Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Αυτοματα θα πας σε home open μολις ληξει το προγραμμα σου. Αλλιως μεσω ebill μπορεις να μεταβεις σε Γ1Ν η σε 4All. 

Επιβεβαιώνω κι εγώ σημερινή τηλεφωνική ενημέρωση που είχα ότι μετά το online ή το enter πηγαίνουμε αυτόματα στο open

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι για ποιο λόγο σχολιάζουμε (οι έχοντες και νυκτερινό)  τις όποιες χρεώσεις με βάση τις ημερήσιες κιλοβατώρες, τη στιγμή που τα πινακάκια όλων των προγραμμάτων αναγράφουν τις χρεώσεις με βάση τον αριθμό της κατανάλωσης ημερήσιων + νυχτερινών κιλοβατωρών…

Μου διαφεύγει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Joe22 είπε

Επιβεβαιώνω κι εγώ σημερινή τηλεφωνική ενημέρωση που είχα ότι μετά το online ή το enter πηγαίνουμε αυτόματα στο open

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι για ποιο λόγο σχολιάζουμε (οι έχοντες και νυκτερινό)  τις όποιες χρεώσεις με βάση τις ημερήσιες κιλοβατώρες, τη στιγμή που τα πινακάκια όλων των προγραμμάτων αναγράφουν τις χρεώσεις με βάση τον αριθμό της κατανάλωσης ημερήσιων + νυχτερινών κιλοβατωρών…

Μου διαφεύγει κάτι;

Ναι αυτη η παραμετρος πρεπει να μπαινει μεσα σε οσους εχουν νυχτερινο. Γιατι μπορει πχ το open να συμφερει για 2000+kw αλλα μπορει καποιος να εχει 2500 το τετραμηνο και οι 1800 να ειναι μερας οι 700 νυχτας οποτε παλι δεν τον συμφερει και καλυτερα να παει στο 4all. Σε κανα 45ημερο θα λεμε πανε μπλε οχι κοκκινο οχι πρασινο σαν τα μουτρα τους τα εχουν κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης επιβεβαιώνω τηλεφωνική ενημέρωση του helpdesk της ΔΕΗ πως υπάρχει κλιμακωτή χρέωση.

Δηλ. κάποιος που θα κάψει πχ πάνω από 500 kW δε θα πληρώσει από την πρώτη kWh την τιμή των πάνω από 500 kWh...

 

Στον υπολογισμό των πχ πρώτων 500 ή 2000 kWh κλπ, η ΔΕΗ υπολογίζει το άθροισμα των ημερήσιων και νυκτερινών (για εκείνους που έχουν και νυκτερινό μετρητή)...

Επεξ/σία από Joe22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρισιμο ερώτημα με το οριο των 2000 δεν ειναι αυτο αλλα ειναι το πως θα τις μετράνε (αν δε δινεις εσυ μετρηση*). Εχει τυχει να κανει 7 μηνες να περασει ο δεδδηε να μετρήσει - και ειμαι κοντα στους κεντρικοτερους οδικους αξονες της αττικής, οχι σε κανενα κατσικοχώρι...

Μη κανει παλι 6-7 μηνες να ερθει και μετα βγουν 3000 και τρεχουμε να αποδειξουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες...

 

*το σεναριο να δινω μετρηση το σκεφτηκα αλλα δε παιζει, θα το ξεχναω, και στο κατω κατω δουλεια τους ειναι οχι δικη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το κρισιμο ερώτημα με το οριο των 2000 δεν ειναι αυτο αλλα ειναι το πως θα τις μετράνε (αν δε δινεις εσυ μετρηση*). Εχει τυχει να κανει 7 μηνες να περασει ο δεδδηε να μετρήσει - και ειμαι κοντα στους κεντρικοτερους οδικους αξονες της αττικής, οχι σε κανενα κατσικοχώρι...

Μη κανει παλι 6-7 μηνες να ερθει και μετα βγουν 3000 και τρεχουμε να αποδειξουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες...

 

*το σεναριο να δινω μετρηση το σκεφτηκα αλλα δε παιζει, θα το ξεχναω, και στο κατω κατω δουλεια τους ειναι οχι δικη μου...

Πιστεύω πως έλεγχο-μέτρηση [και δική μας] πρέπει να κάνουμε , άσχετα αν θα τη στέλνουμε ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, paylidis said:

Το κρισιμο ερώτημα με το οριο των 2000 δεν ειναι αυτο αλλα ειναι το πως θα τις μετράνε (αν δε δινεις εσυ μετρηση*). Εχει τυχει να κανει 7 μηνες να περασει ο δεδδηε να μετρήσει - και ειμαι κοντα στους κεντρικοτερους οδικους αξονες της αττικής, οχι σε κανενα κατσικοχώρι...

Μη κανει παλι 6-7 μηνες να ερθει και μετα βγουν 3000 και τρεχουμε να αποδειξουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες...

 

*το σεναριο να δινω μετρηση το σκεφτηκα αλλα δε παιζει, θα το ξεχναω, και στο κατω κατω δουλεια τους ειναι οχι δικη μου...

Μετά από 6-7 μήνες δεν παίζει, η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης είναι κάθε 4, αν παραλείψει μια φορά τότε θα έχει κάνει περίπου 8 μήνες να έρθει.

Επίσης το όριο των 2000 αφορά τετράμηνο (120 ημέρες), αν ο εκκαθαριστικός αφορά ας πούμε 243 ημέρες τότε το όριο των 2.000 γίνεται 4.050.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Το κρισιμο ερώτημα με το οριο των 2000 δεν ειναι αυτο αλλα ειναι το πως θα τις μετράνε (αν δε δινεις εσυ μετρηση*). Εχει τυχει να κανει 7 μηνες να περασει ο δεδδηε να μετρήσει - και ειμαι κοντα στους κεντρικοτερους οδικους αξονες της αττικής, οχι σε κανενα κατσικοχώρι...

Μη κανει παλι 6-7 μηνες να ερθει και μετα βγουν 3000 και τρεχουμε να αποδειξουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες...

 

*το σεναριο να δινω μετρηση το σκεφτηκα αλλα δε παιζει, θα το ξεχναω, και στο κατω κατω δουλεια τους ειναι οχι δικη μου...

Είναι ότι καλύτερο η μέτρηση ανά μήνα από μας έχω κοντά χρόνο δίνω μετρήσεις και πληρώνω ότι καιω μόνο χωρίς παρατράγουδα. 3 λεπτά δουλειά είναι κυριολεκτικά και ησυχάζεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, είχα κι εγώ το σταθερό πακέτο ΔΕΗ MyHomeOnline (όπως και αρκετοί συμφορουμίτες), και με κάλεσαν σήμερα και μου είπαν ότι έχει λήξει και ότι πλέον ισχύουν κάποιες τρελές χρώσεις στα νέα πακέτα που μου προτείνουν!!!!!

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο? Ο λογαριασμός μου στο MyHomeOnline ερχόταν κάπου 70-80 ευρώ το μήνα (έχω και νυχτερινό ρολόι).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Επεξ/σία από DxL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DxL είπε

Καλησπέρα παιδιά, είχα κι εγώ το σταθερό πακέτο ΔΕΗ MyHomeOnline (όπως και αρκετοί συμφορουμίτες), και με κάλεσαν σήμερα και μου είπαν ότι έχει λήξει και ότι πλέον ισχύουν κάποιες τρελές χρώσεις στα νέα πακέτα που μου προτείνουν!!!!!

Έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο? Ο λογαριασμός μου στο MyHomeOnline ερχόταν κάπου 70-80 ευρώ το μήνα (έχω και νυχτερινό ρολόι).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Απο ΔΕΗ όπου και να πας θα πληρώσεις 60 70% πάνω στο ρεύμα δεν υπάρχει κάτι άλλο. Μόνο εναλλακτικοι για καλύτερες τιμές αυτή τη στιγμή στο άλλο θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε μπορώ να ενεργοποιήσω το myhome 4all μέσα από το e-bill; Μπορώ και μία μέρα πριν λήξει το myhome online;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ενεργοποιήσει αυτόματη πάγια πληρωμή σε πιστωτική άλλα έτυχε να λήξει η κάρτα εκείνη την περίοδο και να μη πληρωθεί αυτόματα ο λογαριασμός στην ημερομηνία του. Στη συνέχεια ανανέωσα τα στοιχεία της εν λόγω πιστωτικής αλλά βλέπω οτι αν και έχει περάσει κοντά 1 μήνας δεν με έχει ακόμα χρεώσει και συνεχίζει να εμφανίζει τον λογαριασμό ληξιπρόθεσμο. Εν τω μεταξύ έχει καθυστερήσει να βγει και ο καινούργιος λογαριασμός.

Τι κάνω; Πληρώνω άμεσα χειροκίνητα η περιμένω οπότε βγει ο επόμενος σύνολο;

Υποτίθεται όλα αυτοματοποιημένα και ψηφιοποιημένα  είναι αλλά επειδή έχω δει διάφορα τρελά με δαύτους και έχω γίνει παρανοϊκός σκέφτομαι ακόμα και το σενάριο ότι αν τα δώσω τώρα και βγει στο καπάκι ο επόμενος διπλός μην έχω κάνα θέμα και τρέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά προσπαθεί να τραβήξει χρήματα στην ημερομηνία λήξης του λογαριασμού. Πλήρωσε τον κανονικά ή περίμενε τον επόμενο που θα έχει και το ποσό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι από τους τυχερούς που είχα κλείσει πριν 2 χρόνια το συμβόλαιο με τα 10λεπτά την κιλοβατώρα. Τελειώνει στις 23/11, με πήραν τηλέφωνο για ανανέωση και επειδή έχω χαθεί λίγο με τους εναλλακτικούς είπα για τον 1,5 μήνα που απομένει να κάνω το ΔΕΗ myHome 4All που μου πρότειναν. Αυτή τη στιγμή είναι 14λεπτά η κιλοβατώρα. Ελπίζω να έκανα καλά. 

Μου είπαν ότι μπορώ να αλλάξω χωρίς ρήτρα αρά αν βρω κάτι καλύτερο με το νέο έτος μπορώ να φύγω.

Επεξ/σία από baspav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...