Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα, στα προγράμματα της ΔΕΗ όταν βλέπω μια τιμή που αναφέρει "Τιμή για τις πρώτες 500KWh/μήνα" καταλαβαίνω ότι αν έχω μια κατανάλωση 400KWh εκείνο τον μήνα θα χρεωθώ με την συγκεκριμένη τιμή που αναφέρει το τιμολόγιο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μήπως στον εκκαθαριστικό (δηλ τον 4ο μήνα μετά απο 3 έναντι) όπου για παράδειγμα οι KWh της τετραμηνίας θα είναι περίπου 1600 θα έχω χρέωση με διαφορετική τιμή, δηλ. με εκείνη την τιμή που αναφέρεται απο τις 500KWh και πάνω και είναι σαφώς πιο μεγάλη.

Ελπίζω να καταλάβατε τι ρωτάω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, tempo said:

καλησπέρα, στα προγράμματα της ΔΕΗ όταν βλέπω μια τιμή που αναφέρει "Τιμή για τις πρώτες 500KWh/μήνα" καταλαβαίνω ότι αν έχω μια κατανάλωση 400KWh εκείνο τον μήνα θα χρεωθώ με την συγκεκριμένη τιμή που αναφέρει το τιμολόγιο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι μήπως στον εκκαθαριστικό (δηλ τον 4ο μήνα μετά απο 3 έναντι) όπου για παράδειγμα οι KWh της τετραμηνίας θα είναι περίπου 1600 θα έχω χρέωση με διαφορετική τιμή, δηλ. με εκείνη την τιμή που αναφέρεται απο τις 500KWh και πάνω και είναι σαφώς πιο μεγάλη.

Ελπίζω να καταλάβατε τι ρωτάω....

Στον εκκαθαριστικό γίνονται όλοι οι υπολογισμοί του τετραμήνου από την αρχή, οι υπολογισμοί κόστους ρεύματος των έναντι δεν λαμβάνονται υπόψιν, μόνο τα ποσά που έχεις δώσει έναντι για ρεύμα αφαιρούνται από τον εκκαθαριστικό.

Επίσης στον εκκαθαριστικό το μοίρασμα των KWh στον κάθε μήνα γίνεται αναλογικά. Αν πχ είναι 1.600KWh σε διάστημα 122 ημερών και οι 15 ημέρες από αυτές είναι μέσα στον Ιούνιο, τότε για τον Ιούνιο θα χρεωθείς 1.600/122*15 = 197 KWh με το τιμολόγιο που ίσχυε τον Ιούνιο για έως 500 το μήνα, ομοίως θα υπολογιστούν και για τους υπόλοιπους 4 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά διαβάζω εδώ και ώρα και δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με Γ1, forAll και open. 

Λήγει τέλος του μήνα το home online με 0,10 kwh και μόλις με πήραν τηλέφωνο. Είχα διαβάσει εγώ ότι καλό είναι να μπούμε στο Γ1 μεχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο, το λέω στην υπάλληλο και μου λέει ότι και το forAll δεν έχει ρήτρα αποχώρησης οπότε μπορώ κι εκεί μέχρι να αποφασίσω. Με δουλεύουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

λέει ότι και το forAll δεν έχει ρήτρα αποχώρησης

σωστά ,

4 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Ρε παιδιά διαβάζω εδώ και ώρα και δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με Γ1, forAll και open. 

που ακριβώς και συγκεκριμένα διαβασες το αντίθετο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Ρε παιδιά διαβάζω εδώ και ώρα και δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται με Γ1, forAll και open. 

Λήγει τέλος του μήνα το home online με 0,10 kwh και μόλις με πήραν τηλέφωνο. Είχα διαβάσει εγώ ότι καλό είναι να μπούμε στο Γ1 μεχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο, το λέω στην υπάλληλο και μου λέει ότι και το forAll δεν έχει ρήτρα αποχώρησης οπότε μπορώ κι εκεί μέχρι να αποφασίσω. Με δουλεύουν; 

Όχι. Και τα 3 προγράμματα δεν έχουν ρήτρα αποχώρησης μέχρι 31/12/2023. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

σωστά ,

που ακριβώς και συγκεκριμένα διαβασες το αντίθετο ?

Δε διάβασα κάτι αντίθετο απλά στην ενότητα του Γ1 γράφει ξεκάθαρα "χωρίς δέσμευση συμβολαίου" ενώ στα υπόλοιπα δεν αναφέρει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Δε διάβασα κάτι αντίθετο απλά στην ενότητα του Γ1 γράφει ξεκάθαρα "χωρίς δέσμευση συμβολαίου" ενώ στα υπόλοιπα δεν αναφέρει κάτι. 

Γι αυτό σου είπα μέχρι 31/12. Μετά ίσως αλλάξουν τα πράγματα. Περιμένουμε ολοι να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, zevage είπε

Προσπάθησα να γραφτω στο Γ1 οικιακο και μου ζηταει να συμφωνήσω στη χρήση βιομετρικών δεδομένων. Τι ειναι αυτό??

έχει app με είσοδο με δακτυλικό αποτύπωμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

έχει app με είσοδο με δακτυλικό αποτύπωμα ?

Βασικά δεν ξέρω, αλλά αν δεν έχω τέτοια συσκευή ή (κυρίως) είμαι μέσω υπολογιστή? Άλλωστε μου το ζήτησε σε κάποιο στάδιο, όπου είχα βάλει όλα τα στοιχεία μέσω υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

μπαίνω σε νέο σπίτι από εβδομάδα και ψάχνω παροχους .Κανονική κατανάλωση, 3μελής οικογένεια, όχι κοτ.

Στο παλιό σπίτι είχα το 24μηνο DEH HOME ENTER, με κλειδωμένη τιμή πολύ ανταγωνιστική. 

Τώρα ξαναείδα το HOme Enter και έχει φτάσει  0.2950 €/kwh ημέρα και 0.2600 €/kwh νύχτα, 12 μηνη δέσμευση.

Με πήρανε και από Elpedison για το economy plus με 0,08 €/kwh χωρίς δεσμεύσεις,  φυσικά δεν είναι σταθερή η τιμή.

Δεν καταλαβαίνω τι συμφέρει σταθερή με δέσμευση ή κυμαινόμενή τιμή?

Μια από τα ίδια και για το αέριο και εκεί δεν ξέρω τι να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έως τέλος του χρόνου χωρίς δέσμευση.

Πάνε στην elpedison και πάρε και το δώρο 50€.

Μετά κάθε 20 του μήνα βλέπεις.

Και μετά τέλος Δεκεμβρίου βλέπουμε....

Επεξ/σία από atpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως ενω τους τελευταιους μηνες λιγο πολυ βλεπουμε μια σταθεροποιηση της τιμης της κιλοβατωρας οι τιμες στα σταθερα προγραμματα της ΔΕΗ συνεχιζουν να προσφερουν τιμες εκτος προγματικοτητας.

Απορω για πιο λογο δεν τα καταργουν εντελως αυτα τα προγραμματα, δεν νομιζω οτι υπαρχει ανρθωπος που κανει συμβολαιο σε τετοιο προγραμμα με τιμη κιλοβατωρας που φλερταρει με τα 30 cents. Ειτε να τα  δωσει σε ανθρωπινες τιμες, ειτε να τα καταργησει εντελως.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα συγκριτικό νομίζω η Elpedison συμφέρει τη δεδομένη στιγμή.

Αέριο δεν ξέρω τι να κάνω.

Που είναι οι εποχές που δεν ξέραμε ούτε euro/kwh,  ούτε  TTF..

ΣΥΓΚΡΙΣΗ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...