Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

Είχα το ΔΕΗ myHomeEnter Green Pass, το οποίο έληξε πριν από μερικές ημέρες. Η χρέωση που είχα την περασμένη 2ετία ήταν  € 0,105/kWh. Σε σημερινή επικοινωνία με την ΔΕΗ μου επιβεβαίωσαν ότι το ΔΕΗ myHome 4All που ενεργοποίησα ΔΕΝ έχει ρήτρα αναπροσαρμογής και η χρέωση είναι € 0,15/kWh (μείον την κρατική επιχορήγηση), δηλαδή € 0,135/kWh για τον Οκτώβριο.

Διαβάζοντας στη ναυτεμπορική, το ΠΘ κλπ 28/07/2023 "Τιμολόγια ρεύματος: Παρατείνεται ως τις 31 Δεκεμβρίου η αναστολή της ρήτρας αναπροσαρμογής". Οπότε μέχρι τότε θα είναι σταθερά (ελπίζω).

Από 01/01/2024 ελπίζω να μην ουρλιάζω... καθότι συγκριτικά με αυτά που πλήρωνα ήδη θα πληρώνω +30% (αλίμονο σε όλους πλήρωναν τα κυμαινόμενα πέρσι).   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    3586

  • washcloud

    1106

  • ekrepali

    1008

  • takoulou

    793

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τιμές αερίου και κατά συνέπεια ρεύματος αναμένονται να είναι καλές φέτος το χειμώνα, καθως νοικοκυριά και βιομηχανιες περιόρισαν τις καταναλώσεις πέρσι, υπάρχουν κοινές προμήθειες αερίου κλπ. Η ΕΕ έχει αναθεωρήσει τις προβλέψεις τιμων προς τα κάτω. Μάλιστα έχουν πέσει και οι πωλήσεις φωτοβολταϊκών στην Ευρώπη παρότι οι τιμές έχουν πέσει πολύ χαμηλά (όχι στην Ελλάδα λόγω του προγράμματος επιδότησης, μια ζωή αναποδοι). Επίσης βοηθάει και η κλιματική αλλαγή με το σχετικα ζεστό χειμωνα. Οπότε μάλλον δε θα δούμε εκείνες τις τρελλές ρήτρες αναπροσαρμογής τις παλιές. 

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, gpapadakis said:

Οι τιμές αερίου και κατά συνέπεια ρεύματος αναμένονται να είναι καλές φέτος το χειμώνα, καθως νοικοκυριά και βιομηχανιες περιόρισαν τις καταναλώσεις πέρσι, υπάρχουν κοινές προμήθειες αερίου κλπ. Η ΕΕ έχει αναθεωρήσει τις προβλέψεις τιμων προς τα κάτω. Μάλιστα έχουν πέσει και οι πωλήσεις φωτοβολταϊκών στην Ευρώπη παρότι οι τιμές έχουν πέσει πολύ χαμηλά (όχι στην Ελλάδα λόγω του προγράμματος επιδότησης, μια ζωή αναποδοι). Επίσης βοηθάει και η κλιματική αλλαγή με το σχετικα ζεστό χειμωνα. Οπότε μάλλον δε θα δούμε εκείνες τις τρελλές ρήτρες αναπροσαρμογής τις παλιές. 

Σε βλεπω αισιοδοξο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα σε myhome4all απο myhomeopen και στις επιλογες για προσθετες υπηρεσιες εβαλα οτι δεν θελω καμια ουτε το greenpass τερμα κατω

Screenshot-1.png

 

Τωρα παω στις πληροφοριες και μου βγαζει αυτο. Τελικα ειναι ενεργη η υπηρεσια η οχι? Και αν ειναι πως την κοβω? Εγω επελεξα να μην ενεργοποιηθει καθολου ουτε για τους δωρεαν μηνες.

Screenshot-2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωριζω αμα εχει αναφερθει και απο αλλους. Οι θεουληδες της ΔΕΗ, μου εκδοσαν 2 λογαριασμους με διαφορα λιγων ημερων. Αν και καταχωρησα μονος μου kwh, ηταν η περιοδος που θα εβγαινε ετσι και αλλιως εκκαθαριστικος. 
Οποτε εχω 2 λογαριασμους με ενδειξεις πελατη και εκκαθαριστικος.

Υπο φυσιολογικες συνθηκες, το λογιστηριο τους (ο θεος να το κανει) δεν λαμβανει υποψιν της μετρησεις του πελατη και δεν εκδιδει λογαριασμο.

image.png.d3b6c514f849c68586e064918758d1cf.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, CptBill είπε

Δεν γνωριζω αμα εχει αναφερθει και απο αλλους. Οι θεουληδες της ΔΕΗ, μου εκδοσαν 2 λογαριασμους με διαφορα λιγων ημερων. Αν και καταχωρησα μονος μου kwh, ηταν η περιοδος που θα εβγαινε ετσι και αλλιως εκκαθαριστικος. 
Οποτε εχω 2 λογαριασμους με ενδειξεις πελατη και εκκαθαριστικος.

Υπο φυσιολογικες συνθηκες, το λογιστηριο τους (ο θεος να το κανει) δεν λαμβανει υποψιν της μετρησεις του πελατη και δεν εκδιδει λογαριασμο.

image.png.d3b6c514f849c68586e064918758d1cf.png

Αν είναι να περασει ο Δεδδηε και έδωσε την  καταμέτρηση θα βγει ο εκκαθαριστικος λογαριασμός.. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, CptBill είπε

Οποτε εχω 2 λογαριασμους με ενδειξεις πελατη και εκκαθαριστικος.

Αν είναι με πάγια εντολή θα πληρωθεί τη μέρα λήξης το έναντι και αντίστοιχα για τον εκκαθαριστικό το υπόλοιπο που θα μείνει

Με πήραν και τηλέφωνο τη τελευταία φορά να με ενημερώσουν, παλαιότερα δεν έπαιρναν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, CptBill said:

Υπο φυσιολογικες συνθηκες, το λογιστηριο τους (ο θεος να το κανει) δεν λαμβανει υποψιν της μετρησεις του πελατη και δεν εκδιδει λογαριασμο.

Βασικά το αντίθετο ισχύει, υπό φυσιολογικές συνθήκες το λογιστήριο (ή το σύστημα, δεν ξέρω) λαμβάνει υπόψιν τη μέτρηση πελάτη και εκδίδει λογαριασμό επειδή το παράθυρο που δίνει στον πελάτη για ένδειξη ξεκινά πολύ νωρίτερα από την προγραμματισμένη καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Και ναι, έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές εδώ στο insomnia, δεν το έχεις πάθει μόνο εσύ.

Η λύση στο "πρόβλημα" (αν θα μπορούσες να το πεις έτσι) είναι να μην δίνεις ένδειξη στη ΔΕΗ όταν πλησιάζει η προγραμματισμένη ημερομηνία καταμέτρησης από ΔΕΔΔΗΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Σε 5 μερες ληγει το προγραμμα Open. Ξερουμε τι γινεται μετα; Ξανανεωνει αυτοματα η ΔΕΗ το ιδιο προγραμμα για x χρονικο διαστημα;

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, tharapis said:

Καλησπερα,

Σε 5 μερες ληγει το προγραμμα Open. Ξερουμε τι γινεται μετα; Ξανανεωνει αυτοματα η ΔΕΗ το ιδιο προγραμμα για x χρονικο διαστημα;

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Αυτά περιγράφονται αναλυτικά στους όρους του κάθε προγράμματος:

image.png.eaa0922f6bc949cd96e345ce113dd4f5.png

https://www.dei.gr/media/z1jdybet/eidikoi-oroi_myhomeopen_16092022.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις άλλαξα από το παλιό (καλό) myhome online στο 4all. Στο online είχα ενεργοποιημένη πάγια εντολή. Ήθελα να ρωτήσω αν θα χρειαστεί να κάνω κάτι, με την εντολή, τώρα που άλλαξα πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Nnoutas said:

Μόλις άλλαξα από το παλιό (καλό) myhome online στο 4all. Στο online είχα ενεργοποιημένη πάγια εντολή. Ήθελα να ρωτήσω αν θα χρειαστεί να κάνω κάτι, με την εντολή, τώρα που άλλαξα πρόγραμμα;

Λογικά όχι, η εντολή έχει παραμείνει, μπορείς το επιβεβαιώσεις απλά τσεκάροντας τον λογαριασμό σου στο mydei.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και πάλι, με συγχωρείτε αμα γραφω σε λάθος θέμα, θελω να κοψω την συνδεση μου μιλησα τηλεφωνικα με την ΔΕΗ και μου εστειλαν καποια δικαιολογητικα να στειλω στο moveout @ dei.gr

Το ερωτημα μου ειναι οτι ζητανε το εξης : Αποδεικτικο με τα στοιχεια του τραπεζικου λογαριασμου (IBAN) για ενδεχομενη επιστροφη εγγυημενης υπηρεσιας απο τον ΔΕΔΔΗΕ. 

Στελνω μονο το IBAN και ειμαι καλυμμενος ή χρειαζεται και καποιο χαρτι? Αν ναι πως το βγαζω απο την Revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Prasino Mantarinh said:

Καλησπέρα σας και πάλι, με συγχωρείτε αμα γραφω σε λάθος θέμα, θελω να κοψω την συνδεση μου μιλησα τηλεφωνικα με την ΔΕΗ και μου εστειλαν καποια δικαιολογητικα να στειλω στο moveout @ dei.gr

Το ερωτημα μου ειναι οτι ζητανε το εξης : Αποδεικτικο με τα στοιχεια του τραπεζικου λογαριασμου (IBAN) για ενδεχομενη επιστροφη εγγυημενης υπηρεσιας απο τον ΔΕΔΔΗΕ. 

Στελνω μονο το IBAN και ειμαι καλυμμενος ή χρειαζεται και καποιο χαρτι? Αν ναι πως το βγαζω απο την Revolut?

Χρειάζεται και κάποιο χαρτί, έστω ένα e-statement στο οποίο να φαίνεται σε ποιον ανήκει ο λογαριασμός, παλιότερα είχα βγάλει απλά μια φωτό την πρώτη σελίδα του βιβλιαρίου.

Είσαι σίγουρος/η ότι τους κάνει λογαριασμός revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...