Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Εγω μπηκα στο Γ1 κ απο 1η Δεκεμβρίου βλεπουμε..Η αληθεια ειναι οτι δεν θέλω ν αρχισω τα περα δωθε,αλλα αν χρειαστεί να το κανω,ας είναι!

Θα μπει ρητρα παντου οποτε αν παιξει με σταθερες τιμες η ΔΕΗ βλεπω να γυρνανε παλι ολη ΔΕΗ και ας ειναι 50% ακριβοτερη απο οτι σημερα γιατι την ιδια ωρα οι αλλοι παροχοι θα παιζουν +200-300% απο οτι τωρα. Ετσι την πατησαν πολλοι την προηγουμενη φορα με τις ρητρες και εκει που ειχαν γλιτωσει καποια χρηματα απο τις χαμηλοτερες τιμες εκει τους ηρθαν κατι 700-800αρια και τα ειδαν ολα. Κατι αντιστοιχο θα γινει και τωρα οπως φαινεται και οτι γλιτωσαν τους υπολοιπους μηνες θα τα πληρωσουν μαζεμενα τωρα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 minutes ago, Arkin said:

Θα μπει ρητρα παντου οποτε αν παιξει με σταθερες τιμες η ΔΕΗ βλεπω να γυρνανε παλι ολη ΔΕΗ και ας ειναι 50% ακριβοτερη απο οτι σημερα γιατι την ιδια ωρα οι αλλοι παροχοι θα παιζουν +200-300% απο οτι τωρα. Ετσι την πατησαν πολλοι την προηγουμενη φορα με τις ρητρες και εκει που ειχαν γλιτωσει καποια χρηματα απο τις χαμηλοτερες τιμες εκει τους ηρθαν κατι 700-800αρια και τα ειδαν ολα. Κατι αντιστοιχο θα γινει και τωρα οπως φαινεται και οτι γλιτωσαν τους υπολοιπους μηνες θα τα πληρωσουν μαζεμενα τωρα. 

Το θεμα ειναι για εμας που ειναι να κανουμε τωρα ανανεωση, παμε Γ1 ή myhome4all;

Και για ποιο λογο το myhomeonline υπαρχει πλεον; Τι πλεονεκτημα προσφερει με 0,28 την κιλοβατωρα;

On 22/10/2023 at 16:06, Joe22 said:

Δες το shelly…

Για σπίτια με αντλία θερμότητας (και συνεπώς υπολογίσιμη κατανάλωση ενέργειας) από όσες γνώμες διαβάζω τελευταία βλέπω πως προτείνεται η μετακίνηση από το online (όταν λήξει) στο my home open… εκτός απρόοπτου

Το my home open ποιο ειναι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Το θεμα ειναι για εμας που ειναι να κανουμε τωρα ανανεωση, παμε Γ1 ή myhome4all;

Και για ποιο λογο το myhomeonline υπαρχει πλεον; Τι πλεονεκτημα προσφερει με 0,28 την κιλοβατωρα;

Το my home open ποιο ειναι;;

Καλυτερα 4all εχει λιγο χαμηλοτερη την kw απλα κοψιμο του greenpass στο 4μηνο θελει τηλεφωνο δεν κοβετε αυτοματα. Το online με 0.28 ειναι σταθερη kw ενω τα 4all Γ1 open ειναι κυμαινομενα. Τοσο καιρο δεν συμφερνε οχι ομως αν παει η τιμη πχ 0.40 χωρις επιδοτηση απο 1/1/2024 και το online κρατησει 0.28 τωρα αργοτερα θα συμφερει. Βεβαια ακομα ολα ειναι στον αερα εδω εβγαλαν προγραμματα με χρωμα το καθενα ωστε να ξερεις πιο ειναι καλυτερο για σενα απο την νεα χρονια και τελικα τα μπερδεψαν ακομα χειροτερα. Για μενα πανε 4all μεχρι τελος 2023 και βλεπουμε απο του χρονου. Δεν σε δεσμευει κανενα προγραμμα οποτε το σπας και πας οπου θελεις οποτε θελεις. Εφοσον εισαι <500kw το τετραμηνο το 4all ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Arkin said:

Καλυτερα 4all εχει λιγο χαμηλοτερη την kw απλα κοψιμο του greenpass στο 4μηνο θελει τηλεφωνο δεν κοβετε αυτοματα. Το online με 0.28 ειναι σταθερη kw ενω τα 4all Γ1 open ειναι κυμαινομενα. Τοσο καιρο δεν συμφερνε οχι ομως αν παει η τιμη πχ 0.40 χωρις επιδοτηση απο 1/1/2024 και το online κρατησει 0.28 τωρα αργοτερα θα συμφερει. Βεβαια ακομα ολα ειναι στον αερα εδω εβγαλαν προγραμματα με χρωμα το καθενα ωστε να ξερεις πιο ειναι καλυτερο για σενα απο την νεα χρονια και τελικα τα μπερδεψαν ακομα χειροτερα. Για μενα πανε 4all μεχρι τελος 2023 και βλεπουμε απο του χρονου. Δεν σε δεσμευει κανενα προγραμμα οποτε το σπας και πας οπου θελεις οποτε θελεις. Εφοσον εισαι <500kw το τετραμηνο το 4all ειναι το καλυτερο αυτη τη στιγμη.

0,40 η κιλοβατωρα χωρις επιδοτηση; Τι εφιαλτικο σεναριο ειναι αυτο;;

Σκεφτομαι καλυτερο Γ1, το οποιο δεν εχει καποιο συμβολαιο και μπορω να το ακυρωσω ανα πασα στιγμη. Στο 4all λεει για 12μηνο συμβολαιο.

Κατω απο 500Kw το μηνα εννοεις και οχι το τετραμηνο, σωστα;

Το 4μηνο παιζω απο 1200-1800 που κοιταξα για περυσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

0,40 η κιλοβατωρα χωρις επιδοτηση; Τι εφιαλτικο σεναριο ειναι αυτο;;

Σκεφτομαι καλυτερο Γ1, το οποιο δεν εχει καποιο συμβολαιο και μπορω να το ακυρωσω ανα πασα στιγμη. Στο 4all λεει για 12μηνο συμβολαιο.

Κατω απο 500Kw το μηνα εννοεις και οχι το τετραμηνο, σωστα;

Το 4μηνο παιζω απο 1200-1800 που κοιταξα για περυσι.

Ναι κατα εκει λενε θα παει μακαρι να μην ισχυει γιατι απλα δεν βγαινει για κανεναν. Και το 4all το σπας αμεσα χωρις penalty απο οσο γνωριζω αλλα μην σε παρω στο λαιμο μου 100% το Γ1 το σπας 100% σιγουρα οποτε θελεις. 500kw το μηνα ναι αν εισαι πανω απο αυτες το open συμφερει λιγο περισσοτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα αλλαγή μέσω mydei από το παλιό online(το οποίο λήγει στις 18 του μηνός) σε Γ1Ν.

Ας ελπίσουμε να μην ξυπνήσω και να εχω βρεθεί σε άλλο πρόγραμμα.😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Arkin said:

Ναι κατα εκει λενε θα παει μακαρι να μην ισχυει γιατι απλα δεν βγαινει για κανεναν. Και το 4all το σπας αμεσα χωρις penalty απο οσο γνωριζω αλλα μην σε παρω στο λαιμο μου 100% το Γ1 το σπας 100% σιγουρα οποτε θελεις. 500kw το μηνα ναι αν εισαι πανω απο αυτες το open συμφερει λιγο περισσοτερο. 

To open που λετε ολοι, γιατι δε μου το δειχνει στα προγραμματα; Βλεπω μονο 4 διαθεσιμα. Γινεται μονο απο καταστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

To open που λετε ολοι, γιατι δε μου το δειχνει στα προγραμματα; Βλεπω μονο 4 διαθεσιμα. Γινεται μονο απο καταστημα;

Πια προγραμμα σε εχει? Οντως δεν το εχει το open? Πριν 20 μερες που εκανα το 4all εφυγα απο open μου το ειχε κανονικα μαζι με Γ1Ν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Ναι κατα εκει λενε θα παει μακαρι να μην ισχυει γιατι απλα δεν βγαινει για κανεναν. Και το 4all το σπας αμεσα χωρις penalty απο οσο γνωριζω αλλα μην σε παρω στο λαιμο μου 100% το Γ1 το σπας 100% σιγουρα οποτε θελεις. 500kw το μηνα ναι αν εισαι πανω απο αυτες το open συμφερει λιγο περισσοτερο. 

Η επιδότηση αυτή τη στιγμή είναι 2 με 3 λεπτά δε ξέρω πως προκύπτει αυτό που φαντάζονται μερικοί για τα 40 λεπτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Witcher1st είπε

To open που λετε ολοι, γιατι δε μου το δειχνει στα προγραμματα; Βλεπω μονο 4 διαθεσιμα. Γινεται μονο απο καταστημα;

Το open είναι το βασικό πρόγραμμα της ΔΕΗ. Δεν μπορείς να το επιλέξεις, αλλά εκεί σε πάει αν λήξει η σύμβαση σου και δεν ανανεώσεις. 

Το link έχει δωθεί πολλές φορές και θα το βρεις αν κάνεις μια αναζήτηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Witcher1st είπε

To open που λετε ολοι, γιατι δε μου το δειχνει στα προγραμματα; Βλεπω μονο 4 διαθεσιμα. Γινεται μονο απο καταστημα;

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/myhome-open/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από εμένα. Σε 2 ημέρες λήγει κι εμένα το online και πάω στο 4all. Επειδή βλέπω ότι η χρέωση ανεβαίνει επικίνδυνα μετα τις 2000 (δύσκολα τις πιάνω αλλά ποτέ δεν ξέρεις), θα ήθελα 2 διευκρινίσεις,  στις 2000 συμπεριλαμβάνονται και οι νύχτας αν υπάρχει νυχτερινό, σωστά? Κι αν ξεπεράσεις τις 2000 μόνο οι υπόλοιπες είναι προσαυξημένες, σωστά?

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, vaggy είπε

Καλημέρα κι από εμένα. Σε 2 ημέρες λήγει κι εμένα το online και πάω στο 4all. Επειδή βλέπω ότι η χρέωση ανεβαίνει επικίνδυνα μετα τις 2000 (δύσκολα τις πιάνω αλλά ποτέ δεν ξέρεις), θα ήθελα 2 διευκρινίσεις,  στις 2000 συμπεριλαμβάνονται και οι νύχτας αν υπάρχει νυχτερινό, σωστά? Κι αν ξεπεράσεις τις 2000 μόνο οι υπόλοιπες είναι προσαυξημένες, σωστά?

Ευχαριστώ πολύ

Η τιμή είναι για τις 2.000 ημερήσιες αν υπάρχει νυκτερινό, δυστυχώς η κλίμακα δεν ισχύει στην ΔΕΗ, δηλαδή 2.001 να κάψεις τι χρεώνεσαι όλες με την υψηλότερη κλίμακα (εκτός αν έχει αλλάξει κάτι), οπότε αν δεν έχεις εξόφληση με πάγια εντολή, βάλε το Γ1/Γ1Ν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όμως εδώ https://www.dei.gr/media/uomptx0y/myhome4all_112023_v2.pdf λέει για το 4all οι πρώτες 500   0,14, όλες οι υπόλοιπες 0,196

Ούτως ή άλλως αν με νυχτερινό μετράει μόνο αν ξεπεράσω τις 2000 ημέρας (ισχύει σίγουρα αυτό?) δεν έχω θέμα γιατί μόνο σαν σύνολο υπήρχε περίπτωση (κι αυτό δύσκολο)

Επεξ/σία από vaggy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...