που πραγματοποίησε το διάστημα μετά το πέρας της αρχικής διάρκειας

και έως την ημερομηνία παύσης εκπροσώπησης από τον προμηθευτή ΔΕΗ Α.Ε. θα τιμολογείται με το προϊόν

της παραγράφου 5.1 των παρόντων Ειδικών Όρων.'' 

 

Βέβαια αυτό δεν αναφέρεται ρητώς στα χαρακτηριστικά του προγράμματος, όπως στο Γ1. Να μη ξεχάσω να αναφέρω ότι μου εδόθει και 9 μήνες ANT1+. Βέβαια υπάρχει και η ηχογράφηση όπου ελέχθει η διακοπή στο τρίμηνο μπορεί να γίνει χωρίς κόστος

Τι λέτε θα υπάρξει θέμα σε αλλαγής συμβολαίου, έστω και μέσα στην ίδια τη ΔΕΗ;

Να του πεις ότι δεν ανανεώνεις γιατί πλέον είναι από τους ακριβότερους. Μόλις λήξει το συμβόλαιό σου θα πας αυτόματα στο Open, το οποίο είναι λίγο ακριβότερο από το 4all, αλλά δεν έχει καμία απολύτως δέσμευση. Από 1/1/24 που αλλάζουν τα πάντα θα μεταφερθείς στο Πράσινο τιμολόγιο και μετά βλέπεις πως θα έχει διαμορφωθεί η αγορά και τι σε συμφέρει.

Πάντως, και στο 4all μπορείς να φύγεις (εκ νόμου) όποια στιγμή θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα παιδιά προτείνετε να μην κάνουμε τίποτα προς το παρόν, να το αφήσουμε να λήξει και να δούμε από του χρόνου;

Ούτε άλλο πάροχο να δούμε προς το παρόν;

 

Σκέφτομαι για ΗΡΩΝ, δεν έχει δέσμευση

Επεξ/σία από Physics_Rulez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Physics_Rulez είπε

Ούτε άλλο πάροχο να δούμε προς το παρόν;

 

Σκέφτομαι για ΗΡΩΝ, δεν έχει δέσμευση

συνέχεια στο δίπλα νήμα για άλλους πάροχους , τα κυμαινόμενα δεν έχουν δέσμευση γενικότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mousmoulis είπε

Λήγει σε 10 μέρες το my home online. Επειδή δεν μπορώ να βρω τη σύμβαση στο mydei, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο κόστος αν φύγεις λίγες μέρες πριν τη λήξη του σε άλλο πάροχο? Στο my home enter σίγουρα δεν έχει μετά τον 21ο Μήνα.

Την ίδια απορία έχω και εγώ.

Γνωρίζει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Physics_Rulez είπε

Άρα παιδιά προτείνετε να μην κάνουμε τίποτα προς το παρόν, να το αφήσουμε να λήξει και να δούμε από του χρόνου;

Ούτε άλλο πάροχο να δούμε προς το παρόν;

 

Σκέφτομαι για ΗΡΩΝ, δεν έχει δέσμευση

 

49 λεπτά πριν, geopro είπε

Την ίδια απορία έχω και εγώ.

Γνωρίζει κάποιος;

Και γω το ίδιο ρε παιδιά με πήραν τηλέφωνο και μου πρότειναν το 4all δεν αποδέχθηκα και δεν ξέρω τι να κάνω. 

Μάλλον θα κάνω αυτό που λέτε παραμένω στο Γ1 που θα με μεταφέρουν και βλέπουμε από τη νέα χρονιά. Ετσι κι αλλιώς είμαι με μικρές καταναλώσεις γιατί δεν έχω κάτι πολύ ενεργοβόρο στο ρεύμα. Από την άλλη αν μετανοιώσουμε πιστεύω ότι οποιαδήποτε στιγμή μετα μπορόυμε να πάμε στο 4all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, mousmoulis είπε

Λήγει σε 10 μέρες το my home online. Επειδή δεν μπορώ να βρω τη σύμβαση στο mydei, γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο κόστος αν φύγεις λίγες μέρες πριν τη λήξη του σε άλλο πάροχο? Στο my home enter σίγουρα δεν έχει μετά τον 21ο Μήνα.

Δες εδώ

3 ώρες πριν, geopro είπε

Την ίδια απορία έχω και εγώ.

Γνωρίζει κάποιος;

Δες εδώ

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Και γω το ίδιο ρε παιδιά με πήραν τηλέφωνο και μου πρότειναν το 4all δεν αποδέχθηκα και δεν ξέρω τι να κάνω. 

Μάλλον θα κάνω αυτό που λέτε παραμένω στο Γ1 που θα με μεταφέρουν και βλέπουμε από τη νέα χρονιά. Ετσι κι αλλιώς είμαι με μικρές καταναλώσεις γιατί δεν έχω κάτι πολύ ενεργοβόρο στο ρεύμα. Από την άλλη αν μετανοιώσουμε πιστεύω ότι οποιαδήποτε στιγμή μετα μπορόυμε να πάμε στο 4all.

Θα σε μεταφέρουν στο Open και όχι στο Γ1. Παρόμοια είναι.

Από 1/1/24 δεν θα υπάρχει 4all. Κάπως αλλιώς θα το λένε λογικά.

Το θέμα είναι ότι όλοι οι πάροχοι ΔΕΝ θέλουν το νέο έτος να μεταβεί ο κόσμος αυτόματα στο Πράσινο τιμολόγιο, για το λόγο αυτό δίνουν δώρα.

Όποιος θέλει μπορεί να επιλέξει το μεγαλύτερο δώρο και μετά να μεταβεί μόνος του σε όποιο τον συμφέρει (π.χ. Πράσινο)

 

Επεξ/σία από EchiDNA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Μόλις μίλησα με ΔΕΗ για να ενταχθώ σε ένα από τα προγράμματα τους. Όπως έχει ειπωθεί ξανά αναμένουν και αυτοί νεότερες πληροφορίες για το τι θα γίνει από 1/1/24. Σίγουρα θα υπάρξει αναστολή της ρήτρας αναπροσαρμογής στα κυμαινόμενα και λογικά και αλλαγή στις khw (σταθερά και κυμαινόμενα). Θα βγουν και αυτά με τα χρώματα. Τώρα είπαν πως θα ενημερωθούν όλοι οι πελάτες για τις αλλαγές και αν το επιθυμούν θα μπορούν να αλλάξουν σε οποιοδήποτε πρόγραμμα χωρίς κάποιο penalty. Αυτό ισχύει για όλα τα πρόγραμματα που μπορεί να είναι κάποιος/α. Αυτή η ρήτρα είναι θάνατος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pierotos είπε

Καλημέρα! Μόλις μίλησα με ΔΕΗ για να ενταχθώ σε ένα από τα προγράμματα τους. Όπως έχει ειπωθεί ξανά αναμένουν και αυτοί νεότερες πληροφορίες για το τι θα γίνει από 1/1/24. Σίγουρα θα υπάρξει αναστολή της ρήτρας αναπροσαρμογής στα κυμαινόμενα και λογικά και αλλαγή στις khw (σταθερά και κυμαινόμενα). Θα βγουν και αυτά με τα χρώματα. Τώρα είπαν πως θα ενημερωθούν όλοι οι πελάτες για τις αλλαγές και αν το επιθυμούν θα μπορούν να αλλάξουν σε οποιοδήποτε πρόγραμμα χωρίς κάποιο penalty. Αυτό ισχύει για όλα τα πρόγραμματα που μπορεί να είναι κάποιος/α. Αυτή η ρήτρα είναι θάνατος!

H ρήτρα θα είναι ενσωματωμένη σε όλα τα προγράμματα, εκτός των σταθερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...