Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, LordNodens είπε

Το διαβασα και εγω. Θα προστατεψουν λεει μόνο τους ευαλωτους δηλαδη κλασσικα οσους δεν δηλωνουν τα μαυρα λεφτα τους. 

 

Δεν έχω καταλάβει ή μαλλον αρνούμαι να το πιστέψω. Η κυβερνηση μας λεει οτι απλα θα πληρώσουμε εμεις το μαρμαρο και δεν δινει δεκαρα; αμα παει η kwh 0.30 θα σφυρανε αδιαφορα;

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καραγκιοζιδες είναι αυτοί ρε. Του χρόνου επειγόντως φωτοβολταϊκα στη σκεπή σε 3 4 χρόνια θα γίνει απόσβεση αν πάει η kw 30 λεπτά θα μας βγαίνει 40 δηλαδή με ρυθμιζόμενες από τις 22 που βγαίνει τώρα και 15 που έβγαινε παλιότερα. Τσίπα δεν έχουν θα το ξανά πω δεν θα χορτάσουν ποτέ τους. 

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

Το διαβασα και εγω. Θα προστατεψουν λεει μόνο τους ευαλωτους δηλαδη κλασσικα οσους δεν δηλωνουν τα μαυρα λεφτα τους. 

 

Δεν έχω καταλάβει ή μαλλον αρνούμαι να το πιστέψω. Η κυβερνηση μας λεει οτι απλα θα πληρώσουμε εμεις το μαρμαρο και δεν δινει δεκαρα; αμα παει η kwh 0.30 θα σφυρανε αδιαφορα;

Η μόνη λύση φωτοβολταϊκα όχι net metering ίσα ίσα αυτά που καταναλώνεις σαν σπίτι όσα χρειάζεται τη μέρα και τέλος. 7 8 χιλιάρικα έχουν. Αν πάει 40 λεπτά η kw και καις 1500 το τετράμηνο είναι 4500 δηλαδή 1800 το χρόνο. Σε 3 4 χρόνια αποσβεση και μετά μόνο κέρδος θα πληρώνουμε μόνο Δήμο ερτ κερατιάτικα 300 ευρώ το χρόνο. Δε βλέπω άλλη λύση όσο οικονομία και να κάνεις στο ρεύμα τις 1300kw θα τις κάψεις με 4 άτομα σπίτι το τετράμηνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τι καραγκιοζιδες είναι αυτοί ρε. Του χρόνου επειγόντως φωτοβολταϊκα στη σκεπή σε 3 4 χρόνια θα γίνει απόσβεση αν πάει η kw 30 λεπτά θα μας βγαίνει 40 δηλαδή με ρυθμιζόμενες από τις 22 που βγαίνει τώρα και 15 που έβγαινε παλιότερα. Τσίπα δεν έχουν θα το ξανά πω δεν θα χορτάσουν ποτέ τους. 

Η μόνη λύση φωτοβολταϊκα όχι net metering ίσα ίσα αυτά που καταναλώνεις σαν σπίτι όσα χρειάζεται τη μέρα και τέλος. 7 8 χιλιάρικα έχουν. Αν πάει 40 λεπτά η kw και καις 1500 το τετράμηνο είναι 4500 δηλαδή 1800 το χρόνο. Σε 3 4 χρόνια αποσβεση και μετά μόνο κέρδος θα πληρώνουμε μόνο Δήμο ερτ κερατιάτικα 300 ευρώ το χρόνο. Δε βλέπω άλλη λύση όσο οικονομία και να κάνεις στο ρεύμα τις 1300kw θα τις κάψεις με 4 άτομα σπίτι το τετράμηνο. 

αν δεν ληξει το πρόγραμμα δεν ξερουμε ποσο πραγματικα στοιχιζει ενα συστημα 5κwp. τωρα πεφτει το μαρουλι της επιδοτησης και τα βαρανε στα 9+κ ευρω. και παλι ομως ρε συ αρκιν ποιος εχει 7-8κ στο χερι να τα δωσει? δεν ειναι ενα χιλιαρικάκι. μιλαμε για σοβαρα λεφτα. αν το ρευμα παει 0.30 η πρώτη μου αντιδραση θα ειναι σομπα υγραριου. ναι εχουμε 2023 και θα βαλω στο σπιτι υγραεριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

αν δεν ληξει το πρόγραμμα δεν ξερουμε ποσο πραγματικα στοιχιζει ενα συστημα 5κwp. τωρα πεφτει το μαρουλι της επιδοτησης και τα βαρανε στα 9+κ ευρω. και παλι ομως ρε συ αρκιν ποιος εχει 7-8κ στο χερι να τα δωσει? δεν ειναι ενα χιλιαρικάκι. μιλαμε για σοβαρα λεφτα. αν το ρευμα παει 0.30 η πρώτη μου αντιδραση θα ειναι σομπα υγραριου. ναι εχουμε 2023 και θα βαλω στο σπιτι υγραεριο...

Δεν έχεις άδικο αλλά ένα μικρό δανειακι 4 5 χιλιάρικα με χαμηλό επιτόκιο και βάζουμε 5 και εμείς κάτι γίνεται δεν βγαίνει αλλιώς. Δεν προτείνω υγραέριο το θεωρώ πολύ επικίνδυνο για να μπει σπίτι μόνιμα. Από το να πληρώνουμε 2000 το χρόνο σε ρεύμα για 4000kw προτιμώ να ζοριστω και να βάλω φωτοβολταϊκα και να είμαι ήσυχος για 15 20 χρόνια. Δεν έχουν το θεό τους αυτοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Δεν έχεις άδικο αλλά ένα μικρό δανειακι 4 5 χιλιάρικα με χαμηλό επιτόκιο και βάζουμε 5 και εμείς κάτι γίνεται δεν βγαίνει αλλιώς. Δεν προτείνω υγραέριο το θεωρώ πολύ επικίνδυνο για να μπει σπίτι μόνιμα. Από το να πληρώνουμε 2000 το χρόνο σε ρεύμα για 4000kw προτιμώ να ζοριστω και να βάλω φωτοβολταϊκα και να είμαι ήσυχος για 15 20 χρόνια. Δεν έχουν το θεό τους αυτοί. 

χαμηλο επιτοκιο που? εχεις δει κατω απο 12%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

χαμηλο επιτοκιο που? εχεις δει κατω απο 12%?

Νομιζω δινουν δανεια αποκλειστικα για φωτοβολταικα εμας εδω το χωριο εχει γεμισει τα τελευταια χρονια ο 1/3 εχει βαλει στις σκεπες το κλασικο με τα 10 πανελ. Οι πρωτοι που εβαλαν προ 10-15 χρονων θυμαμαι ειχαν δωσει 30 χιλιαρικα για ενα τετοιο συστημα 10kw και τοτε θυμαμαι τους την πληρωνε η ΔΕΗ πανω απο 40 λεπτα την KW επερναν πολυ καλα χρηματα. Τωρα δεν ξερω ομως ποσο τις αγοραζουν αλλα αυτα τα συστηματα πανε στο 1/3 της τιμης συγκριτικα με τοτε. Και δεν χρειαζεται εννοειται πουλημα της kw εφοσον την πανε στα 40 λεπτα θα συμφερει πολυ περισσοτερο να τις κρατας για το σπιτι σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψαχνοντας για ειδησεις απο ελλαδα...
 

Spoiler

https://bnr.bg/el/post/101871332/proupourgos-djen-a-epitrepsoume-na-auksioun-oi-times-tou-reumatos-meta-tin-apeleuerosi-tis-agoras

Δεν θα αυξηθούν οι τιμές του ρεύματος με την απελευθέρωση της αγοράς

Tell Them You Dont Know GIF by Film Riot

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, evts είπε

Αν δεν μπορείς να βάλεις λόγω χώρου (πολυκατοικία) την βάψαμε.

Ναι εκει υπαρχει τεραστιο θεμα και το καταλαβαινω απολυτα σχεδον ολη η Ελλαδα σε πολυκατοικιες ειναι. Δεν ξερω τι θα γινει αλλα ηδη ο κοσμος δεν μπορει να ζησει με την ακριβεια στα παντα σημερα. Με το θερμανσης 1.50 το ρευμα 40 λεπτα κατι που σημαινει ακομα περισσοτερη ακριβεια στα καθημερινα προϊοντα και αν δουμε και τιποτα 2.50 βενζινη τοτε παει δεν θα μεινει τιποτα. Θα μεινει αυτο το 5-10% του πληθυσμου το οποιο θα συνεχισει να γεμιζει ταβερνες καφετεριες με 5-6 ευρω το καφε και θα λεμε να ο κοσμος εχει λεφτα. Αμ δε το υπολοιπο 95% που θα πειναει δεν θα φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/10/2023 στις 10:06 ΠΜ, bill_viper είπε

Same here, λήγει σε λίγες μέρες το παλιό ορθόδοξο με τα 0.09€. Με πήραν χθες τηλέφωνο για ανανέωση, μου έπρηξαν τα μέζεα για 4all, είναι το καλύτερο πρόγραμμα, το πιο φθηνό, δεν υπάρχει λόγος να πάτε σε άλλο να πληρώνετε παραπάνω κτλ. κτλ.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση απαντώ, βάλτε με τώρα στο Γ1Ν. 😇

Μα ουσιαστικα με τον τιμοκαταλογο που βλεπω ειτε Γ1Ν ειτε 4all επιλεξει καποιος σημερα, πρακτικα θα πληρωνει τα ιδια,  οι διαφορες ειναι αμελητεες, διαβαζω κατι λαθος στον τιμοκαταλογο? 

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν τα ελεγα εγω με ελεγαν ολοι μα αφου δινει επιδοτησεις...
μα αυτο ειναι το μαρουλακι
πηρε αυξηση σιγα σιγα και κανεις δεν το προσεξε απο 0,09 θα φτασουμε να πληρωνουμε την kwh πανω απο 0,30€ που ειναι αυξηση πανω απο 300% !!!!
οχι απλα δεν φτανει δεν φτανει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...